Jak léčit poškrábanou rohovku

Odborníci se shodují, že cizí tělesa, jako jsou kontaktní čočky, nehty, prach, špína, písek, částice dřeva a kovové kousky, mohou poškrábat vaši rohovku. Vaše rohovka je průhledné ochranné okno, které zakrývá přední část vašeho oka. Mezi příznaky poškrábané rohovky patří podráždění, slzení očí, zarudnutí, citlivost na světlo a pocit, že máte něco v oku. Vědci tvrdí, že poškrábaná rohovka se může léčbou zlepšit již za 24 až 48 hodin, ale vaše příznaky mohou trvat déle, pokud je škrábání hluboké. Pokud máte podezření, že máte poškrábanou rohovku, je nejlepší navštívit očního lékaře a zjistit, zda potřebujete lékařské ošetření.obrázky tenisových loktů

Část 1 ze 4: Odstranění cizích předmětů

 1. Obrázek s názvem Heal a Scratched Cornea Krok 1

  1 Zkuste mrknout. Škrábance na rohovce jsou někdy způsobeny malými předměty, které se zachytí pod víčkem, jako je prach, špína, písek nebo dokonce řasa. Než začnete škrábání ošetřovat, musíte tento cizí předmět odstranit. Zkuste objekt několikrát mrknout za sebou. Zavření a otevření oka může stimulovat slzné žlázy k produkci dalších slz a vymývání cizího těla z oka.
  • Pravou rukou přetáhněte horní víčko přes spodní víčko postiženého oka. Řasy dolního víčka mohou vykartáčovat cizí předmět z oka.
  • Nepokoušejte se odstranit jakékoli zachycené předměty prsty, pinzetou nebo jiným předmětem, protože to může zhoršit poškození očí.


 2. Obrázek s názvem Heal a Scratched Cornea Krok 2

  2 Vypláchněte si oči. Pokud mrkání nedostalo cizí předmět z oka, zkuste si oko vypláchnout vodou nebo fyziologickým roztokem. Nejlepší je použít sterilní nebo fyziologický roztok. Nepoužívejte vodu z vodovodu. Mezi ideální vlastnosti roztoku pro výplach očí patří neutrální pH 7,0 a teplota mezi 15,5 až 37,8 ° C (60 ° F až 100 ° F). Ačkoli se to neoficiálně často navrhuje, NEPODÁVEJTE roztok do oka pomocí šálku. Pokud je v oku cizí předmět, použití šálku k nalití vody může způsobit další uvíznutí předmětu v oku. Postupujte podle následujících pokynů, jak dlouho byste si měli vyplachovat oko:
  • U mírně dráždivých chemikálií opláchněte pět minut.
  • V případě středně těžkých až silných dráždivých látek opláchněte nejméně 20 minut.
  • U nepronikajících žíravin, jako jsou kyseliny, oplachujte 20 minut.
  • Pro pronikavé korozivní látky, jako jsou alkálie, oplachujte alespoň 60 minut.
  • Nezapomeňte si všimnout jakýchkoli dalších příznaků, které mohou naznačovat, že se do oka dostal jedovatý roztok, včetně: nevolnosti nebo zvracení, bolesti hlavy nebo závratě, dvojitého vidění nebo zhoršeného vidění, závratě nebo ztráty vědomí, vyrážky nebo horečky. Pokud si všimnete těchto příznaků, zavolejte toxikologickou kontrolu (800) 222-1222 a okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.
 3. Obrázek s názvem Heal a Scratched Cornea Krok 3

  3 Použijte oční kapky. Další metodou odstranění jakýchkoli zachycených předmětů je vložit do poškozeného oka několik lubrikačních očních kapek, které je vypláchnou. Lubrikační oční kapky lze zakoupit volně prodejné v drogerii. Oční kapky si můžete vložit do sebe nebo vám pomůže někdo jiný. Správná metoda používání očních kapek je popsána v části 3 níže.
  • Umělé slzné kapky jsou navrženy tak, aby mazaly oči a udržovaly je vlhké na vnějším povrchu. Jsou k dispozici na přepážce a jsou k dispozici v širokém sortimentu značek. Některé umělé slzy obsahují konzervační látky, které pomáhají udržet roztok na povrchu očí delší dobu. Tyto konzervační látky však mohou dráždit vaše oči, pokud je používáte více než čtyřikrát denně. Pokud potřebujete použít umělé slzy více než čtyřikrát denně, podívejte se po umělých slzách bez konzervačních látek.
  • Hydroxypropylmethylcelulóza a karboxymethylcelulóza jsou dvě nejběžnější maziva v slzných kapkách a lze je nalézt v mnoha volně prodejných roztocích.
  • Pokus a omyl je obvykle jediný způsob, jak najít tu nejlepší značku umělých slz pro vaše konkrétní oči. V některých případech může být dokonce nutná kombinace několika značek. V případě chronických suchých očí je třeba použít umělé slzy, i když jsou oči bez příznaků. Umělé slzy mohou poskytovat pouze doplňkovou péči a nenahrazují přírodní slzy.
 4. Obrázek s názvem Heal a Scratched Cornea Krok 4

  4 Navštivte svého lékaře, pokud se škrábání zhorší a nehojí se. Jakmile je cizí předmět odstraněn, lehce poškrábaná rohovka by se měla za několik dní sama uzdravit. Vážné škrábance nebo ty, které se nakazily, však budou vyžadovat antibakteriální oční kapky, aby se správně uzdravily. Navštivte svého lékaře, pokud se objeví některý z následujících stavů:
  • Máte podezření, že cizí předmět je stále ve vašem oku.
  • Objeví se jakákoli kombinace následujících příznaků: rozmazané vidění, zarudnutí, značná bolest, slzení, extrémní citlivost na světlo.
  • Myslíte si, že máte ulceraci rohovky (otevřená rána na rohovce), která je obvykle způsobena infekcí v oku.
  • Z oka vám vytéká zelený, žlutý nebo krvavý hnis.
  • Všimnete si světelných záblesků nebo si představíte drobné tmavé předměty nebo stíny, které se vznášejí kolem.
  • Máte horečku.
  reklama

Část 2 ze 4: Nechte své oko uzdravit

 1. Obrázek s názvem Heal a Scratched Cornea Krok 5

  1 Získejte diagnózu. Pokud máte podezření, že jste si poranili rohovku, je nejlepší si domluvit schůzku s očním lékařem. Lékař pomocí světlometu nebo oftalmoskopu vyšetří vaše oko na poranění. Váš lékař může také vyšetřit vaše poraněné oko pomocí speciálních očních kapek s barvivem Fluorescein, které způsobí, že vám slzy zežloutnou. Toto barvivo pomáhá zviditelnit váš oděr pod modrým světlem.
  • Za tímto účelem se do oka přidá topické anestetikum a poté se jemně stáhne spodní víčko. Poté se na oko dotkne proužek fluoresceinu a při mrkání se barvivo rozšíří do oka. Žlutě zbarvené oblasti za normálního světla indikovaly poškozené oblasti rohovky. Váš lékař poté pomocí speciálního kobaltového modrého světla zvýrazní oblasti oděru a určí příčinu.
  • Několik svislých odřenin může naznačovat cizí těleso, zatímco rozvětvené skvrny mohou naznačovat herpes keratitidu. Kromě toho může několik tečkovaných lézí indikovat jako příčinu kontaktní čočky.
  • Toto barvivo ovlivní váš zrak a na několik minut uvidíte žlutý opar. Během této doby můžete také zažít žlutý výtok z nosu.
 2. Obrázek s názvem Heal a Scratched Cornea Krok 6

  2 Ke zmírnění bolesti užívejte orální léky proti bolesti. Pokud vám vaše poškrábaná rohovka způsobuje bolest, je dobré užívat volně prodejné léky proti bolesti, například ty, které obsahují acetaminofen (Tylenol).
  • Vypořádat se se svou bolestí je důležité, protože bolest způsobuje v těle stres, který brání rychlému a efektivnímu uzdravení těla.
  • Vždy užívejte léky proti bolesti podle pokynů na obalu a nikdy nepřekračujte doporučené dávkování.
 3. Obrázek s názvem Heal a Scratched Cornea Krok 7

  3 Vyvarujte se nošení náplasti. Oční náplasti se tradičně používaly k hojení škrábanců rohovky, ale nedávné lékařské studie zjistily, že oční skvrny mohou ve skutečnosti zvýšit bolest a prodloužit hojení. Oční zátka brání přirozenému mrkání oka, a tím napíná víčka a způsobuje bolest. Rovněž zvyšuje slzení oka, což zvyšuje riziko infekce a zpomaluje proces hojení.
  • Oční náplast také snižuje dodávku kyslíku a rohovka je závislá na okysličení.
 4. Obrázek s názvem Heal a Scratched Cornea Krok 8

  4 Zeptejte se na alternativy k očním skvrnám. V dnešní době vám lékař místo náplasti na oči často předepíše nesteroidní protizánětlivé (NSAID) oční kapky, používané v kombinaci s měkkou kontaktní čočkou na jedno použití. Oční kapky jsou navrženy tak, aby snížily citlivost vaší rohovky. Měkké kontaktní čočky se používají jako obvaz k ochraně oka, urychlení procesu hojení a snížení bolesti při hojení. Na rozdíl od očních skvrn vám tato terapie umožňuje vidět z obou očí, a přitom snížit zánět. Mezi nejčastěji předepisované oční kapky a masti patří topická NSAID a antibiotika.
  • Aktuální NSAID : Zkuste Diclofenac (Voltaren), 0,1% roztok. Nakapejte jednu kapku do oka čtyřikrát denně. Můžete také vyzkoušet 0,5% roztok Ketorolac (Acular). Použijte jednu kapku čtyřikrát denně. Způsob podání očních kapek viz část 3. Vždy dodržujte pokyny a dávkování uvedené na obalu.
  • Aktuální antibiotika : Zkuste Bacitracin (AK-Tracin) a použijte 1/2palcovou stuhu dvakrát až čtyřikrát denně. Nebo použijte oční masti s erythromycinem a naneste pásku o velikosti 1/2 palce. Můžete také použít Chloramphenicol (Chloroptic), 1% mast a dát si dvě kapky každé tři hodiny. Ještě další možností je Ciprofloxacin (Ciloxan), 0,3% roztok, kde se dávkování v průběhu léčby mění. První den podávejte dvě kapky každých 15 minut po dobu šesti hodin, poté dvě kapky každých 30 minut po zbytek dne. Druhý den podávejte dvě kapky za hodinu. Od třetího dne do 14. dne podávejte dvě kapky každé čtyři hodiny. Vždy dodržujte pokyny a dávkování uvedené na obalu.
 5. Obrázek s názvem Heal a Scratched Cornea Krok 9

  5 Nenoste žádný oční make -up. Nosit oční make -up - například řasenku, oční stíny nebo oční linky - může zraněné oko podráždit a prodloužit hojení. Proto je nejlepší vyhnout se nošení očního make -upu, dokud se škrábanec zcela nezhojí.
 6. Obrázek s názvem Heal a Scratched Cornea Krok 10

  6 Nosit sluneční brýle. Je dobré nosit sluneční brýle, když se potýkáte s poškrábanou rohovkou, abyste chránili oči před citlivostí na světlo. Někdy poškrábaná rohovka způsobí citlivost na světlo. Oči můžete chránit před světlem nošením slunečních brýlí s UV ochranou, i když jste uvnitř.
  • Pokud pociťujete extrémní citlivost na světlo nebo křeče ve víčku, může se váš oční lékař rozhodnout, že vám podá oční kapky určené k rozšíření vaší zornice. To pomáhá snížit bolest a uvolnit oční svaly. Viz část 3 o tom, jak podávat oční kapky rozšiřující zornici.
 7. Obrázek s názvem Heal a Scratched Cornea Krok 11

  7 Nenoste kontaktní čočky. Vyhněte se nošení kontaktů, dokud lékař neřekne, že je to bezpečné. Pokud nosíte kontakty pravidelně, doporučuje se, abyste se jim vyhýbali alespoň týden po zranění, dokud se vaše rohovka úplně nezhojí.
  • To je zvláště důležité, pokud bylo poškrábání rohovky způsobeno především nošením kontaktních čoček.
  • Rovněž byste neměli nosit kontaktní čočky při aplikaci antibiotické léčby na poraněnou rohovku. Počkejte 24 hodin po poslední dávce antibiotik, než je znovu nasadíte.
  reklama

Část 3 ze 4: Používání očních kapek

 1. Obrázek s názvem Heal a Scratched Cornea Krok 12

  1 Umyj si ruce. Před vložením očních kapek si důkladně umyjte ruce antibakteriálním mýdlem. Je velmi důležité, abyste se vyhnuli zavlečení bakterií do poraněného oka, jinak byste mohli způsobit infekci.
 2. Obrázek s názvem Uzdravte poškrábanou rohovku Krok 13

  2 Otevřete lahvičku očních kapek. Po otevření zlikvidujte první kapku tekutiny. To se provádí tak, aby se zabránilo vniknutí nečistot nebo zbytků v horní části kapátka do oka.
 3. Obrázek s názvem Uzdravte poškrábanou rohovku Krok 14

  3 Zakloňte hlavu a držte tkáň pod zraněným okem. Tkáň nasaje veškerou přebytečnou tekutinu, která unikne z oka. Nejlepší je naklonit hlavu dozadu, aby gravitace mohla dělat svou práci a pomoci kapce vsáknout do oka, než z něj jen kapat.
  • Oční kapky můžete podávat ve stoje, v sedě nebo vleže, pokud máte hlavu vzadu.
 4. Obrázek s názvem Heal a Scratched Cornea Krok 15

  4 Vložte oční kapky. Podívejte se nahoru a ukazováčkem své nedominantní ruky stáhněte dolní víčko poraněného oka. Nastříkejte oční kapky do dolního víčka.
  • Kolik kapek byste si měli vystříknout do oka, postupujte podle pokynů na lahvičce nebo doporučení lékaře. Nepřekračujte doporučené dávkování.
  • Pokud potřebujete vložit více než jednu, počkejte několik minut mezi kapkami, abyste se ujistili, že se první kapka vstřebá a nevypláchne ji druhá.
  • Ujistěte se, že špička kapátka nepřichází do přímého kontaktu s vaší oční bulvou, očním víčkem nebo řasou, protože by to mohlo do oka zavést cizí bakterie.
 5. Obrázek s názvem Heal a Scratched Cornea Krok 16

  5 Zavři oči. Jakmile jsou kapky dovnitř, opatrně zavřete oko a držte jej zavřené 30 sekund. Dokonce jste mohli nechat zavřené oči až dvě minuty. To umožňuje, aby se roztok oční kapky rozšířil po víčku a zabránil jeho úniku z oka.
  • Dbejte na to, abyste oko nevytlačili příliš pevně, protože to může vytlačit mast a způsobit poranění oka.
 6. Obrázek s názvem Heal a Scratched Cornea Krok 176 Blot kolem očí. Měkkým hadříkem nebo ubrouskem jemně promněte oko a odstraňte přebytečný roztok. reklama

Část 4 ze 4: Prevence poškrábané rohovky

 1. Obrázek s názvem Heal a Scratched Cornea Krok 18

  1 Při konkrétních činnostech noste ochranné brýle. Jakmile si jednou rohovku poškrábete, je větší pravděpodobnost, že si ji znovu poraníte. Proto je důležité přijmout určitá preventivní opatření k ochraně očí před cizími předměty a zraněním. Studie například ukázaly, že nošení ochranných brýlí může snížit riziko poranění očí při vaší práci o více než 90%. Při následujících činnostech zvažte nošení ochranných brýlí (nebo alespoň brýlí):
  • Hraní sportů, jako je softball, paintball, lakros, hokej a raketbal.
  • Práce s chemikáliemi, elektrickým nářadím nebo čímkoli, co vám může prsknout do očí.
  • Sekání trávníku a plevel.
  • Jízda v kabrioletu, na motocyklu nebo na kole.
 2. Obrázek s názvem Heal a Scratched Cornea Krok 192 Vyvarujte se nošení kontaktních čoček po delší dobu. Dlouhodobé nošení kontaktních čoček může způsobit vyschnutí očí a náchylnost ke zranění. Kontaktní čočky byste proto měli nosit pouze po určitou dobu doporučenou očním lékařem.
  • Pokuste se naplánovat si den tak, abyste celý den nenosili kontakty. Pokud například běháte ráno a víte, že se chcete večer projet na kole, noste brýle mezi těmito aktivitami celý den při práci u počítače. Společně se snažte vzít si s sebou brýle a případně se do nich převléknout.
 3. Obrázek s názvem Heal a Scratched Cornea Krok 20

  3 Abyste měli oči promazané, použijte umělé slzy. Použijte produkt, jako jsou umělé slzy, k namazání očí i poté, co se vaše škrábance uzdraví. Nejen, že to promaže vaše oči, ale také to pomůže vypláchnout cizí předměty (například řasy), než vám mohou poškrábat rohovku. reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Když se rohovka poškrábe, uzdraví se sama? Nebo jsou k uzdravení nutné léky/léčba? Není to nutné, ale pomůže to a uzdraví se rychleji, pokud použijete léky/léčbu.
 • Otázka Mám se vyvarovat používání počítače, zatímco se mé oko hojí? Ano - vaše oči budou s největší pravděpodobností citlivé na světlo, proto se tomu snažte co nejvíce vyhýbat.
 • Otázka Jak se mám vypořádat s podrážděním? Nejlepší je zajít k praktickému lékaři pro recept na kapky, které pomohou s podrážděním.
 • Otázka Mám otevřít oko, když mám oděrku rohovky, nebo ho mám nechat léčit, když je zavřený? Nejlepší je zavřít oči a nechat se uzdravit. Většina kanceláří urgentní péče vám poskytne bavlněnou náplast, kterou budete mít nad očima.
Nezodpovězené otázky
 • Mám použít oční kapky Blink na odření rohovky?
 • Můj zrak je rozmazaný, protože kontaktní čočka mi zapálila rohovku. Zlepší se mi časem vidění?
Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Tipy

 • Uvědomte si, že drobné škrábance jsou běžné a obvykle se uzdraví do jednoho až dvou dnů.

reklama

Varování

 • Hlubší škrábnutí bude vyžadovat profesionální ošetření a může vám zjizvit rohovku, což trvale ovlivní váš zrak. V takovém případě můžete dokonce potřebovat transplantaci rohovky.
reklama

Populární Problémy

Zde je kompletní přehled a podrobný průvodce, jak sledovat ESPN Plus na tabletu iPad.Jak vyrobit kuličkový papír. Tkáňový papír vždy vyhrává soutěž o šetrnou dekoraci. Proměňte jeden z nejlevnějších předmětů v obchodě s řemesly na jasný a krásný umělecký projekt. Skládejte listy hedvábného papíru. Vytvořte hromádku z 8–14 velkých ...Jak masírovat něčí záda. Milujete, aby se ostatní cítili dobře? Máte rádi, když se ostatní cítí výjimeční? Nejlepší způsob, jak toho dosáhnout, je dopřát jim masáž. Tento článek obsahuje různé způsoby, jak přimět někoho, koho milujete, relaxovat a ...V sobotu večer zahájí Mexiko svůj Zlatý pohár 2019 proti Kubě. Pokud jste ve Spojených státech, můžete zápas sledovat online naživo.Bolest ucha může být v jednom nebo obou uších a může být dlouhodobá nebo krátkodobá. Bolesti uší mohou pociťovat jako ostrou, pálivou, bolestivou nebo tupou bolest. Https://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/003046.htm Infekce ucha, zejména ...