Jak zacházet se ztrátou zubní skloviny

Smalt je nejzevnější vrstva, která pokrývá korunku zubů. Je tenká, průsvitná a nejtvrdší tkáň v těle. Smalt působí jako ochranná vrstva, která pomáhá chránit zuby při každodenním stresu a namáhání při žvýkání, kousání, křupání a broušení. Také izoluje zuby, když jsou vystaveny extrémním teplotám a napadení chemikáliemi. Pokud jste zaznamenali ztrátu zubní skloviny, budete potřebovat ošetření od svého zubaře. Rozpoznání symptomů a faktorů, které mohou přispět ke ztrátě skloviny, vám pomůže zabránit tomu.

Metoda 1 ze 3: Rozpoznání příznaků ztráty skloviny

 1. Obrázek s názvem Léčba ztráty zubní skloviny Krok 1

  1 Navštěvujte pravidelně svého zubaře. Diagnostika počátečních stádií opotřebení je velmi obtížná, proto je důležité, abyste bedlivě sledovali stav svých zubů a pravidelně navštěvovali zubaře. Příznaky pacienta jsou nejdůležitější v diagnostice eroze, takže kontrola zubů vám poskytne nejlepší šanci na včasnou diagnózu.
 2. Obrázek s názvem Léčba ztráty zubní skloviny Krok 2

  2 Sledujte své zuby doma. Kromě návštěvy zubaře byste měli také věnovat čas domácímu chrupu a hledat známky eroze nebo kazu. Abyste předešli ztrátě skloviny, musíte dodržovat správný režim zubní hygieny, kartáčování a používání dentální nitě dvakrát denně. Pokud si osvojíte dobré návyky ústní hygieny, budete si svých zubů více uvědomovat a je pravděpodobnější, že dříve objevíte známky eroze.
  • Nejčastějším začátkem opotřebení jsou ve většině případů špičáky. Je to nejlepší místo, kde můžete vidět počáteční známky opotřebení nebo v tomto případě broušení.


 3. Obrázek s názvem Léčba ztráty zubní skloviny Krok 3

  3 Rozpoznat viditelné příznaky eroze. Existuje celá řada příznaky eroze a rozpadu které můžete vidět pozorováním vzhledu vašich zubů a jejich vnějšího povrchu. Jak se sklovina eroduje a odhaluje se více dentinu, mohou vaše zuby trpět zabarvením a vypadat více žlutě.
  • Když si brousíte zuby, okraje zubů mohou být drsné, zubaté nebo vypadat nepravidelněji, s prasklinami a třískami.
  • Můžete si všimnout prohlubní na povrchu zubů. Toto je známé jako baňkování a může to být symptom eroze.
  • Pokud se vám zuby zdají velmi hladké a lesklé, může to být symptom broušení. Několik dalších známek broušení jsou tori (podobné mozolům) vytvořené na vnější straně horních zubů, v oblasti dásní a na vnitřní straně dolních zubů v oblasti dásní. Abfrakční léze po stranách zubů, linea alba (linie po stranách tváří) a vroubkovaný jazyk (zvlnění po stranách jazyka) jsou také známkami toho, že dochází k broušení.
  • Výzkum ukazuje, že příčinou nočního skřípání (a nošení) zubů je obstrukční spánková apnoe a skřípání je spíše znakem OSA než stresu.
 4. Obrázek s názvem Léčba ztráty zubní skloviny, krok 4

  4 Věnujte pozornost senzorickým příznakům ztráty skloviny. Měli byste také věnovat velkou pozornost potenciálním senzorickým symptomům. Pokud vás bolí zuby, bolí vás nebo jsou obzvláště citlivé, neignorujte to, protože by to mohl být příznak vážnějšího zubního problému. V raných fázích eroze skloviny můžete při konzumaci určitých jídel a nápojů pociťovat poněkud zvýšenou citlivost.
  • Pokud sladkosti nebo teplé a studené nápoje způsobují bolestivé záchvaty, může to znamenat raná stadia eroze v oblasti dásní zubů, také známá jako abfrakce.
  • V pozdějších fázích eroze skloviny se tato citlivost a bolest výrazně zvyšuje a vaše zuby mohou být vysoce citlivé na teploty, zejména na chlad.
  • Pokud si všimnete tohoto záškubu, jednejte rychle a domluvte si schůzku se svým zubařem, abyste se pokusili zabránit zrychlení eroze.
  reklama

Metoda 2 ze 3: Úprava režimu péče o zuby tak, aby řešila ztrátu skloviny

 1. Obrázek s názvem Léčba ztráty zubní skloviny Krok 5

  1 Promluvte si se svým zubařem o léčbě. Pokud jste ztratili zubní sklovinu, musíte navštívit svého zubaře a prodiskutovat s nimi možnosti léčby. Smalt se nemůže přirozeně obnovit sám, takže pokud jste zažili erozi, potřebujete radu od profesionála, co dělat. Léčba bude záviset na vašem konkrétním stavu, ale některé z možností zahrnují pokrytí zubu korunkou nebo keramickou dýhou.
  • Zubní korunky lze aplikovat na vaše zuby tak, aby získaly svůj původní tvar a pevnost.
  • K vyplňování a opravám dutin lze použít zubní výplně. Snižují citlivost vašich zubů a vyhlazují všechny poškozené povrchy.
  • Pokud je váš stav méně závažný, může vám zubní lékař navrhnout použití remineralizačního zubního krému nebo použití fluoridového gelu k posílení zubů.
 2. Obrázek s názvem Léčba ztráty zubní skloviny, krok 6

  2 Kupte si zubní kartáček s měkkými štětinami. Ačkoli nemůžete léčit zubní sklovinu ztratit sami, existují kroky, které můžete udělat, abyste snížili riziko, že k tomu dojde. Někteří zubaři se domnívají, že jednou z mnoha příčin ztráty skloviny je příliš tvrdé čištění zubů. Tato praxe může také vést k recesi dásní. Spárujte to s kartáčkem na tvrdé štětiny a máte recept na ztrátu zubní skloviny. Místo toho jemně vyčistěte zuby měkkým kartáčkem.
  • Ujistěte se, že máte dobrou techniku ​​kartáčování. Vyčisti si zuby nahoru a dolů, pomocí vertikálního valivého pohybu získáte každou část zubů.
  • Kartáčujte dvakrát denně asi dvě minuty pokaždé.
 3. Obrázek s názvem Léčba ztráty zubní skloviny, krok 7

  3 Použijte fluoridovou zubní pastu. Musíte mít silné zdravé zuby aby se zajistilo, že nebudete trpět ztrátou skloviny. Fluorid posiluje vaše zuby před hrozbou kazu, takže když si koupíte zubní pastu, ujistěte se, že jde o zubní pastu s fluoridem. Ty jsou široce dostupné ve vašem místním obchodě a často se v nich uvádí, že obsahují na obalech prominentní fluorid.
  • Pokud máte v anamnéze kazy nebo jiné problémy související se zubním kazem, může vám zubař navrhnout každodenní ošetření fluoridy.
 4. Obrázek s názvem Léčba ztráty zubní skloviny, krok 8

  4 Použijte znecitlivující ústní vodu a zubní pastu. Použití desenzibilizující ústní vody nebo zubní pasty může snížit bolest, kterou cítíte způsobenou ztrátou skloviny. Zubní pastu používejte stejně jako jakoukoli jinou zubní pastu. Po vyčištění si ústní vodu vypláchněte na 30 sekund dvakrát denně. Mnoho zubních past a ústní vody pro citlivé a poškozené zuby najdete ve své místní drogerii, lékárně nebo u zubních lékařů. reklama

Metoda 3 ze 3: Změna denních návyků, aby se zabránilo ztrátě smaltu

 1. Obrázek s názvem Léčba ztráty zubní skloviny, krok 9

  1 Omezte kyselé nápoje. Jednou z hlavních příčin zubního kazu a eroze skloviny je špatná strava nebo nadměrná konzumace některých zvláště škodlivých látek. Omezte příjem sycených nápojů a ovocných nápojů. Pokud je to možné, pijte nealkoholické nápoje a alkoholické nápoje brčkem, abyste minimalizovali poškození zubů. Slámy pomáhají zabránit tomu, aby soda přímo zasáhla zuby.
  • Ačkoli si můžete myslet, že jsou zdravé, některé ovocné nápoje obsahují vysoce erozivní kyseliny, které mohou přispět ke ztrátě skloviny. Zkuste se také vyhnout nápojům se spoustou přidaného cukru.
  • Vysoký příjem bylinných čajů může mít erozivní potenciál, který je větší než kyselá pomerančová šťáva.
 2. Obrázek s názvem Léčba ztráty zubní skloviny, krok 10

  2 Po jídle a pití si vypláchněte ústa vodou. Voda pomáhá vypláchnout veškeré látky narušující smalt, které vaše jídlo nebo nápoje mohly obsahovat. Pokud jste jedli nebo pili něco kyselého, chvíli si poté vypláchněte ústa. Čím rychleji tyto látky vypláchnete, tím budou vaše zuby zdravější.
  • Ústa jsou kyselá několik hodin po konzumaci potravin s vysokým obsahem cukru a škrobů.
  • Pokud nemáte po ruce žádnou vodu, funguje také podpora ochrany slin.
  • Sliny působí jako neutralizátor, který bojuje proti jakýmkoli kyselým látkám, které jste mohli konzumovat.
  • Pijte více vody po celý den, pokud máte sucho v ústech nebo málo slin.
 3. Obrázek s názvem Léčba ztráty zubní skloviny, krok 11

  3 Mezi jídly žvýkejte žvýkačku bez cukru. Dalším způsobem, jak neutralizovat kyseliny v ústech po jídle a pití, je po jídle žvýkat žvýkačku bez cukru. Žvýkačka může dramaticky zvýšit množství slin, které produkujete, až na desetinásobek normálního množství. Minerály ve slinách pomáhají posílit zuby a odplavit kyselé zbytky z jídla a pití.
  • Ujistěte se, že guma je bez cukru a obsahuje přísadu Xylitol.
  • Omezte žvýkání, abyste se vyhnuli potenciálním problémům s čelistními klouby a skřípáním zubů.
 4. Obrázek s názvem Léčba ztráty zubní skloviny, krok 12

  4 Pochopte faktory prostředí. Tření a celkové opotřebení přispívají ke ztrátě skloviny a erozi. Broušení zubů způsobuje tření a při příliš silném čištění zubů může dojít k oděru. Dalšími běžnými příčinami opotřebení je kousání a žvýkání tvrdých předmětů, jako jsou pera, tužky a nehty.
  • Žvýkání těchto tvrdých předmětů může oškrábat sklovinu na vašich zubech, zkuste se tedy vymanit ze zvyku žvýkat víčka na pera.
  reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Tipy

 • Navštěvujte zubaře každých šest měsíců, abyste se ujistili, že vaše zuby jsou zdravé.

reklama

Varování

 • Pokud dochází ke ztrátě zubní skloviny, měli byste okamžitě navštívit svého zubaře.
reklama

Podpořte vzdělávací misi wikiHow

Každý den na wikiHow tvrdě pracujeme na tom, abychom vám poskytli přístup k informacím a informacím, které vám pomohou žít lepší život, ať už vás to bude udržovat v bezpečí, zdravější nebo zlepšit vaši pohodu. Uprostřed současné krize veřejného zdraví a hospodářské krize, kdy se svět dramaticky mění a všichni se učíme a přizpůsobujeme změnám v každodenním životě, lidé potřebují wikiHow více než kdy jindy. Vaše podpora pomáhá wikiHow vytvářet podrobnější ilustrované články a videa a sdílet naši důvěryhodnou značku vzdělávacího obsahu s miliony lidí po celém světě. Zkuste dnes přispět na wikiHow.

Populární Problémy

Box želvy jsou malé suchozemské želvy, které dokážou úplně uzavřít svoji ulitu. Jsou to fascinující, nezávislá malá stvoření a měli by se o ně starat pouze dospělí nebo velmi zodpovědné děti. Jejich potřeby jsou složité a - být ...

Jak chodit o berlích. Pokud jste se zranili nebo jste museli podstoupit operaci a nemůžete unést nohu, může vám lékař doporučit berle. Berle jsou zdravotnická zařízení, která vám umožňují zůstat mobilní i při ...

Alabamský basketbal hraje ve středu večer Samford. Zde je návod, jak hru sledovat.

Toto je Nadalův debut v Brisbane International.

Jak prát MyPillow. Jako uživatel MyPillow si možná říkáte, jak se správně starat o svůj nadýchaný polštář naplněný pěnou. Nejlepších výsledků dosáhnete dodržováním pokynů k péči, které jste obdrželi s obalem výrobku. Výrobce...

Murray z Cincinnati, Federer se uvolňuje