Jak používat ortézu ACL po operaci

Pokud se chystáte na operaci ACL nebo jste v nedávné době podstoupili zákrok, je důležité vědět, jak se svou ortézou zacházet. Chirurgicky opravený ACL potřebuje veškerou podporu, kterou může získat během prvních týdnů po operaci. Nožní ortéza chrání všechny strany kolena, zajišťuje stabilitu a chrání vaše ostatní vazy před nadměrnou kompenzací za zraněný ACL. Abyste ortézu používali správně, budete potřebovat vědět, jak ji nasadit, kdy (nebo kdy ne) ji sundat.Metoda 1 ze 3: Nasazení ortézy

 1. Obrázek s názvem Use ACL Brace After Surgery Krok 1

  1 Posaďte se na okraj židle s postiženým kolenem narovnaným asi do úhlu 75 °. Úplné narovnání kolena může váš ACL vážně zatížit, což by mohlo vést k jeho opětovnému narušení.
  • Cokoli přesahující úhel 75 ° zatáhne váš ACL pevně, čehož se chcete vyvarovat, zvláště během prvních dnů po operaci.
 2. Obrázek s názvem Use ACL Brace After Surgery Krok 2

  2 Umístěte výztuhu tak, aby závěs byl nad kolenem. Závěs by měl být umístěn asi o palec výše než koleno. Pant udrží koleno ohnuté pod určitým úhlem a omezí množství pohybu, které může provést.
  • Zatímco narovnání kolena může vést k jeho opětovnému narovnání, přílišné ohýbání kolena může také zatížit váš hojivý ACL.
 3. Obrázek s názvem Use ACL Brace After Surgery Krok 3

  3 Přeložte pěnový obal z vnější strany nohy. I když existují různé druhy ACL rovnátek, většina z nich má pěnový obal, který se složí a ovine kolem vaší nohy. Pěnový obal nejprve přeložte přes nohu. Poté vezměte pěnový zábal z vnitřní strany nohy a přeložte jej, přičemž dbejte na to, aby obě strany zábaly těsně přiléhaly k vaší noze.
 4. Obrázek s názvem Use ACL Brace After Surgery Step 4

  4 Zpevněte lýtkové a stehenní popruhy. Spodní lýtkový popruh a horní stehenní popruh slouží jako dvě kotvy pro podporu kolena a měly by být pevně vyztuženy. Kotvy by měly působit jako připomínka důležitosti rehabilitace svalů obklopujících kolenní kloub. Nakonec, když získáte zpět své síly, skutečnými kotvami proti zranění budou svaly dolní části těla.
  • Horní lýtkový popruh a spodní stehenní popruh zajišťují stabilitu a oporu pro kotvy výztuhy.
 5. Obrázek s názvem Use ACL Brace After Surgery Step 5

  5 Zajistěte tibiální popruh. Tibiální popruh podporuje koleno, když se začíná narovnávat. Pomáhá také stahovat vaše přední stehenní svaly. Když stáhnete přední stehenní svaly a zároveň trochu narovnáte nohu, svaly odeberou určité napětí z vašeho ACL.
 6. Obrázek s názvem Use ACL Brace After Surgery Step 6

  6 Nastavte závěs na povolený stupeň pohybu. Ciferníky umístěné na vnitřních a vnějších závěsech by měly mít stejný povolený stupeň pohybu - tímto způsobem bude na obě strany kolenního kloubu vyvíjeno stejné množství tlaku.
  • Dávejte si velký pozor na nastavení každého číselníku - i ten nejmenší rozdíl v míře, ve které se ovladače otáčejí, může vést ke zbytečnému namáhání vašeho ACL.
  reklama

Metoda 2 ze 3: Řiďte svůj život při nošení ortézy

 1. Obrázek s názvem Use ACL Brace After Surgery Step 7

  1 Neupravujte nastavení číselníku mimo předepsaný rozsah pohybu. I změna o 10 ° z předepsaného rozsahu může způsobit poškození opraveného ACL. Existují určité úhly pohybu, které jsou zakázány, protože by mohly znovu zranit chirurgicky opravené koleno.
  • Váš lékař vám poskytne pokyny, které byste měli dodržovat, pokud jde o nastavení číselníku, která řídí váš rozsah pohybu.
 2. Obrázek s názvem Use ACL Brace After Surgery Step 8

  2 Ledujte koleno každou hodinu po operaci. K tomu si můžete sundat ortézu. Po operaci vám koleno nabobtná a led může tento otok zmírnit. Led může také pomoci snížit bolest. Ledujte koleno 20 minut každou hodinu.
  • Ujistěte se, že mezi vaší kůží a ledem je nějaká bariéra, jako hadřík nebo ručník, aby se zabránilo omrzlinám.
 3. Obrázek s názvem Use ACL Brace After Surgery Step 9

  3 Použijte berle, abyste se po operaci podpořili. Zatímco vaše ortéza má chránit koleno, během prvního týdne po operaci bude vaše koleno potřebovat další podporu. Obecně platí, že pacienti, kteří podstoupí operaci ACL, zůstanou o berlích týden nebo déle po operaci. Je velmi důležité, abyste znali správný způsob používání berlí, jinak byste si mohli více poškodit koleno nebo jiné části těla (tj. Boky, kotníky a spodní část zad).
  • Obecně vás fyzický terapeut navštíví, aby vám ukázal správnou techniku ​​používání berlí a pomůže vám při učení. Můžete však také kliknout tady přečíst si o používání berlí.
 4. Obrázek s názvem Use ACL Brace After Surgery Step 10

  4 Naplánujte si, že si v práci vezmete volno a zařídíte si něco pro sebe. Bez ohledu na to, jaká je vaše kariéra, budete si muset vzít alespoň pár dní volna v práci. Typ práce, kterou vykonáváte, ovlivní dobu, po kterou zůstanete na zdravotní dovolené. Pokud vaše pozice například nevyžaduje zvedání těžkých břemen nebo fyzické aktivity, můžete se do týdne po operaci vrátit do práce. Na druhou stranu, pokud jste stavební dělník, je pravděpodobné, že zůstanete bez práce nebo práce na částečný úvazek v upravené, méně fyzické poloze, dokud nedokončíte určitý počet fyzikálních terapií pro vaše koleno.
  • I když pro vás může být obtížné zůstat delší dobu bez práce, tato ustanovení pro vaši ochranu existují. Musíte dát kolenu dostatek času na zotavení z operace ACL. Váš chirurg určí, kdy jste dostatečně zdraví, abyste mohli pokračovat v běžných pracovních povinnostech.
 5. Obrázek s názvem Use ACL Brace After Surgery Step 11

  5 Nesundávejte ortézu spát. První dva až čtyři týdny po operaci vám s největší pravděpodobností řeknou, abyste spali s ortézou. Spánek se zapnutou ortézou urychlí váš proces zotavení a zabrání jakémukoli zranění vašeho ACL, když spíte. Pro maximální efekt:
  • Pod kotník si položte polštář, který pomůže ortéze odvést její práci a snížit tak vznikající otok a udržet nohu rovně.
  • Nikdy položte si pod zotavující se koleno polštář, protože to zpomalí rehabilitační proces.
 6. Obrázek s názvem Use ACL Brace After Surgery Step 12

  6 Nejezděte, dokud nevydržíte na noze plnou váhu. Neměli byste se pokoušet řídit, dokud nebudete schopni plně stát na noze připevněné ke zraněnému kolenu bez cizí pomoci. To může trvat až šest týdnů po operaci, takže se zařiďte, pokud se potřebujete někam dostat autem.
 7. Obrázek s názvem Use ACL Brace After Surgery Step 13

  7 Sprcha se zapnutou ortézou. Zabalte ortézu do igelitu a ujistěte se, že nejsou žádná místa, kam by se mohla dostat voda, protože byste se měli vyhnout tomu, abyste si ortézu co nejvíce namočili. Může také pomoci umístění taburetu, na který můžete sedět ve sprše, zatímco se myjete.
  • Sejměte igelit, jakmile vyjdete ze sprchy, aby do vaší ortézy nevnikla přebytečná vlhkost.
 8. Obrázek s názvem Use ACL Brace After Surgery Step 14

  8 Poté, co se osprchujete, sejměte ortézu, abyste si osušili nohu. Vlhká pokožka, která zůstává vlhká, je dobrou živnou půdou pro bakterie, proto je nejlepší kůži setřít ručníkem. Vyměňte kolenní ortézu, jakmile je vaše pokožka suchá.
 9. Obrázek s názvem Use ACL Brace After Surgery Step 15

  9 Držte si ortézu, když jdete na procházku. Během prvních dvou týdnů po operaci bude vaše ortéza s největší pravděpodobností nastavena do režimu plné rovné nohy. To by vám nemělo bránit v chůzi. Ve skutečnosti je jedním z hlavních účelů ortézy povzbudit vás, abyste se co nejdříve po operaci začali znovu hýbat.
  • Před dlouhými procházkami nebo výlety se ujistěte, že jsou popruhy rovnátka pevné, takže vám ortéza může poskytnout podporu, pro kterou je určena.
 10. Obrázek s názvem Use ACL Brace After Surgery Step 16

  10 Sundejte si ortézu během rehabilitačních sezení. Během rehabilitačních sezení vás fyzikální terapeut s největší pravděpodobností požádá o odstranění ortézy alespoň na část sezení. Pokud vám však váš fyzický terapeut nedoporučí sejmout ortézu, neodstraňujte ji.
 11. Obrázek s názvem Use ACL Brace After Surgery Step 17jedenáct Na stabilitu kolene po operaci nespoléhejte pouze na ortézu. Vaše ortéza by měla opravdu sloužit jako podpora prvních několik týdnů po operaci, takže by měla být považována za dočasnou pomoc. Chirurgie může narušit povědomí vašeho mozku o vašem koleni, takže abyste toto vědomí získali zpět, měli byste začít s rehabilitací co nejdříve.
  • Promluvte si se svým fyzickým terapeutem o herním plánu na zotavení, abyste mohli začít obnovovat funkci kolena a méně záviset na své ortéze.
  reklama

Metoda 3 ze 3: Provádění rehabilitačních cvičení

 1. Obrázek s názvem Use ACL Brace After Surgery Step 18

  1 Začněte cvičit, abyste obnovili sílu kolena, ale mějte na paměti pokyny svého lékaře. Po operaci ACL budete muset jít na fyzickou terapii. Váš fyzický terapeut vám poskytne cvičení.
  • Cvičení uvedená v této části jsou běžná rehabilitační cvičení, která jsou doporučována lidem, kteří se zotavují z operace ACL.
 2. Obrázek s názvem Use ACL Brace After Surgery Step 192 Dělejte rekvizity na patě, které vám pomohou prodloužit nohu. Chcete -li provést toto cvičení, srolujte ručník a lehněte si hlavou nahoru. Umístěte ručník přímo pod kotníky. Vaše pata by měla být podepřena dostatečně vysoko, aby zvedla stehno z podlahy. Nechte nohu přirozeně spadnout do úplného prodloužení (to znamená, že je narovnaná).
  • Toto cvičení provádějte třikrát nebo čtyřikrát denně po dobu 10 až 15 minut.
 3. Obrázek s názvem Use ACL Brace After Surgery Step 20

  3 Zkuste pasivní prodloužení kolena. Posaďte se na židli tak, aby k ní směřovala další židle. Položte kotník na okraj druhé židle (židle by vám měla podepřít celou nohu). Uvolněte stehenní svaly. Nechte nohu spadnout do její přirozené polohy při plném natažení.
  • Zůstaňte v této poloze po dobu 2-5 minut. Pokud vás začne bolet koleno, udělejte si přestávku a cvičení opakujte později.
  • Toto cvičení provádějte třikrát denně.
 4. Obrázek s názvem Use ACL Brace After Surgery Step 214 Udělejte pasivní koleno. Posaďte se na židli nebo židli, která vám umožní houpat se. Nechte koleno přirozeně ohnout. Zůstaňte v této poloze po dobu 2-5 minut. Pokud vás začne bolet koleno, přerušte cvičení a opakujte později.
  • Tuto činnost provádějte třikrát denně.
 5. Obrázek s názvem Use ACL Brace After Surgery Step 22

  5 Vyzkoušejte skluzavky na patě, které vám pomohou ohnout koleno. Lehněte si hlavou nahoru. Ohněte koleno tím, že se uzdravíte směrem k hýždím. V této poloze vydržte 5 sekund. Narovnejte nohu jemným posunutím paty dolů. V této poloze vydržte 5 sekund.
  • Proveďte toto cvičení 10krát (jednu sadu) a pokuste se pokaždé přiblížit své uzdravení hýždím. Proveďte jednu až tři sady v každé relaci, mezi sadami odpočívejte 30 sekund.
  • Toto cvičení provádějte třikrát denně.
 6. Obrázek s názvem Use ACL Brace After Surgery Step 236 Zapracujte na několika svalových tréninkových cvičeních. Jakmile obnovíte rozsah pohybu kolen, zahájíte cvičení na posílení svalů. Tato cvičení mohou zahrnovat jízdu na stacionárním kole (10–20 minut dvakrát denně), plavání a cvičební stroje s nízkým dopadem. Cvičební stroje s nízkým dopadem, které můžete používat ve svém zařízení pro fyzickou terapii, zahrnují:
  • Eliptický crossový trenažér.
  • Běžecký pás.
  • Stroj na zvlnění nohou.
  • Stroj na lisování nohou.
 7. Obrázek s názvem Use ACL Brace After Surgery Step 24

  7 Zastavte se a vyhledejte lékařskou pomoc, pokud si myslíte, že jste si stejně mohli poranit koleno. Pokud jste prováděli nějakou aktivitu, například svalový trénink nebo chůzi do obchodu s potravinami, a myslíte si, že jste si mohli znovu poranit koleno, je důležité vědět, kdy jít do nemocnice. Příznaky, že potřebujete vyhledat lékařskou péči, zahrnují:
  • Bolí tě koleno víc, než bývalo.
  • Zdá se, že se vám koleno místo lepšího zhoršuje.
  • Koleno se vám více otéká nebo je zanícené (bolest nebo zarudnutí).
  • Vaše koleno je negativně ovlivněno používáním kolenní ortézy.
  • Vaše koleno se zahřívá, je bolestivější a doprovází ho horečka vyšší než 101 stupňů F nebo 38,3 stupňů Celsia.
  reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Tipy

 • Pokud máte potíže s nasazením ortézy, neváhejte požádat o pomoc. Váš lékař by měl vědět, jak to správně uvést, než opustíte kancelář.
 • Nenoste ortézu přes kalhoty, protože je určena k nošení přímo na kůži. Pokud vám však lékař poskytl spodní prádlo na nošení pod rovnátkem, můžete toto nosit.

reklama

Populární Problémy

Zde je návod, jak streamovat novou minisérii History Channel 'America: Our Defining Hours' online bez kabelu.Svítidlo: AUT Dominic Thiem vs FRA Gael MonfilsÚčastnit se překážek je zábavné a jejich stavění může být stejně zábavné. Při stavbě své překážkové dráhy se zaměřte na její vyváženost, včetně překážek, které představují různé výzvy a které jsou také věkem ...

Národní výstava psů zůstává jednou z nejlepších tradic Dne díkůvzdání. Zde je návod, jak můžete zdarma sledovat živý přenos pořadu 2020 online.WTA uspořádala pre-wimbledonskou párty pro tenisty sponzorované společností Dubai Duty Free, aby si nechali vlasy, než skutečně začne turnaj.Péřové polštáře jsou vyrobeny z měkkého peří na spodní straně husí. Bohužel jsou tyto polštáře časem citlivé na špínu, prach a špínu. I když se to může zdát složité, čištění polštáře je snadné. Můžete vyčistit ...