Jak si něco zapamatovat

Vždy zapomínáte na své úkoly doma, nebo dokonce na to, jaké jsou vaše úkoly a kdy jsou splatné? Máte problém zapamatovat si jména lidí? Myslíte si, že máte špatnou paměť? Tento článek vás naučí techniky, které vám pomohou vybavit si věci, na které jste možná zapomněli, a také strategie, které vám pomohou uniknout důležitým informacím.Metoda 1 z 5: Vzpomínka na něco, co jste zapomněli

 1. 1 Být v klidu. Zavřete oči, zhluboka se nadechněte a uvolněte se. Vaše úzkost z toho, že si nemůžete něco zapamatovat, vám ve skutečnosti může bránit v tom, abyste si to pamatovali. Frustrace, panika nebo bití se o svou „špatnou“ paměť odvádí mentální energii od vašeho cíle.
  • Někdy uklidnění vyžaduje, abyste odešli a udělali něco jiného. Udělejte si pětiminutovou přestávku, abyste si s někým promluvili, sledovali televizi nebo pracovali na jiném úkolu.
 2. 2 Znovu vytvořte prostředí, ve kterém jste byli, když jste si poprvé pomysleli, dozvěděli se informace nebo naposledy měli ztracenou položku. Když jste měli ten skvělý nápad ve sprše, nápad se zaznamenal do vašeho mozku spolu s kontextem nebo prostředím (v tomto případě sprchou). Tato myšlenka je nyní spojena s vašimi vzpomínkami na sprchu-vůní šamponu, pocitem a zvukem vody-a vrátit se do stejného prostředí vás také může přivést k zapomenuté informaci.
 3. 3 Zavři oči. Nedávná studie naznačuje, že zavírání očí může zlepšit vaši schopnost vybavit si informace. Může to být proto, že eliminujete rušivé vlivy a můžete se lépe soustředit na paměť a její detaily. reklama

Metoda 2 z 5: Zapamatování jmen

 1. 1 Zastavte se a poslouchejte. Důvodem, proč zapomenete jména, není to, že jste „špatní se jmény“, ale proto, že plně neposloucháte. Můžete být tak nadšení nebo nervózní ze setkání s touto osobou nebo se obávat udělat dobrý dojem, že váš mozek nezpracovává důležité informace: jejich jméno.
  • Zatlačte stranou všechny ostatní myšlenky, postavte se tváří v tvář člověku přímo, podívejte se mu do očí a poslouchejte. Zapamatování si jména této osoby bude v tuto chvíli vaší prioritou číslo jedna.
 2. 2 Opakujte jméno osoby alespoň dvakrát. Opakování pomůže upevnit tyto informace ve vaší paměti, protože posiluje nervová spojení ve vašem mozku.
  • Poté, co osoba vysloví své jméno, zopakujte mu to a potvrďte, že jste to správně slyšeli. To může být užitečné zejména u těžko vyslovitelných jmen.
  • Ještě jednou zopakujte jméno osoby a řekněte něco jako: „Rád tě poznávám, Bobe.“
  • Když odcházíte, zopakujte si v hlavě jméno dané osoby.
 3. 3 Vytvořte vizuální asociaci. Váš mozek má neuvěřitelnou kapacitu pro ukládání vizuálních informací a vytvoření spojení mezi jménem osoby a vizuálním narážkou vám usnadní zapamatování.
  • Pokud například potkáte někoho jménem Bill a má velmi modré oči, představte si modrou dolarovou bankovku.
  reklama

Metoda 3 z 5: Pamatování úkolů a termínů

 1. 1 Nastavte si ve svém chytrém telefonu připomenutí . Jakmile se objednáte k lékaři, vytáhněte telefon a vložte jej do kalendáře. Většina telefonů vám umožní nastavit si budík, který vám připomene, že se blíží schůzka-pět minut, hodinu, dokonce den nebo týden předem. Jejich klíčem je nastavit připomenutí okamžik dohodnete si schůzku (nebo se naučíte něčí narozeniny).
  • Můžete také nastavit opakující se připomenutí. Pokud tedy musíte vyzvednout svoji malou sestru po tenisovém tréninku každé úterý, můžete si nastavit připomenutí, které se spustí každý týden.
 2. 2 Vytvořte neobvyklou asociaci. Už jste někdy slyšeli o tom, že si někdo uvázal kolem prstu kousek provázku, aby na něco nezapomněl? Myšlenka je taková, že provázek kolem jejich prstu je tak zvláštní, že člověku připomene, co si snaží zapamatovat.
  • Asociace můžete vytvářet všemi druhy způsobů-čím více neobvyklých, tím lépe. Pokud potřebujete něco udělat na počítači, umístěte na klávesnici něco neobvyklého (například hračku nebo banán), abyste si pamatovali, že budete online platit účty, ne podívat se na roztomilé obrázky koček.
 3. 3 Opakovat se. Pokud si jdete do ložnice po léky, potichu si zaříkejte „léky“, když se vydáte do ložnice. Opakování myšlenky nebo myšlenky ji udržuje aktivní ve vaší krátkodobé paměti (která normálně uchovává informace pouze 10-15 sekund). To vám pomůže vyhnout se problému vejít do místnosti a pak se divit: „Proč jsem sem přišel?“
  • Čím více se k nějaké myšlence dostanete nebo ji „použijete“, tím pravděpodobněji skončí ve vaší dlouhodobé paměti, která může ukládat informace na neurčito.
  • Zpěv o svém úkolu vám také může pomoci zapamatovat si. Vyberte si jednoduchou melodii jako „Twinkle, Twinkle“ nebo některou z vašich oblíbených písniček a zazpívejte si o tom, jak budete brát léky.
 4. 4 Napište si nalepovací poznámku a umístěte ji na viditelné místo. Vždy zapomínáte na peněženku? Napište „WALLET“ na lepicí poznámku a umístěte ji čtvercově doprostřed vašich dveří.
  • Vyzkoušejte tuto metodu, když potřebujete na svém počítači něco dokázat-rušivé vlivy na počítači jsou tak četné, že je snadné se dostat do strany. Umístěte poznámku na obrazovku počítače a poté ji přesuňte na okraj jako připomenutí, abyste zůstali na úkolu.
  reklama

Metoda 4 z 5: Vzpomínka do školy

 1. 1 Vytvořte studijní prostředí podobné tomu, kde si budete muset informace později vybavit. Pokud se chystáte na test, který se bude konat v tiché místnosti s tikajícími hodinami, bude snazší si informace vyvolat, pokud budete studovat v podobném prostředí, jako je knihovna nebo studovna.
  • Nesnažte se studovat na gauči nebo sedět na posteli, protože test pravděpodobně absolvujete u stolu.
 2. 2 Zkuste oddělit informace. To znamená, že rozdělíte kus informace, jako je číslo 8374668809, na menší kusy: 834 466 8809. Informace si lépe zapamatujete v menších skupinách než jako jednu dlouhou sekvenci nebo každou jednotlivou informaci.
  • Identifikujte větší podobnosti v informacích, které se pokoušíte zapamatovat-například významné datum nebo místo-a zařaďte zbylé informace do těchto nadpisů.
 3. 3 K uložení informací použijte mnemotechnické zařízení. Mnemotechnická zařízení jsou triky používané k uspořádání informací do snadno zapamatovatelných výroků, obrázků nebo slov. Běžným mnemotechnickým zařízením je A velmi G ood B Ltd. D Ano F ine, který představuje noty na houslový klíč (EGBDF) v jednoduchém prohlášení.
  • Existuje téměř neomezené množství způsobů, jak vymyslet mnemotechnická zařízení. Zkuste si vymyslet říkadla, vytvořit zkratky nebo snadno zapamatovatelný vizuální obraz.
 4. 4 Rozdělte svá studijní zasedání. Místo jediného maratonského sevření, které může vyčerpat váš mozek, naplánujte si dvě studijní sezení s přestávkou mezi nimi. Ve dvou tříhodinových studijních sezeních se můžete naučit dvakrát tolik informací, než v jednom šestihodinovém studijním sezení.
 5. 5 Shrňte každý odstavec na okraji knihy. Čtení informací nemusí vždy stačit-musíte jim také dát smysl. Shrnutí vyžaduje, abyste se nad tím, co jste si právě přečetli, zamysleli, destilovali to podstatné a znovu se to naučili.
  • Až dočtete, zkuste se na předmět podívat z nejširší perspektivy (je to kniha o historii) a pak ji dále zužujte (toto je kapitola o druhé světové válce; toto je část o bitvě v Ardenách ) dokud nezkoumáte důležitá ponaučení, témata a fakta, která byste si měli odnést (toto byla poslední velká německá ofenzíva, obrovské ztráty zničily německou armádu).
  • Pokud si nechcete učebnici označit, shrňte každý odstavec do sešitu. Tuto stránku můžete dokonce vytrhnout a nosit ji v kapse, abyste mohli studovat na cestách.
  reklama

Metoda 5 z 5: Vylepšení paměti

 1. 1 Procvičte své tělo aerobní (kardiovaskulární) aktivitou. Chůze, běh, skákání na trampolíně-cokoli, co zvýší váš srdeční tep, dostane také váš mozek ve skvělé formě. Jedním z důvodů je, že cvičení přináší do vašeho mozku kyslík bohatý na živiny, který pomáhá vašemu mozku lépe pracovat.
  • Studie ukazují, že účinky cvičení na mozek jsou kumulativní. To znamená, že pokud budete pravidelně cvičit, uvidíte lepší výsledky, než když budete cvičit jen příležitostně.
 2. 2 Buďte společenští. Lidé obvykle okamžitě přemýšlejí o tom, jak dělat sudoku nebo křížovky, aby si udrželi mozek ostrý, ale tato „mozková cvičení“ jsou ve skutečnosti méně účinná při napadání vašeho mozku než při konverzaci. Konverzace vás nutí naslouchat, vstřebávat informace a zpracovávat je, abyste vytvořili odpověď.
 3. 3 Hledejte nové zkušenosti. Čím častěji něco děláte, tím je to méně náročné. Pokud můžete ozdobit dort, aniž byste o tom přemýšleli, vyžaduje to od vašeho mozku velmi málo. Chcete -li cvičit a rozvíjet své mentální schopnosti, musíte tlačit na mozek.
  • Ujistěte se, že vás tyto nové aktivity skutečně zajímají. Předstírání zájmu nebude výzvou pro váš mozek.
 4. 4 Vyspat se. Naše mozky kódují (nebo tvoří vzpomínky) během bdění a jsou náchylné ke všem druhům rozptýlení. Dokud váš mozek nezmění tyto nové informace na dlouhodobou paměť, mohou tyto každodenní rozptýlení vést ke ztrátě informací. Spánek je dokonalým prostředím pro váš mozek ke zpracování a přeměně vašich nových vzpomínek na dlouhodobé informace.
  • Spánek mezi studijními sezeními je dobrý způsob, jak nechat mozek absorbovat vše, co jste se právě naučili.
 5. 5 Vytvořte pozoruhodný mentální obraz. Pokud stále zapomínáte, kam jste dali klíče, vyzkoušejte tento trik: až je příště položíte, všimněte si, kam jste je umístili, a pak si představte, jak explodují. Tento trik využívá schopnosti našeho mozku uchovávat tuny vizuálních informací. reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Jak si mohu pamatovat seznam tří položek po položení nesouvisející otázky? Používejte mnemotechnická zařízení: vytvořte příběh zahrnující tři položky, abyste je měli v krátkodobé paměti pro snadnější vyvolání. Vyberte 3 položky nebo klíčová slova a vytvořte kolem nich vyprávění, které vám pomůže s vybavováním.
Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Video . Při používání této služby mohou být některé informace sdíleny s YouTube.

Populární Problémy

Jak zmírnit bolesti zad ze skoliózy. Skolióza je postižení páteře, které způsobuje, že se páteř zakřivuje do strany ve formě „C“ nebo „S“. I když to může určitě způsobit bolest, lidé se skoliózou často pociťují bolest zad, protože ...Analýza zápasu 4. kola mezi Coricem a Kyrgiosem na Miami Open, který Chorvat vyhrál ve třech setech.Patelární tendonitida je odborný termín pro zánět šlachy, který prochází kolenem. Je to velmi časté zranění mezi sportovci, zejména běžci, skokani a vzpěrači. Špatná tendonitida je bolestivá a může vás dostat ven ...