Jak zabít dobytek

Je zřejmé, že hovězí maso je maso skotu, ale jak se dostane ke stolu? Aby se hovězí maso podávalo v době večeře například ve formě steak z porterhouse, musí se obětovat, aby se ten steak dostal. Jinými slovy, k položení masa na stůl je třeba vzít život zvířeti. Zní to smutně a příšerně, ale je to realita. Způsob, jakým lidé zabíjejí a jedí zvířata, se však velmi liší od toho, co musí udělat vlčí smečka nebo lví pýcha, aby mohli jíst. Očekává se, že lidé budou ke zvířatům přistupovat se stejnou laskavostí a respektem od doby, kdy bylo zvíře vychováváno, až po porážku. To platí zejména pro ty, kteří pečují o zvířata a chovají je pro vlastní mrazák. Někteří lidé zabývající se porážkou však s tímto tvrzením nesouhlasí kvůli jejich agendě, že všechna zvířata by měla být chráněna a žádné by nemělo být zabíjeno jakýmkoli způsobem ve formě nebo formě.

Je však třeba poznamenat, že tento článek není vytvořen za účelem argumentace morálky zda je zabíjení zvířat pro potravu správné nebo špatné , protože to by mělo být ponecháno na jiný čas a místo, nebo o tom lze diskutovat na kartě Diskuse v tomto článku. Zabíjení je zabíjení, čištění, stahování z kůže a rozdělování zvířat na maso. Jedná se o proces, který začíná ve chvíli, kdy zvíře vstoupí na porážkovou podlahu nebo do oblasti, kde je snadno přístupný, aby byl poražen, a končí v chladicí místnosti.

Existují tři způsoby porážky skotu: komerční, domácí kutilství a Náboženská porážka . Náboženská porážka je nejkontroverznějším tématem vedle komerční porážky, ale je nad rámec tohoto článku, aby se zabýval tak různorodým tématem, protože existuje více než jedna metoda náboženské porážky, a proto zde nebude zahrnuta. . Následující kroky ukáží pouze dvě metody, popisující, jak jsou dosaženy, a podrobnosti, proč je třeba takové metody a kroky provádět.

Kroky

 • Podrobnosti v níže uvedených částech jsou pouze příklady toho, co se obvykle provádí při porážce skotu. Každá jatka nebo řeznictví, velké i malé, a každá kutilská praxe se bude vždy lišit od ostatních. Různá jateční zařízení budou mít různá zařízení, která považují za vhodná pro humánní porážku, a různé farmy a kraje mají různé metody a předpisy, které je nutno při provádění porážky dodržovat. Základní pojmy těchto dvou metod jsou však stejné a zahrnují podobné postupy.
 • Poznámka : Podrobnosti o tom, jak je dobytek komerčně poražen, najdete v sekci následující domácí porážka.


Metoda 1 ze 2: Udělejte si domácí porážku

 1. Obrázek s názvem Humanely Euthanize a Cow Krok 4

  1 Na porážku se pečlivě připravte. To vám pomůže zůstat v klidu a zajistit, aby byl proces euthanizace co nejrychlejší a bezbolestný. Když je zvíře zabito, získáte silný nával adrenalinu a emočního stresu, ale ujistěte se, že se naučíte tyto pocity nasměrovat do správné práce, místo abyste je nechali dostat to nejlepší z vás a zpackání práce.
 2. Obrázek s názvem Jatečný dobytek Krok 2

  2 Ujistěte se, že zvíře, které hodláte porazit, je správného věku pro řezníka. To platí zejména pro a řídit nebo jalovice které jste vychovali pro hovězí maso. Pokud jste nebo máte dokončil mladé zvíře na obilí , zaměřte se na řezníka, když je jim zhruba 15 až 18 měsíců. Někteří lidé dávají přednost porážení dobytka ve věku od 10 do 15 měsíců. Pokud skončí na pastvině, je nejlepší věk pro řezníka mezi 24 a 30 měsíci věku.
 3. Obrázek s názvem Jatečný dobytek Krok 20

  3 Ujistěte se, že porážíte ve správnou roční dobu nebo dokonce den. Pokuste se vyhnout porážce a zabíjení skotu nebo jiných zvířat v období létání, které je ve většině zemí kromě Austrálie obvykle mezi květnem a říjnem. V některých oblastech můžete řeznictví provádět kdykoli mezi říjnem a květnem, zejména v oblastech, kde není mnoho sněhu a teploty zůstávají přes den 40 stupňů Fahrenheita (10 stupňů Celsia).
  • Okno pro porážku skotu je však mnohem užší v oblastech, kde sněží od listopadu nebo prosince do května. V těchto oblastech by měla být porážka prováděna na podzim, od října do prvního sněžení.
  • Měli byste si také poznamenat čas, kdy se vaše zvířata narodila, a kdy by měl být nejlepší věk a čas na porážku. Pokud se například kůň, kterého vychováváte na trávě, narodil v dubnu a chcete ho zabít, když mu bude zhruba 18 měsíců, měli byste zabít v říjnu následujícího roku. Pokud se však steer narodil v únoru a chcete porážet ve stejném věku (18 měsíců), možná budete muset zvážit několik měsíců čekání na porážku (do října nebo listopadu místo v srpnu následujícího) to.
  • Zvažte zadržování krmiva 24 hodin před porážkou. Není to povinné, ale je snazší zvíře vyčistit nebo vykuchat, pokud v gastrointestinálním traktu není žádné jídlo, než kdyby tam bylo. Pokud se cítíte špatně, když necháváte dobytek před porážkou hladový, pak je to v pořádku. Nezapomeňte však být velmi opatrní, když musí začít proces stahování z kůže a čištění, aby nedošlo ke kontaminaci jatečně upraveného těla.
 4. Obrázek s názvem Jatečný dobytek Krok 4

  4 Před porážkou zvažte, které části zvířete chcete chovat. Někteří lidé rádi používají všechny části zvířete k různým účelům. Pokud se rozhodnete nepoužívat různé části, které jsou k dispozici k použití, má to význam pouze v učení a experimentování, stejně jako ve znalosti možností, co můžete uložit a použít.
 5. Obrázek s názvem Jatečný dobytek Krok 22

  5 Vyhledejte oblast, kde se chystáte utratit své hovězí zvíře. Nejlepší místo by bylo v oblasti, kde je to nejpohodlnější, kde se můžete snadno dostat traktorem, abyste ho vytáhli, a šance na kulku ricochet (skutečné nebezpečí, pokud není umístění dostatečně důkladně promyšleno) je minimální .
  • V ideálním případě mnozí doporučují zvíře kvůli své bezpečnosti nejprve připoutat, nebo jej přesunout do malého výběhu, kde můžete co nejvíce přiblížit výstřel. Pokud je to nutné, doporučuje se také omezení v boxovém žlabu s bočními přístupovými dveřmi, abyste se po provedení nepříjemného činu (další krok) mohli ke zvířeti rychle dostat co nejrychleji. Toto je výjimka, pokud zvíře, které porážíte, je již „sestřelitelem“ po zranění a nemůže vstát.
 6. Obrázek s názvem Humanely Euthanize a Cow Krok 1

  6 Nabijte zbraň a ujistěte se, že nůž, který máte u sebe, je ostrý jako břitva. Vaše zvolená zbraň by měla být schopna dosahovat alespoň 300 ft/lb úsťové rychlosti (podle AVMA) pro ročky nebo krávy, nebo přes 1000 ft/lb pro býky a dospělé krávy (CVMA doporučuje druhou možnost pro všechny dospělé dobytek). Použijte kulky s pevným bodem. Vidět Jak lidsky usmrtit krávu pro více informací o správných postupech eutanazie střelnou zbraní.
  • Malá zbraň ráže .22 nebude stačit na zabití dospělé krávy, ale může být nejlepší na mladším skotu. Ruční zbraň velkého kalibru, jako je 0,44 Magnum, nebo puška velkého kalibru, jako jsou ty, které se používají při lovu velké zvěře, jako je jelen, los, medvěd nebo los, například 0,30-30, stačí k účinnému zabití krávy nebo býk. Pušky jako .30-30 jsou vynikající při zabíjení skotu na dálku, kde pistole nebo brokovnice nebudou tak účinné.
  • Lze použít i brokovnice, ale je třeba je použít na bližší vzdálenost (do 1 až 2 yardů). Použití brokovnic 12, 16 a 20 je ideální pro dospělé krávy a býky, nabité slimáky nebo ptáky velikosti 2-, 4- nebo 6.
 7. Obrázek s názvem Jatečný dobytek Krok 7

  7 Proveďte výstřel. Existují dvě oblasti, na které se můžete zaměřit při rychlém a bezbolestném zabití skotu: Na neviditelném X těsně nad očima nebo v zadní části hlavy, kde je mícha a medulla oblongata (část mozku, která ovládá všechny funkce orgánů). Ten je ideální, pokud je zvíře dole kvůli zranění nebo nemoci a není schopno vstát a úhel výstřelu na lebku je příliš ostrý na to, aby mohl řádně zabít. V každém případě je to obzvláště důležité musíte se ujistit, že výstřel, který pořídíte, je přesný, aby skot nebojoval a necítil žádnou bolest. Tomuto zvířeti, které jsi měl ve své péči, vděčíš za to, aby jeho smrt byla co nejrychlejší a bezbolestná , tak to prosím zkuste aby se první výstřel počítal nejvíce takže to nemusíte dělat znovu a nechat zvíře trpět.
  • Vizualizujte neviditelné X na čele u skotu staršího než 6 měsíců: Začněte v horní části základny rohové části zvířete a poté jej vystopujte do vnitřního koutku protějšího oka. Totéž proveďte s opačným rohovým lůžkem a okem. (Nebo si to rozmyslete takto: postel z levého rohu na pravé oko, postel z pravého rohu na levé oko.) Středem, kde se setkávají dvě linie, je místo, kde musíte zamířit a umístit kulku.
  • U skotu 6 měsíců a mladšího by měl být cíl od horní části každého ucha k vnitřnímu koutku oka na opačné straně: levé ucho, pravé oko, pravé ucho, levé oko.
   • Bez ohledu na věk by úhel samotné zbraně měl být kolmý na úhel obličeje od hlasu k nosu. To proto, aby bylo dosaženo maximálního dopadu a aby byla menší šance na odrážku.
   • Pokud je zbraň umístěna mezi oči, výstřel zcela mine mozek a způsobí zvířeti utrpení místo zamýšlené okamžité smrti. Nedovolte, aby se to stalo.
  • Pokud jste se rozhodli umístit kulku do zadní části hlavy, zaměřte se pod hlasování (zaoblená část v horní části lebky) a těsně nad linií krku. Váš cíl by měl být rovnoběžný s úhlem obličeje nebo pod úhlem 45 stupňů k linii krku. Udělejte to pouze s nižším zvířetem.
  • To může být nejvíce nervy drásající, emocionálně stresující a velmi nepříjemná část porážky zvířete, zvláště pro ty, kteří to dělají poprvé. Pokud zjistíte, že to nemůžete udělat, není nic špatného na tom najít někoho jiného, ​​kdo to může udělat za vás.
 8. Obrázek s názvem Jatečný dobytek Krok 8

  8 Hned poté, co zvíře spadne, podřízněte hrdlo. Velmi ostrým nožem (doporučujeme lovecký nůž) zasuňte těsně nad prsní kost pod úhlem 45 stupňů směrem k hlavě a proveďte řez směrem ven a od sebe. Měli byste být schopni poranit krční tepnu a krční žílu jedním pohybem.
  • Nikdy neřežte do pokožky vlasy; musíte proříznout kůži a ven. Tím se zabrání uklouznutí nože a pořezání vás nebo některé části zvířete. Je tedy na místě, pak vystřihnout.
  • Poznámka: Před a během procesu lepení mnoho lidí, kteří si prohlíželi videa z porážky zvířat nebo osobně sledovali proces porážky, zaznamenali, že se nohy zvířat stále pohybovaly a kopaly, jak jim byly podřezávány hrdla, a to je vedlo k přesvědčení, že zvíře bylo po omráčení nebo zabití stále naživu. To je falešné. Pohyby nohou po omráčení a přilepení jsou pouze nevědomé svalové reflexy, které jsou iniciovány synapsemi pocházejícími z míchy, ne samotný mozek. Důvodem je, že mozek by již nefungoval poté, co by byl natolik vážně poškozen, aby zahájil mozkovou smrt. Dokonce i bezhlavá zvířata vyrazí nebo „vypadají, že bojují“.
   • Aby bylo možné určit, zda je zvíře v bezvědomí a necitlivé, pohyb nohou musí být ignorován. Aby bylo zvíře považováno za mrtvé, musí chybět oční reflexy, mrkání očí, vokalizace a rytmické dýchání nebo pohyby boků zvířete.
 9. Obrázek s názvem Jatečný dobytek Krok 9

  9 Okamžitě vyjměte hlavu a varlata. Odstranění varlat se vztahuje pouze na porážku býků. To proto, aby se maso nezkazilo. Buďte opatrní při odstraňování varlat, protože zvíře může stále nedobrovolně vykopávat. Hlava by měla být odstraněna řezáním po celém obvodu loveckým nožem, dbejte na to, aby čepel zůstala mezi kůží a masem, nikdy do vlasů, a stříhá ven, ale nikdy ne k tobě .
  • K proříznutí páteře budete potřebovat pilu na maso.
 10. Obrázek s názvem Jatečný dobytek Krok 10

  10 Sundejte přední chodidla/bérce. Špičku nože zasuňte do kolenního kloubu a vystřihněte směrem ven, hrot nože držte v chrupavce a řezejte kolem, dokud nohu úplně neodstraníte.
 11. Obrázek s názvem Jatečný dobytek Krok 24

  jedenáct Získejte traktor. Nejprve se ujistěte, že je připojen čelní nakladač, jinak nebudete moci oblékat kostru, pokud to nebudete moci dělat na zemi jako u divoké zvěře (jeleni, losy, medvědi atd.). Pokud se rozhodnete použít druhou možnost, vezměte na vědomí, že to můžete udělat pro stažení kůže z přední části zvířete, ale ne pro odstranění vnitřností a rozdělení jatečně upraveného těla.
 12. Obrázek s názvem Jatečný dobytek Krok 12

  12 Vytvořte štěrbiny mezi achilovkou (nebo šňůrou) a hlezenní kostí (ekvivalentní našemu kotníku/patě) zadní nohy a vložte háček zvaný gambrel nebo hovězí háček do této štěrbiny a opakujte pro druhou zadní nohu. Dva háčky by měly být připevněny k rozmetači hovězího masa nebo k jednomu stromu. Připevněte jeden strom k řetězům a připevněte řetězy k nakladači. Zvedněte nakladač tak vysoko, jak vám to vyhovuje, aby hlava zvířete netáhla po zemi a v dostatečné výšce, kde můžete začít pracovat na zadních čtvrtích.
  • Pokud se rozhodnete začít porážet zvíře na zemi, vše, co musíte udělat, je přesunout zvíře na záda a umístit krátkou podpěru nebo čtvercový sloupek na obě strany žebra (pod loktem), aby ho drželo tam.
 13. Obrázek s názvem Jatečný dobytek Krok 16

  13 Přesuňte jatečně upravené tělo do určené porážkové oblasti. Zde budete moci provést zbytek porážky. Ujistěte se, že se oblast nachází v [n]:
  • Suché, bezprašné a dobře odvodněné místo.
  • Prostor, který není viditelný pro veřejnost, například ze silnic, sousedních domů atd.
  • Dobře osvětlená oblast, například na slunném místě nebo kde máte přístup k elektřině, pokud musíte provést porážku večer nebo v noci.
  • Chráněná oblast, která chrání vás a jatečně upravené tělo před živly, jako je vítr a srážky.
   • Možná již máte určené jateční zařízení, kde není potřeba traktor, ale jednoduše kabel a naviják. Navijáky jsou nejlepší pro dobytek a lze je použít ke zvednutí zvířete do výšky, která je pro vás nejvhodnější při práci na zvířeti.
 14. Obrázek s názvem Jatečný dobytek Krok 14

  14 Sundejte zadní chodidla a stopky. Zadní končetiny svlékněte stejně jako při vyjmutí předních končetin výše (pouze po hlezenní klouby, ne za něj), poté prohlédněte kost pod hleznem (nad hlezenním kloubem, když máte kostru zavěšenou).
 15. Obrázek s názvem Jatečný dobytek Krok 15

  patnáct Začněte zvíře stahovat z kůže. Musíte pracovat od zadních nohou po krk vpředu dozadu. Chcete -li to provést, použijte následující kroky:
  • 1) Zasuňte krátký špičatý nůž do štěrbiny vytvořené na herní šňůře a přeřízněte kolem hlezna a stříhejte ven.
  • 2) Nožem mezi masem a kůží rozřízněte linii po každé noze ke střední linii, poté až dolů ke krku nebo laloku.
  • 3) Nožem pro stahování kůže začněte na křižovatce, kde se střihy nohou setkávají se středním řezem. Uchopte kůži jednou rukou a silně zatáhněte (ven a dolů pro zavěšení, nahoru a ven pro jatečně upravená těla na zemi), abyste vytvořili napětí, zatímco pomocí nože oddělíte kůži od masa. Nůž položte pevně na kůži s ostřím otočeným směrem ke kůži pod mírným úhlem. Neustále stahujte kůži pryč rukou a krájejte dolů a do strany, dokud není břicho a hrudní koš úplně stažené.
   • V tomto místě možná budete chtít tuto oblast vypláchnout, abyste odstranili veškeré nečistoty nebo jiné nečistoty, než budete pokračovat ve zbytku procesu stahování z kůže.
  • 4) Začněte stahovat zadní nohy tak, že začnete v horní části písmene „Y“ a stáhnete kůži nahoru a přes třísla (šourek nebo vemeno). Skrýš zde bývá nejtutnější, takže musíte být obzvláště opatrní, pokud chcete skrýt. Stejně jako při stahování břicha stáhněte kůži ven a dolů, abyste při práci vytvořili napětí. Tuk je dobrý při stahování kůže z kůže, protože umožňuje relativně snadné odstranění kůže, takže byste měli nechat na jatečně upraveném těle co nejvíce tuku.
  • 5) Pokračujte v stahování kůže přes konečník až k ocasní kosti. Ocasem prudce trhněte směrem dolů, aby jej oddělil od obratlů. (Pokud to nedokážete, funguje stejně dobře i jeho odříznutí nožem.)
  • 6) Váha samotné kůže pro vás pomůže odstranit kůži z jatečně upraveného těla. Pracujte kolem zvířete, dokud se nedostanete do popředí jatečně upraveného těla
  • 7) Pokrčte přední končetiny v blízkosti ramen, počínaje na vnější straně nohy a pracujte směrem dopředu. Opakujte pro druhou nohu.
  • 8) Pokožku na krku a vnitřní hrudní končetiny. Do této doby by měla být kůže úplně svržena.
 16. Obrázek s názvem Jatečný dobytek Krok 16

  16 Odstraňte droby/vnitřnosti zvířete. Budete muset nejprve oddělit tlusté střevo od těla a svázat ho, pak odstranit penis, pokud je to steer nebo býk, kterého zabíjíte, a poté pokračovat s odstraněním zbytku vnitřních orgánů následujícím způsobem.
  • 1) Spusťte zvíře tak, abyste mohli pohodlně pracovat na jeho zadním konci.
  • 2) Prořízněte kolem konečníku krátkým špičatým nožem, dávejte pozor, abyste ve střevě neudělali žádné otvory, protože by to mohlo kontaminovat maso. Tato anální oblast je známá jako muž .
  • 3) Vytáhněte zátku mírně nebo dostatečně, abyste ji mohli uvázat. Pokud neznáte své uzly a nedokážete před jejich vytažením vytvořit klouzavý uzel, možná budete potřebovat pomocníka, který by vám při zavázání konečníku držel konečník.
  • 4) Pokud je zvíře samec, vystřihněte penis před proříznutím břicha.
  • 5) Odřízněte břicho, řežte zevnitř ven, pracujte dolů z oblasti vemene/šourku do hrudní kosti. Druhou rukou držte vnitřnosti směrem od hrotu nože a prořízněte břišní tuk.
  • 6) Umístěte pod něj velkou nádobu, která zachytí vnitřnosti, protože už by se vypouštěla ​​z těla.
  • 7) Prořízněte tuk obklopující droby a oddělte veškerou tkáň, která spojuje vnitřnosti se zadní částí břišní dutiny. Vytáhněte zátku dovnitř dutiny a poté ven skrz štěrbinu pro přístup k vnitřním orgánům. Udělejte si čas na oddělení střev od dutiny, protože nechcete vysypat obsah do jatečně upraveného těla. Dávejte si také pozor, abyste neprotrhli močový měchýř.
  • 8) Vytáhněte střeva a močový měchýř z těla, stejně jako žaludky, protože už by také mělo být volné. Sáhněte dovnitř a dolů, abyste to všechno zvedli ven do nádoby, odřízněte zbývající maso a pojivovou tkáň spojující žaludky (nazývané také břicho ) do tělesné dutiny. To zahrnuje oddělení jícnu od žaludku v místě, kde prochází bránicí.
   • Pokud existují nějaké vnitřnosti, které chcete zachovat, budete chtít získat samostatnou misku „chovatele“, do které je vložíte. To by zahrnovalo ledviny a játra. Po vyjmutí střev by měly být odstraněny ledviny a také břišní tuk, který lze krájet a krmit kuřaty (pokud nějaké máte). Vyjměte játra a vložte je do mísy spolu s ledvinami.
  • 9) Vyřízněte membránu a vyjměte srdce a plíce. Chcete -li to provést, musíte uchopit srdce a plíce a táhnout dopředu a dolů a řezat velkou cévu připojenou k páteři. Měli byste být schopni odstranit srdce a plíce s připojeným jícnem a průdušnicí. Pokud chcete zachovat srdce spolu s játry a ledvinami, budete mezi nimi muset přerušit pojivovou tkáň.
   • Možná budete muset trochu stisknout srdce, aby se z něj dostala krev, která možná nebyla úplně vyčerpána.
  • Měli byste zkontrolovat droby, abyste zjistili, zda existují nějaké abnormality, které mohou ovlivnit kvalitu masa. Pokud si nejste jisti, co hledat, může být nejlepší nechat si veterinárního lékaře s velkými zvířaty provést posmrtnou kontrolu za vás.
 17. Obrázek s názvem Jatečný dobytek Krok 17

  17 Jatečně upravené tělo rozdělte na polovinu. Začněte řezáním sakrálních obratlů zevnitř a chrupavky, která spojuje pánevní kost. Jakmile je pánevní oblast proříznuta, můžete vidět zezadu, ale někteří dávají přednost řezání přes záda, protože obratle jsou mnohem lépe vidět vpředu než vzadu, zvláště pokud má zvíře hodně zadního tuku . Pokračujte v řezání do krku. Prořízněte střed hrudníku, aby se hrudní koš zkrátil na polovinu.
  • Měli byste zvážit rozdělení jatečně upraveného těla na čtvrtiny, abyste s korpusem manipulovali o něco jednodušeji. Odřízněte mezi 12. a 13. žebrem a 13. žebro ponechte neporušené, aby vzduch mohl cirkulovat přes knoflík ledviny a zabránilo růstu bakterií, pokud je zapotřebí další doba zavěšení.
 18. Obrázek s názvem Jatečný dobytek Krok 18

  18 Jatečně upravená těla očistěte studenou vodou, aby se odstranila veškerá přebytečná krev a nečistoty. Možná budete muset také odstranit všechny zašpiněné, pohmožděné nebo zkrvavené kousky masa.
 19. Obrázek s názvem Porážka skotu Krok 19

  19 Zavěste kostru, aby stárla. Jak dlouho stárne, závisí na teplotě vzduchu, tukové pokrývce a požadované chuti. Většina by měla zavěšovat mrtvé tělo na sedm až pět dní (někteří říkají dva týdny), déle, pokud se stárnutí provádí v chladnějších podmínkách a pokud je na jatečně upraveném těle více tuku. Pokud je jatečně upravené tělo zcela pokryto tukem, doporučuje se viset déle než 10 dní.
  • Dobrým způsobem, jak zjistit, zda necháte maso zrát na správné teplotě, je teplota kulaté (zadní čtvrtiny) a dalších silných částí během 24 hodin snížit na 40 až 45 stupňů Fahrenheita (7 až 4 stupně Celsia). po porážce.
  • Jatečně upravené tělo zavěste na místo, kde pachy nebudou absorbovány a neexistují. Pachy jako hnůj, plyn, barvy nebo zatuchlé pachy mohou být jatečně upraveným tělem snadno absorbovány.
  • Prostor pro zavěšení by měl být kromě chladu a sucha také bezprašný, bez zápachu a relativně sterilní.
  reklama

Metoda 2 ze 2: Komerční porážka

 1. Obrázek s názvem Jatečný dobytek Krok 20

  1 Skot je hnán z dobytčích vložek a je hnán dostihem nebo skluzem, který má být zvážen, a poté umístěn do záchytných kotců. Tato kotce, která obvykle obsahují kolem 20 až 50 kusů skotu, jsou taková, že oddělují různé stupně a dokonce i barvu srsti skotu, který musí projít jatečním zařízením. Důvodem je, aby personál na jatkách snáze hodnotil různá jatečně upravená těla.
  • Pera jsou pro ně také způsobem, jak podstoupit prohlídku před porážkou (před smrtí) licencovanými veterináři. Toto má detekovat jakýkoli důkaz nemoci nebo abnormální stav, který by naznačoval, že konkrétní zvíře je nemocné. Pokud je nějaké takové zvíře nalezeno, je umístěn kovový ušní štítek, aby byla zajištěna zvláštní posmrtná kontrola.
   • Pokud existují jednoznačné a nezvratné důkazy o tom, že při vyšetření proti smrti je zvíře nevhodné k lidské spotřebě, je odsouzeno a není nutné žádné posmrtné vyšetření.
 2. Obrázek s názvem Jatečný dobytek Krok 21

  2 Skupina, která je připravena na porážku, je vytlačena z jejich držáku dolů závodem, který vede do závodu. Je důležité, aby byl dobytek hnán a udržován v klidném stavu, aby to neovlivnilo kvalitu masa. Skot, který je ve stavu úzkosti nebo paniky, bude mít maso tmavší barvy (nazývané „tmavé kráječe“), než dobytek, který je klidný a relativně uvolněný.
 3. Obrázek s názvem Jatečný dobytek Krok 22

  3 Dobytek, který dosáhne podlahy zabití, je nahnán do pohyblivé kolébky nebo boxového žlabu, jako na obrázku vpravo. Tato kolébka je speciálně navržena tak, aby blokovala výhled zvířete na to, co se děje mimo kolébku, omezila ji, umožnila osobě nahoře ji omráčit, sklopením boku uvolnila omráčené nebo zabité zvíře, aby spoutala jednu nebo obě zadní nohy, a dokončit zbytek procesu porážky a oblékání.
  • Krabice je nahoře otevřená a boky jsou dostatečně vysoké, takže zvíře nevidí, i když se snaží zvednout hlavu. Pravá strana boxového skluzu se uvolní a spustí dolů, aby osvobodila omráčené zvíře, jakmile je proces zabíjení/omráčení dokončen. To umožňuje přístup k nohám, takže je lze spoutat. Více o tom v dalších krocích.
  • V zadní části boxového stánku je navíc pevná brána, aby dobytek za zabitým neviděl, co se před nimi děje. To proto, aby zůstali klidní a tichí.
 4. Obrázek s názvem Humanely Euthanize a Cow Step 18

  4 Vyvolání okamžité necitlivosti. Pistole pro zajetí (také nazývaná čepice, čepice, omračovací čepice nebo omračovač pro zajetí) je primární nástroj, který se používá k omračování a zabíjení skotu v komerční jatce. Toto zařízení používá ocelovou tyč, která je okamžitě zasunuta do čela zvířete. Zbraň je umístěna doprostřed čela, nikdy mezi oči, aby účinně zvíře okamžitě zabila.
  • Ocelová tyč z děla závorníku je poháněna stlačeným vzduchem nebo prázdnou kazetou a je zasunuta a resetována pro další zvíře.
   • Pistole s uzávěrem zůstane účinná, bude-li řádně udržována. Kazety by měly být skladovány na suchém místě a ocelová tyč by měla být pravidelně čištěna. Zbraň samotná musí být také vyčištěna, aby zajistila okamžitou smrt zvířete, na kterém je použita.
  • Telecí telata jsou často zabíjena oxidem uhličitým.
 5. Obrázek s názvem Jatečný dobytek Krok 28

  5 Poté, co se dobytek stane nesmyslným, bude propuštěn z omezovače. Boční panel kolébky klesá dolů a umožňuje přístup k nohám zvířete. Řetězy jsou připoutány k zadním nohám a připevněny k háku v dopravníkovém systému, který zvedá zvíře nahoru. Omráčený skot poté putuje do postupujících oblastí, kde je vykrvácí, stáhne z kůže, vykuchá a rozpůlí.
 6. Obrázek s názvem Jatečný dobytek Krok 25

  6 Trčí a krvácí. V tomto procesu se používá velmi ostrý nůž: hrot nože se zařezává do hrdla zvířete a prořízne lalok, průdušnici, jícen a krční žílu bezprostředně pod linií čelistí, aby krev mohla odtékat. Řez může být proveden kolmo nebo rovnoběžně s krkem, podle toho, jaké jsou standardy porážkové rostliny. Zvířatům se před oblečením vykrvácí, protože zabraňují srážení krve v tkáních a tím způsobují žluknutí masa.
 7. Obrázek s názvem Jatečný dobytek Krok 15

  7 Stahování z kůže. Zadní stopky jsou staženy z kůže a odstraněny z hlezen: hovězí háčky jsou zasunuty mezi gam kabel (což je šlacha, která vede od špičky hlezna (tuber calcaneus) až k holenní kosti) a holenní kost, čímž uvolňuje řetěz na jednom zadních nohou, které byly použity ke zvedání zvířete. Kůže se otevírá podél střední linie břicha a je odstraněna z břicha a boků. Stahováky dolů slouží k odstranění zbytku kůže, včetně stahování kůže z hlavy.
  • Tato metoda výrazně zvyšuje účinnost stahování kůže a výtěžky z hlavátového/lícního masa.
 8. Obrázek s názvem Jatečný dobytek Krok 26

  8 Odstranění hlavy a končetin. Hlava není oddělena od jatečně upraveného těla, dokud není kůže zcela odstraněna. Do té doby se kosti nohou, hlavy, prsou a aitch (zadek) odštěpují od jatečně upraveného těla řezáním nebo pomocí mechanické pily podobné motorové pile, kromě toho, že je postavena tak, aby čistě prořezávala kost, nikoli dřevo.
 9. Obrázek s názvem Jatečný dobytek Krok 28

  9 Odstranění vnitřností nebo drobů. Odstraní se všechny vnitřní orgány kromě ledvin. Řit je vyříznut a droby jsou vyhozeny do vozíku nebo sudu, které mají být odvezeny.
  • Většina porážek nepovažuje za nákladově efektivní vyhození drobů, nohou, hlavy, krve nebo úkrytu na skládku. Velké množství zařízení prodává odpadní materiál různým řeznictvím nebo jiným továrnám, které používají zbytky pro různé uživatele od kosmetiky po autosedačky, domácí izolace a materiál na dláždění komunikací.
 10. Obrázek s názvem Jatečný dobytek Krok 29

  10 Posmrtná kontrola. Pokud je rostlina pod federální kontrolou (USDA-FDA ve Spojených státech nebo CFIA v Kanadě), jatečně upravená těla a vnitřnosti jsou vyšetřeny federálně licencovaným veterinárním lékařem najatým FDA nebo CFIA v této fázi procesu porážky. Vzhledem k tomu, že hlava je odříznuta od krku, je třeba také vyšetřit mozek a mozkový kmen na známky BSE (bovinní spongiformní encefalopatie).
  • Ve Spojených státech a Kanadě jsou mozek, páteř, oči a další orgány, které nejpravděpodobněji drží priony způsobující BSE, vyřazeny jako SRM nebo specifikovaný rizikový materiál a nikdy zařazeny do potravinového řetězce pro hospodářská zvířata nebo pro lidi.
 11. Obrázek s názvem Jatečný dobytek Krok 30

  jedenáct Rozdělení jatečně upraveného těla a odstranění ocasu. Jatečně upravená těla se rozdělí středem páteře a ocas se odstraní. Během tohoto procesu je také nutné odstranit míchu a zlikvidovat ji, protože, jak je uvedeno výše, je označen jako specifikovaný rizikový materiál.
 12. Obrázek s názvem Jatečný dobytek Krok 31

  12 Mytí kostry. Rozdělené jatečně upravená těla nebo poloviny se promyjí studenou vodou pomocí tlakového čističe a nechají se uschnout.
 13. Obrázek s názvem Porážka skotu Krok 32

  13 Odeslání polovin do chladičů. Poloviny jsou po dokončení porážky odeslány do chladnější místnosti, kde jsou uchovávány při teplotě přibližně 34 stupňů Fahrenheita po dobu minimálně 24 hodin. Jatečně upravená těla se často nechávají v chladiči po dobu dvou až tří týdnů, aby se maso vyléčilo, než je nakrájeno nebo „žebrováno“ na různé kusy hovězího masa.
 14. Obrázek s názvem Jatečný dobytek Krok 33

  14 Další fáze. Jakmile jatečně upravená těla vyléčí, řeznictví začne. Prosím Jak zabít dobytek stránka pro více informací. reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Nikdy nepoužívám zbraně. Mohu použít luk a šíp a přesto prodat jazyk? Karin Nejlepší odpovídač Nejhumánnějším způsobem porážky zvířete je použití pevné střely ze zbraně schopné dosáhnout rychlosti nejméně 300 až 1000 stop/lb, aby bylo zajištěno rychlé zabití. Šíp, a to ani z vysoce výkonného složeného luku, takové zabití nezaručí. A šíp nebude schopen proniknout do lebky, bude třeba jej vystřelit, abyste mířili do bodu za ramenem, kde je srdce a plíce. Zvíře nepůjde dolů tak rychle, ale stále budete moci používat jazyk (prodej však může být nezákonný, kvůli státním/federálním inspekčním požadavkům). Jinak je zbraň stále lepším nástrojem pro mnohem rychlejší zabíjení. Rezervujte si luk a šípy pro divokou hru.
 • Otázka Zabiju býka tím, že nožem přeruším míchu? Ne. Přestřižení míchy a kolony je po zabití, kdy zvíře potřebuje kůži, vykuchat a rozřezat.
 • Otázka Jak mám spravovat dobytek před porážkou? Karin Nejlepší odpovídač V zásadě je důležité s nimi zacházet klidně (žádné pronásledování, křik nebo cokoli, co způsobí nadměrný stres a/nebo vzrušení), aby jejich systémem těsně před porážkou nepronikly žádné stresové hormony. Zvíře by nemělo mít 24 hodin před porážkou žádnou potravu/vodu.
 • Otázka Jaké nástroje by měly být použity pro porážku? Posunutím pod touto sekcí získáte seznam nástrojů, které potřebujete k porážce, v části „Věci, které budete potřebovat“.
 • Otázka Kolik jatečně upravených těl krav je považováno za vedlejší odpad? Karin Nejlepší odpovídač Ve skutečnosti záleží na tom, koho musíte porazit a zpracovat, a také na tom, v jakém stavu je jatečně upravené tělo, nebo kolik tuku a poškození orgánů a svalového masa je třeba ořezat a zlikvidovat. Poměrně snadno může člověk z celé krávy vytvářet prakticky žádný odpad, pokud je v dobrém stavu a používá se také upravený tuk. Ale pro jiné operace je kdekoli od 20 do možná více než 60% jatečně upraveného těla považováno za 'vedlejší odpad' nebo jen odpad, který se vyhodí.
 • Otázka Co znamená 'zahalení'? Při porážce znamená „zahalení“ přikrytí, často lněným plátnem nebo plátnem, za účelem snížení ztráty jatečně upraveného těla.
 • Otázka Podle předpisů USDA, pokud je kráva zastřelena živými náboji obsahujícími olovo, maso z tváře nelze uložit pro kontrolu USDA. Lze jazyk použít za stejných podmínek? Karin Nejlepší odpovídač Lícní maso a ano, jazyk, nelze uložit pro regulaci USDA ani pro lidskou spotřebu, protože v jakékoli části hlavy mohou být úlomky střely. Fragment střely může prorazit kost v hlavě a vniknout do jazyka.
 • Otázka Jaké jsou faktory ovlivňující výtěžek jatečně upraveného těla jatečného zvířete? Výtěžnost jatečně upraveného těla je ovlivněna plemenem, hmotností a stavem těla nebo tukovým porostem samotného zvířete. To je ovlivněno tím, jak a čím jsou krmena, a dokonce i tím, jak se s nimi zachází před porážkou. Mléčný skot mívá menší výnos než hovězí dobytek a tenčí skot má nižší výnos než ty, které jsou v dobrém stavu nebo tučnější.
 • Otázka Jak dlouho lze ponechat hovězí maso venku na zpracování? Maximálně hodinu nebo dvě. To by vám mělo poskytnout dostatek času na kůži, vykuchání a rozřezání zvířete, jak je uvedeno výše. Kostru je třeba co nejdříve vložit do chladiče.
 • Otázka Jak široký je hazard? Gambrel pro hovězí dobytek je často 36 'široký.

Populární Problémy

Jak se zbavit bolesti zad. Bolesti zad mohou být docela nepříjemné, ale obvykle odezní po několika týdnech domácí léčby. Jakmile však máte bolesti zad, je pravděpodobnější, že se budou opakovat. Bolest zad může být vyvolána zvedáním břemene nebo ...

Jak prát péřové polštáře. Péřové polštáře mohou být měkké a luxusní, ale musíte se o ně dobře starat tím, že je budete prát alespoň jednou za rok. Praní pomůže zabít všechny roztoče a bakterie. Rovněž vyčistí prach, špínu, ...

Národní výstava psů zůstává jednou z nejlepších tradic Dne díkůvzdání. Zde je návod, jak můžete zdarma sledovat živý přenos pořadu 2020 online.

Nastavení regulátoru může zrychlit váš golfový vozík. Pokud to uděláte na golfovém vozíku E-Z-GO, možná budete moci přejít od do. Bude to trvat jen asi 5 minut. Utáhněte pružinu regulátoru umístěnou v motoru většiny golfových ...

V MSG začíná sezóna č. 1 proti č. 2, protože Michigan State čelí v Champions Classic Kentucky. Zde je návod, jak to sledovat online bez kabelu.

Taylor Swift vydává v pátek své sedmé studiové album. Zde se dozvíte, jak streamovat a stahovat.