Jak rozpoznat vředy

Vaření (nebo furuncle) je velký hrbol naplněný hnisem, který se tvoří pod kůží v důsledku bakteriální infekce ve vlasovém folikulu nebo olejové žláze. Někdy se ve shluku známém jako carbuncle může vytvořit několik varů. Naštěstí můžeteošetřete většinu malých varů doma, a obvykle se uzdraví samy po týdnu nebo dvou. Pokud si nejste jisti, zda máte varu, nebo je -li infekce velká nebo závažná, je vhodné nechat se vyšetřit a ošetřit lékařem.Metoda 1 ze 2: Rozpoznání příznaků varu

 1. 1 Podívejte se na červenou, bolestivou bouli na kůži. Když se nejprve začne vařit, infekce zůstane poměrně hluboko pod kůží. Vaření obvykle začíná jako načervenalá boule o velikosti hrášku, který je bolestivý na dotek. V některých případech může vaření bolet, i když se ho nedotýkáte.
  • Kůže kolem boule může vypadat oteklá a zanícená.
  • Vaření se může objevit kdekoli na vašem těle, ale s největší pravděpodobností se vyvine v oblastech, kde zažíváte velké pocení a tření. Mezi běžná místa patří obličej, krk, podpaží, stehna a hýždě.
 2. 2 Všimněte si, zda se boule zvětšuje ve dnech poté, co se objeví. Sledujte var v příštích několika dnech poté, co si toho poprvé všimnete. Pokud se jedná o var, začne se rozšiřovat, jak se absces pod kůží naplní hnisem. Některé vředy mohou dorůst až do velikosti baseballu, ale to je neobvyklé.
  • Růst varu můžete sledovat tak, že na jeho okraj umístíte značku pera, abyste viděli, zda se rozšiřuje. Případně ji můžete měřit každý den.
  • S rostoucím varem bude obvykle bolestivější a měkčí na dotek.
 3. 3 Zkontrolujte, zda pod kůží uprostřed boule není nažloutlý hnis. Jak var vaří, hledejte vytvoření žluté nebo téměř bílé „špičky“. To se může stát, když se hnis uvnitř varu dostane na povrch a stane se viditelným pod kůží. V mnoha případech pustule sama praskne, což umožní varu odtéct a uzdravit se.
  • Mějte na paměti, že pokud je vaření čerstvé, hnis neuvidíte. Hnis se obvykle stává viditelným až v pozdějších fázích varu.
  • Nikdy se nepokoušejte propíchnout nebo zmáčknout var, abyste vypustili hnis. Mohlo by dojít k rozšíření infekce hlouběji do tkání.
 4. 4 Dávejte pozor na závažnější příznaky, které mohou naznačovat karbunku. Pokud si všimnete, že máte něco, co se zdá být seskupeno dohromady, můžete mít karbunku. Tyto infekce se nejčastěji objevují na ramenou, zadní části krku nebo stehnech. Kromě bolesti a otoku si dejte pozor také na příznaky, jako je horečka, zimnice a celkový pocit nemoci.
  • Carbuncle může být velký až 4 palce (10 cm) v průměru. Obvykle mají podobu velké, oteklé oblasti s hustým shlukem pustul v nejvyšším bodě.
  • Carbuncles nebo silné vředy mohou také způsobit otok ve vašem okolí lymfatické uzliny .
  reklama

Metoda 2 ze 2: Získání lékařské diagnózy

 1. 1 Navštivte svého lékaře, pokud máte závažné nebo vícenásobné vary. Zatímco většina malých varů se uzdravuje sama, je dobré navštívit lékaře k dalšímu vyšetření, pokud máte neobvykle velké nebo silné vředy. Měli byste také dostat vary, které se opakují nebo se objevují ve skupinách, odhlášené. Okamžitě si domluvte schůzku, pokud:
  • Na tváři, páteři nebo hýždích máte var nebo karbunku.
  • Váš var je velmi bolestivý nebo rychle rostoucí.
  • Vaření nebo karbunka je doprovázena horečkou, zimnicí nebo jinými příznaky celkového onemocnění.
  • Var je větší než 5 palců (2 palce) napříč.
  • Váš var se nezhojil po 2 týdnech domácího ošetření.
  • Vaření se uzdravilo a pak se vrátilo.
  • Máte další obavy nebo si nejste jisti, zda je infekce vroucí.
 2. 2 Nechte lékaře provést testy, pokud to doporučí. Ve většině případů by měl být váš lékař schopen fyzickou prohlídkou potvrdit, že máte varu. Pokud však máte časté nebo opakující se vředy, mohou chtít provést další testování k potvrzení diagnózy nebo určení základní příčiny. Informujte svého lékaře, pokud máte v anamnéze opakující se vředy nebo jiné příznaky, které by vám mohly způsobovat obavy.
  • Váš lékař může odebrat vzorek tekutiny z varu a poslat ho do laboratoře k analýze. To může být užitečné při určování nejlepší léčby varu, zvláště pokud je způsobeno bakteriemi odolnými vůči antibiotikům.
  • Informujte svého lékaře, pokud máte další zdravotní problémy, které mohou souviset s vařením. Mezi běžné rizikové faktory varu patří cukrovka, kožní onemocnění, jako je ekzém nebo akné, oslabený imunitní systém v důsledku nedávného onemocnění nebo zdravotního stavu nebo nedávný blízký kontakt s někým, kdo má vředy nebo karbunky.
 3. 3 Poraďte se svým lékařem o možnostech léčby. V závislosti na závažnosti varu vám lékař může doporučit domácí léčbu nebo může navrhnout agresivnější zásahy. Mohou například nabídnout malý řez a vypustit var v kanceláři nebo předepsat antibiotikum, které pomůže infekci odstranit.
  • Při domácí péči pečlivě dodržujte pokyny svého lékaře. Vždy ukončete jakýkoli průběh předepsaných antibiotik, pokud vám lékař neřekne jinak.
  • Váš lékař vám může nařídit použitíteplé obkladyk úlevě od bolesti a povzbuzení prasknutí varu. Pokud váš lékař vypustí var v ordinaci, možná budete muset na ránu, dokud se hojí, obvazy. Kromě toho můžete mít na ráně 1 nebo 2 stehy.
  • Následujte lékaře podle pokynů, abyste se ujistili, že se vaření správně hojí.
  reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Mohou vředy růst ve slabinách?Redaktor zaměstnanců wikiHow
  Odpověď zaměstnanců Tuto odpověď napsal jeden z našeho vyškoleného týmu výzkumníků, který ji ověřil z hlediska přesnosti a komplexnosti. wikiHow Zaměstnanci redakce Zaměstnanci Odpověď Ano. Třísla jsou částí těla hustou na vlasy, která má tendenci zadržovat teplo a vlhkost a je náchylná k velkému tření, takže je to rozhodně prostředí, kde může dojít k varu.
 • Otázka Moje kůže je oteklá a je to také trochu bolestivé, ale není tam žádné místo. Jak tedy poznám, zda je to var nebo ne?Redaktor zaměstnanců wikiHow
  Odpověď zaměstnanců Tuto odpověď napsal jeden z našeho vyškoleného týmu výzkumníků, který ji ověřil z hlediska přesnosti a komplexnosti. wikiHow Zaměstnanci redakce Zaměstnanci Odpověď Zní to, jako byste měli var, který se teprve začíná tvořit. Následující den nebo 2 zkontrolujte, zda oteklá oblast roste a objevuje se skvrna hnisu. Pokud ano, může jít o var. Nechte svého lékaře, aby se na oblast podíval, pokud je i nadále podrážděná a oteklá.
 • Otázka Mám hrbolky v ústech a bolí mě, jen když se jich dotknu. Jak se jich mohu nadobro zbavit? Abyste se jich řádně zbavili, musíte nejprve vědět, co jsou zač. Může to být libovolný počet věcí. Musíte jít k lékaři na diagnostiku a dodržovat pokyny lékaře k léčbě.
 • Otázka Mohou vředy růst na lokti? DGTV Vředy mohou růst na loktech, to ano. Mohou růst na jakékoli části těla.
 • Otázka Může se var rozšířit a způsobit další vředy? Vaření je varovným signálem, že je vaše tělo toxické a musíte přejít na čerstvá, živá jídla, pít hodně vody a přestat s cukrem, jinak jich brzy budete mít více. K varu obvykle nedojde z jiného varu, ale pokud ho máte a nezměníte své zdravotní návyky, je velká šance, že dostanete další.
 • Otázka Jaký je nejlepší lék na léčbu varu? Detox. Spousta čištěné vody, salátů, zeleninových šťáv a čerstvých živých jídel. Vaření je obvykle známkou vnitřní toxicity, spousty zpracovaných potravin a věcí, ze kterých tělo nemá prospěch. Přepněte na čerstvé, živé potraviny co nejdříve.
 • Otázka Mohou vředy růst uprostřed hrudníku? V závislosti na tom, jaký typ oblečení nosíte a na svých každodenních aktivitách, může dojít k dostatečnému tření. Mohli byste mít také zarostlé vlasy, což je častou příčinou varu.
Nezodpovězené otázky
 • Mohla by být velká, bolestivá boule na mé vulvě varem?
Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Tipy

 • Pokud máte podezření, že máte varu, překryjte jej sterilním obvazem, dokud se nezhojí. Vzhledem k tomu, že vředy jsou způsobeny bakteriální infekcí, jsou nakažlivé a mohou se šířit.
 • Volně prodejný krém z uhelného dehtu může pomoci rychlejšímu hojení malých varů. Jednoduše naneste uhelný dehet na var a poté jej přikryjte obvazem. Mějte však na paměti, že uhelný dehet silně zapáchá a barví látku.

reklama

Populární Problémy

Jak natáhnout těsná ramena. Pokud se denně nesnažíte protáhnout ramena, je normální, že se cítí stísněně, protože mnoho běžných každodenních činností (psaní na počítači, řízení atd.) Zahrnuje předpažení paží ...

Zde je návod, jak sledovat dnešní basketbalové utkání VCU vs Severní Texas online.Bývalý svět č. 1 Andy Murray pojednává o postupu Novaka Djokoviče v průběhu let před jeho prvním kolem roku 2021 US Open v prvním kole proti Stefanosu Tsitsipasovi.

Pohled na největší tenistky v historii, včetně Sereny Williamsové a Margaret Courtové. Debata o tom, kdo je mezi Grafem, Navrátilovou a Serenou nejlepší, nikdy neskončí, ale statistiky dávají pár indicií.

Shaku Shaku je tanec ve stylu ulice, který poprvé začal v Nigérii, ale nyní se stal populárním po celém světě, kde jej předvádějí profesionální sportovci při oslavách mistrovství světa a dokonce i významné osobnosti, jako je prezident ...Bucs se v sobotu utkají s týmem Washington Football v kole divokých karet NFL. Zde je návod, jak můžete sledovat hru, pokud nemáte kabel.