Jak předcházet gastrointestinálním problémům u morčat

Morčata mají citlivé gastrointestinální (GI) trakty. Špatná strava, nemoci (infekce, rakovina) a stres mohou narušit gastrointestinální trakt morčete a způsobit problémy, jako je průjem a nadýmání. Problémy s gastrointestinálním traktem mohou morčátům velmi onemocnět, proto je důležité jim v první řadě zabránit. Krmení vašeho morčete dobrou stravou a dodržování dalších preventivních strategií vám pomůže udržet vaše morče bez problémů s GI.

Metoda 1 ze 2: Krmení morčete

 1. Obrázek s názvem Prevence gastrointestinálních problémů u morčat Krok 1

  1 Nakrmte své morče trávou seno. GI trakt vašeho morčete je určen k trávení potravin s vysokým obsahem vlákniny. Vlákno pomáhá udržovat jídlo v hladkém pohybu GI traktem. Travní seno, jako je seno timothy, je vynikajícím zdrojem vlákniny pro morčata. Níže jsou tipy na krmení sena:
  • Krmte své morče neomezeným množstvím sena.
  • Ujistěte se, že je seno měkké, zelené, sladce vonící a bez plísní a prachu.
  • Seno skladujte v temné, chladné místnosti, kde je zajištěna dobrá cirkulace vzduchu.


 2. Obrázek s názvem Prevence gastrointestinálních problémů u morčat Krok 2

  2 Zařaďte do svého morčete čerstvou zeleninu. Čerstvá zelenina je dalším velkým zdrojem vlákniny. Krmte své morče zelenou, listovou zeleninou (špenát, tuřín, kel). Tato zelenina má vysoký obsah vitamínu C, což je důležitá živina, kterou musí morčata přijímat ze své stravy. Další dobrou zeleninou jsou okurky, mrkev a paprika (zelená, červená, oranžová).
  • Nekrmte své morčátko brokolicí nebo květákem, protože mohou produkovat plyn v GI traktu.
  • Zeleninu opláchněte čerstvou vodou, abyste odstranili pesticidy.
 3. Obrázek s názvem Prevence gastrointestinálních problémů u morčat Krok 3

  3 Dopřejte svému morčátku pelety s vysokým obsahem vlákniny. Pelety s vysokým obsahem vlákniny by měly být nutričně kompletní, což znamená, že obsahují správné množství všech živin, které vaše morče potřebuje. Měly by mít také nízký obsah kalorií. Protože ve vašem místním zverimexu je k dispozici mnoho druhů granulovaných krmiv, zeptejte se svého veterináře na doporučení, která potravina by byla pro vaše morče nejlepší.
  • Vyberte pelety specifické pro morčata, které obsahují vitamín C. Pelety pro jiná malá zvířata (například králíci) neobsahují vitamín C. Pokud vaše morče sní nesprávný typ pelet, může mít nedostatek vitamínu C.
  • Nekrmte pelety morčete, které obsahují určité přísady, jako jsou vedlejší produkty živočišného původu (tuk, kostní moučka), semena a ořechy. Semena a ořechy mají vysoký obsah tuku.
  • Zkontrolujte datum exspirace na sáčku s jídlem, abyste se ujistili, že nepodáváte pelety s prošlou morčatou.
  • Krmte své morče asi 1/8 šálku pelet každý den.
 4. Obrázek s názvem Prevence gastrointestinálních problémů u morčat Krok 4

  4 Zajistěte svému morčátku čerstvou vodu. Studená, sladká voda může pomoci udržet pohyb potravin v GI traktu. Poskytněte vodu v lahvi umístěné mimo klec morčete, přičemž kovová lahvička se zasune do klece, kam ji vaše morče snadno dosáhne. Vodu vyměňujte každý den.
  • Zvažte raději použití neochucené balené vody než vody z vodovodu.
 5. Obrázek s názvem Prevence gastrointestinálních problémů u morčat Krok 5

  5 Minimalizujte cukr ve stravě morčete. Morčata mají ráda sladká jídla. Cukr však může vést k průjmu a dalším problémům s GI. Ovoce (jablka, kiwi, jahody, borůvky), přestože je bohaté na živiny, má vysoký obsah cukru. Krmte své morče malými kousky ovoce jen několikrát týdně.
  • Kromě ovoce můžete své morče krmit předem zabalenými pamlsky s nízkým obsahem cukru.
  • Škrobová jídla, jako brambory, mohou také způsobit problémy s GI. Nekrmte svá morčata škrobovými potravinami.
  reklama

Metoda 2 ze 2: Použití dalších strategií prevence

 1. Obrázek s názvem Prevence gastrointestinálních problémů u morčat Krok 6

  1 Cvičte své morče každý den. Dobrá strava bude dlouhou cestou k prevenci problémů s GI u vašeho morčete. Dokážete však ještě více! Nechte své morče například cvičit mimo klec každý den po dobu 10 až 15 minut. Místnost uvnitř vašeho domu odolná morčatům, aby si vaše morče mohlo bezpečně hrát a cvičit.
  • Aby byla místnost odolná morčatům, skryjte všechny elektrické vodiče, zavřete větrací otvory a zablokujte východy.
  • Udělejte si ze cvičení a oblasti zábavy zábavu přidáním papírových pytlů a lepenkových krabic s vyřezanými otvory. Listy novin, prázdný toaletní papír nebo ruličky od papírových ručníků a pingpongové míčky jsou další položky, se kterými si vaše morče může hrát.
 2. Obrázek s názvem Prevence gastrointestinálních problémů u morčat Krok 7

  2 Klec morčete pravidelně čistěte. Různé druhy bakterií mohou u morčat způsobit problémy s GI. Udržováním klece morčete v čistotě snížíte množství bakterií v kleci a pomůžete předcházet problémům s GI. Níže jsou uvedeny návrhy na čištění:
  • Každý den vyčistěte misku na jídlo horkou a mýdlovou vodou, naplňte misku na jídlo a láhev s vodou a odstraňte zbytky jídla a fekální pelety.
  • Každý týden klec důkladně vyčistěte. Vyjměte vše z klece a vyhoďte špinavou podestýlku. Klec očistěte buď jemným čisticím prostředkem nebo směsí octa a vody (3 díly vody na 1 díl octa). Před vložením čerstvé podestýlky a čistého příslušenství zpět do klece nechte klec uschnout.
 3. Obrázek s názvem Prevence gastrointestinálních problémů u morčat Krok 8

  3 Zabraňte zubnímu onemocnění. Zuby morčete rostou po celý život. Pokud nejsou opotřebované, mohou přerůst a způsobit zubní problémy. Tyto zubní problémy, které jsou u morčat běžné, mohou způsobit, že morče přestane jíst, což vede k problémům s GI. Pokud dáte své guinei něco, co můžete kousat, jako jsou dřevěné žvýkací hračky, může to mít zuby opotřebované.
  • Seno také udržuje zuby morčete opotřebované, zejména stoličky (zadní zuby).
  • Zvažte, zda váš veterinář pravidelně prořezává zuby morčete.
 4. Obrázek s názvem Prevence gastrointestinálních problémů u morčat Krok 9

  4 Snižte stres morčete. Stres může zpomalit pohyb jídla přes GI trakt, což vede k problémům s GI. Snížení stresu vašeho morčete pomůže předcházet problémům s GI. Níže jsou uvedeny způsoby, jak snížit stres morčete:
  • Oddělte bojové klece.
  • Proveďte postupné změny ve stravě morčete.
  • Zajistěte morčátku každodenní cvičení.
 5. Obrázek s názvem Prevence gastrointestinálních problémů u morčat Krok 10

  5 Vezměte své morče k veterináři. Pravidelné návštěvy veterináře mohou také pomoci předcházet problémům s GI. Váš veterinář provede fyzickou prohlídku, zváží vaše morče a provede další diagnostické testy (odběr krve, fekální vyšetření), aby zkontroloval problémy s GI a další zdravotní problémy. Během schůzky prodiskutujte dietu morčete, abyste se ujistili, že krmíte morče správnou stravou. reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Tipy

 • Pro morčata jsou k dispozici doplňky vitaminu C. Pokud však krmíte granulemi obsahujícími vitamín C a potravinami bohatými na vitamín C, vaše morče nemusí tento doplněk potřebovat. Promluvte si se svým veterinářem, než svému morčátku dáte doplněk vitaminu C.
 • Pokud vaše morče začne vykazovat známky problémů s GI, vezměte ho k veterináři na diagnostiku.

reklama

Varování

 • Bez vitaminu C nemohou zuby morčete zůstat ukotveny v dásních. To může způsobit zubní problémy a případné problémy s GI.
 • Některá antibiotika mohou u morčat způsobit vážné problémy s GI. Pokud vaše morče potřebuje antibiotika, bude váš veterinář používat pouze širokospektrá antibiotika, u nichž je menší pravděpodobnost, že by z vašeho morčete onemocnělo.
reklama

Populární Problémy

Zde je návod, jak sledovat živý přenos super boje mezi Claressou Shields a Christinou Hammer.

Návrat Rogera Federera na Qatar Open zastavil ve čtvrtfinále případný šampion Nikoloz Basilashvili.

Jak používat goniometr. Goniometr je v podstatě úhloměr se dvěma rameny vyčnívajícími z něj a slouží k měření rozsahu pohybu kloubu. Nejčastěji se používají ve fyzické terapii ke sledování průběhu pohybu kloubu. Tam...

Naomi Osaka byla nedávno oceněna vlastní řadou panenek Barbie, kterou v pondělí dala k dispozici společnost Mattel Inc. Cena panenek byla 29 $.

Zde je návod, jak sledovat dnešní zápas Lakers vs Pacers online bez kabelu, ať už jste v Los Angeles, Indianě nebo mimo trh.

Světová jednička Novak Djokovič se ve středu ve 16. kole ve Vídni utká s chorvatským Borna Coric. Pokud Srb vyhraje toto střetnutí, dokončí rok jako světová jednička po šesté rekordně vyrovnané.