Jak změnit kliku

Kliky na kole musí být řádně udržovány, aby vaše kolo fungovalo. Jedná se o ramena spojená se středovým držákem (skládající se z osy, ložisek atd.) Přes osu (obvykle čtvercová na koncích). Pokud potřebujete vyměnit kliky, můžete to udělat, pokud máte správné nástroje. Nejprve budete muset odpojit pedály od kliky. Poté budete muset pomocí imbusového klíče vyjmout středový šroub z kliky, než jej vyměníte. Tímto postupem můžete nahradit dvoudílné kliky Shimano, dvoudílné a třídílné kliky SRAM.

Část 1 ze 3: Demontáž pedálů

 1. Obrázek s názvem Změna kliky Krok 1

  1 Odpojte pravý pedál od ramene kliky pomocí 15mm klíče. Rameno kliky je prodloužený kus, který spojuje pedály s klikou. Namontujte klíč kolem tyče, která spojuje rameno kliky a pedál. Poté 2-3krát otočte klíčem proti směru hodinových ručiček, aby se uvolnil z ramene kliky.
  • Když se pedál uvolní, měl by se volně otáčet na šroubu kliky.


 2. Obrázek s názvem Změna kliky Krok 2

  2 Otočením ramene kliky ve směru hodinových ručiček uvolněte pedál. Držte pedál a otáčejte ramenem kliky ve směru hodinových ručiček. Pokračujte v otáčení klikou, dokud se pedál neuvolní z ramene kliky.
  • Při otáčení ramene kliky byste měli cítit, jak se pedál odvíjí.
  • Odstranění pedálu může trvat 10-30 úplných otáček klikou.
 3. Obrázek s názvem Změna kliky Krok 3

  3 Opakujte postup na levém pedálu. Levý pedál má opačný závit. Pomocí 15mm klíče uvolněte levý pedál z kola. Poté přidržte levý pedál a otáčením ramene kliky jej zcela odpojte od kola. Oba pedály by nyní měly být zcela odstraněny.
  • Pokud stojíte vpravo nebo na straně kola, otočte klikou ve směru hodinových ručiček. Pokud stojíte na levé nebo na jiné straně kola, otočte klikou proti směru hodinových ručiček.
  • Odložte pedály stranou na bezpečném místě, abyste je mohli znovu nasadit, jakmile dokončíte výměnu kliky.
  reklama

Část 2 ze 3: Odstranění kliky

 1. Obrázek s názvem Změna kliky Krok 4

  1 Sejměte víčko ze středu kliky, pokud ho má. Některé kliky budou mít kovovou nebo plastovou krytku, která se hodí přes šroub na klice. Pokud má vaše klika jeden, vložte šroubovák pod okraj víčka a vysuňte jej z kování. To odhalí šroub kliky.
  • Šroub kliky bude ve středu kliky a vypadá jako šestiúhelník.
 2. Obrázek s názvem Změna kliky Krok 5

  2 Povolte šroubové šrouby pomocí imbusového klíče, pokud je klika má. Některé kliky budou mít v horní části ramene kliky svírací šrouby nebo 2 menší šrouby. Pokud je vaše klika má, vložte 5mm imbusový klíč do otvorů v horní části ramene a otočte klíčem proti směru hodinových ručiček.
  • Uvolnění šroubů přítlaku vám umožní vyjmout rameno kliky ze zbytku kliky.
  • Konstrukce se 2 šrouby je pro kliky Shimano. U tohoto typu kliky musíte také odstranit plastový předpínací šroub na levé nebo jiné straně než na straně kola.
  • Ne všechny kliky mají tyto svírací šrouby. Pokud vaše klika ne, tento krok přeskočte.
 3. Obrázek s názvem Change a Crank Step 7

  3 Vložte imbusový klíč do šroubu kliky a otočte jím proti směru hodinových ručiček. Otočením rukojeti imbusového klíče proti směru hodinových ručiček uvolněte šroub kliky. Poté jím úplně vyšroubujte šroub kliky.
  • Pokud má vaše klika šrouby na obou stranách kola, přejděte na druhou stranu kola a vyjměte druhý šroub kliky.
  • Většina klik vyžaduje imbusový klíč 4 mm-8 mm. Podívejte se do uživatelské příručky k motocyklu nebo na webové stránky výrobce jízdních kol a zjistěte, jaká velikost odpovídá vašemu kolu.
  • Imbusový klíč se také nazývá imbusový klíč nebo šestihranný klíč. Najdete je v obchodech s koly a železářství.
 4. Obrázek s názvem Change a Crank Step 8

  4 Pokud máte samorozbalovací kliky, vysuňte kliku z vřetena. Vytáhněte kliku z kola a vyjměte ji ze zbytku kliky. Poté vysuňte druhou stranu kliky ze středového složení. Vytáhněte zbytek kliky z kola a vysuňte jej ze středového složení.
  • Pokud máte kolem vřeten gumové podložky, vysuňte je před instalací nových klik.
  • K samorozbalovacím klikám nepotřebujete nástroj pro extrakci kliky.
  • Budete vědět, zda máte samorozbalovací kliku, pokud má klika pouze 1 šroub kliky na 1 straně kola s přídržným kroužkem kolem.
 5. Obrázek s názvem Změna kliky Krok 9

  5 U extrakčních kliek uvolněte kliky. Kupte si nástroj pro vytahování kliky z obchodu s jízdními koly nebo online. Vložte vytahovák kliky do otvoru klikového šroubu a otáčením ve směru hodinových ručiček jej zašroubujte, až bude těsný. Poté otáčejte rukojetí extraktoru proti směru hodinových ručiček, dokud klika nevyskočí. Přejděte na druhou stranu kola a stejným způsobem vyjměte druhou stranu kliky.
  • Extraktory kliky jsou potřeba u ne-samorozbalovacích klik. Tyto typy klik mají šroub kliky na každé straně kola a nemají přidržovací kroužek kolem šroubu kliky.
  reklama

Část 3 ze 3: Instalace nových klik a zpětná instalace pedálů

 1. Obrázek s názvem Změna kliky Krok 10

  1 Nasaďte pravou kliku na vřeteno v poloze 6 hodin. Pokud máte podložky, umístěte je kolem klikového hřídele před instalací klik. Zatlačte pravou stranu kliky na pravé vřeteno a omotejte řetěz kolem převodníku kliky tak, aby byla mezi kolem a klikou.
  • Zabalte řetěz tak, aby probíhal od zadních kol k převodníku na klice.
 2. Obrázek s názvem Změna kliky Krok 11

  2 Nasuňte levou kliku na vřeteno v poloze 12 hodin. Pohybujte levým ramenem kliky a zatlačte ho úplně dolů po vřetenu. Pokud jedna nebo druhá strana kliky neklouže až po vřeteno, poklepejte na ni gumovou paličkou a zatlačte ji na místo.
 3. Obrázek s názvem Změna kliky Krok 12

  3 Zašroubujte nový šroub kliky do patice imbusovým klíčem. Umístěte šrouby kliky zpět do jejich objímek. Poté pomocí imbusového klíče, kterým jste odinstalovali staré kliky, zašroubujte nový šroub kliky. Otáčejte každým šroubem kliky ve směru hodinových ručiček, dokud už nemůžete.
 4. Obrázek s názvem Změna kliky Krok 13

  4 Vyměňte kompresní uzávěr a případně utáhněte šroubky. Pokud má šroub kliky plastový kompresní uzávěr, který přes něj přechází, umístěte uzávěr na střed šroubu a zatlačením dolů jej zasuňte na místo. Utáhněte uzávěr na doporučený utahovací moment, který je obvykle 5 newtonmetrů. Pokud má vaše klika svírací šrouby, otočte je ve směru hodinových ručiček 5 mm imbusovým klíčem, abyste je utáhli a zajistili kliku na kole. Utáhněte je podle specifikací výrobce, což je obecně kolem 15 Newton metrů.
  • Samovytahovací kliky nemají svírací šrouby.
 5. Obrázek s názvem Změna kliky Krok 14

  5 Zašroubujte pedály zpět do ramen kliky. Umístěte pedál do zásuvky a začněte otáčet klikou proti směru hodinových ručiček. Toto je snadný způsob, jak přišroubovat pedál zpět na kolo. Přejděte na druhou stranu kola a postup opakujte. Pokračujte ve šroubování pedálů do ramene kliky, dokud nejsou pevně utažené.
  • Většina pedálů bude mít rytinu, která bude ukazovat „R“ a „L“ vpravo a vlevo. To vám pomůže určit, který pedál jde na kterou stranu.
  • Ujistěte se, že se nitě pedálů shodují s drážkami na rameni kliky, abyste vlákna neodtrhli.
  reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Jak odstraním klikový hřídel kola? Ikaika Cox
  Mechanik jízdních kol Ikaika Cox je provozním ředitelem v Provo Bicycle Collective v Provu v Utahu. V roce 2015 získal bakalářský titul z literatury a filozofie na Utah Valley University a od roku 2012 je mechanikem na kole. Ikaika Cox Expert na mechaniky jízdních kol Kola nemají klikové hřídele. Pokud potřebujete vědět, jak odstranit kliku, tento článek vás naučí, jak to udělat.
Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Věci, které budete potřebovat

 • 15mm klíč
 • Šroubovák
 • Imbusový klíč
 • Extraktor kliky

Tipy

 • Odstranění nití na extraktoru a rameni kliky je běžné, zejména na ozubeném kole a starších kolech. Před zahájením extrakce proveďte předběžná opatření, včetně: zahřejte rameno horkovzdušnou pistolí, vyčistěte a osušte nitě na extraktoru a rameni alkoholem nebo podobnou chemikálií, ujistěte se, že je extraktor zcela zasunut (zašroubován), než začnete rozebírat součásti od sebe, opatrně vložte 3 nebo více klínů za paží/ozubenými koly před zahájením oddělení.
 • Když začnete vytahovat extraktor, věnujte velkou pozornost závitům. K uvolnění by nemělo trvat déle než otočení kliky nebo 2. Pokud vidíte oddělení nití i v nejmenším, přestaňte. Než to zkusíte znovu, možná budete muset provést další opatření k uvolnění paže (například jízda na kole bez zasunutého šroubu).
 • Pokud se rameno odtrhlo, zkuste jej odříznout kotoučovou bruskou. Rameno není v žádném případě záchranné. Pokud se tomu můžete vyhnout, nebouchejte na něj, protože můžete způsobit poškození/nesprávné seřízení ložisek klikové skříně nebo jiných částí. Během tohoto kroku dávejte pozor, abyste se nedotkli vřeten, protože to může ovlivnit instalaci náhradního ramene kliky.

reklama

Populární Problémy

Světová šestka bude po zbytek roku profesionální tenis vynechat, ale zatím se tohoto sportu nevzdává.

Jak připravit palačinky bez vajec nebo mléka. Rychlé, jednoduché a skvěle chutná! Tyto palačinky se vyrábějí bez použití mléka nebo vajec, pouze ze čtyř základních ingrediencí a navíc k doplnění těsta trochu tekutiny. Vyšlehejte suché přísady ...

Zjistěte, které aspekty vaší tenisové rakety mohou přispívat k loktům tenisu nebo golfistů a jaké změny můžete zvážit, abyste zmírnili příznaky.

Jak připravit smažené brambory. Od steaku po kuře, brambory jsou ideální přílohou pro širokou škálu hlavních chodů. Pokud vás ale omrzely obvyklé šťouchané nebo pečené brambory, zkuste svůj jídelní stůl okořenit smaženou drcenou ...

Serena Williamsová právě chybí, ale bude mít několik dalších šancí připojit se k tomuto nepolapitelnému seznamu.

Dillí se na konci ostře zpochybňované remízy podařilo stáhnout Bombaj.