Jak zabránit stárnutí kolen

Stárnutí kolen může v průběhu času negativně ovlivnit jak vaše fyzické schopnosti, tak váš vlastní obraz. Vaše fyzická pohoda je ovlivněna ztrátou pohyblivosti v kolenou, což často vede k bolesti a nepohodlí. Někteří lidé se také starají o vzhled kolen, jak stárnou. Oběma těmto problémům se stárnutím kolen lze předcházet některými změnami životního stylu a závazkem pracovat na celkovém zdraví kolen v průběhu času.Metoda 1 ze 3: Vyhněte se zranění kolen

 1. Obrázek s názvem Prevence stárnutí kolen Krok 1

  1 Noste chrániče kolen. Pokud provádíte činnost, při které byste si mohli poranit kolena, například sport, při kterém byste mohli spadnout, měli byste je chránit, než se tak stane. Nosit chrániče kolen vždy, když provádíte činnost, která může zahrnovat pád nebo tlak na kolena.
  • Volejbalisté by například měli používat chrániče kolen k ochraně kolen při pádu nebo ponoru pro míč.
  • Chrániče kolen mohou být užitečné při aktivitách mimo sport. Pokud například chcete trávit spoustu času na zahradě pletením, noste chrániče kolen nebo použijte kolenní podložku, na kterou můžete pokleknout, když jste na kolenou.


 2. Obrázek s názvem Prevence stárnutí kolen Krok 2

  2 Vyvarujte se pohybů, které by vám mohly poranit kolena. Existují určité druhy pohybů, které mohou na kolena hodně tlačit. Náhlé pohyby nebo přímý tlak na přední nebo zadní část kolena mohou koleno namáhat a poranit. To platí zejména v případě, že máte stávající zranění nebo nemoc v koleni, například osteoartrózu.
  • To znamená, že byste měli být opatrní při zvedání těžkých předmětů. Dávejte pozor, abyste se při zvedání neotáčeli, protože to extrémně využívá vaše koleno pod extrémním tlakem.
  • Také se vyhněte používání kolen způsobem, který by je nadměrně prodlužoval. Obzvláště opatrní buďte například při cvičení, abyste nepřetáhli kolena.
 3. Obrázek s názvem Prevence stárnutí kolen Krok 3

  3 Optimalizujte svoji váhu. Příliš velká váha na kolenou je může předčasně stárnout. Pracujte na udržení své váhy na optimální úrovni, abyste zajistili, že vaše kolena nebudou bolestivá a poškozená.
  • Hubnout pomáhá omezit stres na kolenou. Pokud můžete omezit tento stres, vaše kolena budou pravděpodobně fungovat mnohem lépe v průběhu času.
 4. Obrázek s názvem Prevence stárnutí kolen Krok 4

  4 Jezte protizánětlivou dietu. Pro optimální zdraví kloubů je dobré jíst protizánětlivou dietu. Tato dieta se jednoduše zaměřuje na konzumaci potravin, které snižují zánět a vyhýbají se potravinám podporujícím zánět.
  • Mezi potraviny, které snižují zánět, patří: ryby, zelená zelenina, olivový olej, ovoce a ořechy.
  • Mezi potraviny podporující zánět patří: smažená jídla, soda, rafinované uhlohydráty, tuky a zpracované maso.
 5. 5 Zeptejte se svého lékaře na léky a další léčbu. Pokud vás trápí kolena nebo máte obavy, že se s nimi v budoucnu vyvinou problémy, promluvte si se svým lékařem. Existuje mnoho různých věcí, které můžete udělat pro ochranu a podporu zdraví kolen a také pro úlevu od bolesti. Některé možnosti zahrnují:
  • Nosit kolenní ortézu, aby vaše koleno bylo správně zarovnané.
  • Injekce kortizonu ke snížení bolesti a zánětu kolen.
  • Volně prodejné léky proti bolesti, jako je acetaminofen nebo ibuprofen.
  • Operace kolena k nápravě silné nebo pokračující bolesti kolena.
  reklama

Metoda 2 ze 3: Cvičení, která jsou dobrá pro kolena

 1. Obrázek s názvem Prevence stárnutí kolen Krok 8

  1 Před cvičením se zahřejte. Dobré zahřátí připraví vaše kolena na aktivitu a sníží pravděpodobnost zranění. Chcete -li správně zahřát kolena, proveďte protahování svalů stehen. Tyto úseky také zahřejí vaše kolena.
  • Mezi některé dobré rozcvičky kolen patří například protahování čtyřkolek, chůze a výpady ochromení.
 2. Obrázek s názvem Prevence stárnutí kolen Krok 10

  2 Provádějte cílený silový trénink. Posílením svalů, které obklopují vaše kolena, můžete zlepšit funkci kloubů a snížit tlak i na ně. Mezi svaly, na které se ve své rutině zaměřujete, patří:
  • Quadriceps . To jsou svaly v přední části stehna. Můžete na ně zaměřit výpady a prodloužení nohou.
  • Hamstringy . Tyto svaly jsou v zadní části stehen. Na tyto svaly můžete zaměřit kudrlinky nohou a dřepy.
  • Únosci . Ty jsou na vnější části stehna. Můžete na ně zaměřit zvedání nohou vedle sebe nebo pomocí únosného stroje v tělocvičně.
  • Adduktory . Používají svaly na vnitřní straně stehen. Na tyto svaly můžete cílit držením cvičebního míče mezi nohama s nohama ve vzduchu nebo pomocí posilovače v posilovně.
  • Gluteální . Toto jsou vaše hýžďové svaly. Můžete je posílit dřepy, výpady a kopy oslů.
 3. Obrázek s názvem Prevence stárnutí kolen Krok 9

  3 Zvyšte flexibilitu kolen. Správné druhy cvičení vám mohou pomoci s flexibilitou kolen a předcházet opotřebení souvisejícímu s věkem. Aby vaše kolena nestárla předčasně, měli byste věnovat určitý čas tréninku se zaměřením na flexibilitu. Cvičení s nízkým dopadem, jako je plavání a jóga, mohou být skvělá pro udržení kolen ve skvělé kondici v průběhu času.
  • Jak stárnete, vaše klouby mohou ztratit pružnost. Pokud je budete pravidelně protahovat, můžete se této ztrátě vyhnout.
 4. Obrázek s názvem Prevence stárnutí kolen Krok 11

  4 Buďte opatrní při cvičení s vysokým nárazem. Zatímco byste měli cvičit kolena, některá cvičení mohou způsobit více škody než užitku, pokud nejsou provedena správně. Zejména běh a jiné činnosti s vysokým nárazem, jako jsou ty, které vyžadují nadměrné skákání, mohou vyvíjet velký tlak na kolena. Chcete-li tento náraz omezit, provádějte tyto druhy cvičení na měkkých površích nebo noste dobře odpružené a dobře padnoucí boty. Cokoli můžete udělat, abyste omezili dopad cvičení s vysokým dopadem, je to dobrý nápad.
  • Zkuste cvičit způsoby, které na vaše klouby budou vyvíjet menší tlak, jako je plavání, jízda na kole nebo používání eliptického chodítka na nízký nebo žádný odpor.
  • Existují určité důkazy, že běh může být ve skutečnosti prospěšný pro vaše kolena. Nedávné vědecké studie ukazují, že u běžců je menší pravděpodobnost, že budou mít problémy s kolenem než u běžců, ale to může souviset se skutečností, že běžci mají také větší pravděpodobnost, že budou mít na svém těle menší váhu než běžci.
  reklama

Metoda 3 ze 3: Prevence vrásčitých a ochablých kolen

 1. Obrázek s názvem Prevence stárnutí kolen Krok 5

  1 Používejte ošetření pokožky. K podpoře hladké a napjaté pokožky na kolenou lze použít celou řadu ošetření pokožky. Patří sem ošetření kyselinou k odstranění odumřelé a poškozené pokožky a také hydratační ošetření, aby byla pokožka v průběhu času měkká a pružná.
  • Ošetření alfa hydroxykyselinou může být velmi účinné při odstraňování staré a vysušené kůže na kolenou a loktech. Existuje celá řada těchto produktů, které jsou k dispozici na přepážce, a měly by být použity podle pokynů obalu.
 2. Obrázek s názvem Prevence stárnutí kolen Krok 12

  2 Pracujte na cílených cvičeních. Cvičení svalů na nohou může zvýšit napětí kůže na celých nohách. Se zvýšenou svalovou hmotou bude vaše kůže lépe podepřena a oblasti kolem kolen by se měly zpevnit.
  • Zaměřte se například na každodenní cvičení na cvičení čtyřhlavého svalu. Rozpumpování těchto svalů, umístěných přímo nad koleny, by mělo napnout i kůži na koleni.
 3. Obrázek s názvem Prevence stárnutí kolen Krok 6

  3 Používejte techniky pomalého hubnutí. Ztráta velkého množství váhy najednou může způsobit spoustu ochablé kůže po celém těle. Tato ochablost může dokonce ovlivnit vzhled kolen.
  • Místo toho, abyste drželi nárazovou dietu, se soustřeďte na zhubnutí jedné nebo dvou kil za týden, aby vaše pokožka měla šanci dohnat a napnout se sama.
  • Pokud však ztrácíte dramatické množství váhy, může být příliš mnoho kůže na to, aby vaše tělo absorbovalo. V takových případech se kůže navíc nemusí nutně utáhnout sama.
 4. Obrázek s názvem Prevence stárnutí kolen Krok 7

  4 Zvažte kosmetickou chirurgii. Pokud máte obavy o vzhled kolen, pak je možnost chirurgického zákroku. Plastičtí chirurgové používají liposukci a lasery ke snížení množství volné kůže a tuku na koleni, což vede k napjatější kůži v dané oblasti.
  • Na rozdíl od ostatních možností prevence stárnutí kolen pro vás plastická chirurgie představuje určitá zdravotní rizika. Před provedením tohoto lékařského zákroku prodiskutujte se svým lékařem možná rizika spojená s anestezií a chirurgickým zákrokem.
  reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Proč bolí koleno, když jsem mladý a nesportuji? Důvodů může být mnoho. Vyzkoušejte metodu RICE (odpočinek, led, komprese a elevace) a pokud bolest do týdne nebo dvou neustoupí, navštivte lékaře.
Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Populární Problémy

Rozchod s významným druhým může být zneklidňující pro obě strany, ale existují způsoby, jak toho dosáhnout, které vám zabrání cítit zbytečný stres. Udělejte si čas na zvážení pocitů svého partnera a poté sdělte své ...Jste fanouškem Warriors od Erin Hunter? Chcete si vytvořit svůj vlastní svět koček válečníků? Pak pokračujte ve čtení, protože to bude epické! Prozkoumejte sérii válečníků. Na začátku každé knihy Warrior Cats je mapa čtyř ...

Francouzský desetibojař Kevin Mayer nedávno řekl o Rogeru Federerovi v rámci speciálního programu L'Equipe před narozeninami švýcarského maestra 8. srpna.Vera Zvonareva a Leylah Fernandez se utkají v prvním kole US Open 2020 v úterý. Zápas je prvním setkáním obou hráčů na turné.Wimbledonská šampionka Muguruzaová hledí na další trofeje, ne na žebříčky