Jak servírovat vína

Nemusíte být someliérem, abyste na lidi zapůsobili svými schopnostmi servírovat víno. Ať už máte vinařskou noc s přáteli nebo obsluhujete hosty na akci, můžete vypadat jako znalec vína podle několika jednoduchých tipů na servírování. Pamatujte, že červená, bílá a šumivá vína se podávají jinak a budete je muset chladit při různých teplotách, aby chutnaly správně. Také se ujistěte, že používáte správnou sklenici pro typ vína, které podáváte. Nezapomeňte na vývrtku!Část 1 ze 4: Otevírání vín

 1. 1 Na každé láhvi vína odřízněte fólii řezačkou fólie. Rtem je zvýšený okraj v horní části lahve. Umístěte řezačku fólie tak, aby spočívala na horní části rtu, a stlačte ji, abyste odřízli fólii pokrývající korek.
  • Řezačku fólií najdete online nebo ve vaší místní vinotéce.
 2. 2 Odšroubujte vína vývrtkou. Umístěte špičku vývrtky na korek tak, aby byla trochu mimo střed. Zatlačte dolů a otočte vývrtkou. Otáčejte se, dokud nebudete o jednu otáčku dál od vývrtky, která je úplně uvnitř korku. Poté prsty zatáhněte za držadlo vývrtky, dokud zátka nevyskočí z lahve. Opakujte na všech lahvích vína, které podáváte.
  • Pokud nemáte vývrtku, můžete láhev vína otevřít pomocí sommelierského nože, šroubu a kleští, nebo dokonce bota .
 3. 3 Láhve znovu zazátkujte, aby zůstaly čerstvé. Poté, co do vína nalijete část korku potřísněného vínem, vložte jej zpět do láhve. Vína uchovávejte v lednici, když je nepijete. Studená teplota zpomalí rychlost, jakou se vína kazí.
 4. 4 Dekantujte červená vína starší 5 let. Po 5 letech se v lahvích červeného vína může vyvinout sediment hořké chuti. Dekantace odděluje víno od sedimentu. Poté, co otevřete láhev červeného vína, pomalu víno nalijte do karafy na víno. Když se dostanete k poslednímu kousku vína v láhvi, pozorně sledujte vnitřek hrdla láhve. Jakmile uvidíte, že se na krku začnou hromadit usazeniny, přestaňte nalévat.
  • Nalijte svým hostům víno pomocí karafy. Když je karafa úplně prázdná, naplňte ji další lahví červeného vína.
  reklama

Část 2 ze 4: Výběr sklenic na víno

 1. 1 Podávejte bílá vína v malých skleničkách. Miska je součástí sklenice, ve které víno sedí. Podávejte lehká bílá vína, jako Moscato a Soave, ve sklenicích na víno s vysokými a tenkými miskami. Plné bílé, jako Viognier, by měly být podávány ve skleničkách na víno s kratšími, kulatšími mísami.
 2. 2 Podávejte červená vína ve sklenicích s velkým kuželem. Širší otevření misek ve skleničkách na červené víno zjemní chuť vína. Plná červená vína, jako Cabernet Sauvignon, by měla být podávána ve vysokých, velkých sklenicích červeného vína. Podávejte červené s nízkým tělem, jako Pinot Noir a Gamay, v kratší sklenici s mírně kulatější miskou.
 3. 3 Na sekty používejte vysoké a tenké skleničky. Sklenice na sekt mají tenkou misku s malým otvorem. Jsou tenčí a na základně se zužují více než sklenice na bílé víno. reklama

Část 3 ze 4: Nalévání vín

 1. 1 Nejprve podávejte bílá vína, poté červená a sladká vína. Poté, co naservírujete své světlé bílé, jako Pinot Grigio a Asti, přejděte k bílým plným tělům, jako jsou Chardonnay a Viognier. Poté přejděte do svých červených, počínaje lehkými červenými víny, jako je Lambrusco, a dokončete plnými červenými víny, jako je Barolo. Sladká vína, jako jsou Sauternes a Vintage Port, si nechte na konec.
 2. 2 Držte láhev vína tak, aby štítek směřoval ven. Je to jen zdvořilost, aby lidé viděli, jaký druh vína jim podáváte.
 3. 3 Láhev držte za tělo dominantní rukou. Tělo je široká základna láhve. Pevně ​​uchopte tělo prsty, aby byla láhev bezpečně v ruce. Položte sklenici vína na rovnou plochu před sebe.
 4. 4 Láhev otočte vodorovně, abyste začali nalévat. Hrdlo a okraj láhve by se měly vznášet asi 1 palec (2,5 cm) nad okrajem sklenice na víno, do které naléváte víno. Nepokládejte krk na okraj sklenice. Strana láhve na víno by měla být rovnoběžná s povrchem, na kterém je sklenice na víno.
 5. 5 Nalijte rychlým, plynulým pohybem. Neváhejte nebo nalévejte příliš pomalu, jinak bude víno stékat po straně láhve. Při nalévání se vyhněte pohybu nebo překlopení láhve, aby víno nevystříklo ze sklenice.
 6. 6 Sklenici naplňte 148–177 ml vína. Nikdy neplňte sklenice na víno až po okraj (je v pořádku, pokud se pěna dostane až k okraji sklenice, když naléváte šumivá vína). Při nalévání pečlivě sledujte hladinu vína, abyste věděli, kdy přestat.
  • Pokud si nejste jisti, jak vypadá 5–6 uncí (148–177 ml), naučte se používat odměrku. Než dorazí vaši hosté, nacvičte si naplnění odměrky správným množstvím vína a poté přenesení do sklenice na víno. Zapamatujte si, kde na každém druhu sklenice na víno přijde, abyste věděli, kdy přestat nalévat.
 7. 7 Otočte láhev zpět do vzpřímené polohy. Buďte rychlí a stabilní. Nezvedejte hrdlo lahve příliš pomalu, jinak bude víno kapat všude.
  • Při nalévání držte v ruce ubrousek, abyste při zvedání lahve zachytili jakékoli kapičky.
 8. 8 Chatujte se svými hosty a pamatujte na doplňování sklenic. Pokud vidíte něčí sklenici málo, nabídněte mu nalít více vína. Řekněte svým hostům o vínech, která jim podáváte. Sdělte jim, jaká vína to jsou, jak stará je každá láhev a odkud všechna pochází. reklama

Část 4 ze 4: Chlazení vín

 1. 1 Chlaďte červené víno na 12-21 ° C (53-69 ° F). Červené víno podávejte vždy při pokojové teplotě. Podávejte bohatá červená vína, jako Cabernet Sauvignon a Shiraz, při teplejší teplotě než lehká červená vína, jako Pinot Noir a Zinfandel. Bohatá vína chutnají jemněji, když jim podáváte trochu tepleji.
  • Pokud nemáte vinný chladič, červené víno před podáváním zchlaďte na 30 minut v chladničce. Bohatá červená vína, jako jsou Merlot a Rioja, chladte pouze 15–20 minut v chladničce, protože chutnají lépe tepleji.
  • Pokud chladíte víno v lednici, otočte voličem teploty o 1 nebo 2 stupně, aby víno příliš nevychladlo. Po vychladnutí vína jej nezapomeňte vrátit zpět.
 2. 2 Bílé víno podávejte, když je 7–14 ° C (44–57 ° F). Podávejte lehká, pikantní bílá vína, jako je Chablis a Grenache Blanc, na dolním konci teplotního spektra-10 ° C nebo chladnější-a bílá vína vyzrálá na vyšším konci. Pokud nemáte vinný chladič, použijte k chlazení bílého vína lednici. Víno dejte do lednice několik hodin před podáváním.
  • Když chladíte víno, otočte voličem teploty o 1 nebo 2 stupně v chladničce. Pravidelné teploty v chladničce mohou způsobit, že jsou vína příliš chladná.
 3. 3 Vychlaďte sekt v mrazáku. Vložte ji do mrazničky jednu hodinu před podáváním, aby dosáhla teploty mezi 5-10 ° C. Drahá šumivá vína lze podávat při teplotě 10 až 13 ° C. Tato vína před podáváním několik hodin zchlaďte v chladničce, jako byste to udělali s bílými víny. reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Jak byste měli správně podávat víno?Samuel Bogue
  Sommelier & Wine Consultant Samuel Bogue je ředitelem vína skupiny Ne Timeas Restaurant Group v San Francisku v Kalifornii. Certifikaci Sommelier získal v roce 2013, je držitelem ceny Zagat '30 Under 30' a je poradcem pro víno ve špičkových restauracích San Francisco Bay Area.Samuel BogueSommelier & Wine Consultant Expert Odpověď Dodržujte staré přísloví, které platí pro vína: „Co roste společně, jde dohromady.“ Při servírování vína zjistěte, ze které části světa pochází, a podívejte se, jaká místní jídla, jako maso, sýry nebo ovoce, se tam běžně konzumují, a použijte je jako párování.
 • Otázka Měl by muž nalít dámě víno? Ano, pokud by nechtěla nalít vlastní.
 • Otázka Jakou rukou mám držet láhev? Toddův přítel Vždy používejte pravou ruku.
 • Otázka Je Maury podáván chlazený nebo při pokojové teplotě? Toddův přítel Podávejte při mírně pokojové teplotě.
 • Otázka Jak podávám víno mužům a ženám? Obecně byste nejprve sloužili ženám a potom mužům, ale pokud nechcete, nemusíte dodržovat žádné konkrétní pořadí.
 • Otázka Poté, co naliji lidem víno, proč třesou sklenicí vína? Víří ve sklenicích víno, aby pomohlo uvolnit přirozenou vůni vína. Vířením víno provzdušňuje, což usnadňuje detekci vůní.
 • Otázka Kolik vín potřebujete mít na vinném lístku pro stůl se čtyřmi? Pokuste se mít alespoň 2 možnosti pro každý druh vína. Nabídka dvou lehkých bílých a červených vín a dvou plných bílých a červených vín. Zahrňte suchá i sladká vína, aby měli vaši hosté možnosti. Do seznamu můžete také zahrnout dezertní víno.
 • Otázka Mám nejprve nalít víno hostiteli nebo hostům? Hostiteli nejprve nabídnete ochutnání tím, že do jeho sklenice nalijete malé množství. Počkejte, až řeknou, že víno je v pořádku (co si objednali, chutná dobře atd.). Poté nalijte víno pro hosty a hostitele jako poslední.
Nezodpovězené otázky
 • Miluji krystal. Je rozumné nebo přijatelné převádět červené nebo bílé víno do láhve Waterford? Pokud ano, záleží na tvaru lahve?
 • Jaké množství je třeba nalít na ochutnávku?
Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Populární Problémy

Ženy jsou tento týden v Tokiu v centru pozornosti olympijského turnaje v rugby sedmičkách. Zde je návod, jak můžete každý zápas sledovat online online v USA.

Ženský basketbal z Oregonu a Arizony se ve čtvrtek večer sejde na velký zápas. Zde je návod, jak můžete sledovat živý přenos ze hry online.

Zde je návod, jak streamovat 2. sérii „Co děláme ve stínech“ online bez kabelu.