Jak naučit kočku „vysokou pětku“

Všichni jsme slyšeli rčení „starého psa novým kouskům nenaučíš“, ale dokážete kočku, mladou nebo starou, naučit nějaké triky? Odpověď je obvykle ano, v závislosti na kočce, kterou se pokoušíte vycvičit, a vaší vlastní trpělivosti. Jeden zábavný trik, který je možné naučit, je „vysoká pětka“ a existuje několik relativně snadných metod, které lze vyzkoušet. Přinejmenším vaše pokusy poskytnou dobrou dobu vzájemného spojení mezi vámi a vaší kočkou.Metoda 1 ze 4: Školení koček „kliknutím“

 1. Obrázek s názvem Naučit kočku

  1 Přijměte, že kočky lze vycvičit. Kočky jsou známé tím, že jsou nezávislé, pohlcené sebou samými a obecně lhostejné k ostatním tvorům kolem sebe. Možná vám to nepřijde jako typ zvířete, které může být - nebo chce být - vycvičeno, ale je to možné a obvykle zábavné. Budete chtít použít trénink založený na odměně, který kočku naučí spojit požadované chování se získáním pamlsku nebo jiné odměny.
  • Může být užitečné zjistit, jaká je oblíbená pochoutka vaší kočky, abyste věděli, jak je nejlépe motivovat. Můžete položit několik různých lahůdek a zjistit, který z nich si vaše kočka vybere jako první.
  • Kočky se chtějí cítit zapojeny do tréninkového procesu, možná ho dokonce mají na starosti. Například je obvykle nejlepší nechat kočku rozhodnout se, zda bude v tréninku pokračovat nebo ho zastaví.
  ODBORNÁ TIP

  Pippa Elliott, MRCVS  Veterinář Dr. Elliott, BVMS, MRCVS je veterinář s více než 30 lety zkušeností ve veterinární chirurgii a praxi společenských zvířat. Vystudovala University of Glasgow v roce 1987 titulem ve veterinární medicíně a chirurgii. Pracovala na stejné zvířecí klinice ve svém rodném městě více než 20 let. Pippa Elliott, MRCVS
  Veterinář

  Pippa Elliott, licencovaná veterinářka, navrhuje: „Vynalézejte se, když najdete kočičí nezbytnou pochoutku. Zkuste malé kousky tuňák, steak, šunka, mrazem sušená játra, kuře nebo klobása . Všechny kočky mají pamlsek, pro který budou pracovat, jen ho musíte najít. ' 2. Obrázek s názvem Naučit kočku

  2 Nesnažte se vycvičit kočku jako psa. Domestikovaní psi byli chováni po staletí, aby pracovali ve shodě s lidmi dodržováním příkazů; kočkám, pomáhat tím, že jednají nezávisle, tradičně zabíjejí škůdce. Není proto divu, že proces tréninku každého musí být jiný.
  • Vaše kočka bude motivována ke spolupráci s vámi, když jim to přinese odměnu. Nepoužívejte trest, abyste se pokoušeli vycvičit svou kočku (nebo psa).
  • Kočky dávají přednost krátkým tréninkům, které se obvykle rozhodnou ukončit.
  • Uspořádání školení nabízením lahůdek jako odměny hladové kočce (například těsně před jídlem) po dobu pěti až deseti minut (pokud to kočka dovolí) může často fungovat.
 3. Obrázek s názvem Naučit kočku

  3 Pracujte s kočkou, kterou máte. Ano, mladí psi se učí nové triky snadněji než staří, a stejně tak kočky (stejně jako lidé, když na to přijde!). Začít trénink s mladou kočkou je tedy ideální způsob, jak to udělat, ale to neznamená, že byste se neměli obtěžovat svou zralou kočkou.
  • S jakoukoli kočkou, ale zejména starší, je nejlepší pracovat s jejími přirozenými sklony, než proti nim. To znamená, že kočka, která přirozeně tlačí na předměty, je lepším kandidátem na výuku „vysoké pětky“, zatímco nestoudný kousavec nemusí.
 4. Obrázek s názvem Naučit kočku

  4 Najděte správnou odměnu. Psi mohou pracovat pro „hodného chlapce“ a poplácávat po hlavě nebo pro někoho nepopsatelného psa. Kočky však obvykle vyžadují dobré věci jako odměnu za to, že vám věnují pozornost, nikoli kočičí granule.
  • Aby byla vaše školení efektivní a trvala déle než několik sekund, musíte najít „lahůdku s vysokou hodnotou“, aby vaše kočka byla motivovaná.
  • Kuřecí maso na kostičky může přinést speciální a snadno distribuovatelnou odměnu, stejně jako malé hromádky tuňáka na misce. Pokud vaše kočka upřednostňuje méně tuhé pochoutky, jako je například dětská výživa s příchutí masa, může se vám osvědčit injekční stříkačka se širokým hrdlem.
 5. Obrázek s názvem Naučit kočku

  5 Zúčastněte se školení klikrů. Clickery jsou pomůcky pro výcvik malých zvířat, které po stlačení a uvolnění vydávají zvuk podobný kliknutí na odstraněný kovový uzávěr lahve se šťávou nebo otevření/zavření kuličkového pera. (Ve skutečnosti lze kteroukoli z těchto položek použít jako tréninkové klikání, ačkoli skutečná nabídka je široce dostupná a levná.)
  • Clicker je „kotva“, která poskytuje konzistentní referenční rámec pro identifikaci činnosti hodné odměny.
  • Před tréninkem své kočky byste si měli procvičit techniku ​​klikání. Musíte být schopni klikat jednou rukou a druhou nabízet odměnu, nebo dělat obojí stejnou rukou (v tomto článku se tomu říká „klik + ošetření“) současně. Kočky obvykle nereagují dobře na zmatek nebo chyby.
  • Najděte si s kočkou klidné místo pro trénink klikrů, bez vnějšího hluku a rušivých vlivů. Nepřidávejte ani verbální povzbuzení nebo chválu - nechejte klikače mluvit.
  • Dobrou technikou počátečního klikání je „dotek nosu“. Držte cíl, například pingpongový míček připevněný na konci hůlky, nad hlavu kočky. „Click + treat“ pokaždé, když se kočka dotkne nosem míče (míče).
  • Viz také Jak kliker vycvičit kočku a Jak naučit kočku podat ruku pro další rady a nápady.
  reklama

Metoda 2 ze 4: Clicker-Training with Treats-in-Hand

 1. Obrázek s názvem Naučit kočku

  1 Posaďte se na podlahu čelem ke své kočce a mezi sebou mísu nebo misku. Udělejte si ze zvyku dát vaší kočce pamlsek za účast.
  • Poznámka: Tato metoda je pravděpodobně nejjednodušší možností popsanou v tomto článku, ale stejně jako ostatní pochází z techniky „klikání“.
 2. Obrázek s názvem Naučit kočku

  2 Obdarujte svou kočku zhruba ve výšce ramen a řekněte „pět. 'Pokud se kočka vydá na pamlsek pusou nebo nic neudělá, stáhni ruku a ošetřete, počkejte pět sekund a zkuste to znovu.'
 3. Obrázek s názvem Naučit kočku

  3 „Klikněte + ošetřte“, jakmile vaše kočka jakýmkoli způsobem natáhne tlapku směrem k vám nebo k pamlsku. Cvičte, abyste mohli používat klikačku a sladkost poskytovat ve shodě.
 4. Obrázek s názvem Naučit kočku

  4 Opakujte postup, dokud vaše kočka nedosáhne pamlsku pouze tlapkou. Nečekejte však, že budete moci cvičit déle než pět až deset minut najednou a dost možná i méně.
  • Pokud je vaše kočka rychle bez zájmu, zkuste to znovu za několik hodin. Zkuste trénink těsně před jídlem, kdy bude kočka toužit po pamlskech.
 5. Obrázek s názvem Naučit kočku

  5 Začněte svoji kočku odměňovat, až když se dotkne vaší ruky. Přestaňte poskytovat pamlsky pro slabé nebo špatně nasměrované pohyby tlapky.
 6. Obrázek s názvem Naučit kočku

  6 Odstraňte pamlsek z procesu, jakmile vaše kočka důsledně dosáhne tlapkou. „Klikněte + ošetřete“, kdykoli se kočka dotkne vaší tlapky vaší ruky.
  • Odměňte kontakt pouze jednou tlapkou, ale kočkou buď pravou, nebo levou přední tlapku. Naučte ho používat stejnou tlapku pokaždé.
 7. Obrázek s názvem Naučit kočku

  7 Přepněte ruku do polohy „vysoko pět“, dlaň směřuje ke kočce přibližně ve výši očí. Udělejte to pouze tehdy, když se vaše kočka důsledně dotýká vaší prázdné ruky.
  • Vaším konečným cílem je, aby se z náznaku „vysoké pětky“ stala prezentace vaší dlaně kočce. Cvičte tak, že před kočkou rychle otevřete ruku a poté ji prudce odtáhnete, jakmile dojde ke kontaktu (nebo pokud nedojde k žádnému kontaktu). Měl by to být rychlý a malý pohyb.
 8. Obrázek s názvem Naučit kočku

  8 Začněte cvičit z různých úhlů, jakmile vaše kočka zvládne pohyb. Můžete dokonce pěst narazit! reklama

Metoda 3 ze 4: Clicker-Training with a Target

 1. Obrázek s názvem Naučit kočku

  1 Posaďte se na podlahu čelem ke své kočce. Umístěním misky nebo misky mezi sebe můžete přemluvit účast, která by měla být vždy odměněna, abyste mohli začít relaci.
  • Poznámka: Tato metoda se spoléhá na techniku ​​„klikání“ s použitím „cíle“, jako je například pingpongový míček přilepený na konci hůlky.
 2. Obrázek s názvem Naučit kočku

  2 Držte cíl nad kočičí hlavou, mimo dosah jeho tlamy a nosu. Pokud se kočka pokusí natáhnout nos nebo tlamu k cíli, stáhněte ji, počkejte pět sekund a zkuste to znovu.
 3. Obrázek s názvem Naučit kočku

  3 „Click+Treat“ nejprve pohyb tlapky. Časem odměňujte pouze pohyby tlapek směrem k cíli, pak jen ty, které se dotýkají cíle, pak pouze ty, které mají stejnou tlapku (buď přední pravou, nebo přední levou).
  • Stáhněte cíl, počkejte a zkuste to znovu se špatnou tlapkou nebo slabými pohyby tlapky.
  • U této metody budete muset umět kliknout a nabídnout pamlsek stejnou rukou, protože druhý drží cíl. Předem si zacvičte, abyste mohli pokaždé provést tah správně.
 4. Obrázek s názvem Naučit kočku4 Začněte palcem ruky směrem ke špičce cíle. Zkuste ji držet dlaní dolů a palcem pomáhat uchopit.
  • Klouzejte rukou směrem ke špičce, dokud nebude pokrývat konec cíle.
 5. Obrázek s názvem Naučit kočku

  5 Vyměňte cíl pouhou rukou. Natáhněte ruku, dlaň dolů a správnou rukou tlapku dotkněte dlaně „klikni a ošetřete“.
 6. Obrázek s názvem Naučit kočku6 Přidejte kočku, dokud kočka natáhne tlapku. „High Five“ je přirozená volba.
 7. Obrázek s názvem Naučit kočku

  7 Pohybujte rukou postupně dolů tak, aby vaše dlaň směřovala ke kočce přibližně ve výši očí. Jakmile vaše kočka zvládne tento manévr, můžete pracovat na jiných úhlech pro své „vysoké pětky“. reklama

Metoda 4 ze 4: Clicker-Training s pamlskem

 1. Obrázek s názvem Naučit kočku1 Připravte se na sezení. Umístěte deset kousků tuňáka nebo odměnu preferovanou vaší kočkou kolem okraje talířku nebo malé misky. Najděte si klidné místo a posaďte se čelem ke své kočce.
  • Umístěte židli nebo malý stolek poblíž, na stranu tlapky kočky, kterou chcete použít pro „vysokou pětku“-tedy nalevo a kočku doprava na pravou tlapku.
  • Poznámka: Toto je nejvíce zapojená metoda popsaná v článku a je zjednodušenou verzí metody popsané průkopnicí „školení klikrů“ Karen Pryor.
 2. Obrázek s názvem Naučit kočku

  2 Připravte si jeden talířek a poté talíř sejměte ke stolu. Pokud kočka provede jakýkoli druh pohybu směrem k talíři, okamžitě „klikněte + ošetřete“ vrácením talíře na podlahu.
  • Pokud však kočka po pamlsku skočí na stůl, klidně kočku vraťte na podlahu a podložte talířek na pamlsek.
  • Pokud kočka nepohybuje, nalákejte ji k pohybu posunutím ruky směrem ke stolu s pamlsky. Okamžitě „klikněte + ošetřete“ jakýkoli pohyb.
 3. Obrázek s názvem Naučit kočku3 Ukončete relaci, když všechny pamlsky zmizí nebo kočka ztratí zájem. Zkuste to znovu za několik hodin nebo druhý den. Trénink před jídlem je často nejúčinnější.
 4. Obrázek s názvem Naučit kočku

  4 Začněte odměňovat pouze výraznější pohyby tlapky. „Click + treat“ pouze tehdy, když kočka záměrně zvedne tlapku, pak pouze jasně směrem k pamlsku.
  • Buďte stále konkrétnější ohledně pohybů, které odměňujete. Nakonec udělejte jen vzhůru zvednutou a prodlouženou tlapku, která stojí za to.
 5. Obrázek s názvem Naučit kočku5 Začněte dávat ruku do cesty kočičí tlapě, jak se vrací dolů. Položte dlaň nahoru, aby ji kočičí tlapka oprášila při cestě zpět dolů. Okamžitě „klikněte + ošetřte“ kontakt rukou.
 6. Obrázek s názvem Naučit kočku

  6 Při každém pokusu trochu zvedněte ruku směrem k místu, kde vaše kočka dosahuje tlapky. Pokračujte, dokud nebude vaše ruka ve výšce ramen kočky.
  • Pomalu, ale jistě se zaměřujete na svou ruku, ne na talířek.
 7. Obrázek s názvem Naučit kočku7 Zvedněte ruku výše a začněte ji otáčet do vodorovné polohy (dlaň směřující do strany). Nechte svou kočku dosáhnout ještě dál, aby se dotkla vaší ruky. Odměňujte pouze záměrný a násilný kontakt.
  • Postupně odeberte talíř odměn z procesu. Podle potřeby poskytněte malé ruční pamlsky, aby školení pokračovalo.
 8. Obrázek s názvem Naučit kočku

  8 Otočte ruku do tradiční polohy „vysoko pět“, prsty nahoru a dlaň směřující ke kočce. Podání ruky tímto způsobem se stane klíčem k akci kočky.
 9. Obrázek s názvem Naučit kočku9 Pokračujte ve výcviku. Cvičte v různých místnostech a různých prostředích. Nechte ostatní zkusit tím, že nabídnete tágo. Přidejte do mixu slovní narážku, jako je „vysoká pětka“. reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Co když moje kočka bude jíst pouze z podlahy? coop Pokuste se, aby vaše kočka udělala pětku, pak jí dejte jídlo. Pokud to nefunguje, zkuste začít tím, že dáte jídlo na nižší úroveň a jednou za čas ho zvýšíte.
 • Otázka Moje kočka nereaguje, máte nějaké návrhy? Některé kočky se prostě nechtějí učit triky. Vezměte kočičí tlapku a zvedněte ji. Pak jim dejte jejich oblíbenou pochoutku. Řekněte také „Tlapka“. Pokud to nefunguje, začněte třást tlapkami.
 • Otázka Obávám se, že jediný způsob, jak moje kočka dosáhne pěti, je klikr, ale použili jsme to na mého psa, takže se vyděsí a uteče. Co mám dělat? Namísto klikání zkuste použít jiný zvuk, například mačkání pískavé hračky nebo jen cvaknutí nebo líbání ústy.
 • Otázka Co když je mé kočce 1 rok a já nemám peníze na pamlsky? Můžete použít kousky krmiva pro kočky nebo šrot. Pokud máte kočku, měli byste si už kupovat krmivo pro kočky, aby ji bylo možné snadno použít jako odměnu, pokud je rozbitá na malé kousky.
 • Otázka Moje kočka se jí dotýká pouze ústy. Nějaká pomoc? BREANNA MARTINOVÁ Tomu se říká headbutting, což znamená 'Miluji tě a věřím ti!' Možná si dejte pamlsek do ruky a zkuste místo toho sundat pět prstem.
Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Populární Problémy

Před deseti lety před losováním většiny grandslamových mužů předcházely dechové diskuse kolem jediné otázky: Do jaké poloviny spadne Novak Djokovic?

Navzdory skandálním hláškám a tvrzením, že jsou falešní, „Property Brothers“ prospívá a vstupuje do sezóny 14. Získejte přehled o tom, jak sledovat nové epizody online.South Florida se v sobotu utká s Temple ve fotbalové akci AAC. Zde je vše, co potřebujete vědět o tom, kde a jak hru sledovat.4 neuvěřitelné dvojité rekordy vytvořené dvojčaty Bryanovými - Mike a Bob.Sedminásobný mistr světa formule 1 Lewis Hamilton vyjádřil svou podporu Naomi Osaka na základě rozsáhlé kritiky, kterou obdržela za své rozhodnutí bojkotovat tiskové konference na Roland Garr