Jak použít fyzickou terapii k zotavení z Whiplash

Whiplash je primárně zranění krku, ke kterému dochází, když je vaše hlava hozena dozadu (hyperextenze) a poté dopředu (hyperflexe) násilným způsobem. Většinou jsou poraněny vazy, svaly a šlachy, ale v těžkých případech také nervy a páteřní klouby. Whiplash je často důsledkem kolizí zezadu v autě nebo zasažení sportem (jako je fotbal nebo hokej). Mezi běžné příznaky a příznaky krční páteře patří bolest a zánět krku, snížený pohyb krku, oslabené krční svaly, bolest a slabost ramen / paží, bolesti hlavy a závratě. Existují různé formy fyzikální terapie, které jsou užitečné pro zotavení krční páteře.

Část 1 ze 3: Nejprve vyhledejte lékařskou pomoc

 1. Obrázek s názvem Použijte fyzickou terapii k zotavení z Whiplash Krok 1

  1 Navštivte svého rodinného lékaře. Ihned po poranění krční páteře byste měli vyhledat lékařskou pomoc. Komplikovaným faktorem je, že bolest a postižení krční páteře může trvat den nebo dokonce týden, než se plně projeví, ale brzy po jakémkoli větším traumatu hlavy a krku navštivte svého rodinného lékaře, abyste vyloučili život ohrožující zranění (zlomeniny, dislokace, vnitřní krvácení).
  • Váš lékař pravděpodobně provede rentgenový snímek krku (krční páteře), aby vyloučil zjevné zlomeniny nebo vykloubení obratlů nebo fazetových kloubů.
  • Pokud trpíte silnými bolestmi a máte potíže držet hlavu vzhůru, můžete dostat krátkodobý pěnový podpůrný límec. Výzkum však ukázal, že nošení tuhého krčního límce po mnohem více než několik dní může způsobit atrofii (oslabení) krčních svalů a prodloužení bolesti.


 2. Obrázek s názvem Použijte fyzickou terapii k zotavení z Whiplash Krok 2

  2 Ujistěte se, že je váš krk stabilní. Váš rodinný lékař není odborníkem na pohybový aparát, takže pokud se váš krk cítí vážně zraněn, možná budete muset navštívit odborníka, aby získal druhý názor. Specialista, jako je ortoped, může provést více rentgenových snímků, MRI nebo CT krku / hlavy, aby lépe porozuměl a diagnostikoval poranění krční páteře.
  • Kromě poranění kostí může MRI detekovat poranění měkkých tkání, jako je poškození míchy, herniované disky nebo přetržené vazy.
  • Před zahájením fyzické terapie musí lékař (lékaři) zjistit, zda je váš krk strukturálně neporušený, fyziologicky stabilní a zda bezpečně odolá protahování a cvičení.
  • Ostrá nebo pálivá bolest kombinovaná s drtivými zvuky s pohyby, vystřelující bolestí do paží a silným závratím jsou příznaky naznačující nestabilitu krku.
 3. Obrázek s názvem Použijte fyzickou terapii k zotavení z Whiplash Krok 3

  3 Ovládejte bolest a zánět. Než se začnete protahovat a cvičit krk, musíte snížit zánět a bolest. Váš lékař může pro krátkodobé použití doporučit nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID), jako je ibuprofen nebo naproxen, ačkoli pokud je vaše bolest silná, můžete dostat recept na něco silnějšího-typicky opioid, jako je oxykodon.
  • Případně můžete na bolest šíje zkusit volně prodejná analgetika, jako je acetaminofen (Tylenol) nebo svalová relaxancia (jako je cyklobenzaprin), ale nikdy je neužívejte současně s NSAID.
  • Mějte na paměti, že tyto léky mohou být těžké pro váš žaludek, ledviny a játra, takže je nejlepší je nepoužívat déle než 2 týdny.
  • Aplikace ledu je účinnou léčbou v podstatě všech akutních poranění pohybového aparátu, včetně bolestí krku. Studená terapie by měla být aplikována na nejjemnější část krku po dobu 15-20 minut každé 2-3 hodiny, aby se snížil otok a bolest.
  • Vždy zabalte ledové nebo zmrazené gelové obaly do tenkého ručníku, abyste zabránili omrzlinám na pokožce.
  reklama

Část 2 ze 3: Příjem fyzioterapie

 1. Obrázek s názvem Použijte fyzickou terapii k zotavení z Whiplash Krok 4

  1 Získejte doporučení fyzioterapeutovi. Pokud si váš lékař nebo specialista myslí, že je váš krk dostatečně stabilní, aby zvládl zátěž fyzioterapie, začněte co nejdříve. Lidé, kteří stále hýbou krky v nějaké kapacitě (dokonce i jen základní natahování a mobilizace), mají lepší prognózu poranění krční páteře. Váš fyzioterapeut posoudí váš krk a poté vypracuje plán obnovy, který zahrnuje specifické a přizpůsobené protahovací a posilovací cviky.
  • Na doporučení / předpis od lékaře je fyzioterapie obvykle hrazena ze soukromého zdravotního pojištění.
  • Pro kontrolu bolesti může fyzioterapeut použít jednotku TENS (transkutánní elektrická nervová stimulace) nebo terapeutický ultrazvuk na krku a ramenou.
  • V případě potřeby může fyzioterapeut stimulovat, stahovat a posilovat svaly krku a ramen pomocí elektronického zařízení pro stimulaci svalů.
 2. Obrázek s názvem Použijte fyzickou terapii k zotavení z Whiplash Krok 5

  2 Začněte protahováním krku a mobilizací. Zraněné svaly a šlachy se rychle napnou a křečí. Jakmile to bude možné, po úrazu krční páteře a v rámci tolerance bolesti začněte protahovat svaly předních, zadních a bočních stran krku, aby byly poddajné. Kromě toho pomalý pohyb krku všemi směry (mobilizace) udržuje svaly pružné a zabraňuje tomu, aby páteřní klouby příliš ztuhly. Během protahování používejte pomalé, plynulé pohyby a zhluboka se nadechněte. Obecně držte úseky asi 30 sekund a opakujte třikrát až pětkrát denně.
  • Protažení bočního krčního svalu: ve stoje sáhněte pravou paží kolem zad a chyťte se kousek nad levým zápěstím. Jemně zatáhněte za levé zápěstí a přitom ohněte krk v opačném směru tak, aby se pravé ucho přibližovalo k pravému rameni. Vydržte 30 sekund, poté proveďte druhou stranu.
  • Obecná mobilizace krku: začněte pohybem hlavy v kruzích, nejprve ve směru hodinových ručiček a poté proti směru hodinových ručiček, po dobu asi 5 až 10 minut v každém směru.
  • Zaměřte se na hlavní pohyby krku: flexe vpřed (při pohledu dolů na prsty na nohou), laterální flexe (ucho směrem k ramenům) a extenze (při pohledu vzhůru k obloze). Jděte tak daleko, jak můžete, v každém ze čtyř směrů asi 10krát denně.
  • Je důležité si pamatovat, abyste se neroztahovali do rozsahu pohybu, který způsobuje bolest. Pokud cítíte bolest, mírně vraťte krk, dokud bolest již necítíte. To bude nejvzdálenější poloha, na kterou budete při protažení potřebovat dosáhnout. Protahováním v rozsahu bez bolesti je menší šance na podráždění poraněné svalové tkáně, vazů a kloubů.
 3. Obrázek s názvem Použijte fyzickou terapii k zotavení z Whiplash, krok 6

  3 Pokračujte v izometrických posilovacích cvičeních. Jakmile se bolest a zánět v krku uklidní a obnovíte dobrý rozsah pohybu od protahování, je čas začít posilovat cvičení. Nejlepší je začít posilovat izometrickými cvičeními.
  • Udržujte hlavu v neutrální poloze a zvedněte pravou ruku až k pravé tváři. Otočte oči mírně doprava a pokuste se jemně otočit hlavu doprava, přičemž pravou rukou vyvíjejte dostatečný odpor, abyste zabránili pohybu hlavy. Při pokusu otočit krk byste měli vynaložit pouze 5 až 10% celkového úsilí. Opakujte to pětkrát.
  • Dále položte pravou ruku na pravou stranu hlavy. Nyní se pokuste laterálně ohnout hlavu doprava, jako byste se pokoušeli dotknout ucha pravého ramene. Opět použijte dostatečný odpor, abyste zabránili pohybu hlavy (5 až 10% celkového úsilí).
  • Přineste pravou ruku a položte ji na přední část hlavy v oblasti čela. Pokuste se zvednout hlavu dopředu a ohnout se dolů, ale pravou rukou vyvíjejte dostatečný tlak, aby se vaše hlava nehýbala.
  • Přesuňte pravou ruku za hlavu. Zkuste hlavu prodloužit s dostatečným odporem (5 až 10%), aby se vaše hlava nehýbala.
  • Opakujte všechna cvičení znovu pomocí levé ruky přes levou stranu hlavy. Toto cvičení provádějte třikrát týdně.
 4. Obrázek s názvem Použijte fyzickou terapii k zotavení z Whiplash, krok 7

  4 Vyzkoušejte další posilovací cvičení pomocí vybavení. Svůj krk můžete posílit pomocí cvičebních pásků, které jsou obvykle barevně odlišeny, aby představovaly různé úrovně napětí. Můžete také zvážit novější technologii, jako je multi-cervikální jednotka.
  • Zkuste se zaměřit na postupné posilování svalů v přední části krku, horní části zad a jádra, protože všechny tyto činnosti podporují krk a ramena.
  • Přivažte nejméně odporový elastický pás kolem hlavy a připevněte jej k něčemu stabilnímu, co je na úrovni vaší hlavy. Jděte od něj pár kroků, dokud nepocítíte napětí ve cvičebním pásu. Poté proveďte čtyři hlavní pohyby krku (flexe, extenze, laterální flexe vpravo / vlevo) pod napětím každý den desetkrát. Asi po týdnu se změňte na silnější cvičební pás s větším napětím.
  • Pokrok v léčbě multi-cervikální jednotkou. Tento poměrně nový typ stroje umožňuje pacientovi s krční páteří sedět ve stroji a připevnit hlavu k malé sadě závaží. Počínaje lehkými váhami můžete pohybovat krkem podle pokynů fyzioterapeuta, abyste posílili různé svaly na krku.
  reklama

Část 3 ze 3: Příjem dalších fyzických ošetření

 1. Obrázek s názvem Použijte fyzickou terapii k zotavení z Whiplash, krok 8

  1 Podívejte se na chiropraktika nebo osteopata. Chiropraktici a osteopati jsou spinální specialisté, kteří se zaměřují na navázání normálního pohybu a funkce malých páteřních kloubů, které spojují obratle, nazývané páteřní fazetové klouby. Ruční manipulaci s klouby, nazývanou také úprava, lze použít k uvolnění nebo přemístění fazetových kloubů, které jsou mírně zarovnané kvůli poranění krční páteře. Úpravou krku můžete často slyšet „praskající“ zvuk. Trakční techniky mohou také pomoci obnovit normální zakřivení (lordózu) vašeho krku a snížit bolest.
  • Nesprávně zarovnané fazetové klouby horního krku (cervikálního) výrazně brzdí schopnost otáčet hlavou a přispívají k závratím a symptomům bolesti hlavy.
  • Ačkoli jediná úprava páteře může někdy zcela zmírnit váš problém s krkem, více než pravděpodobné bude trvat 3–5 ošetření, než si všimnete významných výsledků.
  • Kromě chiropraktiků a osteopatů používají někteří fyzioterapeuti také techniky ručního nastavování páteřních a periferních kloubů.
 2. Obrázek s názvem Použijte fyzickou terapii k zotavení z Whiplash, krok 9

  2 Dopřejte si jemnou masáž měkkých tkání od masážního terapeuta. Poranění krční páteře často zahrnuje významné podvrtnutí vazů a natažení svalů / šlach, což vede k zánětu a křečemi. Nechte masážního terapeuta vědět, že jste nedávno utrpěli krční páteř, a požádejte ho, aby vám jemně masíroval krk, ramena a horní část zad.
  • Napjaté suboccipitální svaly mohou vyvolat silnou bolest hlavy nazývanou cervikogenní bolesti hlavy.
  • Bezprostředně po masáži vždy pijte hodně vody, abyste z těla vypláchli vedlejší produkty zánětu a kyselinu mléčnou. Pokud tak neučiníte, může způsobit tupou bolest hlavy nebo mírnou nevolnost.
 3. Obrázek s názvem Použijte fyzickou terapii k zotavení z Whiplash, krok 10

  3 Zvažte akupunkturu. Akupunktura zahrnuje vpichování velmi tenkých jehel do specifických energetických bodů v kůži / svalu ve snaze snížit bolest a zánět a potenciálně stimulovat hojení. Akupunktura se běžně nedoporučuje pro zotavení krční páteře a měla by být považována pouze za sekundární možnost, ale neoficiální zprávy naznačují, že může být velmi užitečné pro úlevu od bolesti a obnovení pohyblivosti. Stojí to za vyzkoušení, pokud to váš rozpočet umožňuje.
  • Akupunktura, založená na principech tradiční čínské medicíny, snižuje bolest a zánět uvolňováním různých látek včetně endorfinů a serotoninu.
  • Akupunkturu provozuje celá řada zdravotnických profesionálů včetně některých lékařů, chiropraktiků, fyzioterapeutů, naturopatů a masérů - ať už si vyberete kohokoli, měl by být certifikován NCCAOM.
 4. Obrázek s názvem Použijte fyzickou terapii k zotavení z Whiplash, krok 11

  4 Zvažte infračervenou terapii. Je známo, že použití nízkoenergetických světelných vln (infračervených) je schopno urychlit hojení zranění, snížit bolest a snížit zánět. Předpokládá se, že použití infračerveného záření (buď prostřednictvím ručního zařízení nebo ve speciální sauně) proniká hluboko do těla a zlepšuje cirkulaci, protože vytváří teplo a rozšiřuje cévy.
  • Ve většině případů může výrazné snížení bolesti začít do několika hodin po první infračervené léčbě.
  • Snížení bolesti je často dlouhodobé, týdny nebo dokonce měsíce.
  • Mezi praktiky, kteří nejpravděpodobněji používají infračervenou terapii, patří někteří fyzioterapeuti, chiropraktici, osteopati a masážní terapeuti.
  reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Co udělá fyzio pro whiplash? Joel Giffin, PT, DPT, CHT
  Fyzikální terapeut Dr. Joel Giffin je doktorem fyzikální terapie a zakladatelem pohybové terapie Flex v New Yorku v New Yorku. S více než 15 lety zkušeností certifikovaného terapeuta ruky (CHT), Dr. Giffin ošetřuje celé tělo a specializuje se na rehabilitaci ruky a horních končetin. Ošetřoval divadelníky z Broadwaye v zákulisí na přehlídkách jako The Lion King, Sleep No More, Tarzan a Sister Act. Flex Physical Therapy se také specializuje na ergoterapii a pánevní dno. Dr. Giffin získal magisterský titul z fyzikální terapie s vyznamenáním na Quinnipiac University a titul doktora fyzikální terapie (DPT) získal s vyznamenáním na Simmons College. Je členem American Physical Therapy Association a American Society of Hand Therapists. Joel Giffin, PT, DPT, CHT Odpověď odborníka na fyzioterapeuta První věc, kterou obvykle udělají, je podívat se na vaše držení těla - mnohokrát lidé budou držet hlavu a záda v určitých polohách, aby zmírnili bolest, ale to je staví do velmi kompromitované polohy. Mohou také začít velmi jemným tahem za krk a jemnou masáží měkkých tkání na krku, ramenou a horní části zad. Nakonec se přesunou do společných mobilizací a posílení svalů, jako je přední část krku, horní část zad a dokonce i jádro.
Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Tipy

 • Protože je vaše tělo ve stresu z poranění krční páteře, je vyvážená strava spolu s možným doplněním vitamínů a minerálů skvělou strategií pro rychlé zotavení.
 • Vyvarujte se nošení tašek, které rozdělují váhu nerovnoměrně na ramena a namáhají krk, jako například brašny nebo peněženky s jedním popruhem. Místo toho použijte tašku s kolečky nebo batoh na dvě ramena s polstrovanými popruhy.
 • Nacvičujte si lepší držení těla v práci i doma. Seďte vzpřímeně a nepřiklánějte se ani se nepřiklánějte na jednu stranu.
 • Zdržte se kouření, protože to zhoršuje průtok krve, což má za následek nedostatek kyslíku a živin ve svalech a dalších tkáních.

reklama

Varování

 • Pokuste se nehýbat dopředu se špatným držením těla ve snaze zmírnit bolest krční páteře.
reklama

Populární Problémy

Trenér Rogera Federera Severin Luthi nedávno informoval o procesu obnovy Švýcarska a plánech do budoucna. Luthi také řekl, že výhra Federera na Australian Open 2017 byla hraničním zázrakem a že bude těžké opakovat.

Všichni máme v životě role. Co je tvoje? Budou na vás vzpomínat po letech, až budete dávno pryč? Legenda je někdo, kdo po sobě zanechává nezapomenutelný dojem na ostatní. Dotýkají se životů, pamatují si ...

Petra Kvitova se utká s italskou Jasmine Paolini v poutavém souboji druhého kola na French Open 2020. Česká sedmá nasazená žena by na tento zápas pohlížela jako na příležitost otestovat svoji formu v ošemetných podmínkách.

K potlačení otoku se používají eso obvazy. Mají v sobě gumu, takže vyvíjejí tlak na oblast a zabraňují hromadění tekutiny. Pokud však v oblasti již je hodně tekutiny, bude to na ni vyvíjet velký tlak ...

Ohlédnutí za štětcem Andre Agassiho s krystalovým metamfetaminem, o kterém psal ve své autobiografii 'Otevřeno'.