Jak zacházet se zkrouceným krkem u králíků

Pokřivený krk, také známý jako náklon hlavy, je běžný u králíků. Tento stav má několik potenciálních příčin, včetně bakteriálních infekcí vnitřního ucha, parazitárních infekcí a traumat hlavy. Když si všimnete, že se hlava vašeho králíka naklání na stranu, okamžitě ji odneste k veterináři na ošetření - čím dříve bude detekován krutý krk, tím větší je šance na dobré uzdravení.

Část 1 ze 3: Diagnostika Wry krku u vašeho králíka

 1. Obrázek s názvem Ošetřete krutý krk u králíků Krok 1

  1 Sledujte, jak váš králík drží hlavu. Naklonění hlavy je zřetelným znakem pokřiveného krku u králíka. Váš králík nakloní hlavu ve směru postižené strany. Naklonění hlavy může začít postupně nebo může mít náhlý nástup.
 2. Obrázek s názvem Treat Wry Neck in Rabbits Krok 2

  2 Sledujte, jak se váš králík pohybuje. Wry krk není samotná nemoc - je to symptom naznačující problémy s králikovým pocitem rovnováhy. Vnitřní ucho a mozek králíka hrají důležitou roli v rovnováze. Pokud je vnitřní ucho vašeho králíka infikováno nebo mu něco poškodí mozek (např. Trauma, mrtvice), jeho pocit rovnováhy bude odstraněn. Váš králík proto může postrádat koordinaci při chůzi nebo chůzi v kruzích.
  • Váš králík může při chůzi vypadat velmi kolísavě na nohou.
  • Pokud váš králík nemůže vstát, může se jen válet po podlaze.
  • Pokud se pokusíte svého králíka vyzvednout, může vám začít válet tělo v náručí.


 3. Obrázek s názvem Treat Wry Neck in Rabbits Krok 3

  3 Prohlédněte si tvář svého králíka. Protože je mozek součástí rovnovážného systému vašeho králíka, poškození nervů v jeho mozku ovládajících pohyby tváře by mohlo vést k problémům s obličejem. Například víčka vašeho králíka se nemusí zavřít, takže nemůže mrkat. Navíc jeho oči mohou začít vypadat zapadlé. Také váš králík může slintat a jeho rty mohou začít klesat.
  • Můžete si všimnout, jak se oči vašeho králíka rychle pohybují tam a zpět. Toto se nazývá nystagmus a označuje poškození nervů.
 4. Obrázek s názvem Ošetřete krivý krk u králíků Krok 4

  4 Zjistěte změny v příjmu potravy a vody. Se změněným pocitem rovnováhy se váš králík může začít cítit nevolně. Tento nevolnost může způsobit, že bude méně jíst a pít. Anorexie může u králíků vést k velmi vážným gastrointestinálním problémům, proto věnujte velkou pozornost tomu, zda váš králík jí méně než obvykle.
  • I kdyby váš králík chtěl jíst, naklonění hlavy by mu ztěžovalo dostat cokoli do tlamy.
 5. Obrázek s názvem Treat Wry Neck in Rabbits Step 5

  5 Nechte svého veterináře vyšetřit vašeho králíka. Neodkládejte svého králíka u veterináře - včasná diagnóza je nezbytná pro léčbu králíka s krčkem. Ačkoli lze krivý krk snadno diagnostikovat na základě charakteristického naklonění hlavy, váš veterinář bude muset identifikovat konkrétní příčinu otěru krku. Účinná léčba bude záviset na tom, že váš veterinář určí přesnou příčinu.
  • Vezměte svého králíka k veterináři, který má zkušenosti s ošetřováním králíků. Návštěva http://rabbit.org/vet-listings/ najít veterináře ve vašem okolí, kteří pracují s králíky.
  • S několika potenciálními příčinami otěru krku bude váš veterinář provádět různé diagnostické testy spolu s fyzickým vyšetřením, aby vyloučil příčiny jeden po druhém.
  • Diagnostické testy, které může provést váš veterinář, zahrnují krevní testy, analýzu moči a rentgenové záření.
  reklama

Část 2 ze 3: Ošetřování pokřiveného krku vašeho králíka

 1. Obrázek s názvem Treat Wry Neck in Rabbits Step 6

  1 Ošetřete podle základní příčiny. Poté, co váš veterinář zjistí příčinu křeče vašeho králíka, navrhne plán léčby specifický pro tuto příčinu. Pokud má váš králík například zánět vnitřního ucha, byla by nutná agresivní a dlouhodobá léčba antibiotiky. Pokud je příčinou trauma, pak steroidy mohou kromě jiného nouzového ošetření pomoci s uzdravením.
  • Pro křivý krk způsobený parazitem Encephalitozoon cuniculi, jsou indikovány antiparazitické léky jako fenbendazol a albendazol.
 2. Obrázek s názvem Treat Wry Neck in Rabbits Step 7

  2 Pečlivě dodržujte všechny pokyny k předpisu. Váš veterinář může vašemu králíkovi předepsat několik léků. Ujistěte se, že rozumíte všem předpisům a přesně je dodržujte. Pokud si nejste jisti, jak léky podávat, požádejte svého veterináře, aby vám ukázal, jak.
  • Léčba krutého krku může trvat až několik měsíců nebo může být celoživotní. Správné podávání léků, ať už krátkodobých nebo dlouhodobých, pomůže vašemu králíkovi zotavit se.
 3. Obrázek s názvem Treat Wry Neck in Rabbits Step 8

  3 Krmte svého králíka zdravou stravou. Krmte svého králíka spoustou čerstvé zeleniny, včetně listové zeleniny. Se zakloněnou hlavou váš králík sám asi moc jíst nedokáže. Kromě toho, co může jíst samo, možná ho budete muset krmit doplňkem stříkačky; váš veterinář vám může ukázat, jak to udělat. Můžete také zkusit rozdělit jeho jídlo na malé kousky a krmit ho ručně.
  • Krmivo pro králíka umístěte blízko místa, kde odpočívá, aby bylo pro vašeho králíka snazší jíst.
  • Pokud jsou pelety součástí pravidelného jídelníčku vašeho králíka, nekrmte ho jím během jeho léčby.
  • Váš králík bude stále muset jíst jeho cecotropes, fekální trus, který obsahuje důležité živiny. Pokud se k nim nemůže dostat samo, umístěte je tam, kam se k nim snadno dostane. K vyzvednutí cecotropů noste rukavice.
  • Váš veterinář vám může ukázat, jak nakrmit králíka stříkačkou.
 4. Obrázek s názvem Treat Wry Neck in Rabbits Step 9

  4 Povzbuďte svého králíka, aby pil vodu. Zůstat hydratovaný během léčby bude pro vašeho králíka stejně důležitý jako zdravá strava. Kupte si mělkou, těžkou vodní misku, ze které může váš králík pít, aniž by ji převrhl. Pokud není schopen sám pít, bude možná nutné vložit mu do úst vodu stříkačkou.
 5. Obrázek s názvem Treat Wry Neck in Rabbits Step 10

  5 Cvičte svého králíka. Cvičení je důležitou součástí léčby králičího krku u vašeho králíka. Jakmile je váš králík na nohou, postavte pro něj velkou hrací plochu. Mezi příklady hraček, které je možné umístit na hřiště, patří lepenkové krabice a skartované noviny. Udržujte svou králičí společnost při hraní.
 6. Obrázek s názvem Treat Wry Neck in Rabbits Step 11

  6 Buďte trpěliví se svým králíkem. Vzhledem k tomu, že svého králíka možná budete léčit delší dobu, budete s ním muset mít při zotavování trpělivost. Během několika dní můžete začít zaznamenávat alespoň malé zlepšení. Příklady zlepšení jsou jídlo a pití, pokusy o úpravu a snaha pohybovat se.
  • Mějte na paměti, že váš králík může mít i po ukončení léčby sklon hlavy. Naštěstí může mít váš králík šťastný život se zakloněním hlavy, pokud se jeho ostatní příznaky zlepšily a žije obecně normálním životem.
  reklama

Část 3 ze 3: Péče o králíka s křivým krkem

 1. Obrázek s názvem Treat Wry Neck in Rabbits Step 12

  1 Zajistěte, aby byl obývací prostor vašeho králíka pohodlný a bezpečný. Pokud váš králík spadne, když chodí nebo se válí po podlaze, může se zranit o strany svého výběhu. Kromě toho se může vyvinout vředy a modřiny z dlouhého ležení v jedné poloze. Umístěte několik vrstev fleecových přikrývek do pouzdra, abyste získali další vycpávky.
  • Zvažte umístění králíka na menší plochu, aby neměl tolik prostoru k viklání a válení se. Po stranách skříně jsou umístěny srolované ručníky nebo přikrývky, které jí dávají něco měkkého, o co se může opřít.
  • Plastový obdélníkový koš na prádlo je ideálním malým uzavřením. Spodní část vyložte některými podložkami na pee a fleecovou dekou a boky vyložte srolovanými ručníky.
 2. Obrázek s názvem Treat Wry Neck in Rabbits Step 13

  2 Chraňte oči svého králíka. Pokud váš králík nemůže mrkat očima, přepněte na bezprašné stelivo. To zabrání tomu, aby mu prach létal do očí, když používá svůj odpadkový koš. Aby byly oči vašeho králíka vlhké, může vám veterinář předepsat oční masti nebo umělé slzy. Zkrácení nehtů vašeho králíka (nebo to udělá váš veterinář) zabrání poškrábání očí nehty.
 3. Obrázek s názvem Treat Wry Neck in Rabbits Step 14

  3 Ženich tvůj králík. Při naklonění hlavy se váš králík možná nedokáže dobře připravit. To by mohlo vést k hromadění moči a výkalů v jeho anální oblasti, což by ji dráždilo a mohlo by to způsobit bakteriální infekci. Jemně otřete jeho anální oblast, aby se vysušila a odstranila výkaly.
  • Vlhčené ubrousky vhodné pro domácí mazlíčky jsou další možností čištění srsti vašeho králíka. Najděte je ve svém místním zverimexu.
  • Králíka kartáčujte dvakrát týdně kartáčem se středními nebo měkkými štětinami.
  • Pokud se váš králík pokouší upravovat, nechte to udělat. To je pro něj známka zlepšení.
 4. Obrázek s názvem Treat Wry Neck in Rabbits Step 15

  4 Minimalizujte manipulaci se svým králíkem. Když králíka vyzvednete, může se cítit nestabilní. Pokud ji musíte zvednout, přidržte ji pevně na hrudi, aby se cítila stabilnější. Zvedněte ho a mírně pootočte jeho polohu, abyste zabránili rozvoji boláků na těle. reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Můj králík má krutý krk, ale zdá se mi to v pořádku. Můj veterinář však řekl, že bude nejlepší usnout mého králíka. Co bych měl dělat? Pippa Elliott, MRCVS
  Veterinář Dr. Elliott, BVMS, MRCVS je veterinář s více než 30 lety zkušeností ve veterinární chirurgii a praxi společenských zvířat. Vystudovala University of Glasgow v roce 1987 titulem ve veterinární medicíně a chirurgii. Pracovala na stejné zvířecí klinice ve svém rodném městě více než 20 let. Pippa Elliott, MRCVS Odpověď odborného veterináře Pokud králík dobře jí a drží si svoji váhu, můžete mu dát čas. Odvažte svého králíka denně a poznamenejte si to. Pokud ale váš králík hubne, pak může být tento stav vážnější, než jste si mysleli, proto pozorně sledujte jeho dobré životní podmínky.
 • Otázka Je wry neck nakažlivý pro psy? Pippa Elliott, MRCVS
  Veterinář Dr. Elliott, BVMS, MRCVS je veterinář s více než 30 lety zkušeností ve veterinární chirurgii a praxi společenských zvířat. Vystudovala University of Glasgow v roce 1987 titulem ve veterinární medicíně a chirurgii. Pracovala na stejné zvířecí klinice ve svém rodném městě více než 20 let. Pippa Elliott, MRCVS Veterinární odborná odpověď Wry neck není nakažlivá pro jiné druhy, jako jsou kočky nebo psi. Některé příčiny, jako například E. Cuniculi, jsou však infekční pro jiné králíky.
 • Otázka Můj králík se neválí, ale má zakloněnou hlavu, může to způsobit smrt králíků? Ne, nezpůsobí to smrt, ale pokud máte obavy, vezměte ji k veterináři.
 • Otázka Můj králík jedl salát, co mám dělat? On onemocní? Většina druhů salátu je pro králíka bezpečná, alespoň v malých množstvích. Sledujte svého králíka a pokud si všimnete jakýchkoli znepokojujících příznaků, jako například, že přestane jíst nebo je velmi letargický, vezměte ho k veterináři.
 • Otázka Můj králík se příliš válí, bude v pořádku nebo se mu bude celý život zaklánět hlava? Msagdoll Pokud se váš králík válí, potřebuje okamžitě veterinární péči. Čím rychleji bude králík ošetřen z toho, co způsobuje válcování, tím lépe na tom bude dlouhodobě. Exotičtí veterináři ošetřují králíky (proveďte internetové vyhledávání, abyste našli někoho ve svém okolí), pokud je do válcování, stabilizujte ho mezi dvěma srolovanými ručníky v přepravce domácích zvířat a co nejdříve ho spěchejte k veterináři.
 • Otázka Má králičí hlava skleslá, bude v pořádku? Aleena Vibinová Chvíli si na vás nemusí pamatovat, takže se o něj pořádně starejte. Pokud jste se již spojili se svým zajíčkem, pak si znovu získejte jeho důvěru. Pokud nemáte, můžete ho nechat přijít k vám a sdílet s ním ovoce, když jíte.
Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Tipy

 • Zvažte koupi plyšového zajíčka pro svého králíka. Tento „společník“ pomůže vašemu králíkovi během léčby uklidnit.
 • I když má váš králík po léčbě trvalé zaklonění hlavy, stále může žít šťastný život. Dělat ne euthanizujte to jen proto, že má sklon hlavy.

reklama

Varování

 • Pokud se příznaky vašeho králíka po delší léčbě nezlepší a pokud se zdá, že je v depresi, promluvte si s veterinářem, co dělat dál. Eutanazie může být řešením, pokud váš králík nemá dobrou kvalitu života.
 • Příznaky vašeho králíka se mohou zhoršit, než se zlepší. To je normální.
reklama

Populární Problémy

Nepíšou písmena tak, jak byste chtěli? Nebo se vám to stalo? Píšete text, ať už je to v dokumentu, na wikiHow, kdekoli, a cizí klávesy jako 'é' začnete psát po stisknutí klávesy na klávesnici ....

Ruská hvězda Šarapovová také uvedla, že tenis pro ni vždy znamenal „mnohem více než peníze“.

Jak se starat o kotě se zlomenou nohou. Koťata jsou roztomilé a mazlivé svazky zvědavé energie. Někdy ale tato energie a zvědavost mohou vést k tomu, že vám zlomená noha spadne, napadne vás jiné zvíře nebo dojde ke srážce ...

Jak nechat tip v Paříži. Ačkoli je spropitné ve Francii ve srovnání s některými jinými zeměmi méně běžné, v Paříži je běžnější než v jiných částech země. Přestože jsou v restauracích často zahrnuty poplatky za služby, můžete ...

23násobná grandslamová šampionka Serena Williamsová nedávno zasáhla cvičné kurty v Adelaide a v závěsu je její tříletá dcera Olympia.

Jak používat výtah Hoyer. Hoyer Lift je mechanické zařízení určené k bezpečnému zvedání pacientů. Ačkoli je Hoyer obchodní značkou, často se používá jako obecný termín pro označení jakéhokoli mechanického zvedání pacienta. Většina pacientských výtahů pracuje v ...