Jak prát peřiny

Když investujete do měkkého a pohodlného povlečení jako peřinu, chcete jej udržovat v čistotě a v co nejlepším stavu. Čištění a péče o peřinu se velmi liší od praní standardních prostěradel a přikrývek. Použití čisticích technik specifických pro peřiny pomůže udržet ten váš v nejlepším možném stavu po mnoho dalších let.Část 1 ze 3: Příprava na praní

 1. Obrázek s názvem Praní peřin Krok 1

  1 Sundejte si peřinu. Pokud má vaše peřina potah, sejměte ji a perte samostatně. Potah lze obvykle prát a sušit v běžné pračce a sušičce s běžnou kapacitou. Nezapomeňte si přečíst pokyny na štítku přikrývky. Neperte svou peřinu, když je na ní stále potah.
 2. Obrázek s názvem Prát peřiny Krok 2

  2 Zajistěte, aby byla vaše přikrývka pratelná v pračce. Než se rozhodnete perinu vyprat, ujistěte se, že nevyžaduje chemické čištění. Obecně platí, že pokud je vaše peřina vyrobena z bavlny nebo směsi bavlny, lze ji prát v pračce. Abyste si však byli jisti, že ji náhodou nezničíte, přečtěte si pokyny na štítku peřiny.
 3. 3 Opravte všechny otevřené švy nebo otvory. Před praním peřiny budete chtít Zašijte otvory a slzy v něm. Opravením těchto otvorů zabráníte vypadnutí náplně z vaší peřiny během cyklů praní a sušení.
 4. Obrázek s názvem Prát peřiny Krok 4

  4 Přečtěte si štítek s pokyny k praní na vaší peřině. Vaše přikrývka nemusí mít štítek, který obsahuje pokyny k praní, ale pokud ano, budete chtít při praní a sušení peřiny dodržovat pokyny výrobce.
  • Obrázek vany nebo kbelíku vám řekne, zda lze výrobek umýt nebo ne. Číslo ve vaně je maximální teplota vody. Ruka ve vaně znamená, že předmět lze prát pouze ručně.
  • Čtverec s kruhem uvnitř představuje sušičku. Tečky uvnitř tohoto symbolu odpovídají teplotě sušičky. Méně bodů znamená nižší teploty a více bodů nebo větší body znamená, že lze použít vyšší teplo. Písmeno „X“ ve čtverci znamená, že musíte položku vyschnout.
 5. 5 Předem si namočte peřinu. Pokud je vaše přikrývka obzvláště špinavá, možná budete chtít zvážit její namáčení, než ji začnete prát. Předem namočte přikrývku do velkého umyvadla, přihrádky nebo jiné velké nádoby, která je dostatečně velká na to, aby se do ní peřina vešla. Předběžné namáčení, jako je borax, také pomáhá zvýšit čisticí sílu vašeho pracího prostředku.
  • Vaše vana je skvělou volbou pro namáčení peřiny. Ujistěte se, že je vaše vana čistá, a naplňte ji vodou a malým množstvím bóraxu nebo jiného namáčení. Nechte peřinu namočit na hodinu.
 6. Obrázek s názvem Prát peřiny Krok 6

  6 Získejte mince do prádelny. Je pravděpodobné, že vaše osobní pračka nebude mít dostatečný prostor na adekvátní praní peřiny. Budete chtít prát v největší možné pračce, takže si budete muset udělat výlet do místní prádelny.
  • Středové míchadla mohou na vaši peřinu tahat nitě nebo ji dokonce roztrhat, takže se ujistěte, že pro svou peřinu zvolíte velkou přední vkládací podložku.
  reklama

Část 2 ze 3: Praní peřiny

 1. Obrázek s názvem Prát peřiny Krok 7

  1 Zachovejte barvu jemným čisticím prostředkem. Drsné prací prostředky mohou svléknout spodní náplň jejích přírodních olejů a vláken. Používejte přírodní prací prostředek nebo jemný komerční prací prostředek určený speciálně pro jemné textilie.
  • Pro přirozenou možnost přidejte půl šálku jedlé sody spolu s vybraným pracím prostředkem na začátku pracího cyklu a půl šálku bílého octa na začátku prvního cyklu máchání. Tato kombinace osvěží a zjemní vaši peřinu.
 2. Obrázek s názvem Prát peřiny Krok 8

  2 Prací prostředek používejte střídmě. Bez ohledu na to, jaký druh pracího prostředku zvolíte, ujistěte se, že jej nepoužíváte příliš mnoho. Přebytečný prací prostředek může být stejně škodlivý jako použití drsného pracího prostředku. Zaměřte se na jednu čtvrtinu šálku komerčního pracího prostředku nebo o něco více na domácí prací prostředky nebo prací prostředky na přírodní bázi.
 3. Obrázek s názvem Prát peřiny Krok 9

  3 Použijte zesilovače prádla. U bílých peřin budete chtít použít prací prostředek, jako je borax nebo jedlá soda, abyste zajistili, že vaše peřina zůstane krásně zářivě bílá. Vyhněte se tvrdým mýdlům nebo bělidlům, pokud není skvrna, která bez bělidla nevyjde.
  • Pokud máte skvrnu od krve nebo inkoustu, která vyžaduje bělidlo, nezapomeňte zkontrolovat štítek na peřině, abyste se ujistili, že je bělidlo vhodné, než ho použijete na peřinu. Jinak by vaše peřina mohla skončit nerovnoměrným zbarvením.
 4. Obrázek s názvem Prát peřiny Krok 10

  4 Perte na jemném nebo jemném cyklu. Vzhledem k choulostivému provlékání vaší peřiny je důležité prát ji v jemném cyklu. Praní přikrývky na vysoké úrovni míchání určené pro těžší a odolnější textilie může způsobit, že se vaše přikrývka rozšije nebo se dokonce roztrhne.
 5. Obrázek s názvem Prát peřiny Krok 11

  5 Spusťte cyklus máchání dvakrát. Díky silné rohoži uvnitř peřiny se tam může prací prostředek zachytit snadněji než tenčí povlečení a přikrývky. Abyste nezanechali mýdlo na praní uvnitř náplně peřiny, spusťte dvakrát cyklus máchání. reklama

Část 3 ze 3: Používání technik následné péče

 1. Obrázek s názvem Prát peřiny, krok 12

  1 Sušte peřinu na jemném cyklu s nízkým teplem. Jakmile je vaše peřina důkladně vyčištěna a opláchnuta, musíte zahájit proces sušení. Sušení peřin je náročnější proces než sušení přikrývky nebo běžné přikrývky. Protože je nádivka v peřinách tak hustá, může být těžší dostat ven veškerou vlhkost. Aby byla vaše přikrývka chráněna, sušte ji na mírném ohni a na jemném cyklu delší dobu než na vysokou teplotu kratší dobu.
  • Periodicky během sušení svlékněte peřinu a vmasírujte ji. To zabrání rohoži výplně a také vám napoví, jak je peřina suchá.
 2. Obrázek s názvem Prát peřiny Krok 13

  2 Zkuste použít čisté tenisové míčky k rovnoměrnému rozdělení náplně. Přestože používáte velkokapacitní stroje a snažíte se peřinu našuchorit, někdy náplň spadne na jednu stranu nebo se slepí. Umístění dvou nebo tří čistých tenisových míčků do sušičky pomůže rovnoměrně načechrat náplň vaší peřiny.
 3. 3 Zavěste peřinu, aby 24 hodin schla. Jakmile perinu usušíte v sušičce, zavěste ji ven a dokončete sušení. I když je na dotek suchý, je pravděpodobné, že ve vnitřní výplni je stále vlhkost. Když pověsíte peřinu ven, umožní vám odpařit tento poslední kousek vlhkosti a zabrání tomu, aby se do vaší peřiny dostal zatuchlý zápach a plíseň.
  • Pokud nemůžete peřinu pověsit venku, aby uschla, zkuste ji zavěsit uvnitř přes opěradla kuchyňských židlí, aby mohla vyvětrat. Pomůže také oscilující pokojový ventilátor směřující k peřině spolu s otáčením každých několik hodin.
 4. 4 Mějte přikrývku přikrytou. Jakmile bude vaše peřina úplně vypraná a uschlá, zvažte investici do a přikrývka . Péče o přikrývky je mnohem snazší než samotná přikrývka, a tyto potahy minimalizují počet případů, kdy musíte peřinu vyprat.
 5. Obrázek s názvem Praní peřin, krok 16

  5 Zavěste peřinu ven, aby se vyvětrala. Několikrát ročně zavěste peřinu ven, aby se pokud možno vyvětrala. Vyberte si slunečný a suchý den a pověste si peřinu na šňůru na prádlo. To pomůže zabránit tomu, aby se z vaší peřiny vytvořil zatuchlý zápach.
  • Pokud nemáte venkovní prostor na osvěžení peřiny, zvažte vložení do sušičky s kapacitou XL na 10 minut spolu s čerstvě provoněnou sušičkou. Pokud to provedete několikrát za rok, pomůže to také zahnat zatuchlé pachy a vaše perina zůstane svěží.
  ODBORNÁ TIP

  Karta Dulude  Profesionální úklid domu Kadi Dulude je majitelem Wizard of Homes, úklidové společnosti se sídlem v New Yorku. Kadi řídí tým více než 70 registrovaných úklidových profesionálů a její rady ohledně úklidu byly uvedeny v časopise Architectural Digest a New York Magazine. Karta Dulude
  Profesionální úklid domácnosti

  Expertní trik : Osvěžte svou přikrývku mezi praním tak, že ji nastříkáte směsí 1/4 šálku octa a šálku vody a poté ji hodíte do sušičky. Přikrývky je třeba prát jen několikrát za rok a octový spritz pomůže udržet je v čistotě, i když je to od posledního praní už nějakou dobu.  reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Mohu prát svou peřinu uvnitř přikrývky? Ne, budete muset peřinu sundat z přikrývky, abyste ji mohli vyprat. Při praní peřiny postupujte podle zde uvedených pokynů. Povlak na přikrývku byste měli prát mnohem snáze, protože je menší a neobsahuje alternativní náplň dolů ani dolů jako samotná peřina. Povlak na peřinu můžete obvykle prát v domácí pračce v pravidelném cyklu. (Nezapomeňte zkontrolovat štítek s pokyny k praní pro váš konkrétní potah.)
 • Otázka Mohu perinu vyprat v 7 kg pračce? Ne. Vaše přikrývka je těžší, když se přidá voda, a je těžší, když je mokrá. Pokud tedy svou peřinu vtlačíte dovnitř 7 kg pračky, při praní nebude prostor pro správné dýchání a peřina nebude řádně vyprána.
 • Otázka Mohu si perinu vyprat ručně? Ano. Přikrývku můžete pečlivě prát ručně. Po jedné hodině namáčení by skvrny také byly namočené, pak je bude snadné je vyprat. Kromě toho potřebujete k ručnímu praní široké umyvadlo.
Nezodpovězené otázky
 • Mám zvolit syntetické nebo vlněné prádlo?
Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Tipy

 • Nepokoušejte se doma prát v pračce pouze na suché čištění. Riskujete, že si zničíte peřinu.

reklama

Co budete potřebovat

 • Jehla a nit
 • Jemný prací prostředek
 • Mince do prádelny
 • Bělidlo
 • Tenisové míčky
 • Pračka s kapacitou XL
 • Sušička s kapacitou XL

Populární Problémy

Jak vylepšit dřep. Dřep je dynamické cvičení, které může posílit vaše nohy, boky, hýždě, břišní svaly, záda a ramena. Toto cvičení celého těla se často používá jako součást režimu vzpírání a aerobní rutiny. Zkontrolujte, zda vaše ...

Jak hrát vaječnou ruletu. Vaječná ruleta je velmi hloupá, ale extrémně zábavná hra. Ve skořápce se skládá ze šesti vajec, z nichž jedno je syrové a zbývající jsou vařené. Hráči se musí praštit do hlav ...Dnes večer jsou ceny Billboard Music Awards 2019. Získejte přehled o možnostech živého streamování BBMA na červeném koberci a sledujte příjezdy online.Louisville a Kentucky v sobotu bojují o Pohár guvernéra. Zde je návod, jak sledovat hru online bez kabelu.

Pocta nejslavnějším matkám tenisuDominic Thiem dlouze hovořil o chování a trapasech Rogera Federera mimo kurt. Thiem také prozradil, že se poprvé setkal s Rogerem Federerem, když mu bylo 16.