Jak pečovat o podvrtnuté zápěstí

Vyvrtnuté zápěstí je poranění vazů, které spojují malé kosti zápěstí (nazývané karpální kosti) dohromady. Nejčastějším zraněním vazu v zápěstí je scapho-lunate ligament, který spojuje scaphoidní kost s lunate bone. Vyvrtnutí zápěstí má široký rozsah závažnosti v závislosti na stupni natažení nebo natržení vazu. Závažnost podvrtnutí zápěstí bude záviset na tom, jak se o něj budete starat doma, nebo zda budete muset navštívit zdravotníka.

Část 1 ze 3: Péče o mírně podvrtnuté zápěstí

 1. Obrázek s názvem Postarejte se o podvrtnuté zápěstí Krok 1

  1 Odpočiňte si zápěstí a buďte trpěliví. Drobné výrony zápěstí jsou často způsobeny opakujícími se úkoly nebo hyperextenzí kloubu pádem na nataženou ruku. Odpočiňte si od opakujících se úkolů, pokud si myslíte, že to vedlo ke zranění zápěstí. Promluvte si se svým šéfem o přechodu na jinou aktivitu zhruba na týden. Pokud je podvrtnutí spojeno s cvičením, možná cvičíte příliš agresivně nebo se špatnou formou-poraďte se s osobním trenérem.
  • Mírné namáhání zápěstí je často kategorizováno jako podvrtnutí stupně I, což znamená, že vazy jsou natažené příliš daleko, ale ne výrazně.
  • Snesitelná bolest, mírný zánět nebo otok a určitá ztráta pohybu a/nebo síly v zápěstí jsou běžnými příznaky podvrtnutí zápěstí I. stupně.


 2. Obrázek s názvem Postarejte se o podvrtnuté zápěstí Krok 2

  2 Zmrazte si podvrtnuté zápěstí. Aplikace ledu je účinná léčba v podstatě pro všechna drobná poranění pohybového aparátu, včetně výronů zápěstí. Naneste led na nejjemnější část zápěstí, abyste omezili otoky a bolest. Led by měl být aplikován po dobu 10-15 minut každé 2-3 hodiny po dobu několika dní, poté snižte frekvenci, jak bolest a otoky odezní.
  • Stlačení ledu na zápěstí elastickým obalem také pomůže kontrolovat zánět, ale nevázejte ho příliš pevně, protože úplné omezení průtoku krve by mohlo způsobit větší poškození ruky a zápěstí.
  • Vždy zabalte ledové nebo zmrazené gelové obaly do tenkého ručníku, abyste zabránili omrzlinám na pokožce.
 3. Obrázek s názvem Postarejte se o podvrtnuté zápěstí Krok 3

  3 Použijte základní oporu zápěstí. Zabalení zápěstí eso nebo tenzorovým obvazem, chirurgickou páskou nebo jednoduchou neoprenovou oporou zápěstí nabídne malý stupeň kloubní opory a umožní vám snadněji stlačit led na zápěstí, ale největší přínos je pravděpodobně psychologický - v podstatě je to vizuální připomenutí, abyste to na krátkou dobu zvládli zápěstím.
  • Omotejte zápěstí od kloubů až do poloviny předloktí a překrývejte elastický obal.
  • Zábal na zápěstí, páska nebo neoprenová opěrka zápěstí by měly být pohodlné, ale neměly by přerušit váš oběh - zajistěte, aby vám ruka nezmodrala, neprochladla nebo nezačala mravenčit.
 4. Obrázek s názvem Postarejte se o vyvrtnuté zápěstí Krok 4

  4 Udělejte pár lehkých zápěstí. Poté, co bolest a zánět odezní, proveďte několik lehkých protahování, pokud se vaše zápěstí cítí ztuhlé. Mírné natažení a podvrtnutí dobře reagují na mírné protažení, protože uvolňuje napětí, podporuje průtok krve a zvyšuje flexibilitu. Obecně držte úseky asi 30 sekund a provádějte je 3–5krát denně, dokud se pohyblivost nevrátí do vašeho zápěstí.
  • Můžete natáhnout obě zápěstí současně tak, že rukama vytvoříte „modlitební pózu“ (dlaně obou rukou k sobě před obličejem s ohnutými lokty). Zatlačte na ruce tím, že zvýšíte úroveň loktů, dokud neucítíte příjemné protažení zraněného zápěstí. V případě potřeby se poraďte se svým lékařem, trenérem nebo fyzickým terapeutem, zda vám nedojde k protažení zápěstí.
  • Zvažte před natažením zápěstí trochu vlhkého tepla - šlachy a vazy budou pružnější.
  reklama

Část 2 ze 3: Péče o mírně podvrtnuté zápěstí

 1. Obrázek s názvem Postarejte se o vyvrtnuté zápěstí Krok 5

  1 Vezměte si volně prodejné léky. Nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID), jako je ibuprofen, naproxen nebo aspirin, mohou být krátkodobými řešeními, která vám pomohou vypořádat se s výraznou bolestí nebo zánětem v zápěstí. Mějte na paměti, že tyto léky mohou být těžké pro váš žaludek, ledviny a játra, takže je nejlepší je nepoužívat déle než 2 týdny. Nepodávejte aspirin dětem mladším 18 let
  • Pokud máte zdravotní potíže, užíváte léky nebo máte alergii na léky, poraďte se před zahájením užívání nových léků se svým lékařem.
  • Případně si můžete bolestivý krém nebo gel vetřít přímo do bolavého zápěstí.
  • Udržování zvýšeného zápěstí může také pomoci snížit otoky.
  • Mírné podvrtnutí zápěstí, obvykle nazývané podvrtnutí II. Stupně, zahrnuje značnou bolest, zánět a často pohmoždění v důsledku přetržení vazu.
  • Vyvrtnutí zápěstí II. Stupně se může cítit nestabilnější a může vést k větší slabosti rukou než podvrtnutí zápěstí I. stupně.
 2. Obrázek s názvem Postarejte se o podvrtnuté zápěstí Krok 6

  2 Buďte pilnější s polevou. Mírné nebo podvrtnutí zápěstí II. Stupně zahrnuje větší otok, protože vazivová vlákna jsou roztržena, i když není zcela přerušena. Kromě toho budete muset s užíváním některých protizánětlivých léků pečlivěji provádět rutinu námrazy. Čím dříve můžete aplikovat studenou terapii na podvrtnutí II. Stupně, tím lépe, protože cévy se stáhnou do průměru a omezí průtok krve a následné otoky. Pro vážnější podvrtnutí by měl být první nebo dva dny aplikován led po dobu 10–15 minut každou hodinu, poté snižte frekvenci, jak bolest a otoky odezní.
  • Pokud nemáte žádné ledové nebo gelové balíčky, použijte zmrazený sáček zeleniny z mrazničky - hrášek nebo kukuřice funguje skvěle.
 3. Obrázek s názvem Postarejte se o vyvrtnuté zápěstí Krok 7

  3 Noste dlahu nebo ortézu na zápěstí. Vzhledem k tomu, že nestabilita a slabost jsou při podvrtnutí zápěstí stupně II spíše obavou, měla by se nosit podpůrnější dlaha nebo ortéza. Dlaha nebo ortéza není primárně psychologická, protože omezí pohyb (znehybní) a nabídne značnou podporu, pokud k něčemu potřebujete použít ruku.
  • Poraďte se se svým lékařem, jaký typ dlahy nebo ortézy se doporučuje.
  • Při utahování dlahy nebo ortézy zápěstí nezapomeňte umístit zápěstí do neutrální polohy.
  • Vyvrtnutí stupně II může vyžadovat imobilizaci ortézy nebo dlahy po dobu 1–2 týdnů, což může mít za následek ztuhlost a snížený rozsah pohybu při sundání.
 4. Obrázek s názvem Postarejte se o vyvrtnuté zápěstí Krok 8

  4 Naplánujte si nějakou rehabilitaci. Jakmile se vaše podvrtnutí zápěstí II. Třídy začne uzdravovat po několika týdnech, možná budete potřebovat nějakou rehabilitaci, abyste získali zpět svou sílu a mobilitu. Můžete to udělat doma nebo můžete navštívit fyzioterapeuta, který vám ukáže konkrétní a přizpůsobená posilovací cvičení pro vaše zápěstí a ruku.
  • Chcete-li získat sílu, jakmile se vaše zápěstí cítí lépe, zkuste stisknout míč: s nataženou paží a dlaní nahoru, mačkejte gumovou kouli (dobře funguje raketa) prsty po dobu 30 sekund a opakujte 10–20x denně .
  • Mezi další činnosti, které vám pomohou vybudovat sílu v zápěstí, patří zvedání lehkých vah, bowling, hraní raketových sportů a práce na dvoře (trhání plevele atd.). Nezačínejte s těmito druhy aktivit, dokud vám to lékař nebo terapeut neřekne.
  reklama

Část 3 ze 3: Vyhledání lékařské péče

 1. Obrázek s názvem Postarejte se o podvrtnuté zápěstí Krok 9

  1 Navštivte svého lékaře. V případech značného traumatu zápěstí, které vede k silné bolesti, otoku, pohmožděnině a/nebo ztrátě funkce ruky, je nejlepší okamžitě navštívit svého rodinného lékaře nebo pohotovostní oddělení, aby bylo možné stanovit správnou diagnózu. Podvrtnutí zápěstí stupně III zahrnuje zcela přetržené vazy, které budou vyžadovat chirurgický zákrok k opravě. Dalšími vážnými stavy zápěstí, které by měl lékař zvážit, jsou zlomeniny, dislokace, zánětlivá artritida (jako je revmatoidní artritida nebo dna), syndrom karpálního tunelu, infekce a závažná tendonitida.
  • Rentgenové záření, vyšetření kostí, MRI a studie nervové vodivosti jsou způsoby, které může lékař použít k diagnostice problému se zápěstím. Váš lékař vás také může poslat na krevní test k vyloučení revmatoidní artritidy nebo dny.
  • Měli byste také navštívit svého lékaře, pokud máte stále příznaky po léčbě vyvrtnutí doma po dobu delší než 2 týdny nebo pokud se příznaky zhoršují.
  • Mezi další příznaky, které mohou být známkami zlomeniny, patří výrazný otok, podlitiny, citlivost, deformace a příčiny zranění, jako je pád na zápěstí a sportovní zranění.
  • Děti mívají více zlomenin než vyvrtnutí zápěstí.
 2. Obrázek s názvem Postarejte se o vyvrtnuté zápěstí Krok 10

  2 Podívejte se na chiropraktika nebo osteopata. Chiropraktici a osteopati jsou specialisté na klouby, kteří se zaměřují na navození normálního pohybu a funkce páteřních a periferních kloubů včetně zápěstí. Pokud výron zápěstí zahrnuje především zaseknutou nebo mírně vykloubenou zápěstní kost, pak chiropraktik / osteopat použije k uvolnění nebo přemístění postiženého kloubu ruční manipulaci s kloubem, nazývanou také úprava. S úpravou můžete často slyšet „praskání“ nebo „praskání“.
  • Ačkoli jediná úprava může někdy zcela zmírnit bolest zápěstí a obnovit plný rozsah pohybu, více než pravděpodobné bude trvat několik ošetření, než si všimnete významných výsledků.
  • Úpravy zápěstí nejsou vhodné pro zlomeniny zápěstí, infekce nebo zánětlivou artritidu.
 3. Obrázek s názvem Postarejte se o vyvrtnuté zápěstí Krok 11

  3 Poraďte se svým lékařem o injekci do zápěstí. Injekce steroidních léků poblíž nebo do vazu, šlachy nebo kloubu může rychle snížit zánět a umožnit opět normální, bezbolestný pohyb zápěstí. Kortizonové injekce jsou indikovány pouze u závažných nebo chronických podvrtnutí zápěstí. Nejčastěji používanými přípravky jsou prednisolon, dexamethason a triamcinolon.
  • Mezi potenciální komplikace injekcí kortikosteroidů patří infekce, krvácení, oslabení šlach, lokální svalová atrofie a podráždění / poškození nervů.
  • Pokud injekce kortikosteroidů neposkytnou dostatečné rozlišení pro vaše zápěstí, měla by být zvážena operace.
 4. Obrázek s názvem Postarejte se o podvrtnuté zápěstí Krok 12

  4 Promluvte si se svým lékařem o operaci zápěstí. Chirurgie pro chronickou bolest zápěstí je poslední možností a měla by být zvážena až poté, co se všechny ostatní neinvazivní terapie ukáží jako neúčinné, ačkoli pokud dojde k traumatickému podvrtnutí stupně III, bude chirurgie vaší první možností k opravě přetržených vazů. Operace zápěstí zahrnuje opětovné připojení přerušeného vazu k přidružené zápěstní kosti, někdy pomocí kolíků nebo destiček pro stabilizaci.
  • Operace vazu zápěstí trvá 6 až 8 týdnů, i když k obnovení normální síly a pohybu může být zapotřebí několik měsíců rehabilitace
  • Mezi možné komplikace operace zápěstí patří lokální infekce, alergická reakce na anestezii, poškození nervů, paralýza a chronický otok / bolest.
  reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Bolí mě zápěstí a dávám na něj vyhřívací podložku. Je to v pořádku? Bublinková folie Ledové nebo studené obklady si dejte nejprve na zápěstí na 10 až 20 minut najednou. Snížíte tím otok. Po 2 nebo 3 dnech, pokud vaše otoky zmizí, naneste na zápěstí ohřívací podložku nastavenou na nízkou nebo teplou látku. To pomáhá udržet zápěstí pružné a snižuje bolest.
 • Otázka Jak dlouho bych měl mít podvrtnuté zápěstí omotané? Asi 2–3 týdny, nebo dokud si myslíte, že není vyléčen. Nejlepší by bylo poradit se s lékařem.
 • Otázka Co když je bolest na levé a pravé straně mého zápěstí? Doprostřed dejte led, aby zakryl obě strany. To pomůže snížit otoky.
 • Otázka Mám si masírovat podvrtnuté zápěstí? Ano, můžete si jemně masírovat podvrtnuté zápěstí, ale měli byste přestat, pokud si všimnete zhoršení jakékoli bolesti.
 • Otázka Co mám dělat, když mě bolí tlak na zápěstí? U vyvrtnutých zápěstí je to normální, ale pokud dojde k nadměrnému otoku, změně barvy nebo necitlivosti, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.
 • Otázka Co mohu dělat s bolestí v zadní části zápěstí? Použijte stejné metody. Použijte studený zábal, ujistěte se, že je správně dlahovaný a užívejte ibuprofen ke snížení bolesti a otoku. Pokud dojde k nadměrnému otoku, změně barvy nebo necitlivosti, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.
 • Otázka Jak dlouho mám na vyvrtnutém zápěstí nosit eso? Dokud potřebujete - je to pro každého jiné. Pokud je špatný, noste jej 3-4 týdny, pokud je mírný, počkejte 2-3 týdny. Ale měli byste vědět, až se to zlepší.
 • Otázka Jak poznám, zda je moje zápěstí vymknuté nebo zlomené? Poradit se Poznejte rozdíl mezi podvrtnutím zápěstí a zlomeninou zápěstí .
 • Otázka Budou mi oteklé prsty, pokud mám podvrtnuté zápěstí? Ne, pokud je váš prst oteklý, pak je s největší pravděpodobností vyvrtnut prst, nikoli zápěstí.
 • Otázka Jak poznám, že se mi podvrtlo zápěstí? V závislosti na tom, jak závažné je podvrtnutí, ucítíte určitou bolest. Můžete také vidět modřiny a otoky. Zmáčkněte zápěstí a pomůže vám také použití kompresního zábalu. Nezapomeňte také zvednout zápěstí a nedělejte nic namáhavého.
Nezodpovězené otázky
 • Mohu to nechat a používat ibuprofen, dokud se nezhojí?
Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Tipy

 • Pokud máte nové zranění nebo příznaky, které jsou více než mírné, je nejlepší, abyste před zahájením léčby zkontrolovali lékaře.
 • Chronické opakující se podvrtnutí zápěstí v důsledku nedostatečně ošetřených poranění vazů v minulosti může nakonec vést k artritidě.
 • Vyvrtnutí zápěstí je obvykle důsledkem pádů, buďte proto opatrní při chůzi po mokrém nebo kluzkém terénu.
 • Skateboarding je vysoce riziková aktivita pro výrony zápěstí, proto vždy noste chrániče zápěstí.

reklama

Varování

 • Okamžitě navštivte svého lékaře, pokud se u vás objeví některý z následujících příznaků nebo příznaků: rychle se stupňující silná bolest zápěstí, paralýza nebo necitlivost rukou nebo paží, kloub zápěstí pod zvláštním úhlem, vysoká horečka, náhlá nevysvětlitelná ztráta hmotnosti.


Populární Problémy

Ať už pro sebe nebo pro někoho jiného, ​​výběr pánské košile může být složitější, než si myslíte. Košile je důležitá pro první dojmy, jako jsou pracovní pohovory a dobrá prezentace na společenských setkáních ....

Dan Evans se v sobotu v semifinále v Antverpách utká s Ugem Humbertem. Humbert má navrch do tohoto zápasu vzhledem k jeho větší konzistenci než Evans v posledních měsících.

Poté, co minulý týden oba získali působivé vítězství na silnicích, míří USC a UW do Seattlu na sobotní zápas Pac-12. Zde je návod, jak sledovat hru online bez kabelu.

Podle Rogera Federera by se Nick Kyrgios měl vyvarovat pozastavení svého rozpadu v Římě.

Ashleigh Barty a Coco Gauff se připraví na US Open účastí v exhibičním zápase na Winston-Salem Open v srpnu.

Jak si vyrobit šátek. Šátek je všestranný a stylový doplněk. Můžete si jej přivázat na hlavu, abyste si udrželi vlasy, ukázali svou věrnost něčemu nebo dokonce udělali módní prohlášení. Ve špetce jej můžete použít k smrkání, ...