Jak léčit syndrom karpálního tunelu

Odborníci se shodují, že syndrom karpálního tunelu obvykle způsobuje necitlivost, brnění a slabost v zápěstí a ruce. Vaše příznaky jsou způsobeny stlačením středního nervu, který prochází úzkým průchodem ve vaší ruce, kterému se říká karpální tunel. Výzkum naznačuje, že syndrom karpálního tunelu je obvykle způsoben faktory, jako je zranění, opakující se pohyb, stavy, které způsobují zánět, nebo menší než průměrný karpální tunel. Ačkoli můžete své příznaky zmírnit doma, je nejlepší navštívit lékaře, aby vám poskytl léčbu syndromu karpálního tunelu, protože se může časem zhoršovat.

Část 1 ze 3: Léčba syndromu karpálního tunelu doma

 1. Obrázek s názvem Léčba syndromu karpálního tunelu Krok 1

  1 Vyvarujte se podráždění středních nervů. Karpální tunel ve vašem zápěstí je úzký průchod tvořený malými karpálními kostmi a vazy. Tunel chrání nervy, cévy a šlachy, které vám jdou do ruky. Hlavní nerv, který inervuje vaši ruku, se nazývá střední nerv. Vyhněte se činnostem, které stlačují a dráždí střední nerv, jako je opakované ohýbání zápěstí, zvedání těžkých břemen rukama, spaní s pokrčeným zápěstím a děrování pevných předmětů.
  • Rizikovým faktorem může být také nošení těsných náramků a hodinek, proto ponechte dostatek místa.
  • V mnoha případech syndromu karpálního tunelu je obtížné identifikovat jedinou příčinu. Často to zahrnuje kombinaci faktorů, jako je artritida nebo diabetes v kombinaci s opakujícím se napětím v zápěstí.
  • Anatomie zápěstí lidí může znamenat rozdíl - někteří mají přirozeně menší průchody v zápěstích nebo mají karpální kosti, které jsou umístěny zvláštně.


 2. Obrázek s názvem Léčba syndromu karpálního tunelu Krok 2

  2 Protáhněte si zápěstí. Pravidelné protahování zápěstí může být účinné při snižování nebo minimalizaci symptomů karpálního tunelu. Zejména prodloužení zápěstí může pomoci vytvořit větší prostor pro střední nerv v karpálním tunelu natažením vazů, které se připevňují ke karpálním kostem. Nejjednodušší způsob, jak prodloužit a protáhnout obě zápěstí současně, je „modlitební póza“ s dlaněmi u sebe. Spojte dlaně před hrudníkem a zvedněte lokty, dokud neucítíte pěkné natažení zápěstí. Vydržte 30 sekund a opakujte 3–5krát denně.
  • Můžete také chytit prsty postižené ruky a zatáhnout dozadu, dokud neucítíte natažení přední části zápěstí. S tímto úsekem můžete cítit dočasnější brnění v ruce, ale nepřestávejte, dokud necítíte bolest.
  • Kromě brnění rukou jsou dalšími příznaky běžně spojenými se syndromem karpálního tunelu: necitlivost, pulzující bolest, svalová slabost a změny barvy (příliš bledé nebo příliš červené).
  • Jedinou částí zápěstí/ruky, které jsou obvykle ušetřeny příznaky, je malíček - není inervován středním nervem.
 3. Obrázek s názvem Léčba syndromu karpálního tunelu Krok 3

  3 Vezměte si volně prodejné (OTC) protizánětlivé látky. Příznaky karpálního tunelu často souvisejí se zánětem/otokem v zápěstí, které buď přímo dráždí střední nerv, nebo ho tlačí (svíjí). Užívání OTC nesteroidních protizánětlivých léků (NSAID), jako je ibuprofen (Motrin, Advil) nebo naproxen (Aleve), může být velmi užitečné pro krátkodobé snížení symptomů. Léky proti bolesti, jako je acetaminofen (Tylenol, Paracetamol), lze použít také pro karpální tunel, ale neovlivňují otoky, pouze bolest.
  • Protizánětlivé a analgetické léky by měly být považovány za krátkodobé strategie tlumení bolesti. Neexistuje žádný důkaz, že by tyto léky dlouhodobě zlepšovaly syndrom karpálního tunelu.
  • Užívání příliš mnoha NSAID nebo jejich dlouhodobé užívání výrazně zvyšuje riziko podráždění žaludku, vředů a selhání ledvin.
  • Užívání příliš velkého množství acetaminofenu nebo jeho přílišné užívání může způsobit poškození jater.
  • Alternativně si do bolavého zápěstí/ruky vetřete mast, která obsahuje přírodní prostředek proti bolesti. Menthol, kafr, arnika a kapsaicin jsou všechny užitečné pro zmírnění mírné až střední bolesti.
 4. Obrázek s názvem Léčba syndromu karpálního tunelu Krok 4

  4 Použijte chladovou terapii. Pokud vás zápěstí bolí a vypadá nebo se cítí oteklé, přiložte na něj malý sáček drceného ledu (nebo něco studeného), abyste snížili zánět a otupili bolest. Mohlo by to také snížit příznaky rukou. Studená terapie je nejúčinnější při poraněních měkkých tkání, která zahrnují určitý druh otoku, protože snižuje průtok krve. Drcený led přiložte na zápěstí asi 5-10 minut 3-5x denně, dokud příznaky neustoupí.
  • Stlačení ledu na zápěstí pružným obvazem Tensor nebo Ace je ještě účinnější v boji proti zánětu.
  • Před nanesením na kůži vždy zabalte led do tenkého hadříku - předchází podráždění pokožky nebo omrzlinám.
  • Pokud drcený led není k dispozici, použijte místo něj velkou kostku ledu, balení zmrzlého gelu nebo malý sáček mražené zeleniny.
  • V některých případech může chladová terapie zhoršit příznaky syndromu karpálního tunelu. Vyhněte se ledu, pokud je to váš případ.
  reklama

Část 2 ze 3: Změna vašich návyků

 1. Obrázek s názvem Léčba syndromu karpálního tunelu Krok 5

  1 Noste dlahu na zápěstí. Nošení pevné ortézy nebo dlahy, která drží zápěstí v neutrální poloze během dne, může snížit stlačení nebo podráždění středního nervu a pomoci s příznaky karpálního tunelu. Dlahy nebo rovnátka lze také nosit při činnostech, které zhoršují příznaky, jako je práce u počítače, bowling nebo nošení potravin. Nošení dlahy během spánku může pomoci zmírnit noční příznaky brnění a necitlivosti v rukou, zvláště pokud máte ve zvyku kroutit si zápěstí.
  • Možná budete muset nosit dlahu několik týdnů (ve dne i v noci), abyste získali výraznou úlevu od symptomů karpálního tunelu. Některým trpícím poskytují dlahy a rovnátka zanedbatelný užitek.
  • Dělení v noci může být dobrý nápad, pokud jste těhotná a máte syndrom karpálního tunelu, protože těhotenství má tendenci zvyšovat otoky (otoky) rukou a nohou.
  • Dlahy a rovnátka na zápěstí lze zakoupit ve většině lékáren a obchodů se zdravotnickými potřebami.
 2. Obrázek s názvem Léčba syndromu karpálního tunelu Krok 6

  2 Změňte polohu spaní. Některé polohy ve spánku mohou zhoršit příznaky syndromu karpálního tunelu. Spát se zaťatými pěstmi a sevřenými zápěstími (pokrčenými) je nejhorší poloha, ale mít paže natažené nad hlavou není také skvělé. Místo toho spěte na zádech nebo na boku s rukama po stranách a snažte se mít ruce otevřené a zápěstí v neutrální poloze. Nošení dlahy nebo ortézy na zápěstí je v tomto ohledu velmi užitečné, i když si trochu zvyká.
  • Nespávejte na břiše s rukama/zápěstí stlačenými pod polštářem. Lidé, kteří to dělají, se často probouzejí s necitlivými a tinglými rukama.
  • Většina dlahy a rovnátka na zápěstí jsou vyrobeny z nylonu a zapínají se na suchý zip, který může dráždit jiné části vašeho těla. Zvažte pokrytí dlahy ponožkou nebo tenkým hadříkem, abyste omezili podráždění ostatních částí těla.
 3. Obrázek s názvem Léčba syndromu karpálního tunelu Krok 7

  3 Změňte svou pracovní stanici. Váš problém s karpálním tunelem může být způsoben nebo zhoršen špatně navrženou pracovní stanicí. Pokud vaše počítačová klávesnice, myš, stůl a/nebo židle nejsou správně umístěny vzhledem k vaší výšce a tělesným proporcím, může zatížit vaše zápěstí, ramena, krk a střední část zad. Ujistěte se, že je vaše klávesnice dostatečně nízko, aby vaše zápěstí nebyla při psaní neustále ohnutá nahoru. Zvažte pořízení ergonomické klávesnice a myši, navržené tak, aby odbourávaly stres ze zápěstí a rukou.
  • Umístění polstrovaných podložek pod klávesnici a myš může snížit dopad na vaše ruce a zápěstí.
  • Nechte ergoterapeuta, aby při výkonu práce zkontroloval polohy vašeho těla.
  • Lidé, kteří pracují na počítačích mnoho hodin denně, jsou vystaveni vyššímu riziku syndromu karpálního tunelu.
  reklama

Část 3 ze 3: Získání léčby syndromu karpálního tunelu

 1. Obrázek s názvem Léčba syndromu karpálního tunelu Krok 8

  1 Domluvte si schůzku se svým lékařem. Pokud máte v zápěstí a ruce příznaky karpálního tunelu, které přetrvávají déle než několik týdnů, navštivte svého lékaře na vyšetření. Váš lékař může provést rentgenové a krevní testy, aby vyloučil jiné příčiny bolesti zápěstí/ruky, jako je revmatoidní artritida, osteoartritida, pokročilý diabetes, zlomeniny vlasů nebo cévní problémy.
  • K potvrzení diagnózy syndromu karpálního tunelu se obvykle provádějí elektrodiagnostické studie (EMG a nervové vedení).
  • Váš lékař zjistí, zda můžete provádět určité úkoly, které jsou se syndromem karpálního tunelu obtížné, například: sevřít pěst, sevřít palec a ukazováček a přesně manipulovat s malými předměty.
  • Váš lékař se může zeptat na vaši profesi, protože některá zaměstnání jsou vystavena vysokému riziku: tesaři, pokladníci, pracovníci montážních linek, hudebníci, automechanici a lidé, kteří pracují na počítačích dlouhé hodiny.
 2. Obrázek s názvem Léčba syndromu karpálního tunelu Krok 9

  2 Zeptejte se na injekce kortikosteroidů. Váš lékař může doporučit injekci oblasti zápěstního tunelu do zápěstí s kortikosteroidy, jako je kortizon, ke zmírnění bolesti, zánětu a dalších příznaků. Kortikosteroidy jsou silné a rychle působící protizánětlivé látky, které mohou rychle snížit otoky zápěstí, což uvolňuje tlak na střední nerv. Užívání perorálních kortikosteroidů (ústy) je další možností, ale tyto léky nejsou považovány za tak účinné jako injekce a mají významné vedlejší účinky.
  • Dalšími běžnými kortikosteroidy používanými pro syndrom karpálního tunelu jsou prednisolon, dexamethason a triamcinolon.
  • Mezi potenciální komplikace injekcí kortikosteroidů patří lokální infekce, krvácení, oslabení šlach, lokální svalová atrofie a nervové podráždění/poškození. Injekce jako takové jsou omezeny na 2 za rok.
  • Pokud injekce kortikosteroidů významně nesníží příznaky syndromu karpálního tunelu, měla by být zvážena operace.
 3. Obrázek s názvem Léčba syndromu karpálního tunelu Krok 10

  3 Operaci berte jako poslední možnost. Pokud vám všechny ostatní prostředky a léčby nepřinesou úlevu, pak vám lékař pravděpodobně doporučí operaci karpálního tunelu. Chirurgie by měla být považována za poslední možnost, i když může zcela zmírnit vaše příznaky navždy s minimálním rizikem, takže by neměla být považována za dlouhý výstřel. Cílem chirurgického zákroku je uvolnit tlak na střední nerv tak, že se na něj přitlačí vaz. Operaci karpálního tunelu lze však provést dvěma různými způsoby: endoskopickou nebo otevřenou operací.
  • Endoskopická chirurgie zahrnuje použití zařízení podobného teleskopu s malou kamerou na konci (endoskop), která se vloží malým řezem do zápěstí nebo ruky. Endoskop vidí dovnitř karpálního tunelu a prořízne problematické vazivo.
  • Endoskopická chirurgie obvykle vede k co nejmenší bolesti a nejrychlejšímu zotavení.
  • Otevřená operace zahrnuje větší řez v dlani a přes zápěstí, aby se prořízl problémový vaz, který uvolní nerv.
  • Rizika chirurgického zákroku zahrnují: poškození nervů, infekci a tvorbu jizevnaté tkáně.
 4. Obrázek s názvem Léčba syndromu karpálního tunelu Krok 11

  4 Buďte trpěliví s uzdravením. Po operaci (provádí se ambulantně) budete požádáni, abyste často zvedli ruku nad srdce a hýbali prsty, což snižuje otoky a zabraňuje ztuhlosti. Mírnou bolest, otok a ztuhlost dlaně a zápěstí lze očekávat po operaci po dobu až 6 měsíců a úplné uzdravení může trvat rok. Během prvních 2–4 týdnů může být vyžadováno, abyste nosili dlahu nebo ortézu, ačkoli používání ruky se doporučuje.
  • Příznaky většiny lidí se po operaci mnohem lépe zlepší, ale zotavení je často pomalé a postupné. V průměru se síla ruky vrátí k normálu 2 měsíce po operaci.
  • Syndrom karpálního tunelu se může příležitostně opakovat (asi 10% času) a může vyžadovat další operaci.
  reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Mám karpální tunel a ruce mám po celý den částečně necitlivé. V noci úplně usnuli a neustále mě budili. Co můžu dělat? Noste rovnátka v noci, abyste zabránili pohybu, který by mohl skřípnout střední nerv. Pokud to nepomůže, možná budete potřebovat operaci k otevření vazu.
Nezodpovězené otázky
 • Dnes jsem dostal výstřel. Za jak dlouho uvidím nějaké výsledky?
Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Video . Při používání této služby mohou být některé informace sdíleny s YouTube.

Tipy

 • Ne všechny bolesti rukou jsou způsobeny syndromem karpálního tunelu. Artritida, tendinitida, natažení a vyvrtnutí mohou všechny napodobovat příznaky syndromu karpálního tunelu.
 • Střední nerv poskytuje pocit na straně palců a prstů, ale ne na malíčku.
 • Bylo hlášeno, že doplňky vitaminu B6 u některých lidí zmírňují příznaky syndromu karpálního tunelu, ačkoli není známo, jak a proč by to mohlo fungovat.
 • Pokud používáte zařízení, které vibruje nebo vyžaduje velkou sílu, udělejte si více přestávek.
 • Většina lidí, kteří trpí karpálním tunelem, nikdy nepracovala v kanceláři ani nevykonávala opakovanou manuální práci. Existují další příčiny a rizikové faktory.
 • Po operaci můžete po dobu až 3 měsíců pociťovat necitlivost, dokud se zotavíte.
 • Je větší pravděpodobnost, že se vám v chladném prostředí objeví bolest a ztuhlost rukou, takže mějte ruce v teple.

reklama

Populární Problémy

Jedna věc je vyhrát Grand Slamy a úplně nová věc je mít po vás pojmenovaný stadion.

Sportovní psi jsou přirozeně aktivní, dobře zaoblená a přátelská zvířata, která z nich dělají vynikající mazlíčky. Tato skupina zahrnuje retrívry, ukazatele, španělky a setry. Pokud byste chtěli, aby se jedno z těchto jemných zvířat stalo součástí vaší rodiny, ...

Minnesota a Georgia Tech se snaží uzavřít sezóny vítězstvím v Quick Lane Bowl 2018. Zde je návod, jak sledovat hru online bez kabelu.

Karolina Plíšková a Barbora Strycová se ve středu setkají ve druhém kole Italian Open. Plíšková má v rekordu proti Strycově náskok 4: 1.

Analýza losování dvouhry mužů ve hře Barcelona Open, která má začít od pondělí.

Jak zabalit na Floridu. Balení pro Sunshine State může být trochu ošidné, pokud nejste zvyklí na tamní počasí. Dobře si promyslete, co budete dělat na cestě na Floridu. Odtud je jednoduché zvážit ...