Jak zacházet s omrzlinami

K omrzlinám dochází, když maso zmrzne v důsledku dlouhodobého vystavení chladným teplotám. Omrzliny se nejčastěji vyskytují na prstech rukou, nohou, nosu, uší, tvářích a bradě; v závažných případech může vést k amputaci postižených oblastí. Ve většině případů je zmrzlá pouze kůže (známá jako mrazivý), ale v extrémních případech jde mrtvá tkáň hlouběji a musí se s ní zacházet jemně. Omrzliny vyžadují pečlivou lékařskou péči, aby se minimalizovalo poškození a snížila se pravděpodobnost dalšího poškození.

Část 1 ze 3: Určení závažnosti

 1. Obrázek s názvem Treat Frostbite Krok 1

  1 Zjistěte, zda máte mrazivý. Frostnip není totéž co omrzliny, ale může mu předcházet. Krystaly ledu se tvoří spíše na povrchu kůže než uvnitř tkáně jako při omrzlinách. Krevní cévy ve vaší kůži se silně zužují, což způsobuje bledost nebo zarudlá místa. Můžete cítit necitlivost, bolest nebo píchání nebo brnění v dané oblasti. Kůže by však měla normálně reagovat na tlak bez vážné necitlivosti a měla by si zachovat normální strukturu. Příznaky se vyřeší zahřátím.
  • Přípravek Frostnip může na děti působit rychleji než dospělí. Frostnip obvykle postihuje končetiny, jako jsou uši, nos, prsty, prsty a tváře.
  • Frostnip signalizuje, že povětrnostní podmínky jsou dostatečné k tomu, aby při další expozici způsobily omrzliny.


 2. Obrázek s názvem Treat Frostbite Krok 2

  2 Zjistěte, zda máte povrchové omrzliny. Ačkoli to nemusí vypadat povrchně, povrchové omrzliny jsou pojmenovány tak, protože poškození lze léčbou zvrátit. Tento stav je vážnější než mráz a lze jej poznat podle necitlivosti, bílé nebo šedavě žluté kůže s červenými skvrnami, bolestí nebo pulzováním a mírně ztvrdlou nebo oteklou kůží.
  • U povrchových omrzlin je menší možnost ztráty tkáně. U některých lidí s povrchovými omrzlinami se do 24 hodin mohou vytvořit puchýře s čirou tekutinou. Ty se obvykle nacházejí na koncích nebo špičkách postižené oblasti a nevedou ke ztrátě tkáně.
 3. Obrázek s názvem Treat Frostbite Krok 3

  3 Zjistěte, zda máte silné omrzliny. Silné omrzliny jsou nejnebezpečnější formou omrzlin. V případě silných omrzlin vypadá kůže bledá a bude se cítit voskově a neobvykle pevná a v postižené oblasti dojde ke ztrátě pocitu/necitlivosti. V některých případech může mít silně omrzlá tkáň na kůži puchýře, které mohou obsahovat krev, nebo známky gangrény (šedá/černá mrtvá kůže).
  • Nejzávažnější forma omrzlin zasahuje do svalu a kosti a může vést ke smrti kůže a tkání. U této formy je riziko ztráty tkáně vysoké.
 4. Obrázek s názvem Treat Frostbite Krok 4

  4 Vypadněte z chladu a vyhledejte léčbu co nejdříve. Pokud se můžete dostat do nemocnice nebo na pohotovostní oddělení uvnitř dvě hodiny , neměli byste se snažit léčit si omrzliny sami. Pokud se nedokážete dostat z chladu, nepokoušejte se oblast ohřát, pokud jí hrozí opětovné zamrznutí. Cyklus zmrazení-rozmrazení-zmrazení-rozmrazení způsobí větší poškození vaší tkáně, než aby mohla jednoduše zůstat zmrazená.
  • Pokud vás od lékařského ošetření dělí více než dvě hodiny, můžete začít s léčbou sami. Všechny tři podmínky - mrazivý, povrchní omrzliny a silné omrzliny - mají stejný základní postup pro „ošetření v terénu“ (mimo nemocnici).
  reklama

Část 2 ze 3: Ohřívání oblasti

 1. Obrázek s názvem Treat Frostbite Krok 5

  1 Začněte zahřívat postiženou oblast. Jakmile si všimnete omrzlých oblastí na vašem těle (nejčastěji na prstech, prstech, uších a nosu), měli byste podniknout kroky k jejich zahřátí. Vsuňte prsty/ruce do podpaží a držte suché rukavice v obličeji, na prstech nebo na jiných částech těla, abyste přidali teplo. Pokud nějaké máte, svlékněte si mokré oblečení, protože zabráníte zvýšení teploty.
 2. Obrázek s názvem Treat Frostbite Krok 6

  2 V případě potřeby užívejte léky proti bolesti. Pokud trpíte povrchovými až silnými omrzlinami, může být proces zahřívání bolestivý. Abyste zabránili dalšímu utrpení z vaší strany, vezměte si lék proti bolesti NSAID (nesteroidní protizánětlivé léky), jako je ibuprofen. Neužívejte však aspirin, protože může zabránit efektivnímu uzdravení vašeho těla. Dávky dávkujte podle pokynů na lahvi.
 3. Obrázek s názvem Treat Frostbite Krok 7

  3 Omrzlou oblast zahřejte ponořením do teplé vody. Naplňte umyvadlo nebo misku vodou o teplotě mezi 104-107,6 stupňů Fahrenheita (40-42 stupňů Celsia). Za ideální je považována voda o teplotě 104,9 (40,5 stupně Celsia). Nepoužívejte teploty vyšší než tyto, mohlo by dojít k popálení pokožky a vzniku puchýřů. Pokud je k dispozici, přidejte do vody antibakteriální mýdlo, které pomůže předcházet infekci. Ponořte postižené místo na 15-30 minut.
  • Pokud nemáte po ruce teploměr, vyzkoušejte vodu vložením nezraněné oblasti, jako je ruka nebo loket, do vody. Měl by být velmi teplý, ale přesto snesitelný. Pokud je voda bolestivě horká, trochu ji ochlaďte.
  • Pokud je to možné, používejte spíše cirkulující vodu než nehybnou. Ideální je vířivá koupel, ale i použití tekoucí vody by fungovalo.
  • Nedovolte, aby se zmrazená oblast dotýkala stran mísy nebo nádoby. Mohlo by dojít k poškození kůže.
  • Neohřívejte oblast po dobu kratší než 15-30 minut. Jak oblast taje, můžete pociťovat silnou bolest. Je však důležité pokračovat v zahřívání oblasti, dokud nebude zcela rozmrazena. Pokud proces ohřívání zastavíte příliš brzy, můžete způsobit další poškození.
  • Při silných omrzlinách budete možná muset ohřát oblast až na hodinu.
 4. Obrázek s názvem Treat Frostbite Krok 8

  4 Nepoužívejte suché teplo, jako jsou ohřívače, krby nebo topné podložky. Tyto zdroje tepla jsou příliš obtížně ovladatelné a nebudou dodávat druh postupného tepla potřebného k léčbě omrzlin. Mohou také způsobit popáleniny.
  • Nezapomeňte, že oblast omrzliny bude necitlivá a nebudete schopni měřit teplotu. Zdroje suchého tepla nelze přesně monitorovat.
 5. Obrázek s názvem Treat Frostbite Krok 9

  5 Věnujte pozornost mrazivým oblastem. Když se vaše pokožka začne sama ohřívat, měli byste cítit pocity brnění a pálení. Omrzlá oblast by se měla zbarvit do růžova nebo do červena, často skvrnitě a znovu získat pravidelnou texturu/pocit. Vaše pokožka by neměla bobtnat ani tvořit puchýře; to jsou signály dalšího poškození, které by měl lékař okamžitě ošetřit. Pokud se vaše pokožka po několika minutách teplé vody navíc vůbec nezmění, může dojít k významnému poškození, které musí váš lékař ošetřit.
  • Pokud je to možné, fotografujte postiženou oblast. To pomůže lékaři sledovat průběh omrzlin a určit, zda se léčbou zlepšuje.
 6. Obrázek s názvem Treat Frostbite Krok 10

  6 Zabraňte dalšímu poškození. Pokračujte v hledání lékařské pomoci, ale během tohoto postupu nezhoršujte své omrzliny. Neotírejte ani neotírejte omrzlou kůži, vyhněte se přílišnému pohybu a nedovolte, aby oblast znovu zasáhla extrémní zima.
  • Předehřáté oblasti nechte oschnout na vzduchu nebo je jemně osušte čistým ručníkem, ale nedrhněte je.
  • Neobvazujte oblast sami. Neexistuje žádný důkaz, který by podporoval bandážování omrzlé oblasti před řádným lékařským ošetřením a bandážování může narušit vaši mobilitu.
  • Nemrznutou oblast nemasírujte. To může způsobit další poškození tkáně.
  • Zvedněte oblast, abyste snížili otoky.
  reklama

Část 3 ze 3: Profesionální ošetření

 1. Obrázek s názvem Treat Frostbite Step 11

  1 Získejte další lékařské ošetření. V závislosti na závažnosti vašich omrzlin se léčba, kterou dostáváte od svého lékaře, může lišit. Nejběžnější je hydroterapie, ale v extrémních případech je poskytována operace. Pokud jste trpěli silnými omrzlinami, může být váš lékař omezen na amputaci jako možnost léčby, ale toto rozhodnutí je učiněno pouze 1-3 měsíce po počáteční expozici, jakmile je jasný rozsah poškození tkáně.
  • Váš lékař zajistí, aby došlo k řádnému zahřátí, a posoudí veškerou „neživou tkáň“ nebo tkáň, kterou nebylo možné uzdravit. Když je vaše léčba dokončena a jste připraveni být propuštěni z nemocnice nebo pohotovostního oddělení, lékař obviaže poškozenou oblast a poskytne konkrétní pokyny, jaká opatření byste měli při zotavení přijmout. To se bude lišit v závislosti na závažnosti vašich omrzlin.
  • Pokud máte silné omrzliny, může vám lékař doporučit převést vás na ošetřovací jednotku.
  • Pokud máte středně těžkou nebo silnou omrzlinu, budete se muset poradit se svým lékařem do 1-2 dnů po opuštění nemocnice nebo pohotovostního oddělení. Extrémně těžké podmínky budou vyžadovat další sledování po 10 dnech a 2-3 týdnech.
 2. Obrázek s názvem Treat Frostbite Step 12

  2 Poraďte se svým lékařem o následné péči. Protože byla vaše kůže poškozena omrzlinami, hrozí jí další poškození, když se začnete uzdravovat. Při hojení budete pravděpodobně také pociťovat nějakou bolest a zánět. Hodně odpočívejte a promluvte si se svým lékařem o následujících věcech:
  • Aplikace aloe vera. Studie naznačují, že aplikace čistého krému z aloe vera na postižená místa může pomoci zabránit dalšímu poškození kůže a zvýšit hojení tkání.
  • Správa puchýřů. Vaše kůže bude pravděpodobně puchýřovat, jak se zotavíte. Nevytvářejte a nerozbíjejte puchýře, které se objeví. Zeptejte se svého lékaře, jak s nimi zacházet, dokud se samy nerozbijí.
  • Zvládání bolesti. Váš lékař pravděpodobně předepíše ibuprofen, který pomůže zvládat bolest a zánět. Berte to podle pokynů.
  • Prevence infekce. Zejména v závažných případech může lékař předepsat antibiotika. Je důležité užívat celý průběh antibiotik přesně podle předpisu.
  • Cestování Pokud vám omrzliny zasáhly chodidla nebo prsty na nohou, měli byste se při hojení po nich vyhýbat chůzi. Chůze po mrazivých oblastech může způsobit další škody. Zeptejte se svého lékaře na invalidní vozík nebo jiné možnosti.
 3. Obrázek s názvem Treat Frostbite Step 13

  3 Chraňte oblast před dalším chladem. Abyste zajistili úplné uzdravení a předešli dalším škodám, musíte postiženou oblast chránit před dalším vystavením chladu po dobu 6–12 měsíců.
  • Abyste předešli budoucím výskytům omrzlin, omezte svůj čas venku ve velmi chladném počasí, zejména pokud je větrno nebo mokro.
  reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Jak mohu vyléčit omrzliny na rtech? Opatrně pomalu ohřívejte oblast. Vezměte část těla, která má nějaké teplo, a přitlačte ji na oblast omrzlin - to je, pokud jste venku a není jiné teplo. Pokud jste uvnitř, naneste na oblast omrzlin něco teplého (ne horkého). V žádném případě oblast nemažte. Poté co nejdříve navštivte lékaře.
 • Otázka Jaký druh masti mohu použít jako léčbu? Pokud máte omrzliny, nechte si od lékaře předepsat silnou mast. Volně prodejná mast nebude dostatečně silná, aby omrzliny vyléčila.
 • Otázka Jak závažné jsou moje omrzliny, pokud je mám tři roky? Ošetřilo to lékaře? Pokud ne, jděte do jednoho, jakmile to půjde. Omrzliny by neměly trvat tak dlouho poté, co byla postižená oblast znovu zahřátá.
 • Otázka Jak špatné mohou být omrzliny? Může to být velmi malé a způsobit pouze otok a podráždění, ale může to být tak špatné, jak se začerňují končetiny a nakonec je třeba je amputovat.
 • Otázka Co je léčba pichlavé bolesti v postižené oblasti? Čas. Pokud je bolest nesnesitelná, mohou pomoci pilulky na úlevu od bolesti, ale pichání je obvykle dočasné a mělo by zmizet, jakmile je pokožka uzdravena, pokud není omrzlina vážná.
 • Otázka Co mám dělat, když mám omrzliny a jsem schopen se odloupnout z kůže? Neodlupujte kůži! Chraňte jej před dalším poškozením a okamžitě jděte k lékaři.
 • Otázka Přesune se omrzlina z jedné oblasti do druhé? Damian Begay Omrzliny jsou zmrazení tekutin v kůži a nedochází k žádnému pohybu.
 • Otázka Mohu dostat omrzliny na břicho? Ano můžeš. Omrzliny můžete dostat kdekoli na vašem těle, které je vystaveno velmi nízkým teplotám.
 • Otázka Věřím, že mám omrzliny na zadní straně bérce. Hodně se ochladilo, a když se zahřálo, brnělo a pak se změnilo v nepohodlí. Nyní mám na zadní straně nohy puchýře. Co bych měl dělat? Pokud si myslíte, že vás na zadní straně bérce kousl mráz, měli byste okamžitě navštívit lékaře.
 • Otázka Jak ošetřím omrzliny na jazyku? Pijte něco teplého (NE horkého). Pokud příznaky přetrvávají, zavolejte lékaře. Nečistěte si zuby ani jazyk, mohlo by dojít k infekci.

Populární Problémy

Woody Allen a Mia Farrow jsou tématy nejnovějšího čtyřdílného dokumentárního cyklu HBO. Zde je návod, jak jej můžete sledovat online zdarma.

Dayton a Kansas se ve středu setkají na mistrovství Maui Invitational. Zde je návod, jak sledovat hru online bez kabelu.

Jak uchovávat potraviny v divočině. Primitivním předkům moderního člověka se podařilo přežít ve volné přírodě tisíce let před příchodem ledniček, chladičů a efektních klimaticky řízených spíží. Tajemství jejich úspěchu spočívalo v ...

Mít kolo nesprávné velikosti je nejen neefektivní a pomalé, ale může také vést ke stresovým zraněním nebo nebezpečné ztrátě kontroly. Naštěstí najít kolo té správné velikosti pro vás není neuvěřitelně obtížné. Mějte trochu trpělivosti pro ...

V sobotu se Clemson staví na těžkou stranu Virginie. Pokud nemáte kabel, můžete hru sledovat online zdarma.

Nošení sukně po kolena je stylem. Díky tomuto vzhledu můžete vypadat trendy, elegantně a módně. Je však důležité, abyste dodržovali několik klíčových tipů, abyste nevypadali oplzle. Délka ke kolenům se vztahuje na sukně v rozmezí ...