Iga Swiatek, pod tlakem nového herního plánu Coco Gauff, se této výzvě postaví

Druhý rok v řadě v Paříži jednička předčila Američanku ve dvou setech.SLEDUJTE: Iga Swiatek se setkává s médii poté, co ve čtvrtfinále Roland Garros porazil Coco Gauff.

Tlak. Mimo čáry je tlak volně plovoucí, samostatně řízené kyvadlo, které se houpe od objatých k propuštěným. Nazvěte tlak iluzí – vířící směsí vjemů a přesvědčení. Uvnitř linií je však tlak realitou: okamžité, niterné držení rakety a míčku, čas a prostor, kde se hráč A a hráč B každý snaží ovládnout prostor hřiště.

Ve čtvrtečním odvetném zápase loňského finále ženské dvouhry na Roland Garros se Iga Swiatek ukázala jako hráčka A, když překonala silné úsilí Coco Gauffové a za 89 minut vyhrála čtvrtfinále 6-4, 6-2.Swiatek obratně vyhrál finále 2022, 6-1, 6-3. Dnešní zápas byl mnohem vyrovnanější.

'Snažil jsem se změnit jiný způsob hry,' řekl Gauff. 'Nevím. Samozřejmě jsem nevyhrál, takže to nefungovalo, ale myslím si, že v určitých bodech ano.'

V průběhu prvního setu Gauffová nasadila zajímavou taktickou vrásku, zvedla svůj forhend vysoko a po lajně do bekhendu Swiatekové. Tato forma tlaku přinesla dvě dividendy: Z tohoto místa Swiatek mnohem pravděpodobněji nasměroval míč do Gauffova mnohem silnějšího bekhendu. Za druhé, výška Gauffova míče ztěžovala – alespoň zpočátku – Swiatekovi zasáhnout míč tak silně jako obvykle. 'Byl jsem překvapen, protože když jsem hrál proti větru,' řekl Swiatek, 'někdy se tyto forhendy prostě zastavily a člověk musel pracovat dvakrát, aby se k nim dostal. Nevím, jestli to byla její taktika, nebo se to stalo jen kvůli větru.“

kde se mohu podívat na deník slabého dítěte

Přestože se Swiatek brzy ujala vedení 3:1, Gauffova chytrá taktika a prvotřídní pokrytí kurtu jí pomohly vyhrát tři z následujících čtyř her. Když Swiatek podával za stavu 4-4, 15-30, Gauff byl šest bodů od zisku setu proti Polákovi poprvé. (Swiatek vyhrál všech šest předchozích zápasů.) Gauff nepochybně vyvíjel tlak docela dobře. Swiatek ale ten bod vybojoval jemným forhendovým odpalem.

Odtud se vše změnilo. Swiatek držel na 5-4. V prvním bodě Gauffovy hry na podání Swiatek přeběhl od jedné postranní čáry k druhé, aby vystopoval šikmý forhendový volej a trefil vítězný forhendový odpal po lajně. Dva vsítěné forhendy od Gauffa a umístění forhendu crosscourtem završily sedmibodový běh, který uzavřel set.'Malé body mohou vždy změnit dynamiku zápasu a ona se dobře stará o detaily,' řekl Gauff. 'Je to něco, co dělám dobře také, ale zjevně proti ní musím dělat ještě lépe.'

S prohrou Gauff klesl na 0-7 proti Swiatekovi a 0-14 na sety.

Jeden pozoruhodný datový bod: Gauffová udělala pouze 38 % svých prvních podání v úvodní hře. A i když to ve druhém setu zvýšila na 57 %, Gauff mohl v této fázi Swiateka vykolejit jen málo. Největší šance Gauffa ve druhém setu přišla, když Swiatek podával za stavu 1-1, 15-40. V obou bodech Gauff minul forhendový return.

U některých hráčů je umístění žhavé čáry aberační, rarita, nad kterou lze pokrčit rameny. Ale jakmile Swiatek najde svůj dosah, zdá se, že tomu tak není. Za tlakem těchto brejkových bodů se Swiatek začala volněji otáčet z obou stran, její hloubka a přesnost byla mnohem lepší, když postavila Gauffa na paty. Gauff, otřesený Swiatekovým vylepšením v polovině zápasu, se začal snažit o víc a vyrostl z rytmu. Nepomohly ani občasné bouřlivé podmínky. Při podání za stavu 2-3, 15-40 se Gauff dostal k síti krátkým forhendovým přístupem. Swiatekovou odpovědí byl jednoručný bekhendový slice lob, který vyhrál bod. Nyní vede 6-4, 4-2 a získala osm z následujících deseti bodů, poslední získaný vsítěným Gauffovým forhendem.

'Samozřejmě tam byl herní plán, ale samozřejmě se musíte soustředit na svůj konec kurtu a také na tento herní plán,' řekl Gauff. 'Takže si myslím, že jsem se snažil najít rovnováhu a ujistit se, že pokračuji ve věcech, které dělám rád, a pak jsem se ji snažil nutit do pozic, které se jí nutně nelíbí.'

'No, myslím, že takticky to bylo trochu jiné, ale také podmínky, protože Coco si myslím, že trochu víc využívala vítr,' dodal Swiatek. 'V prvním setu to bylo těsnější, takže jsem docela rád, že v těchto důležitých momentech jsem byl ten, kdo byl pevný a mohl na Coco vyvinout trochu větší tlak.'

Swiatek reagoval na tlak Gauffa suverénně v prvním setu a odtud už nikdy nepolevil.

To byl pro Swiateka zdaleka nejtěžší test turnaje. Ve svých čtyřech předchozích zápasech ztratila Swiatek pouze devět her. Další pro Swiateka je letošní průlomový kandidát, levoruká Brazilka Beatriz Haddad Maia. 'No, určitě je to bojovnice,' řekl Swiatek, 'a i dnes ukázala, že bojuje až do posledního míčku.' Vyplatí se to.”

Ti dva spolu hráli pouze jednou, Haddad Maia vyhrál loni v létě za větrného dne v Torontu 6-4, 3-6, 7-5. Po tomto zápase řekla: „Je to zvláštní okamžik. Není vždy snadné porazit světovou jedničku na obrovské scéně a proti všemu davu.“

Takže to bude tak, že mezi dneškem a zítřkem bude tlak zabírat svůj iluzorní stav. Pak přijde realita, tlak hraný v jednom bodě za druhým. Jak řekl básník T.S. Eliot napsal: „Kromě bodu, nehybného bodu/Nebyl by žádný tanec a existuje pouze tanec.

V tenise je však tanec ten, který je celý o narušení.

Populární Problémy

S antukovým grandslamem za rohem se podíváme na 5krát, kdy byli z turnaje vyloučeni nejlepší hráči.

Bývalý svět č. 1 Andy Murray pojednává o postupu Novaka Djokoviče v průběhu let před jeho prvním kolem roku 2021 US Open v prvním kole proti Stefanosu Tsitsipasovi.

Pořadatelem filmu The Rock je hra The Titan Games, která se vrací do 2. sezóny v pondělí večer. Zde je návod, jak jej sledovat online, pokud nemáte kabel.