Jak ošetřit oteklou žílu

Oteklé žíly (křečové žíly) mohou být bolestivé a nevzhledné. Žíly mohou bobtnat z několika důvodů, ačkoli se nejčastěji vyskytují, když je něco blokuje nebo brání správnému průtoku krve. Běžnými stavy, které mohou způsobit oteklé žíly, jsou těhotenství, dědičnost, hmotnost, věk a tromboflebitida (zanícená žíla s přidruženou krevní sraženinou). Pravděpodobně si jich všimnete, že se vyboulí poblíž povrchu pokožky a někdy vám způsobí bolest. Ve většině případů můžete otok snížit doma. Ujistěte se, že podniknete kroky proti oteklým žilám rychle - pokud je necháte na pokoji, pravděpodobně se zhorší.

espn tenis online

Metoda 1 ze 4: Rychlé nalezení úlevy

 1. Obrázek s názvem Léčba oteklé žíly Krok 1

  1 Nasaďte si kompresní punčochy. Jedním ze způsobů, jak získat úlevu od oteklých žil, je oblékání kompresních punčoch. Jedná se o přiléhavé punčochy, které vyvíjejí tlak na vaše nohy a pomáhají protlačovat krev v žilách, zmenšují průměr cév a zlepšují průtok krve. Existují dva druhy kompresních punčoch, které můžete získat bez lékařského předpisu, nebo si ten nejsilnější můžete pohovorit se svým lékařem.
  • Dodržujte doporučení výrobce ohledně toho, kdy a jak dlouho nosit kompresní punčochy. Nezapomeňte zkontrolovat stav pokožky pod punčochami několikrát denně. Pokročilý věk, cukrovka, poškození nervů a další stavy mohou jednotlivce vystavovat většímu riziku poškození kůže spojeného s prodlouženým tlakem a kožními infekcemi. Punčochy by měly být vhodné velikosti pro osobu, která je používá, a neměly by být příliš těsné.
  • Podpora punčocháče. Jedná se pouze o těsné punčochy, které nabízejí nejmenší tlak. Poskytnou tlak na celou vaši nohu, ne na konkrétní část, ale mohou být užitečné, pokud otok není vážný.
  • Over-the-counter (OTC) gradientová kompresní hadice. Ty se prodávají ve zdravotnických potřebách a drogeriích a budou poskytovat cílenější tlak. Vyhledejte produkty označené „gradient“ nebo „odstupňovaný“.
  • Mluvením s lékařem můžete získat punčochy na předpis. Jsou to punčochy, které vašim nohám dělají největší tlak. Mohou být zaměřeny na různé části nohou, aby se zajistilo, že budete tlačit tam, kde to nejvíce potřebujete. Ujistěte se, že je nosíte tak často, jak je doporučeno. Pokud dostanete recept, nepřestávejte je nosit bez konzultace se svým lékařem.


 2. Obrázek s názvem Léčba oteklé žíly Krok 3

  2 Zvedněte nohy. Aby vám krev vytékala z nohou a zpět k srdci, lehněte si a zvedněte je nad srdce. Zvedněte nohy alespoň 15 minut, třikrát až čtyřikrát denně:
  • Mezi dobré způsoby, jak zvednout nohy, patří přikládání polštářů pod nohy, zatímco ležíte v posteli, ležíte na gauči s nohama vyvýšenýma na polštářích na židli před sebou nebo se opíráte o opěradlo, které zvedne vaše nohy nad vaše srdce.
  • Nezvedejte nohy více než šestkrát denně, protože to vytváří značný tlak na stěny vaší žíly.
 3. Obrázek s názvem Léčba oteklé žíly Krok 4

  3 Vezměte NSAID ke snížení otoku. Nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID) mohou pomoci snížit otoky žil. NSAID poskytují úlevu blokováním uvolňování prostaglandinů, které způsobují otoky a bolest. Je důležité užívat NSAID na plný žaludek, aby se zabránilo bolestem břicha a překyselení.
  • Nezačínejte užívat NSAID bez předchozí konzultace s lékařem. Může doporučit dávkování, aby poskytl nejlepší úlevu, aniž by to přeháněl. Užívání NSAID déle než dva týdny může způsobit vedlejší účinek žaludečních nebo střevních vředů.
  • Mezi běžné NSAID patří aspirin, Ibuprofen (komerčně prodávaný jako Advil nebo Nuprin), Naproxen (Aleve) a Ketoprofen (Orudis KT).
 4. Obrázek s názvem Zmírnění bolesti ortodontické ortézy Krok 19

  4 Zvažte jiné léky. Pokud trpíte tromboflebitidou, možná budete potřebovat léky, které ředí krev nebo rozpouštějí sraženiny. Na tyto léky budete potřebovat předpis, promluvte si tedy se svým lékařem o nejlepších možnostech pro vás.
  • Léky na ředění krve zabrání srážení krve a vytvoří lepší tok v žilách. Mezi běžné ředidla krve patří heparin nebo fondaparinux (prodává se jako Arixtra), warfarin (Coumadin) nebo rivaroxaban (Xarelto).
  • Léky rozpouštějící sraženiny se zabývají sraženinami, které již existují, a obvykle se používají pro rozsáhlejší a závažnější případy. Patří mezi ně altepláza (aktiváza) a rozpouští krevní sraženiny, které se aktuálně nacházejí ve vašich žilách.
 5. Obrázek s názvem Vyhněte se akné dospělých 16. krok

  5 Ke snížení otoku použijte přírodní prostředky. Pokud je vám nepříjemné nebo nemůžete užívat NSAID, zvažte některé přírodní prostředky ke snížení otoku. Měli byste si promluvit se svým lékařem o používání těchto léčebných postupů, ujistěte se, že vaše dávka je správná a že neinteragují s jinými léky, které možná užíváte.
  • Výtažky z kořene lékořice lze užívat vnitřně nebo zevně. Ujistěte se, že forma, ve které ji máte, je správně naředěna. Nepoužívejte, pokud máte onemocnění srdce, rakovinu citlivou na hormony (prsa, vaječníky, dělohu nebo prostatu), vysoký krevní tlak, cukrovku, onemocnění jater nebo ledvin, nízkou hladinu draslíku, erektilní dysfunkci nebo jste-li těhotná nebo kojíte.
  • Bylinky z měsíčku lékařského naneste na postižené místo před oblékáním, buď látkou, nebo punčochami.
  • Epsomské solné koupele mohou také snížit otoky. Přidejte jeden až dva šálky soli do koupelové vody a nechte ji rozpustit, než do ní namočíte. Nemusíte se s tím umývat, jen sedět a relaxovat. Dopřejte si alespoň jednu koupel týdně nebo si nohy namočte denně do vlažné vody se solemi Epsom.
  reklama

Metoda 2 ze 4: Protahování k podpoře oběhu

 1. Obrázek s názvem Léčba oteklé žíly Krok 19

  1 Po dlouhém sezení proveďte protažení nohou. Ať už pracujete u stolu, sedíte v autě, jedete v letadle nebo trávíte většinu dne doma, nezapomeňte se několikrát denně protáhnout. Celodenní sezení může způsobit, že se vám žíly oteknou kvůli sníženému krevnímu oběhu. Existuje několik dobrých úseků, které můžete udělat, i když sedíte.
  • Posaďte se tak, aby vaše nohy byly přímo před vámi pod stolem, přičemž se vaše paty dotýkají země.
  • Stočte prsty na nohou tak, aby směřovaly k vám, a v této poloze vydržte 30 sekund. Měli byste cítit protažení lýtkových svalů, nicméně neprotahujte se tolik, abyste cítili bolest.
  • Namiřte prsty od sebe a vydržte v této poloze 30 sekund. Ucítíte natažení přední nohy, ale ujistěte se, že není cítit bolest.
 2. Obrázek s názvem Léčba oteklé žíly Krok 8

  2 Několikrát denně protáhněte hrudník. Vaše nohy nejsou jedinou věcí, kterou je třeba protáhnout. Toto protažení hrudníku pomáhá vašim hrudním svalům a posiluje vaše zádové svaly v boji proti špatnému držení těla. Správné držení těla pomáhá udržovat hladký tok krve po celém těle.
  • Posaďte se vysoko na židli. Představte si, že ze stropu jsou struny, které táhnou hrudník nahoru. Spojte prsty a otočte dlaně ke stropu. Zvedněte bradu, zakloňte hlavu a dívejte se do stropu. V této poloze se zhluboka nadechněte, vydechněte a uvolněte se.
 3. Obrázek s názvem Léčba oteklé žíly Krok 10

  3 Využijte všech přestávek, které během dne přicházejí. Ať už sedíte u pracovního stolu v práci nebo v autě na dlouhé cestě, hledejte příležitosti, jak vstát ze sezení. Pokud někdo nepřijde, udělejte si čas na přestávku.
  • Když jste v autě, využijte výletů k čerpací stanici, přestávek v koupelně, dokonce i prohlídky památek, abyste se mohli trochu zvednout a protáhnout. Mohou fungovat, i když ve skutečnosti neplníte nádrž nebo nepoužíváte koupelnu. Jen malá přestávka v sedě může být užitečná pro žíly na nohou.
  • Když jste v práci, hledejte výmluvy, jak přes den vstávat. Místo toho, abyste posílali e -maily, jděte osobně k pracovnímu stolu nebo kanceláři a promluvte si osobně. Když jdete na oběd, jděte někam na jídlo, místo abyste seděli u stolu.
  • Při létání to může být náročné, ale u dlouhých letů zvažte vstávání a chůzi do zadní části letadla a zpět na své místo. Možná také během letu vstát a jít na záchod.
  reklama

Metoda 3 ze 4: Změna vašeho životního stylu

 1. Obrázek s názvem Léčba oteklé žíly Krok 15

  1 Znát příznaky oteklých žil. Pokud trpíte těmito příznaky, může to být známka toho, že byste měli zahájit léčbu a možná kontaktovat lékaře. Čím dříve přijmete opatření, tím rychleji se vám může ulevit. Příznaky oteklých žil se vyskytují pouze v oblasti, kde oteklá žíla existuje.
  • Mezi běžné příznaky patří plnost, tíha, bolest a bolest nohou; mírné otoky nohou nebo kotníků; a svědění. Pravděpodobně také uvidíte viditelné oteklé žíly, zejména na nohou.
  • Mezi závažnější příznaky patří otok nohou, bolest nohou nebo lýtek po dlouhém sezení nebo stání; barevné změny na kůži nohou nebo kotníků; suchá, podrážděná a šupinatá kůže, která snadno praskne; vředy na kůži, které se nehojí snadno; a zesílení a ztvrdnutí kůže v nohou a kotnících.
 2. Obrázek s názvem Léčba oteklé žíly Krok 18

  2 Vyhněte se dlouhému stání. To způsobuje namáhání nohou, což může vést k bolesti a špatnému prokrvení. Najděte způsoby, jak si dát pauzu a na chvíli si sednout, rozbít čas, kdy stojíte.
  • Když sedíte, vyhýbejte se překračování nohou. Pokud je to možné, mějte je zvednuté, aby z nich krev odtékala. Pokud je to možné, pravděpodobně vleže, zvedněte nohy nad úroveň srdce, abyste dále snížili průtok krve.
 3. Obrázek s názvem Léčba oteklé žíly Krok 20

  3 Vyhněte se sezení se zkříženýma nohama v úrovni kolen. Sezení v této poloze povede k omezení průtoku krve. Váš omezený průtok krve může způsobit rozšíření dolních žil (protože žilní drenáž do srdce je omezená.
 4. Obrázek s názvem Léčba oteklé žíly Krok 16

  4 Cvičení . Podívejte se na cvičení, které pomáhá stimulovat svaly nohou. Stažení kosterního svalu v nohách pomůže proudění krve zpět do vašeho srdce a zbytku těla, čímž bude menší tlak na žíly na vašich nohou. I pouhé ohýbání nohy nahoru a dolů, když sedíte, vám může pomoci rozproudit krev v žilách nohou.
  • Cvičení, která se doporučují lidem, kteří se s tímto stavem potýkají, zahrnují chůzi, běh a plavání. Zejména plavání je dobré, protože udržuje vaše tělo vodorovně, což znamená, že se vaše krev méně hromadí v nohách a způsobí oteklé žíly.
 5. Obrázek s názvem Léčba oteklé žíly Krok 17

  5 Zhubněte . Pokud máte nadváhu, měli byste zvážit zhubnutí, které vám pomůže léčit oteklé žíly. Když máte nadváhu, je vyvíjen větší tlak na spodní část těla, včetně nohou a chodidel. To může způsobit, že se do této oblasti dostane více krve, což může vést k oteklým žilám.
  • Chcete -li nejlépe zhubnout, najděte způsoby, jak kontrolovat dietu. Omezte velikost porcí a získejte dobrou rovnováhu potravin. Podívejte se na libové bílkoviny, nízkotučné mléčné výrobky, celozrnné obiloviny a vlákninu, zdravé oleje a čerstvé ovoce a zeleninu. Vyvarujte se konzumace sladkostí, smažených nebo zpracovaných jídel a potravin s vysokým obsahem trans nebo hydrogenovaných tuků.
  • Promluvte si s lékařem o svých cílech při hubnutí. Dokáže vám říci, zda jsou realistické nebo zvládnutelné, a může vám poskytnout další pokyny, které vám pomohou je dosáhnout. Váš lékař vám také může pomoci vytvořit dietní plán, který zohlední všechny léky, které užíváte.
 6. Obrázek s názvem Léčba oteklé žíly Krok 21

  6 Přestat kouřit . Kromě toho, že kouření je pro vás obecně nezdravé, může také zvýšit tlak v žilách. Některé látky v cigaretovém kouři mají velmi negativní účinky na vaše cévy, včetně žilních stěn. Je lepší přestat kouřit, aby se vaše žíly příliš nerozšířily, což by vedlo k otoku. reklama

Metoda 4 ze 4: Získání lékařského ošetření

 1. Obrázek s názvem Léčba oteklé žíly Krok 11

  1 Poraďte se svým lékařem o skleroterapii. Jedná se o relativně bezbolestný postup, který vám do žil vstřikuje tekutý chemický nebo fyziologický roztok, který je zavírá a způsobuje jejich zmizení. Ty jsou dobré na menší křečové nebo pavoučí žíly. Může to trvat několik ošetření, prováděných každé čtyři až šest týdnů. Po ošetření budou vaše nohy pravděpodobně omotány elastickým obvazem, aby se zmenšil otok.
  • Existuje také forma léčby nazývaná mikroskleroterapie, která se zaměřuje na pavoučí žíly. K injekci tekuté chemikálie do žil používá velmi jemnou jehlu.
 2. Obrázek s názvem Léčba oteklé žíly Krok 12

  2 Zvažte laserovou terapii. Tento postup se obecně používá pouze u malých křečových žil. V blízkosti oteklé žíly bude na vaši pokožku aplikován laser. Generuje energii k ohřevu žilní tkáně a ničí všechny krevní elementy poblíž. Poté bude oteklá žíla zablokována, uzavřena a po nějaké době bude vaše tělo znovu absorbováno.
 3. Obrázek s názvem Léčba oteklé žíly Krok 13

  3 Další informace o ablaci. Venózní ablace využívá k léčbě vašich žil intenzivní teplo a lze ji provádět buď pomocí energie radiofrekvenční nebo laserové technologie. Váš lékař propíchne žílu, provlékne katétr do žíly až do vašich slabin a poté přes ni pošle teplo. Toto teplo se uzavře a zničí žílu a časem zmizí.
 4. Obrázek s názvem Zbavte se křečových žil Krok 15

  4 Diskutujte o ambulantní flebektomii. Jedná se o chirurgický zákrok, při kterém vám lékař provede malé řezy na kůži, aby odstranil drobné žilky. Potom vám pomocí malých háčků vytáhne žílu z nohy. Tento postup je dobrý pro odstranění pavoučích žil a další malé žilky.
  • V normálních případech se jedná o jednodenní chirurgii. Lékař pouze znecitliví oblast kolem žíly, takže během procedury zůstanete vzhůru. Můžete zaznamenat mírné otlaky.
  • Procedury flebektomie lze provádět společně s dalšími postupy, včetně ablace. Váš lékař bude vědět, zda je užitečné provádět ošetření společně.
 5. Obrázek s názvem Léčba oteklé žíly Krok 14

  5 Poraďte se svým lékařem o odstranění žil. Jedná se o invazivní postup pro řešení problémových žil a obvykle se provádí pouze pro závažné případy křečových žil. Lékař vám udělá malé řezy na kůži a sváže a odstraní žíly z nohy. Během procedury budete pod anestezií a měli byste se plně zotavit za jeden až čtyři týdny.
  • Přestože odstraňujete žíly, tato operace neovlivní váš krevní oběh. Další žíly hlouběji v noze si poradí s krví a oběh ve vaší noze by měl být v pořádku.
  reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Tipy

 • Nebojte se natahovat na veřejnosti, například v letadle nebo ve své kanceláři. Protahování vám dlouhodobě natolik pomůže, že zcela stojí za to.
 • Neprotahujte se do bodu bolesti. Úsek je obecně pocit mírného nepohodlí, který je snesitelný a příjemný, jakmile si na něj zvyknete.

reklama

Varování

 • V případě srážení se tyto sraženiny mohou dostat do plic, což způsobí plicní embolii, která může být smrtelná. Jedná se o vzácný případ, ale měli byste o tom diskutovat se svým lékařem. Mezi příznaky plicní embolie patří dušnost, lepkavá nebo namodralá kůže, nepravidelný srdeční tep, točení hlavy, neklid, plivání krve nebo slabý puls.
 • Křečové žíly jsou běžnou formou otoků a někteří lidé jsou pro ně vystaveni většímu riziku. Patří mezi ně starší, žena, narozená s vadnými chlopněmi, obézní nebo těhotná, s anamnézou krevních sraženin nebo s rodinnou anamnézou křečových žil.
reklama

Populární Problémy

Jak používat samoobslužnou myčku aut Samoobslužná myčka aut je levný a účinný způsob, jak důkladně vyčistit auto. Většina samoobslužných stanic je relativně podobná a snadno se používá. Pokud přijedete na stanici s dostatkem hotovosti nebo ...

„A Parks and Recreation Special“ se koná ve čtvrtek 30. dubna ve 20:30 ET na NBC. Pokud nemáte kabel, můžete jej zdarma sledovat online.

Zde je návod, jak sledovat živý přenos Duke vs. Auburn na Maui Invitational 2018, včetně možností, pokud nemáte kabel.

Brian Baker: Sladění minulosti s budoucností

Pokud váš vánoční seznam začíná být hrstka, je na čase zvážit výrobu vlastních dárků. Zde je několik snadno vyrobitelných řemesel, které dělají nádherné domácí vánoční dárky. Vytvořte si přizpůsobený deník. Je snadné změnit ...

Jak boty Scotchgard. Pokud máte plátěné boty, je vždy dobré dát jim nepromokavý povlak, aby byly čisté a vypadaly nové. Scotchgard se snadno aplikuje, ale nezapomeňte to udělat ve větraném prostoru a zakrýt cokoli ...