Jak připravit turecký čaj

Turecký čaj je skvělý nápoj, který si můžete dopřát jako odpolední svačinu, sloužit hostům nebo popíjet jako pochoutku po jídle. K jeho výrobě budete potřebovat lístky černého čaje a tureckou konvici. Pokud nevlastníte tureckou konvici, můžete místo toho použít dva stohovatelné hrnce, jeden malý a jeden velký. S pouhými několika přísadami si budete moci připravit a vychutnat si turecký čaj během několika minut!Metoda 1 ze 3: Pomocí tradiční turecké konvice

 1. 1 Kupte si své oblíbené lístky černého čaje. Pokud nemáte po ruce černý čaj, vydejte se do místních obchodů s potravinami, čajovny nebo online dodavatele. Pamatujte, že síla vašeho čaje závisí na tom, kolik vody na konci přidáte, takže si jako základní příchuť vyberte svůj oblíbený černý čaj!
  • Turecké čaje jsou rozděleny do 3 hlavních tříd síly: silné tmavé čaje známé jako koyu; středně hluboké nahnědlé červené čaje zvané tavşan kanı, což znamená králičí krev; a slabé světlé čaje zvané açık.
  • Vyzkoušejte tmavé čajové lístky jako Darjeeling, Assam a Nilgiri pro příjemnou silnou základnu.
  • Pokud dáváte přednost čaji se silnější chutí, kupte si bylinné čaje, jako je máta, jablko, šípek nebo citronový zázvor.
 2. 2 Ve spodním hrnci vařte 5 šálků (1 200 ml) vody. Pokud jsou dva hrnce připevněny, vyjměte horní hrnec ze spodního hrnce a naplňte spodní konvici vodou. Jakmile začnete vařit vodu, položte horní konvici zpět na vrchol. Pro nejlepší chuť byste měli použít filtrovanou nebo balenou vodu, pokud ji máte.
  • Pokud budete používat vodu z vodovodu, nechte ji asi 10 sekund běžet studenou, než naplníte hrnec, aby absorbovala teplo rychleji.
 3. 3 Přidejte 2 polévkové lžíce (28,3 gramů) čajových lístků do horního hrnce. Sejměte víko z horní konvice a opatrně přidejte listy do prázdného hrnce. Pro příjemnou vůni přidejte další 1 polévkovou lžíci (14,3 gramů) sypaného čaje, jako je Earl Grey nebo jiné základy z černého čaje s příchutí pomeranče, citronu nebo grapefruitu.
  • Pro dosažení nejlepší chuti skladujte turecký čaj v uzavřeném obalu. To pomůže zabránit tomu, aby byl ovlivněn vnějšími pachy a vlhkostí.
 4. 4 Nalijte vroucí vodu ze spodního hrnce do horního hrnce. Opatrně vyjměte horní hrnec ze spodního hrnce a nalijte trochu vroucí vody do horní konvice. Přestaňte nalévat, jakmile bude voda 1/2 1,3 cm od horní části a umístěte horní hrnec na vyhřívaný prvek, abyste nahradili spodní hrnec.
  • Přesouvejte větší hrnec krouživými pohyby a nalévejte, aby byla zajištěna rovnoměrná konzistence.
  • Černý čaj musí být ponořen do velmi horké vody, proto před zalitím čajových lístků zkontrolujte, zda voda vře.
 5. 5 Do spodního hrnce přidejte 2 šálky (470 ml) vody. Zatímco se horní hrnec na prvku zahřívá, do spodního přidejte více vody. Jakmile budete hotovi, umístěte spodní hrnec na blízký prvek, který je vypnutý, a nechte ho sedět. Chcete, aby tato voda byla při podávání čaje stále horká.
  • Jakmile budete mít čaj namočený, použijete vodu ve spodním hrnci na zředění čaje, takže je důležité mít ve spodním hrnci dostatek vody!
 6. 6 Jakmile čaj začne bobtnat, položte horní konvici na spodní hrnec. Jakmile si všimnete, že čaj v horní konvici bobtná nahoru k okraji - což by mělo trvat 30 sekund až 1 minutu - zvedněte ji a položte na spodní konvici. Mezi oběma hrnci nechte malou prasklinu, aby mohla unikat pára.
  • Po umístění spodního hrnce zavřete horní hrnec pokličkou.
 7. 7 Vřít čaj asi 10 až 15 minut na mírném ohni. Zapněte sporák na nízkou teplotu, což je „min“ nebo „2“ na vašem prstenci. Tím čaj udrží těsně pod bodem varu, zatímco bude nadále bublat. Jakmile čajové lístky v horním hrnci začnou klesat ke dnu, čaj je připraven podávat.
  • Pokud si nejste jisti, zda je čaj připraven, dočasně sejměte víčko z horního hrnce a zkontrolujte hladinu čajových lístků.
  reklama

Udělali jste tento recept?

Metoda 2 ze 3: Použití dvojitého kotle

 1. 1 Nakupujte listy černého čaje v obchodech s čajem, v obchodech s velkými krabicemi nebo u online dodavatelů. Turecké čaje jsou podle síly zařazeny do jedné z následujících kategorií: silné a tmavé (koyu); středně tmavě nahnědlá červená (tavşan kanı); slabý a lehký (açık). Ale síla je dána tím, jak moc je zředíte vodou, takže pro dosažení nejlepších výsledků si vyberte svou oblíbenou základní příchuť!
  • Pokud dáváte přednost silnému čaji, vyzkoušejte tmavé čajové lístky jako Assam, Darjeeling a Nilgiri.
  • Pokud dáváte přednost čaji se silnější chutí, vyzkoušejte bylinné čaje jako jablečný, mátový, šípkový nebo citronový zázvor.
  • Vyberte si několik různých druhů a vyzkoušejte je všechny!
 2. 2 Ve velkém hrnci uvařte 5 šálků (1 200 ml) vody. Turecké čajové konvice jsou v podstatědvojité kotle, kterou lze vyrobit tak, že na větší kastrol položíte malý kastrol. Naplňte spodní kastrol vodou - filtrovanou nebo lahvovou získáte tu nejlepší chuť.
  • Pokud chcete, vyměňte menší kastrol za mixovací nádobu.
  • Pokud používáte vodu z vodovodu, nechte ji 10 sekund běžet, než naplníte pánev, aby absorbovala teplo rychleji.
  • Měď, hliník a nerezová ocel jsou nejlepší volbou materiálu pro vaši pánev nebo misku.
 3. 3 Do menšího kastrůlku přidejte 2 polévkové lžíce (28,3 gramů) čajových lístků. Položte horní hrnec na rovný povrch a nalijte do něj čaj. Přidejte další 1 polévkovou lžíci (14,3 gramů) sypaného čaje, jako je citron, pomeranč nebo grapefruit.
  • Turecký čaj vždy uchovávejte v uzavřené skladovací nádobě, aby nebyl ovlivněn vlhkostí a vnějšími pachy.
 4. 4 V malém kastrůlku zalijte listy 2 šálky (470 ml) vroucí vody. Vyjměte malý kastrol a umístěte jej na varnou desku. Zvedněte velký hrnec, nakloňte jej pod úhlem 45 stupňů a jemně nalijte vroucí vodu na vrchol čajových lístků v malém hrnci. Pomalu pohybujte velkým hrncem krouživými pohyby a nalévejte, aby byla zajištěna rovnoměrná konzistence.
  • Přestaňte nalévat, když je voda téměř na dně 1/2 1,3 cm od horní části malého hrnce nebo když vám dojde vařící voda.
  • Před nalitím na čajové lístky se ujistěte, že se voda vaří. Pro vývoj účinné látky musí být černý čaj máčen ve vodě o teplotě nejméně 100 ° C.
  • Hrnec udržujte na mírném ohni, dokud nezpozorujete stoupající vodu.
  • Nechte pánev bez pokličky, dokud se vaří.
 5. 5 Do velkého hrnce přidejte 2 šálky (470 ml) vody. Do velkého hrnce přidejte více vody a počkejte, až se čaj vaří. Poté položte větší kastrol na vypnutý element zblízka a nechte ho sedět.
  • Tuto vodu budete muset použít při podávání čaje, takže se ujistěte, že máte v hrnci dost.
 6. 6 Jakmile čaj začne bobtnat, položte malý hrnec na velký hrnec. Jakmile si všimnete, že čaj začíná bobtnat po okraj menšího hrnce, zvedněte jej a položte pod něj ten větší. Udržujte malou mezeru mezi dnem menšího hrnce a okrajem většího hrnce, aby mohla unikat pára.
  • Po umístění většího hrnce na malý hrnec položte víko.
 7. 7 Čaj vařte 10 až 15 minut na mírném ohni. Zapněte sporák na nízkou teplotu, která je obvykle „min.“ Nebo „2“ na vašem prstenci. Pokud můžete zvolit přesnou teplotu, nastavte ji přibližně na 91 ° C. Tato teplota udržuje čaj na teplotě těsně pod bodem varu. Jakmile čajové lístky v malém hrnci začnou klesat ke dnu, čaj je připraven sloužit!
  • Pokud si nejste jisti, zda je váš čaj připraven, dočasně sejměte víko z malého hrnce. Pokud se čajové lístky dostaly na dno kastrůlku, je připraven k pití!
  reklama

Udělali jste tento recept?

Metoda 3 ze 3: Servírování čaje

 1. 1 Naplňte tureckou sklenici čaje čajem a vroucí vodou. Turecký čaj se tradičně podává s částí vody v tureckém šálku. Začněte naplněním 1/4 až 1/2 vaší turecké čajové sklenice čajem z horního hrnce. Po naplnění sklenice čajem použijte vodu ve spodní konvici k naplnění zbytku šálku. Jemně nalijte, aby nevznikaly bubliny.
  • Naplňte sklenici 1/4 cesty čajem, pokud dáváte přednost světlejšímu açık čaji, a až 1/2 plného, ​​pokud dáváte přednost čaji tmavému, zvanému koyu. Čemukoli uprostřed se říká tavşan kanı.
  • Podle chuti nasypte 1 čajovou lžičku (4,2 gramů) cukru.
  • Hrnec čaje vypijte do 30 minut.
 2. 2 Podávejte svůj turecký čaj s občerstvením, jako je borek nebo sladká baklava. Oba jsou pečené pečivo, které je dokonalým doplňkem vašeho čaje. Můžete se také rozhodnout pro citronové tyčinky, čajové koláče a horké buchty.
  • Pokud pijete čaj s jídlem, zkuste uzeného lososa na žitném nebo kuřecím sendviči.
 3. 3 Pijte svůj čaj s cukrem nebo citronem pro extra chuť. Pokud vám černý čaj nevyhovuje, spárujte ho s citronem nebo přidejte 1 až 2 kostky cukru. V Turecku mnoho lidí vkládá kostky cukru pod jazyk, aby se rozpustily, zatímco pijí čaj.
  • Mléko se tradičně nepodává s tureckým čajem, ale pokud vám to vyhovuje, zkuste to.
  reklama

Udělali jste tento recept?

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Jsou uzené černé čaje jako lapsang souchong běžnou volbou pro turecký čaj? Alp Mihcioglu Ne nejsou. V Turecku lidé používají standardní/obyčejný černý čaj, takže to není nic tak zvláštního. Pokud chcete vařit čaj tavşan kanı, přidejte trochu hydrogenuhličitanu sodného, ​​ale pokud přidáte trochu více, čaj bude hořký.
Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Ochucený černý čaj
 • Sada tureckých čajových konvic (nebo malý a velký kastrol)
 • Turecké čajové šálky (nebo malé skleněné šálky)
 • Opatření polévkové lžíce

Tipy

 • Tureckou čajovou konvici a sadu šálků si můžete zakoupit u online dodavatele, pokud ji nevlastníte.

Reklama Odeslat tip Všechna podání tipů jsou před zveřejněním pečlivě zkontrolována Děkujeme za zaslání tipu ke kontrole!

Populární Problémy

Noah Rubin zabil Novaka Djokoviče a Adria Tour poté, co dva hráči z turnaje měli pozitivní test na COVID-19. Ostatní hráči a odborníci také kritizovali událost a také Djokovičovu nezodpovědnost v těchto těžkých časech.

Šampion 2014 Marin Cilic se v pondělí utká s 37letým Philippem Kohlschreiberem v prvním kole US Open 2021. Zde je podrobný náhled, analýza a předpověď zápasu.

Bez ohledu na to, jak moc milujete tyto plátěné návleky nebo nízkoprofilové trenéry, je smutnou pravdou, že prostě nejsou střiženi do vlhkého počasí. Zatím je ale není nutné vyměnit za pár brodivých ptáků. Díky spolehlivé hydroizolaci ...

Zde je návod, jak sledovat živý přenos středečního zápasu Cotton Bowl mezi Floridou a Oklahomou online, pokud nemáte kabel.Jak prát boty. Bez ohledu na to, jaký životní styl vedete, vaše boty se nevyhnutelně zašpiní. Naštěstí jednoduché čištění často odstraní přebytečnou špínu a špínu a zanechá je jako nové! Jak je vyčistíte, však závisí na ...