Jak léčit patelární tendinitidu

Patela šlacha spojuje holenní kost (holenní kost) a kolenní kloub (patella). Rozpad kolagenu v tkáni v důsledku opakujícího se stresu, chronické těsnosti hamstringů nebo špatného hojení v průběhu času může vést k patelární tendinitidě, ale může, a často se vyskytuje, izolovaně v důsledku nadměrného používání a nesprávného kondicionování. Přestože se stav může vyřešit sám, v některých případech se může zhoršit bez řádné léčby. To může nakonec vést k degeneraci šlachy. Tento stav je běžný u mnoha sportovců a postihuje více než 20 procent všech skokových sportovců. Úplné zotavení trvá kdekoli od šesti do 12 měsíců s fyzickou terapií.

Metoda 1 ze 4: Diagnostika patelární tendinitidy

 1. Obrázek s názvem Léčba patelární tendonitidy Krok 1

  1 Zhodnoťte bolest kolena. Světelné příznaky patelární tendinitidy zahrnují citlivost před čéškou v dolní (dolní) části kolenního kloubu nebo samotnou šlachu, když je noha natažená, ale ne, když je plně ohnutá (Bassetův znak), nebo bolest v oblasti při vstávání z hluboce sedící polohy (znak kina). Pravděpodobně se bude jednat o trvalé pálení nebo teplo.
  • Zvýšená bolest při používání je zřetelným znakem tendinitidy.


 2. Obrázek s názvem Léčba patelární tendonitidy Krok 2

  2 Podívejte se na otok kolem patelární šlachy. Pokud máte tento stav, můžete zaznamenat otok kolena. Může být také něžný nebo citlivý na dotek.
  • Mnoho případů patelární tendinitidy nemá otok, takže tento příznak nemusí být ve vašem případě přítomen.
 3. Obrázek s názvem Léčba patelární tendonitidy Krok 3

  3 Domluvte si schůzku se svým lékařem. Přestože váš poskytovatel primární péče není specialistou na kolena, zná normální anatomii a dokáže diagnostikovat typické nemoci, vyloučit vážnější problémy a v případě potřeby odeslat doporučení specialistovi. Patelární tendinitida je nejčastěji diagnostikována fyzickým vyšetřením. V některých případech může být nutné MRI k získání přesných obrazů kolena k úplné diagnostice stavu. reklama

Metoda 2 ze 4: Uvolnění okamžitého nepohodlí

 1. Obrázek s názvem Léčba patelární tendonitidy Krok 4

  1 Odpočiňte zraněnou patelární šlachu. Odpočiňte si od všech aktivit, které vyžadují běh, skákání nebo dřep. Neignorujte svou nepříjemnou bolest a snažte se ji procvičit. Nezmizí. Ve skutečnosti se to bude jen zhoršovat, čím více budete cvičit. Pokračování ve cvičení může vést k dalšímu zranění.
  • Pokud pocítíte velkou bolest, měli byste přestat cvičit a odpočinout si od aktivit, které tento stav zhoršují.
 2. Obrázek s názvem Léčba patelární tendonitidy Krok 5

  2 Zkuste si namrazit koleno. Pokud cítíte bolest nebo otok, zmrznete si koleno. Vytvořte balíček ledu přidáním ledu do plastového sáčku a vložením sáčku do ručníku. Naneste led na úlevu od bolesti a případného otoku, který můžete pociťovat.
  • Aplikujte led 10 minut po cvičení pro úlevu od bolesti, ale uvědomte si, že led základnímu stavu nepomůže.
 3. Obrázek s názvem Léčba patelární tendonitidy Krok 6

  3 Kupte si řemínek patelární šlachy. Tento popruh je pás, který obepíná nohu těsně pod čéškou. Popruh vyvíjí tlak na šlachu, čímž přerozděluje zátěž po celé šlaše a snižuje bolest.
  • Toto je dobré podpůrné zařízení, které lze použít během rehabilitace.
  • Popruh patelární šlachy lze zakoupit ve většině obchodů s drogami a zdravotnickými potřebami.
  • I když použijete popruh, stále musíte dát své šlaše čas na uzdravení.
 4. Obrázek s názvem Léčba patelární tendonitidy Krok 7

  4 Znehybněte svou nohu. Pokud pocítíte bolest při opírání nohy, pravděpodobně budete potřebovat ortézu k imobilizaci nohy. Jakmile bolest odezní, když odpočíváte, můžete postupně zvyšovat svoji aktivitu. Udělejte jen tolik, kolik vám vaše noha dovolí, aniž by se bolest vrátila.
  • Pokud pociťujete dostatek bolesti, kterou potřebujete k imobilizaci nohy, rozhodně navštivte svého lékaře. Pravděpodobně budete muset odpočívat na noze, dokud se úplně nezotavíte.
  reklama

Metoda 3 ze 4: Vyzkoušejte možnosti konvenční léčby

 1. Obrázek s názvem Léčba patelární tendonitidy Krok 8

  1 Spolupracujte s fyzickým terapeutem. Váš lékař vás může odkázat na fyzioterapeuta. Tento specialista vám doporučí cviky na protažení a posílení svalů včetně čéškové šlachy.
  • Váš fyzický terapeut se může soustředit na natažení hamstringů. Příliš těsné hamstringy jsou považovány za hlavní příčinu patelární tendinitidy.
  • Patří sem cvičení, jako jsou izometrické kontrakce čtveřice, prodloužení jedné nohy, excentrické dřepy, výpady nebo krok zpět.
 2. Obrázek s názvem Léčba patelární tendonitidy Krok 9

  2 Zkuste excentrické dřepy. Váš lékař vám může doporučit určitá cvičení pro rehabilitaci nohy. Pokud vám lékař dá souhlas, zkuste excentrické dřepy. Pomáhají posilovat svaly podkolenní šlachy, glute a čtyřkolky.
  • Postavte se na šikmou desku o 25 stupních s chodidly rovnoběžnými, na šířku boků a patami na vyvýšené straně. Šikmou desku můžete improvizovat položením kusu dřeva na obrubník, ale můžete si ji také koupit online.
  • Udržujte spodní část zad rovně. Pomalu dřepněte, dokud nebudete rovnoběžní se zemí tím, že si místo klesání sednete. Nikdy neodskakujte a nepohybujte se hybností. ,,
  • Vezměte si tři sekundy na cestu dolů a dvě nebo tři sekundy na to, abyste znovu vstali.
  • Proveďte tři sady až 15 opakování.
  • Pokud jsou cviky efektivní, měli byste cítit menší bolest a schopnost fungovat za kratší dobu.
  • Kromě podráždění pokožky nejsou známy žádné jiné vedlejší účinky. Jedná se však o novější postup, takže dlouhodobé účinky nejsou dosud známy.
 3. Obrázek s názvem Léčba patelární tendonitidy Krok 10

  3 Poraďte se svým lékařem o iontoforéze. Ionoforéza je místní dodávka léků (léky proti bolesti, protizánětlivé látky) pomocí elektrického proudu. Některé studie ukázaly, že iontoforéza s kortikosteroidy zlepšila dobu zotavení ve srovnání s placebem. reklama

Metoda 4 ze 4: Zkoumání pokročilých ošetření

 1. Obrázek s názvem Léčba patelární tendonitidy Krok 11

  1 Zvažte operaci. Pokud je podezření na chronickou patelární tendinitidu, může být chirurgický zákrok možností, jak pomoci vyčistit úlomky v šlaše. V závislosti na závažnosti zranění vám lékař opraví slzy nacházející se ve vaší šlaše.
  • Chirurg možná bude muset šlachu znovu připevnit tak, že nejprve vyvrtá otvory v čéšce. Poté se ševem umístí steh a přiváže se k horní části patelly. Novější chirurgický zákrok zahrnuje opětovné připojení šlachy pomocí kotvy.
  • Většina pacientů může jít domů ve stejný den po operaci.
  • Po operaci budete muset navštívit fyzickou terapii podle pokynů.
 2. Obrázek s názvem Léčba patelární tendonitidy Krok 12

  2 Zkuste plazmatické injekce patelárních krevních destiček. Předpokládá se, že plazmatické injekce bohaté na krevní destičky pomáhají jinak slabé tkáni šlachy rychleji se regenerovat a opravovat.,
  • K podání injekce vám specialista nejprve odebere vzorek krve. Poté se vzorek umístí do odstředivky, aby se oddělila plazma bohatá na destičky od zbytku krve. Plazma se poté vstříkne do šlachy. Celý proces trvá asi 20 minut.
  • Tyto injekce nejsou kryty pojištěním, protože se dosud neprokázalo, že by byly lepší než placebo.
 3. Obrázek s názvem Léčba patelární tendonitidy Krok 13

  3 Zeptejte se svého lékaře na mimotělní terapii rázovou vlnou. Tato alternativní možnost terapie spoléhá na zvukové vlny k úlevě od bolesti šlach.
  • Studie ukazují, že extrakorporální terapie rázovou vlnou může pomoci při zotavení a bolesti stimulací buněk k opravě šlachy.
  • Tato terapie se obvykle používá, když jsou vyčerpány všechny ostatní možnosti. Není považována za první ani nejlepší možnost, protože se používá s více chronickou bolestí.
  reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Jsem učitel a pro bolest sotva chodím. Mám se nutit nebo opírat nohy? Jak dlouho trvá rekonvalescence? Pokud máte bolesti, nenuťte se, jděte co nejdříve k lékaři. Doba zotavení se liší v závislosti na rozsahu zranění a vašich osobních cílech. Pokud se potřebujete jen zotavit, abyste mohli provádět každodenní činnosti, pak bude doba zotavení kratší než u aktivnějších lidí, kteří pravidelně sportují, a proto potřebují obnovit více síly na šlaše, než se vrátí k příslušným aktivitám.
 • Otázka Jaká je úroveň bolesti patelární tendinitidy a je konstantní? Liší se podle závažnosti a aktivity. Rozhodně může být konstantní, pokud je vaše šlacha zdegenerovaná a důsledně děláte pohyby, které šlachu zhoršují. Zažívám neustálou, chronickou bolest šlachy, která se zlepšila odpočinkem a terapií. V měřítku bolesti to může být od minima po ostré a velmi bolestivé.
 • Otázka Mám Patellar Tendonitis dva roky. Vyzkoušel jsem téměř všechno a chirurgie a terapie zvukovými vlnami jsou jediné možnosti, které mi zůstaly. Existují nějaké lepší možnosti? Chirurgie by měla být vždy považována za poslední možnost, s výjimkou některých zvláštních případů. Promluvte si s lékařem a ujistěte se, že jste vyzkoušeli všechny další alternativy, které byste mohli prozkoumat, jako je fyzioterapie (excentrické dřepy jsou skvělé cvičení), ultrazvuk, injekce atd. Pamatujte, že zotavení se z tohoto zranění zabere hodně času podle tradičních metod.
 • Otázka Mám za sebou artroskopii a injekce PRP. Jak dlouho budu trvat, než se uzdravím? Injekce PRP může trvat přibližně 2–3 týdny, než si všimnete rozdílu v bolesti atd. Neuzdraví vás, ale pomůže urychlit proces a snížit množství bolesti, ve které se nacházíte. Pokud po 2–3 týdnech uvidíte/cítíte žádné zlepšení, možná budete potřebovat další injekce PRP. Pokud vás stále bolí, můžete si dát 2–3 injekce (mezi nimi 2 týdny). O artroskopii toho ale moc nevím.
 • Otázka Mohu dál hrát fotbal s tendinitidou? Neměli byste. Navštivte lékaře, odpočiňte si a orazte si koleno.
Nezodpovězené otázky
 • Jsem bývalý profesionální fotbalista, který prošel rekonstrukcí ACL. Když sedím u zdi a po postavení se, bolest v horní části kolene vede do mého čtyřhlavého svalu. Máte představu, co to způsobuje?
Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Video . Při používání této služby mohou být některé informace sdíleny s YouTube.

Populární Problémy

Rafael Nadal diskutoval o svých každodenních zvycích ve videu zveřejněném společností MAPFRE. Nadal vysvětlil důležitost rutiny v jeho životě a také uvedl metriku svých každodenních a ročních zkušeností.

Do očí bijící hloupost 20násobného šampiona Rafaela Nadala vyvolala šílenství sociálních médií.

Většina vzpěračů se při práci paží zaměřuje na bicepsy; při budování paží však existují další důležité svaly. Brachialis a brachioradialis spolupracují s vašimi bicepsy a ohýbají váš loket. Kladívkové kadeře ...

Sportovní dívky jsou zdravé, aktivní a nenáročné na údržbu. Jedí zdravě, pijí hodně vody a hodně spí. Vyberte si sport, který máte rádi, a vyzkoušejte si tým. Chcete-li získat sportovní vzhled, noste dresy, trička, výstřihy, ...

Zde je návod, jak sledovat živý přenos dos Anjos vs Lee a všechny zápasy UFC Rochester v sobotu večer.