Jak zacházet s gangliovou cystou

Odborníci tvrdí, že gangliové cysty mohou odeznít samy, ale pokud je vaše cysta bolestivá nebo narušuje pohyby zápěstí, možná budete potřebovat lékařské ošetření. Gangliové cysty jsou kulaté nebo oválné hrudky naplněné tekutinou, které se vyvíjejí na vašich šlachách nebo v kloubech v zápěstích nebo rukou, ačkoli se mohou také tvořit na kotnících nebo chodidlech. Výzkum naznačuje, že váš poskytovatel zdravotní péče se může pokusit znehybnit vaše zápěstí nebo vypustit obtěžující cystu, aby vám poskytl úlevu, ale možná budete potřebovat operaci, pokud vaše příznaky stále přetrvávají. Gangliové cysty jsou obecně benigní, ale pokud máte obavy, promluvte si se svým poskytovatelem zdravotní péče.

Část 1 ze 3: Diagnostika vaší gangliové cysty

 1. Obrázek s názvem Léčba cysty Krok 4

  1 Identifikujte ganglionovou cystu. Nejčastěji se vyskytují u žen ve věku 20 až 40 let, u lidí s artrózou v kloubech prstů nebo s anamnézou poranění kloubů nebo šlach. Ganglionovou cystu můžete mít, pokud máte:
  • Hrudka na šlachách vašeho zápěstí nebo rukou. Tyto cysty se mohou také tvořit v kloubech zápěstí, rukou, nohou, kotníků nebo jinde.
  • Bulka kulatého nebo oválného tvaru. Většina z nich je menší než palec napříč. Velikost se může v průběhu času změnit a s použitím blízkého kloubu se zvětší.
  • Bolest. I cysta, která je příliš malá na to, aby byla vidět, může způsobit nepohodlí, necitlivost, slabost nebo pocit mravenčení, pokud tlačí na nerv.


 2. Obrázek s názvem Léčba cysty Krok 15

  2 Nechte lékaře zkontrolovat cystu. Lékař pravděpodobně udělá několik věcí, aby potvrdil, že se jedná o gangliovou cystu. Existují různé typy cyst, které mají různé typy léčby a důraz vyžaduje správnou diagnózu. Jiné cysty typu kůže jsou mazové cysty, lipomy, infekční abscesy, zvětšené lymfatické uzliny, nádory atd. Lékař může:
  • Zatlačte na cystu, abyste zjistili, zda je bolavá.
  • Prozařte cystou, abyste zjistili, zda je plná nebo naplněná tekutinou.
  • Odsajte tekutinu z cysty pomocí jehly a stříkačky. Pokud se jedná o gangliovou cystu, tekutina bude čirá.
 3. Obrázek s názvem Léčba zlomeniny nohy Krok 9

  3 Získejte zobrazovací testy, pokud to lékař doporučí. Zobrazovací testy mohou detekovat malé cysty, které nejsou viditelné zvenčí, a vyloučit jiné diagnózy, jako je artritida nebo rakovina. Lékař může doporučit:
  • Rentgen. Tento test nebolí, ale je důležité, abyste informovala svého lékaře, pokud jste těhotná nebo si myslíte, že byste mohla být těhotná.
  • Ultrazvuk. Tento test je bezbolestný a zahrnuje použití zvukových vln k vytvoření obrazu vnitřku vašeho těla.
  • Magnetická rezonance (MRI). Tento test používá magnety a rádiové vlny k vytvoření trojrozměrných obrazů cysty. Budete ležet na stole, který se přesune do trubice MRI. Je to hlasité, ale nebolí to. Informujte svého lékaře předem, pokud máte klaustrofobii.
  reklama

Část 2 ze 3: Léčba cysty u lékaře

 1. Obrázek s názvem Léčba cysty Krok 17

  1 Rozhodněte, zda je léčba nutná. Až polovina gangliových cyst zmizí sama. Váš lékař může doporučit léčbu cysty, pokud:
  • Přitlačuje na nerv a způsobuje vám bolest.
  • Je tak velký, že omezuje pohyb vašeho kloubu.
 2. Obrázek s názvem Cope With a Broken Wrist Step 2

  2 Zkuste imobilizaci. Lékař může kolem kloubu poblíž cysty nasadit ortézu nebo dlahu, aby vám zabránil v pohybu tímto kloubem. Protože se cysty často zvětšují, když pohybujete kloubem, omezení pohybu někdy umožňuje zmenšení cyst.
  • Pokud používáte tento přístup, zeptejte se svého lékaře, jak dlouho můžete nosit ortézu nebo dlahu, než začnou vaše svaly ztrácet sílu.
  • Pokud je cysta nepříjemná, může vám lékař doporučit, abyste si vzali lék proti bolesti, například Ibuprofen.
 3. Obrázek s názvem Léčba cysty Krok 20

  3 Odsajte cystu aspirací. Během tohoto postupu lékař pomocí jehly nasaje tekutinu z cysty. Tento postup poskytuje rychlou úlevu, ale cysta se může znovu objevit.
  • Lékař může navrhnout injekci steroidu do oblasti, aby se snížilo riziko recidivy, ale neexistuje žádný důkaz, že by se tím recidivy úspěšně snížily.
  • Jedná se o ambulantní zákrok. Ve stejný den budete propuštěni s náplastí na místo, kde vám jehla prošla kůží.
 4. Obrázek s názvem Léčba cysty ganglionu, krok 13

  4 Podstoupit operaci. Toto je obecně poslední možnost poté, co ostatní možnosti byly neúspěšné. Chirurg vyřízne cystu a stopku, kde se spojí s kloubem nebo šlachou. Ačkoli je chirurgie nejúčinnější léčbou, některé cysty se po operaci stále reformují. Používají se dva stejně účinné chirurgické postupy.
  • Otevřená chirurgie - Během tohoto zákroku chirurg provede řez asi 2 palce dlouhý nad cystou a odstraní ji.
  • Artroskopická chirurgie - Jedná se o typ operace klíčové dírky. Lékař provede malý řez a přes řez zavede kameru a další nástroje. Pomocí kamery jako průvodce chirurg odstraní cystu.
  • Oba postupy lze provést buď v lokální nebo v celkové anestezii, v závislosti na doporučení vašeho chirurga.
  reklama

Část 3 ze 3: Léčba cysty doma

 1. Obrázek s názvem Ošetřete ganglionovou cystu Krok 6

  1 Užívejte volně prodejné léky proti bolesti. Pokud váš lékař rozhodne, že cysta nemusí být operována, nebo pokud byste chtěli vyzkoušet domácí léčbu cysty, měli byste zvážit užívání OTC léků proti bolesti. Ibuprofen nebo sodná sůl naproxenu mohou pomoci zmírnit bolest cysty.
  • OTC léky proti bolesti můžete také užívat během období pozorování, během kterého necháte cystu na pokoji a později se vrátíte do ordinace k pravidelnému pozorování. To se často provádí, pokud se gangliová cysta nezdá být rakovinná nebo je důsledkem jiných závažných zdravotních problémů.
 2. Obrázek s názvem Vyberte boty k oblékání s oblečením, krok 23

  2 Upravte si boty, pokud je cysta na noze nebo na noze. Pokud se cysta nachází na noze nebo na noze, měli byste se vyvarovat nošení obuvi, která cystu stlačí nebo stáhne. Můžete se rozhodnout nosit boty s otevřenou špičkou nebo žabky, aby se cysta mohla uzdravit sama.
  • Pokud musíte nosit boty se zavřenou špičkou, měli byste si zavázat tkaničky nebo pásky volněji než obvykle, aby se cysta při chůzi nedráždila. Vyvarujte se nošení obuvi s pevnými zipy a vyrobeného z neprodyšného materiálu, jako je kůže nebo polyester, protože to může dráždit cysty.
 3. Obrázek s názvem Léčba cysty Krok 11

  3 Cystu sami nebouchejte ani ji nevypouštějte. Existuje starý lék na gangliové cysty, který spočívá v tvrdém zasažení nebo udeření cysty těžkým předmětem. Vyhněte se tomu, protože to pravděpodobně poškodí pouze tkáň kolem cysty.
  • Také byste se nikdy neměli pokoušet vypuknout nebo vypustit cystu sami doma propíchnutím jehlou. To pravděpodobně cystu jen zhorší a může vést k infekci.
  reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Mám na noze bolestivou cystu a chci použít kadidlový olej, jak ho mám použít? Janice Litza, MD
  Board Certified Physician of Family Medicine Dr. Dr. Litza je certifikovaný lékař pro rodinnou medicínu ve Wisconsinu. Je praktikující lékařkou a 13 let vyučuje jako klinická profesorka poté, co v roce 1998 získala doktorát na Lékařské fakultě a veřejném zdraví University of Wisconsin-Madison. Janice Litza, MD Board Certified Family Medicine Lékař Expert Odpověď Existuje mnoho typů cyst, a pokud jsou bolestivé, zbarvené nebo vyčerpávající, měli byste si je nechat vyhodnotit, než na ně nanesete esenciální oleje. Pokud se jedná o gangliovou cystu, kadidlo by nebylo účinné, protože je obvykle nejúčinnější na povrchnějších kožních lézích, nikoli na hlubších cystách.
 • Otázka Mám ganglionovou cystu na zápěstí - co mohu dělat? Přečtěte si článek a vyzkoušejte uvedené metody.
 • Otázka Mám na prstu malou fialovou bulku. Je to Ganglionova cysta nebo ne? Vyskočil jsem a vyšel kocour. Není to cysta Ganglion.
 • Otázka Můj pedikér doporučil fyzickou terapii gangliové cysty na mé noze. Pomohlo by to? Pokud to váš podiatr doporučuje, pak ano, pomůže to.
 • Otázka Jak dlouho po operaci se mohu vrátit na vysokou školu? Poraďte se se svým lékařem a zjistěte, jaký je jeho názor; průměrná doba hojení je 3 až 4 týdny.
Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Populární Problémy

Jak použít pěnový váleček na nohy. Pokud vás cvičení bolí, použití pěnového válečku na nohách vám pomůže masírovat je a uvolnit svaly. Válcování pěny, neboli self-myofascial release, je proces samomasírování ...

Novak Djokovic a Serena Williams vedou seznam hráčů s většinou titulů Miami Open.

Američané Reilly Opelka a Jack Sock zamykají rohy v prvním kole French Open. Opelka vede v poměru 1: 0, když porazila Socka v posledních 16 na Delray Beach Open 2018.

Očekávané televizní pokračování filmu Eddie Murphy z roku 1992 „Boomerang“ produkují Lena Waithe a Halle Berry. Zde je návod, jak sledovat show online.

Neopatrný Djokovič se dostává do třetího kola French Open

V neděli večer se Seahawks a Patriots setkají v jedné z nejzajímavějších her 2. týdne. Zde je návod, jak sledovat živý přenos hry zdarma.