Jak zacházet se psími ranami uštknutím u psů

Pokud je váš pes napaden jiným psem, váš pes může mít v důsledku boje zranění. Je nutné, abyste určili, jak vážné je kousnutí vašeho psa, a zda vyžaduje okamžitý nouzový výlet na veterinární kliniku, nebo zda jde o štípnutí nebo povrchové kousnutí, které můžete léčit doma. Některá zranění mohou být bohužel hlubší, než se na první pohled zdá, takže pokud máte někdy pochybnosti nebo si nejste jisti, jak vážné je kousnutí, vezměte svého psa k veterináři, aby zkontroloval závažnost kousnutí.Metoda 1 ze 3: Část 1: Určení, zda kousnutí psa vyžaduje veterináře

 1. Obrázek s názvem Léčba ran psem uštknutím na psech Krok 1

  1 Pokud váš pes silně krvácí, vezměte ho k veterináři. Čerpání krve z rány je známkou poškození tepny nebo velké žíly. Krevní céva může být nutné podvázat (svázat) při chirurgickém zákroku, který provede váš veterinář.
 2. Obrázek s názvem Ošetřete rány uštknutím psem u psa Krok 2

  2 Pomocí sterilního gázového tampónu vyvíjejte na ránu tlak. Udělejte to jako první pomoc na cestě k veterináři. V lékárničce najdete sterilní gázové tampony.
  • Pokud nemáte po ruce lékárničku, můžete použít oděv jako bavlněné tričko, plenku nebo maxi podložku k vytvoření obkladu a přitlačit jej na ránu dostatečným tlakem, aby se krvácení zastavilo. Po 5 minutách opatrně zvedněte obklad. Pokud krvácení začne znovu, vyměňte podložku a držte ji na místě, dokud nedorazíte na veterinární kliniku.
  • Použijte raději bavlněné tričko než vlněný svetr nebo cokoli jiného, ​​protože vlákna z těchto materiálů se mohou dostat do rány.
 3. Obrázek s názvem Ošetřete rány uštknutím psa na psech Krok 3

  3 Zkontrolujte, zda váš pes nemá rychlé, mělké dýchání. Toto je možná známka šoku, který může být život ohrožující, nebo že zub pronikl do hrudníku vašeho psa a umožňuje vzduchu vstoupit do hrudní dutiny. Vezměte je co nejdříve na veterinární kliniku, protože toto vážné zranění vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc.
  • Pokud vidíte přes žebra svého psa ránu, položte na ránu podložku (sterilní gázový tampón nebo skládané bavlněné tričko) a buď ji tam přidržte, nebo ji zajistěte na místě kravatou nebo páskem, přivázaným kolem psí hrudník. Snažíte se utěsnit díru, abyste zabránili vstupu vzduchu do hrudníku vašeho psa a způsobili kolaps jeho plic.
 4. Obrázek s názvem Ošetřete rány uštknutím psem u psů Krok 4

  4 Pokud váš pes vykazuje slabost, bledé dásně nebo ztrácí vědomí, vezměte ho k veterináři. Existují všechny známky možného šoku nebo vnitřního krvácení. Zastavte jakékoli zjevné krvácení sterilní gázou nebo vatovým tampónem, přikryjte psa kabátem nebo dekou, aby bylo v teple, a vydejte se na veterinární kliniku.
 5. Obrázek s názvem Ošetřete rány uštknutím psem u psů Krok 5

  5 Vyhledejte na svém psu nějaké velké rány nebo chlopně kůže. Pokud byl váš pes otřesen v čelistech útočníka, mohlo dojít k odtržení velké rány nebo kožní chlopně ze spodních tkání.
 6. Obrázek s názvem Ošetřete rány uštknutím psa na psech Krok 6

  6 K propláchnutí rány použijte sáčky sterilního fyziologického roztoku z lékárničky. Pokud nemáte přístup k lékárničce s fyziologickým roztokem, můžete si připravit roztok slané vody.
  • Použijte 16 uncí předem vařené vody a vmíchejte jednu čajovou lžičku soli. Roztok nechte vychladnout na tělesnou teplotu a poté namočte vatu do slané vody a použijte ji k čištění poranění vašeho psa.
  • Pokud nemáte přístup ke sterilnímu fyziologickému roztoku nebo nemáte čas na přípravu roztoku slané vody a rána vašeho psa zaručuje výlet k veterináři, s tímto krokem si nedělejte starosti. Váš veterinář určitě oblast důkladně propláchne.
 7. Obrázek s názvem Ošetřete rány po kousnutí psem u psa Krok 7

  7 Než se vydáte k veterináři, očistěte všechny rány co nejlépe. Chcete -li ránu vyčistit, odřízněte roh ze sáčku se solným roztokem a přes ránu stříkněte tekutinu. Tím se odplaví nečistoty a sníží se riziko vniknutí infekce. Rezervujte malý objem fyziologického roztoku a použijte jej k navlhčení sterilního obvazu v lékárničce. Na ránu přiložte vlhký obvaz a obvazujte na místo. To udržuje exponovanou tkáň vlhkou na cestě na kliniku a v optimálním stavu pro šití. reklama

Metoda 2 ze 3: Část 2: Určení, zda je kousnutí psa léčitelné doma

 1. Obrázek s názvem Ošetřete rány uštknutím psa na psech Krok 8

  1 Pokud je váš pes bystrý, ostražitý a rána nekrvácí, můžete si ránu vyčistit doma. Štiplavou nebo kožní ránu je dobré ošetřit doma. Jakmile ránu vyčistíte, můžete kontaktovat veterináře a potvrdit, zda by měl být pes přiveden ke kontrole.
 2. Obrázek s názvem Léčba ran psem uštknutím na psech Krok 9

  2 Ořízněte srst kolem rány. Chcete -li vidět plný rozsah poškození, zastřihněte vlasy od okrajů rány pomocí nůžek, ideálně se zakřivenými čepelemi. Začněte ořezávat okraj rány a stříhejte kolem oblasti, dokud nebude odhalena celá rána. Opakujte to pro všechny kousací rány, které můžete vidět.
  • Udržujte čepele rovnoběžně s pokožkou psa a pečlivě se podívejte, abyste se ujistili, že se nechystáte stříhat žádnou kůži. Možná budete chtít držet nůžky zlomek palce nad kůží psa, aby nedošlo k náhodnému zranění.
  • Zakřivené nůžky vám pomohou vyhnout se náhodnému stříhání, protože čepel se zakřivuje směrem od pokožky. Pokud nemáte zakřivené nůžky, můžete improvizovat pomocí nůžek na nehty.
  • Používáte -li malý pár běžných nůžek, pracujte pro lepší ovládání spíše se špičkami než s celou čepelí.
 3. Obrázek s názvem Ošetřete rány uštknutím psem u psů Krok 10

  3 Umyjte ránu ve fyziologickém roztoku. Fyziologický roztok je ideální, protože je šetrný k obnažené tkáni a nevysušuje ji.
  • Pokud nemáte přístup k lékárničce s fyziologickým roztokem, můžete si připravit roztok slané vody. Použijte 16 uncí předem vařené vody a vmíchejte jednu čajovou lžičku soli. Roztok nechte vychladnout na tělesnou teplotu a poté namočte vatu do slané vody a použijte ji k čištění zranění.
 4. Obrázek s názvem Léčba ran psem uštknutím na psech Krok 11

  4 Požádejte někoho, aby vám pomohl při čištění rány vašeho psa. Váš pes se pravděpodobně bude kroutit a bude nervózní nebo výstřední, když se pokusíte vyhodnotit a vyčistit kousnutí, takže požádejte přítele nebo souseda, aby se držel za hlavu, aby ho uklidnil.
  • Pokud nemůžete někoho přimět, aby vám pomohl, použijte jako náhubek kravatu nebo šňůru. Chcete -li to provést, naviňte kravatu kolem a kolem jeho tlamy se zavřenými ústy a poté spojte konce na sebe.
 5. Obrázek s názvem Ošetřete rány po kousnutí psem u psů Krok 12

  5 Pokud má váš pes bodná zranění, vezměte ho k veterináři. Punkční rány jsou obvykle kruhové a měří méně než čtvrt palce. Tyto rány jsou způsobeny psími zuby útočníka a nemusí být vždy sešité, protože se mohou samy uzdravit. Ale je nejlepší nechat si bodnou ránu zkontrolovat veterinářem, protože někdy je pod propíchnutím kapsa mrtvého prostoru.
  • Mrtvý prostor nastává, když je kůže vytržena ze spodních tkání a již není přichycena. Tím se vytvoří kapsa, do které může prosakování séra nebo hnisu zabránit hojení. Mrtvý prostor může vyžadovat chirurgickou péči, aby se odstranil, aby se rána uzdravila.
  reklama

Metoda 3 ze 3: Část 3: Pochopení toho, jak bude váš veterinář zacházet se skusem

 1. Obrázek s názvem Ošetřete rány uštknutím psů u psů Krok 13

  1 Požádejte svého veterináře, aby posoudil rozsah kousnutí a určil, zda jsou potřeba stehy. Pokud rána nepotřebuje šití, můžete očekávat, že se strhne a zhruba o týden později se strup odloupne a odhalí pod ním zhojenou tkáň.
  • Každý den kontrolujte oblast chrasty, zda je suchá a není na ní hnis. Každodenní koupání s vatou namočenou ve fyziologickém roztoku pomáhá udržovat oblast čistou a snižuje riziko infekce. Pokud oblast začne bobtnat nebo z rány vytéká hnis, poraďte se s veterinářem.
 2. Obrázek s názvem Ošetřete rány uštknutím psem u psů Krok 14

  2 Nechte svého veterináře ránu sešít. Rány delší než půl palce mohou vyžadovat šití. To lze často provést pod sedací a lokální anestezií, pokud není pes agresivní nebo je rána špatně přístupná, v takovém případě je nutná celková anestezie.
  • Váš veterinář osvěží okraje rány, aby poskytl zdravý hojivý povrch, a poté umístí stehy. Ty zůstávají na místě po dobu 10-14 dní a lze je odstranit bez sedace, protože není bolestivý postup odstřihnout steh a vytáhnout ho.
  • Každý den kontrolujte stehy, abyste se ujistili, že je oblast suchá, nedochází k výtoku hnisu a není oteklá. Pokud se rána zablokuje, udržujte ji v čistotě jemným koupáním vatou namočenou ve slané vodě.
  • Ujistěte se, že váš pes nemůže olíznout ránu, což může znamenat zakrytí rány tričkem nebo nasazení obojku na psa. Pokud rana zčervená, oteče nebo se objeví hnis, podívejte se na svého veterináře.
 3. Obrázek s názvem Léčba ran psem uštknutím Krok 15

  3 Získejte léky na úlevu od veterináře. Váš pes bude pravděpodobně pohmožděný a bolavý a 4-5denní úleva od bolesti pro něj bude velmi potřebnou laskavostí. Obvykle se dodávají nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID). Ty působí inhibicí uvolňování chemických poslů (cyklooxygenáz) v těle, které podporují zánět a bolest.
  • Tento lék bude dodáván jako tekutina a měl by být podáván s jídlem nebo po jídle, aby se snížilo riziko žaludečních vředů.
  • Dávka je 0,1 mg/kg podávaná orálně jednou denně. Typická dávka je 1 mililitr meloxikamu (síla 1,5 mg/ml) na každých 15 kg tělesné hmotnosti.
  • Podávejte pouze léky proti bolesti, které jsou psům předepsány veterinářem. Některé léky proti bolesti mohou být pro domácí zvířata smrtelné.
 4. Obrázek s názvem Léčba ran psem kousnutí na psech Krok 16

  4 Zeptejte se svého veterináře, zda jsou nutná antibiotika. V závislosti na veterináři mohou nebo nemusí předepisovat antibiotika, ale kousnutí psa není sterilní, takže antibiotika jsou moudrým opatřením.
  • Širokospektrální antibiotikum, jako je zesílený amoxycilin, může působit proti broukům, které se běžně vyskytují v psích ústech. Toto antibiotikum působí interferencí s bakteriálním metabolismem a také narušuje jejich buněčnou membránu.
  • Typická dávka je 12,5 mg/kg dvakrát denně orálně po dobu 5-7 dnů. Například 20 kg pes bere 250 mg tabletu dvakrát denně.
  reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Mám 2 psy a jeden kousal druhého na lokte. Pokousaný pes kulhá a loket vydává výtok. Má také mělké dýchání. Co bych měl dělat? Melissa Nelson, DVM, PhD
  Veterinářka Dr. Nelsonová je veterinářka, která se specializuje na společnost Companion and Large Animal Medicine v Minnesotě, kde má více než 18 let zkušeností jako veterinář na venkovské klinice. V roce 1998 získala doktorát veterinárního lékařství na univerzitě v Minnesotě. Melissa Nelson, DVM, PhD Odpověď odborného veterináře Tento pes musí okamžitě jít k veterináři na ošetření. Prosím, neotálejte déle.
 • Otázka Můj pes se dostal do rvačky s psem červeného skotu a pes s červeným dobytkem kousl mého psa do ucha. Co bychom měli dělat? Elena Armanidis. Pokud vidíte krev nebo jakýkoli druh stopy, měli byste jít k veterináři, protože vašemu psovi hrozí infekce.
 • Otázka Můj pes byl pokousán jiným psem, ale nekrvácí. Je to injekce? Co bych měl dělat? Elena Armanidis. Pokud stále vidíte známky, musíte jít k veterináři. Nenakazí se, ale je to stále nebezpečné.
 • Otázka Můj pes byl pokousán jiným psem na jejím uchu. Škrábe se na ráně a odstraňuje srst. Vidím její kůži. Co mám dělat? Měli byste vzít svého psa k veterináři, aby mu vyhodnotil ránu, a měli byste to udělat co nejdříve. Veterinář pravděpodobně dá vašemu psovi nosit kužel, aby se nepoškrábal, a zajistí, aby ráně nehrozila infekce.
 • Otázka Co mám dělat, když poranění mého psa po kousnutí nepřestane krvácet a vytékat hnis? Znamená to, že je nakažený? Ano, hnis je známkou infekce. Okamžitě vezměte svého psa k veterináři.
 • Otázka Náš pes má kousnutí dlouhé asi čtvrt palce a jeho vpich není příliš hluboký. Není to jen krvácení, jak bychom s tím měli zacházet? Kontaktujte veterináře a požádejte ho o pomoc.
 • Otázka Můj pes byl pokousán na noze a ona kulhá. Nestojí na tom a stále olizuje zraněné místo; jak poznám, že má zlomenou nohu? Psa musíte vzít k veterináři.
 • Otázka Můj pes byl pokousán a je v pořádku. Rána je malá a nevypadá špatně. Mám ho ještě vzít k veterináři? Ano, vezměte svého psa k veterináři. Ujistěte se, že se řádně zahojí, než abyste čekali příliš dlouho a nechali jej proměnit ve špatnou infekci.
 • Otázka Mohu na našeho psa použít lidské léky? Rozhodně ne. Nikdy NIKDY nedávejte svému psovi žádné lidské léky. Vždy vezměte svého psa k veterináři, aby pro něj získal správné léky - jinak byste mohli svého psa zranit nebo dokonce zabít.
 • Otázka Můj pes byl pokousán jiným psem, ale nekrvácí. Co bych měl dělat? Ránu pečlivě zkontrolujte a očistěte antibakteriálním mýdlem a vodou. Vezměte to k veterináři, pokud chcete být na bezpečné straně, nebo jen sledujte ránu. Pokud psa, který ho kousl, neznáte, rozhodně jej musíte vzít k veterináři, aby mohl být vyšetřen na nemoci.

Populární Problémy

Video: Federer - Samprasův epický střet ve Wimbledonu 2001Jak strávit den v Yosemite. Národní park Yosemite je domovem nádherných vodopádů, obřích stromů, spousty divoké zvěře a některých z nejznámějších a nejpůsobivějších útesů na světě, včetně Half Dome a El Capitan nebo El Cap, protože je ...Chcete sledovat živý přenos Usman vs Masvidal a všechny zápasy UFC 251 PPV? Zde je návod, jak to všechno sledovat online.

Organizátoři boxu jsou zodpovědní za organizaci a marketing boxerského zápasu. Stát se propagátorem boxu je komplikovaná a často nákladná cesta, která zahrnuje dodržování přísných státních zákonů. Pořadatelé jsou zodpovědní za každý ...Dívka je někdo, kdo z celého srdce přijímá její ženskost, aniž by obětoval její osobnost nebo sílu. Záleží jí na jejím chování, stylu a vzhledu, ale nikdy není sebestředná nebo zlá a je vždy sama sebou. Je...'The Conners' se vrací na premiéru 2. série v úterý večer. Zde je návod, jak sledovat nové epizody streamované online bez kabelu.