French Open 2015: Mysl na hmotu dělá z tenisu vítězeStan Wawrinka tímto vítězným gestem ukazuje, proč se na French Open 2015 stal šampionem

Šampióni využívají své šance a tlak je výsadou - řekla skvělá Billie Jean Kingová.

French Open 2015 mělo vše, co udrželo fanoušky na nohou

Tlak! Zní to nejen skličující, ale vyvolává to v nás pocit paniky. Nutí nás točit se, točit se v hlavě, kmitat nervy, svírat střeva, umrtvovat ruce a v důsledku toho nás dostává do polévky. Sport je arénou, kde tlak přichází za obrovskou cenu, ať chcete nebo ne. Z hráčů, kteří ho přijmou a využijí ve svůj prospěch, se stanou šampioni. Ti, kteří chtějí, bez ohledu na to, jak skvělí jsou ve sportovním chování, jsou označeni jako chokery a upadají v zapomnění.

Historie je plná příkladů tenistů, kteří se dusili, když se to nejvíce počítalo. Časem dospěli a s dospělostí přišla i schopnost zvládat tlak. Ve finále Wimbledonu 1994 prohrála Jana Novotna s tlakem více než se Steffi Grafovou. Jana ve třetím setu vedla 4: 0 na prohru 4: 6 se Steffi Grafovou.

Démoni v její hlavě bušili její víru a hlasy o sebepochybování tak chraplavě, že neslyšela žádné jásání-ani z davu, ani z vnitřních vůdců jejího srdce. V roce 1998 se spřátelila tlak a s tím přišla i konečná cena - Mísa z růžové vody Venuše.

Včerejší uzavřený French Open 2015 byl zdaleka nejšpeciálnější edicí za dlouhou dobu. Ne kvůli sesazení trůnu na oblíbence - Marii Šarapovovou a antukového krále Rafaela Nadala. Ale vzhledem k naprosté kvalitě zápasů, které přerušovaly Grand Slam, jak v remíze mužů, tak žen. Kvalita zápasů nebyla dána skvostným repertoárem výstřelů, které byly k vidění, ale srdcem, které někteří z velkých šampionů museli předvést tak velkou show, že bylo pro tenisové fanoušky obtížné vybrat vítěze. !

Doručení esa ve spojkovém bodě, provedení přihrávky zezadu v bodě zlomu, vytvoření přestřelky s přestrojením na nastaveném bodě a navedení zadní ruky po čáře na bod zápasu je o mysli stejně jako o ní o technice. Na okamžik, když se soustředění zamění, může hráč vidět, jak jeho sny padají jako balíček karet. Bylo více než jednoho příkladu, kde na letošním French Open hrál svou roli tlak, a příkladných hráčů, kteří to zvládli natolik dobře, že mohli udělat tu míli navíc.Roger Federer po výhře nad Gaelem Monfilsem

Velcí hráči se této příležitosti chopili

Roger Federer si na začátku této sezóny stanovil cíl - dostat se do semifinále French Open. V loňském roce, poté, co byl ve 4. kole neobyčejně vyhozen Ernestem Gulbisem, se jazyky bily a prsty se vrtěly. Byl to precedens počítání jeho odchodů z Grand Slamů před čtvrtfinále. Ve druhé polovině losování byli Novak Djokovič, Rafael Nadal a Andy Murray, a tak se začala ztrácet vyhlídka na jeho hluboký běh na letošním French Open. Potenciálním ozubeným kolem v jeho části losování byl Gael Monfils.Poté, co prohrál s Monfilsem na svých dvou posledních setkáních, byl tlak na Federera, aby se dokázal. Když je Monfils, je drama. Špatné světlo se rozhodlo nosit vedlejší roli. Zápas musel být opuštěn ve fázi, kdy byl stejně vyrovnaný, přičemž oba hráči vyhráli set každý.

To jen zvýšilo tlak na Federera, protože to by Monfilsovi poskytlo více času na zotavení poté, co odehrál 5 setů v každém ze svých předchozích dvou kol. Ale Federer by nic z toho neměl. Další den vystřelil ze všech válců a sundal Monfilse. Pro Monfils byl tlak na domácí favorit posledním hřebíčkem do rakve.Novak Djokovic po své první výhře nad Rafaelem Nadalem na Roland Garros

Vrcholem losování French Open 2015 byla očekávaná bitva mezi Novakem Djokovičem a Rafaelem Nadalem ve čtvrtfinále. Zdálo se, že Nadal, který byl nasazen na č. 6, jednomu z nich před finále zkazil zkázu. Sázky byly vysoké. Zatímco Nadal hledal svůj desátý French Open, Djokovič snil o svém rodném titulu. Ačkoli Djokovič vyhrál zápas ve dvou setech, bylo v něm vidět, že Nadal vyzval k jeho duševní síle a houževnatosti, aby se v úvodní sadě vrátil k bouřlivému návratu ze stavu 4: 0, aby vyrovnal skóre.Byl to Djokovič, kdo se s tlakem vypořádal lépe, protože nedovolil Nadalovi, aby se vrátil zpět a zavřel mu dveře tím, že v následujících dvou setech hrál dominantní tenis, aby porazil Nadala vůbec poprvé na Roland Garros.Andy Murray se ve svém semifinále postavil proti Novakovi Djokovicovi

Letos bitva mezi dvěma neporaženými muži na antuce

Andy Murray si od vítězství v Mnichově užíval neuvěřitelný běh na antuce. On vyhrál Madrid tím, že porazil Nadala na jeho domácím trávníku a dosáhl semifinále na Roland Garros. V semifinále čelil známému nepříteli a nemesis Novak Djokovic.

Vzhledem ke ztrátě Djokoviče na letošním finále Australian Open a nepříliš příznivému zápasu měl Murray těžký úkol. Poté, co Djokovič uháněl prvními dvěma sety, se nevyhnutelné rýsovalo ve velkém. Murray však měl jiné plány. Zdálo se, že si vymazal paměť, když využil svých mentálních rezerv, aby zastavil hnilobu.

Murrayova řeč těla byla pozitivní a zaťaté pěsti držely větší touhu než kdy předtím. Otočil zápas na hlavu, aby vyhrál třetí set, a když byl ve čtvrtém dokonce vyrovnaný, zápas musel být kvůli blížící se bouři opuštěn.Murrayovi se pravděpodobně nestalo to nejlepší, protože vypadal, že je připraven přijmout výzvu pro Djokoviče, který v tu chvíli vypadal unaveně. Poté, co se zápas další den obnovil, Murray zabránil houpání a přidal na radosti francouzského davu tím, že zápas posunul do páté sady. Ačkoli Murray znovu prohrál střetnutí, zvedl obočí, protože byl prvním hráčem, který sundal dvě sady Djokovičovi a ukázal, že světová jednička je skutečně zranitelná.Stan ‘Wow’rinka se svým prvním titulem French Open (7. června 2015)

Stanimal opět doručil

Mužské finále dorazilo a přišlo s rachotem. Po prvním setu vypadal Djokovič hrozivě a byl na cestě k získání grandslamu, který mu unikal. Wawrinka na cestě do finále porazil velkého Federera. Bez boje by to nevzdal. Stan se také zdálo, že se zbavil veškeré pozornosti, kterou jeho rozvod v posledních měsících vzbudil.

S nebezpečným odvarem moci a jemnosti uvařil recept na vítězství. Djokovič neměl problémy se lžičkami a špachtlemi, které Murray a Nadal hodili, ale Wawrinkovy kuchyňské dřezy ho vytlačily za jeho hranici. Poté, co Wawrinka vyhrál druhý a třetí set, došlo k poklesu koncentrace, díky kterému se Djokovič ve čtvrtém setu dostal do vedení 3: 0.

Wawrinka to všechno stáhl dohromady, když vyrovnal set na 3: 3 a vyhrál zápas vítězstvím šesti z posledních sedmi her. Wawrinka při svém prvním mečbolu naservíroval T a Djokovič si myslel, že je po všem. Ale pozdní telefonát od linky a opětovné potvrzení od předsedy rozhodčího dokázaly, že služba se rozšířila.

Djokovič využil tohoto skluzu, když rychle získal bod zlomu při podání Wawrinky. Právě v těchto chvílích je Djokovič nejnebezpečnější a tato skutečnost hraje v mysli soupeře. Wawrinka udělal dobře, když si zachoval klidnou hlavu, zachránil bod zlomu, získal mečbol a střílel svou poslední vítěznou střelu - palčivou zadní rukou po čáře - jedna z mnoha palby dělových koulí vrhaných na Djokoviče.

Na pozápasové konferenci Djokovič řekl: Každý jednotlivý hráč, který je zde, zejména špičkoví hráči, chtějí získat tuto trofej stejně jako já. Myslím, že je to něco, co musíme mít na paměti. Nesnažím se teď uvolnit tlak pro sebe. Tlak je součástí toho, co dělám. Zvykl jsem si na to. V životě jsem zažil mnoho těžkých zápasů.

Když byla Wawrinka položena otázka na jeho myšlení, když byl zápas mimo titul, přiznal, že jsem z té hry byl opravdu nervózní, protože jsem věděl, že sloužím na zápas. Začínal jsem přemýšlet o vítězi French Open, o trofeji a o všem. Zkusil jsem se tedy soustředit. Poté jsem si uložil bod zlomu a jde o to, že si myslím, že jsem postupoval správně. To je nejdůležitější. Jedině tak si mohu dát šanci porazit ty nejlepší lidi.Serena Williamsová po svém vítězství nad Lucií Šafářovou ve finále (6. června 2015)

Serena se probojovala ke koruně

Remíza žen byla neméně zajímavá. Ano, je tu Serena Williamsová a ostatní hráči. Být Serenou Williamsovou ale není snadné. Vraťme se k loňskému French Open. Ve druhém kole ji přehrála Garbine Muguruzaová.

kolik her v sadě v tenise

Na letošním French Open to bylo pro Serenu téměř déjà vu. Ve druhém kole ji na své limity dotlačila Anna-Lena Friedsamová. Ačkoli Serena postupovala do třetího kola dobře, její trápení tím neskončilo. Další čtyři z jejích zbývajících pěti zápasů, včetně finále, byli tři seřizovači. Před semifinálovým střetnutím s Timea Bacsinzky dostala chřipku. Během zápasu vypadala bez energie a dezorientovaná. Navzdory tomu nejenže vyhrála zápas, ale v závěrečné sadě dala Bacsinzkému.

Po dobrém dni odpočinku vypadala Serena od začátku svého posledního zápasu proti Lucii Safarové nezastavitelně. Poté, co Serena pohodlně vyhrála proti ošemetné levé ruce, dělilo Serenu od jejího 20. grandslamu pět bodů. Při stavu 4-1 a 40-15 nahoře měla Serena určitý druh roztavení.

Vyhlídka na výhru 20. Grand Slamu a šance posílit její honbu po Steffi’s 22 jí těžce zatěžovaly mysl. Začala obsluhovat dvojchyby a bít nedbalé forhendy. To umožnilo Šafářové vstoupit do zápasu a byla skvělá jako okurka. Šafářová hrála tenistky, aby vyhrála druhý set v tie breaku a ve třetím si rychle dala přestávku.Serena Williamsová se svým 20. grandslamovým titulem, jen 2 za Steffi Grafovou a 4 za Margaret Courtovou

Ale kde je vůle (iams), tam je cesta! Serena se znovu soustředila, přeskupila se a přinesla zpět svoji A hru. Předvedla 6 z příštích 7 her, aby prošla cílovou páskou a získala svůj 20. grandslamový titul. A její oslava byla ve srovnání s oslavou ztlumená poté, co vyhrála 19. místo na Australian Open. Žádné zastrčené skoky, žádné dívčí kroucení, žádné zaťaté zuby. Její paže byly ve vzduchu a snažily se cítit tu nehmotnou sílu, která na ni svitla, když si to nejvíc přála.Při remíze mužů i žen na French Open mysl zvítězila nad tlakem na Champions. Andre Agassi, ve své knize Otevřeno, zmínil podivnou magnetickou sílu, která vás táhne k cílové čáře, když je na dohled. A pak, čím blíže k němu jdete, je další síla, která vás tlačí zpět.

Stan Wawrinka i Serena Williamsová čelily této síle, objaly ji, rozluštily a zvítězily. Vytvořil historii ziskem svého prvního titulu a ona upevnila své místo v historii jako šampionka třetím nejvyšším grandslamovým tahem. Djokovič a Šafářová získali v Paříži mnoho srdcí, protože byli tak laskaví při porážce a projevovali skvělé sportovní výkony při chválení svých dobyvatelů.

Federer, Monfils, Nadal, Djokovic, Wawrinka, Murray, Safarova a Williams se všichni vypořádali s různými druhy tlaku. Bylo docela nešťastné, že musel být jen jeden vítěz. Pro tenisové fanoušky to však byla čistá euforie, když byli svědky každého jejich zápasu, který byl pulzující a nejvyšší kvality. Mnozí z nich byli pravděpodobně v rozpacích, aby vybrali vítěze.

Nakonec to byl Game, Set and Match Tennis!

Populární Problémy

Dotek obličeje může způsobit ucpání pórů a šíření bakterií způsobujících akné. Jedním z nejhorších návyků, které můžete mít při léčbě akné, je neustálé dotýkání se obličeje - nebo ještě hůř, vybírání! Přestaňte se dotýkat nebo sbírat své ...

Mark Twain skvěle řekl: „Pokud nemohu v nebi pít bourbon a kouřit doutníky, nepůjdu.“ To je způsob myšlení většiny milovníků bourbonu: kde je bez bourbonu krása v pití? Pokud jste však nikdy neochutnali bourbon a ...

Po několika bouřlivých týdnech - které zahrnovaly povinné izolační období, pozitivní testy na COVID, kontroverze na výstavách a přerušení zahřívacích akcí - je 2021 Australian Open fi

Jak bezpečně převést pacienta. Přenesení pacienta z postele na židli nebo nosítka může být výzvou, protože je budete muset správně podepřít, abyste s ním mohli hýbat. Pacienti, kteří nemohou chodit ani vážit nohy, budou muset ...

Bílé plátěné boty jsou pohodlné, jednoduché a vypadají skvěle. Dají se však také pozoruhodně snadno zašpinit. Vzhledem k tomu, že jsou vyrobeny z bavlny, jsou vysoce savé a mohou snadno držet skvrny. Nicméně jen proto, že vaše ...

Zde je návod, jak sledovat nový dokumentový seriál EPIX „Slow Burn“ online bez kabelu.