Jak ošetřit pohmožděná žebra

Pokud pocítíte bolest při kašli, kýchání, hlubokém dýchání nebo zkrocení nebo ohnutí trupu, můžete mít pohmožděná žebra. Dokud nejsou vaše žebra zlomená, můžete si bolest léčit sami, i když možná budete muset vyhledat lékařskou pomoc, pokud se toho začne příliš snášet. Led, volně prodejné léky proti bolesti, vlhké teplo a odpočinek, to vše vám může pomoci cítit se lépe, zatímco se vám žebra hojí.

Metoda 1 ze 3: Získání okamžité úlevy

 1. Obrázek s názvem Ošetřete pohmožděná žebra Krok 4

  1 Zraněnou oblast nechte zapnout a vypnout po dobu 48 hodin. Námraza na žebrech pomůže snížit bolest a otok, aby se pohmožděná tkáň mohla rychleji hojit. Držte se ledu prvních 48 hodin po zranění a odolávejte nutkání místo toho vylomit topnou podložku.

  Najděte sáček mražené zeleniny (jako je hrášek nebo kukuřice) nebo naplňte uzavíratelný plastový sáček štípaným ledem. Zabalte pytel ledu do ručníku nebo trička a položte jej na pohmožděná žebra.

 2. Obrázek s názvem Ošetřete pohmožděná žebra Krok 5

  2 Užívejte léky proti bolesti podle pokynů. Pokud vás každý dech bolí, zvládnutí bolesti vám pomůže k lepšímu pocitu. Vezměte si volně prodejný lék proti bolesti, jako je aspirin, naproxen nebo acetaminofen, podle pokynů na lahvičce. Před zahájením nového léku proti bolesti se vždy poraďte se svým lékařem primární péče. Vyhněte se užívání ibuprofenu 48 hodin po poranění, protože to může zpomalit hojení.
  • Pokud je vám méně než 19 let, stále máte riziko Reyeova syndromu, takže neužívejte aspirin.
  • V průběhu hojení můžete pokračovat v užívání léků proti bolesti, dokud vás budou bolet žebra. Nezapomeňte jej užívat podle pokynů svého lékaře nebo jak je uvedeno jinak na obalu.


 3. Obrázek s názvem Ošetřete pohmožděná žebra Krok 6

  3 Po 48 hodinách naneste vlhké teplo. Po několika dnech může teplo pomoci uzdravit modřiny a poskytnout úlevu od bolesti. Na oblast přiložte vlhké teplé obklady, jako vlhkou žínku. V případě potřeby můžete také namočit do teplé lázně.
 4. Obrázek s názvem Ošetřete pohmožděná žebra Krok 4

  4 Vyvarujte se omotávání žeber. V minulosti bylo nejčastěji doporučovanou léčbou pohmožděných žeber zabalení hrudního koše do kompresního obvazu.

  Tato léčba se však již nedoporučuje, protože omezené dýchání může vést ke komplikacím, jako je zápal plic. Tak, nebalte žebra kompresním obvazem .

  reklama

Metoda 2 ze 3: Zotavení ze zranění žeber

 1. Obrázek s názvem Příčina osoby usnout Krok 3

  1 Odpočívejte co nejvíce. Nyní není čas se namáhat, zvláště pokud je dýchání bolestivé. Odpočinek je to nejlepší, co můžete udělat, abyste se rychle uzdravili. Popadněte knihu nebo zapněte film a v klidu si pohmožděte žebra.

  Vezměte si pár dní volna, pokud můžete, zvláště pokud vaše práce zahrnuje dlouhodobé stání nebo manuální práci.


  Vyhněte se tlačení, tahání nebo zvedání těžkých předmětů. Pokud se vaše žebra hojí, nesportujte, nesportujte a nedělejte jiné fyzické aktivity, pokud vám to poskytovatel zdravotní péče neuvede jinak.

 2. Obrázek s názvem Ošetřete pohmožděná žebra Krok 9

  2 Řiďte své dýchání. Může být bolestivé dýchat, zatímco jsou vaše žebra pohmožděná. Je však důležité pokusit se normálně dýchat a v případě potřeby kašlat, aby se předešlo komplikacím, jako jsou infekce hrudníku. Pokud máte pocit, že musíte kašlat, přidržte si na žebrech polštář, abyste minimalizovali pohyb a bolest.
  • Zhluboka se nadechněte, kdykoli můžete. Každých několik minut se pokuste vzít jeden dobrý, prodloužený nádech a pomalu jej vypustit. Pokud jsou vaše žebra tak poškozená, že to nepřipadá v úvahu, zkuste se zhluboka nadechnout každou hodinu, celou hodinu.
  • Zkuste dechová cvičení. Když máte pocit, že můžete znovu pravidelně dýchat, cvičte pomalu 3 sekundy nádech, na 3 sekundy zadržte dech a další 3 sekundy vydechněte. Opakujte tento vzorec několik minut, jednou nebo dvakrát denně.
  • Nekuřte Když se zotavujete ze zranění žeber, dráždidla plic vás mohou zvýšit náchylnost k infekci. Využijte to jako příležitost přestat kouřit .
 3. Obrázek s názvem Ošetřete pohmožděná žebra Krok 10

  3 Spěte vzpřímeně. Ležení a převalování v noci může zvýšit vaši bolest. Prvních pár nocí se snažte spát vzpřímeně, například na lehátku, abyste minimalizovali nepohodlí. Vzpřímený spánek také omezí, kolik se v noci budete pohybovat, a zabráníte tomu, abyste se převalili na břicho, což by mělo pomoci od bolesti.
  • Případně můžete zkusit ležet na poraněném boku. Ačkoli to zní neintuitivně, ve skutečnosti vám to může usnadnit dýchání.
  reklama

Metoda 3 ze 3: Vyhledání lékařské péče

 1. Obrázek s názvem Ošetřete pohmožděná žebra Krok 1

  1 Vyhledejte okamžitou lékařskou pomoc, pokud máte dušnost nebo bolest na hrudi. Dušnost může znamenat vážnější problém než pohmožděná žebra. Pokud najednou dýcháte, máte potíže s dýcháním, bolest na hrudi nebo vykašláváte krev, zavolejte záchrannou službu nebo okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.
  • Dávejte pozor na cepový hrudník. Flail hrudník nastane, když zlomíte 3 nebo více žeber těsně vedle sebe, a to může vážně bránit vašemu dýchání. Pokud máte podezření na zranění více než 1 žebra a fyzicky se nemůžete zhluboka nadechnout, vyhledejte lékařskou pomoc.
 2. Obrázek s názvem Ošetřete pohmožděná žebra Krok 2

  2 Pokud máte podezření, že máte zlomená žebra, navštivte lékaře. Žebro, které je pohmožděné nebo prasklé, je poškozené, ale stále na svém místě v hrudním koše. Zlomené žebro je však nebezpečné, protože bylo vytlačeno ze své normální polohy a mohlo by potenciálně prorazit cévu, plíce nebo jiný orgán. Pokud máte podezření, že se vám místo pohmoždění zlomí žebra, vyhledejte lékařskou pomoc a nepokoušejte se léčit doma.

  Spropitné: Lehce přejeďte rukama po hrudním koši. Oblast kolem prasklého nebo pohmožděného žebra se může cítit oteklá, ale neměli byste si všimnout žádných obrovských výčnělků nebo promáčknutí. Pokud máte podezření na zlomené žebro, navštivte co nejdříve poskytovatele zdravotní péče.

 3. Obrázek s názvem Ošetřete pohmožděná žebra Krok 3

  3 Pokud je bolest trvalá nebo nesnesitelná, domluvte si schůzku s poskytovatelem zdravotní péče. Bolest na hrudi může mít řadu příčin a některé mohou být život ohrožující. Přesná diagnóza zajistí, že budete léčit správný problém. Váš poskytovatel zdravotní péče může objednat rentgen hrudníku, CT, MRI nebo kostní sken, pokud existuje podezření, že zlomenina dosáhla přesné diagnózy. Zraněná chrupavka nebo pohmožděniny se však v těchto testech neprojeví. Vyhledejte lékařskou pomoc, pokud:
  • Zažíváte rostoucí bolest v břiše nebo rameni.
  • Dostanete kašel nebo horečku.
  reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Jsem velmi aktivní 68letá žena a upadla jsem a narazila si levou stranu prsou. Nechal jsem si udělat rentgen a bylo mi řečeno, že nemám žádné zlomeniny, ale bolest je přítomná, když dýchám, směji se nebo kašlu. Jaká je nejlepší léčba? Jonas DeMuro, MD
  Board Certified Critical Care Surgeon Dr. DeMuro je pediatrický chirurg s kritickou péčí v New Yorku. Získal doktorát na Stony Brook University School of Medicine v roce 1996. Absolvoval stáž v chirurgické kritické péči na židovském zdravotním systému North Shore-Long Island a byl předchozím členem American College of Surgeons (ACS). Jonas DeMuro, MD Odborná odpověď chirurga s kritickou péčí Certifikovaná rada Žebra mohou být pohmožděná, ale ne zlomená. Zatímco CT vyšetření je citlivějším testem k zobrazení zlomeniny, nemusí to být nutné, protože léčba je stejná jako zlomenina. Klíčem je ovládání bolesti a odpočinek, které umožňují žebrům zahojit se. Určitě to prodiskutujte se svým lékařem, protože ten vám bude schopen poskytnout konkrétní rady ohledně tlumení bolesti a ukončení a obnovení pohybových aktivit.
 • Otázka Bude 85leté ženě trvat déle, než se uzdraví? Jonas DeMuro, MD
  Board Certified Critical Care Surgeon Dr. DeMuro je pediatrický chirurg s kritickou péčí v New Yorku. Získal doktorát na Stony Brook University School of Medicine v roce 1996. Absolvoval stáž v chirurgické kritické péči na židovském zdravotním systému North Shore-Long Island a byl předchozím členem American College of Surgeons (ACS). Jonas DeMuro, MD Odborná odpověď chirurga s kritickou péčí Odpověď odborného lékaře I když ženám netrvá déle, v geriatrické populaci to trvá déle. Zhojení poranění žeber může trvat 4–12 týdnů, a v tom věku to bude na delším konci.
 • Otázka Myslím, že jsem si odkašlala nebo si narazila žebra. Mám jít k lékaři? Jonas DeMuro, MD
  Board Certified Critical Care Surgeon Dr. DeMuro je pediatrický chirurg s kritickou péčí v New Yorku. Získal doktorát na Stony Brook University School of Medicine v roce 1996. Absolvoval stáž v chirurgické kritické péči na židovském zdravotním systému North Shore-Long Island a byl předchozím členem American College of Surgeons (ACS). Jonas DeMuro, MD Expert na chirurgii s kritickou péčí, odborná odpověď Pokud je bolest ostrá, když se pokoušíte zhluboka nadechnout, je třeba vyhledat lékařskou pomoc.
 • Otázka Pokud jsem slyšel zlom na nejnižším žebru, měl bych se na to podívat? Jonas DeMuro, MD
  Board Certified Critical Care Surgeon Dr. DeMuro je pediatrický chirurg s kritickou péčí v New Yorku. Získal doktorát na Stony Brook University School of Medicine v roce 1996. Absolvoval stáž v chirurgické kritické péči na židovském zdravotním systému North Shore-Long Island a byl předchozím členem American College of Surgeons (ACS). Jonas DeMuro, MD Odborná odpověď chirurga s kritickou péčí Odpověď odborníka Pokud jste slyšeli, že se zlomil a je bolestivý nebo něžný, ano, měl by se na něj podívat váš lékař. Váš lékař pak může určit, zda je nutné zobrazování, a optimální režim bolesti v závislosti na závažnosti bolesti.
 • Otázka Měl jsem špatné kašel a bolest v horní části zad způsobená lopatkou. Může to být prasklé žebro? Luba Lee, FNP-BC, MS
  Magisterský titul, ošetřovatelství, University of Tennessee Knoxville Luba Lee, FNP-BC je certifikovaný rodinný praktický lékař (FNP) a pedagog v Tennessee s více než desetiletou klinickou praxí. Luba má certifikace v oblasti pediatrické pokročilé podpory života (PALS), urgentní medicíny, pokročilé podpory života v srdci (ACLS), budování týmu a ošetřování kritické péče. V roce 2006 získala magisterský titul v oboru ošetřovatelství (MSN) na University of Tennessee. Luba Lee, FNP-BC, MS Magisterský titul, ošetřovatelství, University of Tennessee Knoxville Odpověď odborníka Je extrémně nepravděpodobné, že by mělo prasklé žebro od kouzla kašle. Chronický kašel může způsobit costochondritidu stav, při kterém cítíte bolest v hrudním koši. Pokud bolest nezmizí do několika dnů, je vždy dobré kontaktovat svého poskytovatele primární péče.
 • Otázka Co se stane, když si zlomíte 9 žeber? Jaké jsou možnosti dlouhodobé péče? Luba Lee, FNP-BC, MS
  Magisterský titul, ošetřovatelství, University of Tennessee Knoxville Luba Lee, FNP-BC je certifikovaný rodinný praktický lékař (FNP) a pedagog v Tennessee s více než desetiletou klinickou praxí. Luba má certifikace v oblasti pediatrické pokročilé podpory života (PALS), urgentní medicíny, pokročilé podpory života v srdci (ACLS), budování týmu a ošetřování kritické péče. V roce 2006 získala magisterský titul v oboru ošetřovatelství (MSN) na University of Tennessee. Luba Lee, FNP-BC, MS Magisterský titul, ošetřovatelství, University of Tennessee Knoxville Expertní odpověď Plán péče a doba pro vaše zotavení závisí na vašem věku, celkovém zdravotním stavu a chronických stavech, které máte. Faktorem je také mechanismus a rozsah traumatu. Někdo se 3 a více zlomeninami žeber bude pravděpodobně přijat do nemocnice, starší osoby a osoby se 6 a více žebry budou pravděpodobně přijaty na JIP. Ti, kteří mají drobná poranění žeber, jsou schopni kašlat a vyčistit sekreci, mohou být propuštěni s léky proti bolesti. Následná kontrola se doporučuje do týdne nebo dvou.
 • Otázka Jak dlouho mám čekat, než budu cvičit s váhou? Měl jsem jen pohmožděná žebra, ne prasklá a bolest nebyla tak hrozná, ale i tak jsem se vypracoval. Práce nohou a paží a běh bolest nezhoršují, ale sedět jako obvykle se mi nedařilo.
 • Otázka Může být vzadu pohmožděné žebro? `` Rozhodně. Zlomil jsem 3 žebra a zlomeniny byly na boku trupu a počáteční bolest, kterou jsem cítil, byla 100% v zádech. Trvalo několik rentgenových paprsků, aby zjistili, co mi vlastně je, takže si udělejte druhý názor, pokud vám lékař řekne, že vše vypadá dobře.
 • Otázka Jak dlouho trvá úplné uzdravení a bez bolesti? V závislosti na tom, jak závažné je zranění, se můžete během několika dní nebo týdnů vrátit k fyzickým aktivitám. Úplné uzdravení obvykle trvá 4–6 týdnů, ale u velkého zranění může trvat měsíce. Během této doby by bolest měla postupně klesat.
 • Otázka Může být v prsou cítit pohmožděné žebro? Ano. Svaly pod prsy mohou být ovlivněny a cítit se bolestivé a citlivé.
Zobrazit více odpovědí Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Video . Při používání této služby mohou být některé informace sdíleny s YouTube.

Tipy

 • Používejte břišní svaly co nejméně a spěte čelem vzhůru, protože to ulevuje od žeber a ramen.
 • Namočte do horké lázně s lékařskými solemi, eukalyptovým olejem, jedlou sodou nebo kombinací všech tří.
 • Nezapomeňte se poradit se svým lékařem do týdne nebo dvou po zranění.
 • Dávejte pozor na komplikace, jako je infekce hrudníku, jak se uzdravujete.
 • Snažte se udržet normální držení těla. Vyrovnání bolesti žeber může vést přímo k bolestem zad.

reklama

Varování

 • Zavolejte záchrannou službu, pokud máte potíže s dýcháním, tlak, bolest ve středu hrudníku nebo bolest, která se rozšiřuje do ramene nebo paže. Tyto příznaky mohou být známkami srdečního záchvatu.
 • Tento článek nenahrazuje lékařskou pomoc.
 • Nepokoušejte se ošetřit zlomená žebra sami. Pokud pocítíte příznaky zlomených žeber, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.
reklama

Populární Problémy

Zatímco polovina nejlepších mužských hráčů se tento týden účastní dubajského tenisového mistrovství, druhá polovina míří do Acapulca na Abierto Mexicano Telcel Open.

Zde je návod, jak sledovat živý přenos Poirier vs McGregor 3 na počítači, telefonu, tabletu nebo jiném streamovacím zařízení.

Zde je návod, jak sledovat online přenos 'Tyler Perry's Young Dylan' online bez kabelu.

Andy Roddick v rozhovoru řekl, že si je plně vědom velikosti svého finále Wimbledonu 2009 proti Rogeru Federerovi. Roddick také věří, že zápas je jedinou věcí v jeho kariéře, kterou si fanoušci pamatují více než kdokoli jiný.

V nedávném rozhovoru s Benem Rothenbergem a Simonem Cambersem o Tennis Majors Marion Bartoli uvedla, že tenis není připraven zvládnout prázdnotu, která zůstane, když Roger Federer, Rafael Nadal

Jak změřit velikost britské podprsenky. Zatímco obchody mají obvykle různé velikosti podprsenky, obecně existují dvě věci, které je třeba při měření velikosti podprsenky vypočítat: velikost pásku a velikost košíčku. K tomu vše, co potřebujete, je ...