Jak držet hůlky

Hůlky jsou ve východní Asii oblíbeným jídelním náčiním po tisíce let, a to díky své jednoduchosti a všestrannosti. Pokud jste zvyklí používat k manipulaci s jídlem vidličky a nože, možná budete mít ze začátku hůlky těžké. Jakmile však porozumíte správnému způsobu jejich držení, zvládnutí mechaniky stává mnohem jednodušší. Začněte tím, že položíte první hůlku podél vnitřního okraje prsteníku a popruhu palce na dominantní ruce. Druhý umístěte mezi ukazováček, prostředník a palec tak, jak byste drželi tužku. To vám umožní volně pohybovat horní hůlkou, zatímco spodní zůstane pevně na svém místě.

Metoda 1 ze 3: Správné umístění hůlek

 1. Obrázek s názvem Držte hůlky Krok 1

  1 Sbírejte hůlky dominantní rukou. Pomocí kterékoli ruky, se kterou jste více koordinovaní, vytáhněte hůlky ze stolu, hřbetem ruky směrem k vám. Položte nedominantní ruku pod špičkový konec hůlek a jemně je sevřete. To je seřadí tak, aby byly navzájem dokonale rovnoběžné.
  • Při standardním nastavení stolu budou vaše hůlky ležet vedle sebe ve vodorovném úhlu.
  • Obvykle je nejsnazší vybrat hůlky pomocí prvních 2 nebo 3 prstů a palce.
  • Dávejte pozor, abyste hůlky při vybírání hlasitě neklapali. V tichých restauracích a formálnějších prostředích by to mohlo být považováno za neslušné.


 2. Obrázek s názvem Držte hůlky Krok 2

  2 Položte ruku přímo kolem horní třetiny hůlek. Pomocí nedominantní ruky vyrovnejte hůlky a upravte umístění dominantní ruky. Držte obě hůlky pohromadě v záhybu mezi základnou palce a ukazováčku, dokud nebudete připraveni kopat.
  • Pokud si nejste jisti, kam přesně umístit ruku, zarovnejte horní část hůlek se špičkou palce, poté otočte ruku a uchopte bod nejblíže spodní části palce.
  • Pokud budete mít na hůlkách příliš vysokou nebo příliš nízkou ruku, bude těžší s nimi správně manipulovat.

  Spropitné: Hůlky vždy držte širokým horním koncem směrem ven a úzkým zúženým koncem směrem dovnitř.

 3. 3 Spodní hůlku položte na základnu palce a prsteníku. Uspořádejte první hůlku tak, aby byla horní část zasunuta do štěrbiny mezi palcem a ukazováčkem a konec špičky ležel na vnitřním okraji prsteníčku. Jakmile tuto hůlku dostanete tam, kde ji chcete, vyhněte se jejímu přesouvání nebo nastavování.
  • Někteří nativní uživatelé hůlky dávají přednost umístění spodní hůlky o něco výše na ruku, přímo kolem spodní části ukazováčku.
  • Při správném použití by spodní hůlka měla zůstat nehybná, což by horní hůlce umožnilo provést veškerou práci.
 4. 4 Uchopte horní hůlku mezi ukazováček, prostředník a palec. Nyní vezměte druhou hůlku a přesuňte ji mezi první první klouby ukazováčku a prostředníčky. Podložte vnitřní okraj hůlky podložkou palce.
  • Ujistěte se, že obě hůlky směřují stejným směrem, aby špičky a horní konce byly rovnoměrně zarovnány.
  • Tato poloha ruky by měla vypadat podobně jako ta, kterou většina lidí používá k držení tužky.
 5. 5 Držte palec v pohybu co nejvíce. Použijte horní část palce jako opěrný bod pro horní hůlku, poskytující dostatečný protitlak, aby se mohl otáčet. Základna je tu pro kolébku spodní hůlky a nic víc. Pokus o začlenění palce do pohybu zvýší pravděpodobnost, že se zakopnete.
  • Je také důležité držet palec rovně, než aby se mohl ohnout v kloubu.
  • Zajistit, aby vaše palce zůstaly na místě, se může zdát komplikované, ale ve skutečnosti vám dává o jednu věc méně starostí a umožní vám soustředit pozornost na práci s otevřenými a zavřenými hůlkami.
  reklama

Metoda 2 ze 3: Ovládání vašich hůlek

 1. 1 Prvními dvěma prsty otevřete a zavřete hůlky. Chcete -li hůlky otevřít, zvedněte současně ukazováček a prostředníček. Chcete -li je zavřít, jednoduše znovu stiskněte dolů. Hůlka by měla vypadat jako prodloužení obou prstů.
  • Pokud máte potíže s nabíráním jídla tímto způsobem, zkuste mírně upravit úchop tak, aby podložka prostředního prstu svírala spodní hůlku na opačné straně palce.
  • Pohybovat by se měly pouze špičky hůlek. Vrcholy by měly zůstat tam, kde jsou, nebo by se měly k sobě mírně přiblížit, aniž by se ve skutečnosti dotýkaly.

  Spropitné: Abyste lépe pochopili (bez slovní hříčky) akci používanou k otevírání a zavírání hůlek, může být užitečné si představit, že vytváříte vzduchové citáty rukou.

 2. Obrázek s názvem Držte hůlky Krok 7

  2 Oba hůlky pevně držte, aby se neposouvaly. Pokud je to nutné, na chvíli se zastavte a pomocí nedominantní ruky resetujte obě hůlky. Nezapomeňte položit spodní část na prsteníček a základnu palce a horní část držet jako tužku. Čím dále nahoru nebo dolů klouže hůlky, tím obtížnější bude jejich používání.
  • Držte hůlky bezpečně, ale nemačkejte je. To jen unaví vaši ruku a způsobí zhoršení vaší techniky.
  • Dřevěné a bambusové hůlky bývají pro začátečníky lepší, protože nabízejí o něco větší přilnavost k vaší ruce i k sobě navzájem.
 3. Obrázek s názvem Držte hůlky Krok 8

  3 Udržujte jemný tlak na horní hůlku, aby vaše jídlo drželo. Otevřete hůlky a upněte je na kousky o velikosti jakéhokoli jídla. Při zvedání sousta k ústům se soustřeďte na lehký stisk horní hůlky. Jídlo tak zůstane připnuté mezi horní a spodní hůlkou a zajistí, že nikam nepůjde.
  • Jako cokoli jiného, ​​zvládnout hůlky chce jen cvik. Zkuste pomalu přesouvat potraviny různých tvarů, velikostí a textur z jedné mísy do druhé. Toto zábavné cvičení vám pomůže dostat základy dolů.
  • Pamatujte, že spodní hůlka je právě tam, aby poskytovala podporu zespodu. Horní hůlka je ta, která by měla dělat veškerou práci.
 4. 4 Obraťte pohyb otevírání a zavírání, aby se jídlo roztrhalo na menší kousky. Spojte špičky hůlek a vlepte je do nejširší části jídla. Poté je roztáhněte dostatečnou silou, abyste jídlo rozdělili na dva kusy. Mějte na paměti, že tato alternativní metoda „krájení“ bude fungovat pouze u měkčích odrůd potravin.
  • Tradiční asijské pokrmy obvykle obsahují maso, zeleninu a zrna, která již byla zmenšena na velikost vhodnou pro hůlky. Některá jídla, jako je tempura a celé ryby, však musí být rozdělena, aby byla lépe zvládnutelná.
  • V prostředí neformálního stolování je také obvykle přijatelné kousat velké kusy jídla, než je trhat nebo krájet.
  reklama

Metoda 3 ze 3: Naučte se správnou etiketu hůlky

 1. Obrázek s názvem Držte hůlky Krok 10

  1 Nikdy nelepte hůlky přímo do misky rýže. Může se to zdát jako neškodný způsob, jak je přimět zůstat na místě, ale je to zásadní hřích, pokud jde o používání hůlky v Japonsku a mnoha dalších asijských zemích. Důvodem je to, že při japonských pohřebních obřadech je zvykem, že rodina zesnulého umístí pár hůlek svisle do misky rýže a nechá ji jako obětinu duchu svého milovaného zesnulého.
  • Pokud chcete hůlky pustit, položte je vodorovně nad misku, aby zůstaly nehybné.
  • Protože se zdá, že chování, které připomíná vašim hostitelům nebo lidem kolem vás smrt, přináší smůlu, určitě ulehčí náladě jídla.
 2. 2 Vždy používejte obě hůlky současně. Odolejte nutkání tlačit jídlo kolem sebe nebo kopat tvrdohlavá sousta špičkou jedné z vašich hůlek, bez ohledu na to, jak velké potíže si na ně zvyknete. Hůlky přicházejí ve dvojicích z nějakého důvodu. Mají být použity k nabírání jídla a nic víc.
  • V některých zemích je dokonce držení hůlek odděleně v různých rukou považováno za faux pas.

  Spropitné: Dobrou zásadou je dotýkat se hůlky pouze dominantní rukou, pokud je nezvednete nebo neprovedete úpravu.

 3. Obrázek s názvem Držte hůlky Krok 12

  3 Vyhněte se pokládání hůlek přes talíř nebo misku, pokud nebudete mít hotovo, zejména u formálních jídel nebo restaurací. Možná budete chtít odložit hůlky z mnoha důvodů, například dostat sklenici vody. Mnoho restaurací poskytuje hůlky, aby si jejich hosté mohli odložit hůlky, když je zrovna nepoužívají. vy
  • Když jste na formálním jídle, odložení hůlek může být symbolem toho, že už nemáte hlad a sundáte si jídlo. Pokud nejste ve formální restauraci nebo na schůzce, je většinou v pořádku odložit hůlky.
  • To neznamená, že byste měli odložit hůlky. Je v pořádku to dělat příležitostně, ale zkuste to většinou vydržet.

  Poznámka: Většinou je v pořádku odložit hůlky, když právě jíte s rodinou a přáteli. Nedělejte to příliš mnoho, může se zdát, že nemáte hlad.

 4. Obrázek s názvem Držte hůlky Krok 13

  4 Snažte se gestikulovat hůlkami ani je neukazujte na jiné lidi. Pokud máte sklon mluvit rukama nebo cítíte potřebu předvádět něco, co říkáte, dejte si před tím odložit hůlky. Představte si, jak byste se cítili, kdyby vás někdo praštil vidličkou a přitom dělal pointu!
  • Mělo by to být samozřejmé, ale je to také docela velké ne-ne, když bubnujete na stůl, provádíte neviditelnou symfonii, napodobujete mrože nebo předvádíte falešný boj s meči hůlkami. Pamatujte, že jsou to nástroje, ne hračky.
 5. 5 Přesouvejte nádobí rukama, ne hůlkami. Když potřebujete přestavět talíře, mísy nebo jiné nádobí, použijte raději volnou ruku, než abyste skákali nebo táhli položky přes stůl hůlkami. V opačném případě riskujete urážku svých hostitelů tím, že použijete jejich nádobí k něčemu jinému, než k jakému jsou zamýšleny.
  • Pokud potřebujete projít nebo přemístit obzvláště velkou, těžkou nebo těžkopádnou misku, hrajte na jistotu a dejte hůlky dolů, abyste mohli používat obě ruce.
  • V Číně a některých dalších asijských zemích je bouchání mísy hůlkami chováním spojeným s žebráky, což znamená, že také nechtěně zasadíte ránu své vlastní důstojnosti.
 6. Obrázek s názvem Držte hůlky Krok 14

  6 Pokud vám je nabízeno servírovací hůlky, nejezte ani neberte jídlo z servírovací mísy. Přesuňte jídlo na talíř pomocí servírovacích hůlek nebo jiného dodávaného servírovacího náčiní. Poté použijte vlastní hůlky k jídlu z vlastního pokrmu. Tímto způsobem se nedotknete jídla všech ostatních nádobím, které jste měli v ústech.
  • Další chybou, na kterou si při servírování dávejte pozor, je kopání v servírovací misce pro nejlépe vypadající kousky nebo vaše oblíbené přísady. To je prostě sobecké.
  • Strkat hůlky do společné mísy je nehygienické, protože zvyšuje riziko křížové kontaminace, ale může se také zdát neúctivé, pokud vaši spolu strávníci nevědí, že si nejste vědomi pravidla.
  • Na mnoha místech nebudou poskytovány servírovací hůlky. V tomto případě můžete používat své vlastní hůlky.
  reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Kde mohu získat hůlky? Caeiia Nejlepší respondenti Asijské trhy nabízejí levné, které mohou vypadat krásně, a nesou je internetové obchody.
 • Otázka Když používám hůlky, jídlo mi stále uniká. Jsem to já nebo jídlo? Některá jídla je obtížnější jíst hůlkami než jiná. Věci, jako jsou nudle, rýže atd., Budou vyžadovat, abyste jídlo nabrali, a ne „štípali“ jídlo. Udržování úzkých špiček pohromadě vám umožní nabrat jídlo podobným způsobem jako lžíci. Cvičte dál, dostanete se tam.
 • Otázka Jak najdu místo pro nákup hůlek? Většina asijských trhů je má a měli byste je najít online. Pokud máte štěstí, mohou se objevit na místním bleším trhu nebo v obchodě se šetrností (i když je to vzácné). Další možností je jíst v asijské restauraci a pak si vzít pár domů s sebou; tyto jsou obvykle jednorázové, ale mohou trvat nějakou dobu, pokud jsou kvalitní a staráte se o ně.
 • Otázka Při správném nabírání hůlkami se musíte vždy dotýkat špiček? Ne. Někdy je užitečné mít při nabírání špičky velmi mírně oddělené, nebo použít techniku ​​nabírání a sevření, jako je ta popsaná v Jak jíst rýži s hůlkami .
 • Otázka Mohu přesunout spodní hůlku místo horní? Pokud držíte pár hůlek správně, jak je uvedeno výše, přesunutí spodní by bylo velmi obtížné. Právě jsem tuto myšlenku vyzkoušel, a přestože můžete, je docela obtížné to udělat, aniž byste příliš pohnuli tou horní. Obecně je lepší je držet a používat popsaným způsobem, protože je to nejefektivnější, ale neexistují žádná tvrdá a rychlá pravidla.
 • Otázka Mohu v jídelně najít hůlky? Ne, hůlky u lahůdek obecně nenajdete.
 • Otázka Když použiji hůlky, vždy dostanu malé množství jídla. Jak mohu získat větší množství jídla? Okurka Časem si na tento pohyb zvyknete a budete moci sbírat záludné věci, jako je jediné zrnko suché rýže. Cvičení dělá mistra.
Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Video . Při používání této služby mohou být některé informace sdíleny s YouTube.

Tipy

 • Chcete -li zjistit, jaká velikost hůlek je pro vaši ruku nejvhodnější, změřte vzdálenost mezi nataženým palcem a ukazováčkem v centimetrech a poté toto měření vynásobte 1,5. Číslo, které získáte, vám napoví, jak dlouhé by měly být vaše ideální hůlky, což by cvičení mohlo usnadnit.
 • Pokud se prostě nemůžete ničeho držet, abyste si zachránili život, zvažte spolknutí hrdosti a pořiďte si trenérské hůlky, které jsou nahoře spojeny malým plastovým kloubem. Jíst několik jídel s nimi vám dá pocit pohybu, který má horní hůlka dělat.
 • V Japonsku je zvykem držet hůlky pravou rukou, i když jste náhodou levák.

Reklama Odeslat tip Všechna podání tipů jsou před zveřejněním pečlivě zkontrolována Děkujeme za zaslání tipu ke kontrole!

Varování

 • Pokud plánujete návštěvu místa, kde jsou hůlky nástrojem volby, je dobré se seznámit s dalšími body etikety a tabu, které souvisejí s používáním hůlek, abyste se vyhnuli pohoršení svých hostitelů nebo ostatních strávníků ve vašem okolí.
 • Hladké, kulaté hůlky, jako jsou ty z plastu nebo kovu, jsou obzvláště náchylné k válcování, klouzání a překračování, takže dávejte pozor.
reklama

Populární Problémy

Jak vyhodnotit řeč. Vyhodnocení řeči někoho jiného a poskytnutí zpětné vazby je skvělý způsob, jak zlepšit své vlastní řečnické dovednosti, ale na co byste se měli zaměřit? Tento wikiHow vás naučí, jak aktivně poslouchat řeč, ...

Jak protáhnout sval Psoas. Vaše svaly psoas (vyslovováno SO-az) jsou hluboké jádrové svaly, které jsou součástí kyčelních flexorů. Máte jednu na každé straně těla a jejich primární zodpovědností je zvedat stehna směrem k ...

Flash se vrací pro sezónu 7, která má premiéru v úterý večer. Pokud nemáte kabel, zde je návod, jak můžete zdarma sledovat nové epizody online.

Zde je kompletní přehled o tom, jak sledovat jarní tréninkové hry Boston Red Sox online v roce 2019.

Jak omezit otoky po rhinoplastice. Po jakékoli operaci se otoku nevyhnete a rinoplastika není výjimkou. Rhinoplastika, což je operace, která mění tvar nosu, je pro každého člověka odlišná. Tato operace je obvykle ...

Pohovky se mohou časem opotřebovat, což způsobí pokles polštářů. Vždy ho můžete vyhodit a koupit si nový gauč, nebo můžete ušetřit peníze tím, že ho opravíte. Nejprve musíte gauč prohlédnout a zjistit, proč se prohýbá. Může to být ...