Jak osedlat koně

Správné osedlání koně je pro bezpečnou jízdu zásadní, ale zpočátku může být zdrcující a matoucí. I když je vždy nejlepší, když vám prvních párkrát pomůže zkušený jezdec, můžete se naučit základní kroky, jak připravit koně na sedlo a poté koně osedlat v západním nebo anglickém stylu.

Část 1 ze 3: Příprava na osedlání koně

 1. Obrázek s názvem Saddle a Horse Step 1

  1 Uvaz koně. Než koně osedláte, musíte ji přivázat, aby zůstala na místě. Podívejte se na tento užitečný článek wikiHow, kde se dozvíte, jak uvázat správné uzly, aby byl kůň zajištěn; křížové vazby jsou upřednostňovány, ale nejsou nutností.
  • Pokud svážete koně olověným lanem, je vždy bezpečné použít rychloupínací uzel. Pokud váš kůň ví o rozvazování uzlů, zvažte proklouznutí ocasu olověného lana smyčkou rychlého uvolnění.


 2. 2 Upravte svého koně. Koně mohou být velmi podráždění a bolestiví, když na nich jezdí, aniž by byli řádně upraveni; tento krok byste nikdy neměli přeskočit, a to jak pro vaši bezpečnost, tak pro koně.
  • Kartáčujte tělo svého koně. Pomocí kari hřebene odstraňte veškeré spečené bahno a poté pomocí tuhého kartáče odstraňte prach a vlasy, které kari hřeben vynesl. Dokončete měkkým štětcem. Zvláštní pozornost věnujte oblasti zad, břicha a obvodu koně. Nečistoty nebo otřepy pod připínáčkem mohou vašeho koně dráždit až k nevhodnému chování a dokonce k vybočení.
  • Spleť a otřepy odstraňte hřebenem a ocasem. Při kartáčování ocasu buďte opatrní; koně mohou a budou kopat.
  • Vyčistěte koňská kopyta a zkontrolujte, zda v nich nejsou usazené kameny. Buďte opatrní, jinak vás může někdo kopnout; neměli byste to dělat sami, pokud nemáte zkušenosti.
 3. Obrázek s názvem Saddle a Horse Step 3

  3 Zkontrolujte, zda se v oblasti sedla nevyskytují vředy nebo rány, které by mohly způsobovat nepohodlí. Nedávejte sedlo na ránu.
  • Zkontrolujte, zda kůň nemá hrudky, boule, otoky, boláky a horko, což by mohlo znamenat, že je váš kůň nezdravý a nevhodný k jízdě.
 4. 4 Nasaďte si sedlovou podložku nebo deku. Váš kůň to potřebuje k ochraně zad a udržení sedla na místě. Umístěte sedlovou podložku nebo přikrývku na koně.
  • Položte podložku o něco výše na kohoutek a poté ji zasuňte zpět na místo těsně za hřívou. To zajišťuje, že vlasy na hřbetě koně leží naplocho pod podložkou a sedlem. Ujistěte se, že deka nebo podložka jsou na obou stranách rovnoměrné.
 5. Obrázek s názvem Saddle a Horse Step 5

  5 Pokračujte v osedlání koně. V tomto místě umístíte sedlo podle toho, zda jedete západní nebo anglický styl. To bude pravděpodobně určeno vaším tréninkem nebo tím, co je k dispozici.
  • Sedlo v západním stylu je navrženo pro užitečnost, protože bylo navrženo pro kovboje nebo farmáře, které lze použít při práci. Má sedlový roh a vysoký hřbet, což z něj činí pohodlnější sedadlo na dlouhé hodiny na koni.
  • Sedlo v anglickém stylu je elegantní a malé bez sedlového rohu a nízkého hřbetu. Je to nejlepší pro formální jízdu a show.
  reklama

Část 2 ze 3: Pomocí západního sedla

 1. 1 Umístěte sedlo na místo. Postavte se na levou stranu koně a přes sedlo sedla překlopte pravé třmeny a třmen, aby se nedostali pod něj. Poté přehoďte sedlo přes koně. Rozkývejte sedlo tam a zpět do polohy a rozložte háčky a třmen.
  • Nedělejte to, pokud pracujete s mladým nebo neznámým koněm; bolí být zasažen těžkým třmenem do hlavy, pokud kůň jedná vzhůru.
 2. Obrázek s názvem Saddle a Horse Step 7

  2 Ujistěte se, že je sedlo správně umístěno. Vyrovnejte středovou linii s hřbetem koně.
  • Zkontrolujte, zda třmeny visí rovnoměrně na obou stranách, ujistěte se, že přední část sedla sedí těsně za kohoutkem, a ne na horní části lopatky
 3. Obrázek s názvem Saddle a Horse Step 8

  3 Ujistěte se, že sedlo správně sedí. Měli byste být schopni vklouznout dvěma prsty pod jícnu (křivka sedla těsně pod roh) bez křečí a mezi koňskými předloktími a cinchem mít prostor o šířce 3-4 prstů.
  • Nepoužívejte sedlo, pokud správně nesedí. Špatně sedící sedlo může způsobit, že se kůň vrhne nebo se vzpírá, a také může koně bolet a způsobovat špatné návyky.
 4. 4 Zajistěte přední (hlavní) cinch. Toto je klíčový krok; bez cinchu nepojedete! Mějte však na paměti, že byste měli vždy cinch postupně ; nechcete, aby se váš kůň stal kyselým.
  • Vytáhněte cinch pod břichem koně směrem k sobě a provlékněte latigo pásek dolů přes cinch sponu. Protáhněte ji celou a ujistěte se, že ani cinch, ani latigo popruh nejsou překroucené.
  • Zvedněte latigo a protáhněte jej skrz D-kroužek sedla zvenčí dovnitř a nechejte prstenec šikmo doleva. Udělejte cinch útulný, ale ne přehnaně. Opakujte postup ještě jednou nebo dvakrát, pokud vám v latigo pásku zbývá hodně délky.
  • Narovnejte zajištěnou část popruhu tak, aby každá vrstva byla na té pod ní, poté postupně zatáhněte dolů na ocásku latiga utáhnout cinch. Neutahujte to úplně; to přijde později.
  • Posuňte ocas latiga vodorovně přes zajištěné latigo a znovu jej zvedněte přes D-kroužek sedla, ale z pravé strany. Nyní sklouzněte ocas dolů vytvořenou smyčkou a upevněte uzel. To může být matoucí; nejlepší je, když ti pomůže zkušený sedlář.
  • Procházejte koně asi minutu nebo dvě. To umožní koni uvolnit se do sedla a přestat se nadýmat (strategie, kterou mnoho záludných koní použije, aby vám sedlo příliš nenasazovalo).
  • Dokončete utahování cinch. Proveďte tahání horní vrstvy latigo popruhu (ne ocasu) nahoru. Udržujte utahování postupný proces; nespěchejte věci.
  • Znovu utáhněte uzel. Hotovo!
 5. 5 Volně zajistěte zadní (vzpěrný) cinch. Mezi koňským břichem a spodní částí cinchu by měl být prostor o šířce dvou prstů.
  • Tento proces je podobný procesu zajištění přední cinch, ale místo ukončení procesu uzlem použijete sponu.
 6. 6 Veďte koně vpřed o pět kroků. Tím je zajištěno, že kůže pod cinch není vrásčitá, aby nedošlo k přiskřípnutí koně při jízdě.
  • Můžete také postupně natáhnout každou přední nohu dopředu na několik sekund; to také funguje ke snížení napětí v kůži koně.
 7. 7 Připevněte prsní límec, pokud jej používáte. Udělejte to tak, že ho zacvaknete do držáku sedla a předních D-kroužků.
  • To zabrání sklouznutí sedla dozadu a je užitečné zejména na stezce
 8. Obrázek s názvem Saddle a Horse Step 13

  8 Nasednout! Když je sedlo na svém místě, jste připraveni k montáži (samozřejmě z levé strany!). reklama

Část 3 ze 3: Použití anglického sedla

 1. 1 Na kůžích třmenu najeďte žehličkami. To je fantastický způsob, jak říci, že musíte třmen posunout výše a zajistit ho na místě, aby vám nevisel dolů; provedete to tak, že vysunete třmen kovové nohy nahoru a zasunete jej pod sedlo.
  • Díky tomu se třmeny nedostanou do cesty, takže nebudou bít do koně, když zvednete sedlo přes koně
 2. 2 Odpojte obvod (nebo cinch) a dejte jej stranou. Za okamžik jej znovu nasadíte, ale sundání vám zabrání viset, zatímco se pokoušíte položit sedlo.
  • Alternativně jej můžete sklopit přes horní část sedla a ponechat jej připevněný na pravé straně.
 3. 3 Zkontrolujte, zda je podložka správně zarovnána. Pokud používáte konturovanou podložku (běžný anglický styl, která má tvar obrysu sedla), měla by být po celém obvodu asi jedna centimetrová podložka. U čtvercové podložky ponechte alespoň jeden palec kolem předního okraje sedla.
  • Sedlo by nemělo být tak daleko dopředu, aby ztěžovalo pohyb ramen.
 4. 4 Umístěte sedlo. Postavte se na levou stranu koně, sedlo položte na podložku na hřbet koně s hlavicí sedla těsně před kohoutkem koně.
  • Oblouk hlavice by měl být přímo nad nejvyšším bodem kohoutku koně. Sedlo se usadí za lopatky koně.
 5. 5 Vyměňte obvod. Nyní, když je sedlo na svém místě, musíte vyměnit obvod, abyste mohli sedlo utáhnout a zajistit na místě. Připevněte obvod k předvalkům obvodu na vnější straně (koně vpravo) a poté jej zvedněte na blízkou stranu (levý kůň).
  • Jako vodítko by měl obvod přijít pod koně těsně za přední nohy. Pokud vidíte mezeru mezi loktem a obvodem, sedlo je příliš vzadu.
  • Bezpečně upevněte obvod. Měli byste být schopni dostat ruku mezi koně a obvod, ale mělo by to být pohodlné.
 6. 6 Před montáží upusťte třmeny. Nyní jste připraveni k montáži! reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Jak zvednete západní sedlo? Melissa Nelson, DVM, PhD
  Veterinářka Dr. Nelsonová je veterinářka, která se specializuje na Companion and Large Animal Medicine v Minnesotě, kde má více než 18 let zkušeností jako veterinář na venkovské klinice. V roce 1998 získala doktorát veterinárního lékařství na univerzitě v Minnesotě. Melissa Nelson, DVM, PhD Odpověď odborného veterináře Obvykle se to provádí pomocí cinchového uzlu, ačkoli některé sedlové popruhy budou mít přezky.
 • Otázka Jak nasadíte sedlo na koně? Melissa Nelson, DVM, PhD
  Veterinářka Dr. Nelsonová je veterinářka, která se specializuje na Companion and Large Animal Medicine v Minnesotě, kde má více než 18 let zkušeností jako veterinář na venkovské klinice. V roce 1998 získala doktorát veterinárního lékařství na univerzitě v Minnesotě. Melissa Nelson, DVM, PhD Odpověď odborného veterináře Většina koní je zvyklá na sedlo z levé strany, takže když stojíte vlevo od koně, zvedněte sedlo na záda a opatrně jej vycentrujte na sedlovou podložku. Obvodový popruh půjde pod břicho koně a bude upnutý pomocí popruhů a kroužků na sedle.
 • Otázka Jak přizpůsobíte koni sedlo? Melissa Nelson, DVM, PhD
  Veterinářka Dr. Nelsonová je veterinářka, která se specializuje na Companion and Large Animal Medicine v Minnesotě, kde má více než 18 let zkušeností jako veterinář na venkovské klinice. V roce 1998 získala doktorát veterinárního lékařství na univerzitě v Minnesotě. Melissa Nelson, DVM, PhD Odpověď odborného veterináře Je třeba vzít v úvahu několik měření: kohoutková šířka a „výška“, měření obvodu břicha a zad.
 • Otázka Jak poznám, že je cinch příliš těsný? Jakmile osedláte koně, zkontrolujte strčením ruky pod cinch. Měli byste pod něj dostat tři prsty. Je dobré kroužit s koněm na zemi a poté znovu zkontrolovat cinch. Lidé příliš často odpadli, protože nekontrolovali své cinch.
Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Video . Při používání této služby mohou být některé informace sdíleny s YouTube.

Tipy

 • Prohlédněte si svého koně po každé jízdě. Poznamenejte si jakékoli odření a proveďte opravy ve svém připnutí. Ujistěte se, že necháte oblast léčit, než znovu osedláte.
 • Chcete -li nasadit uzdu, vložte paži mezi uši a držte horní část (kam uši jdou) v ruce. Vložte bit do koně koně jemným stlačením boků koně. Vytáhněte horní pásek za uši koní (ale buďte jemní, uši jsou velmi citlivé) a zavěste řemínek na krk (v případě potřeby).
 • Když dokončíte nasazování sedla, zavěste uzdu a otěže na roh.

reklama

Varování

 • Vyvarujte se náhlých pohybů nebo akcí, které mohou koně vyděsit.
 • Nechte kamaráda držet koni uzdu, zatímco koně osedláte, pokud na vás kůň není zvyklý.
reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Sedlo
 • Obvod - popruh běžící z jedné strany sedla pod koněm a je přivázán k prstenu na druhé straně sedla
 • Sedlové deky - sedlové deky jsou dvě; jedna je obvykle skutečná deka nebo ručník použitá na dně, zatímco druhá je spíše podložka, která pomáhá sedlu, aby nesklouzlo z koně
 • Uzda - obvykle kožené řemínky jdoucí na hlavu koně a obvykle mají bi
 • Ohlávka - to, co už má kůň na sobě a používá se k přivázání nebo držení
 • Bit - kus kovu na uzdě, který půjde do tlamy koně; neboj, nic z toho koně nezraní
 • Olověné lano - lano, které je připevněno k ohlávce, aby usnadnilo chůzi po boku koně
 • Péče o potřeby

Populární Problémy

„Celebrity Big Brother“ 2018 právě probíhá. Podívejte se, jak sledovat domácí hosty prostřednictvím živých kanálů online zdarma po dobu 3. týdne, a podívejte se, jak streamovat epizody.Jak připravit smažené brambory. Od steaku po kuře, brambory jsou ideální přílohou pro širokou škálu hlavních chodů. Pokud vás ale omrzely obvyklé šťouchané nebo pečené brambory, zkuste svůj jídelní stůl okořenit smaženou drcenou ...Brunch je jídlo, které kombinuje potraviny ze snídaně i oběda, proto je termín brunch. Obvykle se podává v pozdních ranních nebo odpoledních hodinách a je spojena s nedělí, kdy lidé mají tendenci vstávat později než ...

Skákací zvedáky jsou základní cvičení, které téměř každý dělal v dětství, ale věděli jste, jak prospěšné mohou být skákací zvedáky pro vaše srdce a plíce? Ať už muž nebo žena, mladý nebo starý, fyzicky zdatný nebo teprve začínáte cvičit, ...Rekordní 7. titul Novaka Djokoviče na Australian Open znovu rozpoutal debatu o KOZE mezi ním, Federerem a Nadalem.Jak na francouzský polibek. Viděli jste to ve filmech a pravděpodobně i na veřejnosti - francouzský polibek, nadčasové a vášnivé gesto romantické náklonnosti, kdy se partneři líbají a používají jazyk. Ať už žijete v Paříži, Francii ...