Jak zmírnit zánět šlach

Tendinitida (zánět šlach) je zánět šlachy, což je tlustá vazivová šňůra, která spojuje sval s kostí. Tendinitida se může objevit kdekoli ve vašem těle, ale nejčastěji se objevuje v ramenou, kolenou, zápěstí a patách. Některé případy tendinitidy mohou trvat jen několik dní, zatímco jiné mohou vést k chronickému nepohodlí nebo bolesti, což může omezit rozsah pohybu a flexibility. Pomocí životního stylu a domácích prostředků nebo návštěvy lékaře můžete zmírnit případ tendinitidy a vyhnout se komplikacím.Metoda 1 ze 3: Rozpoznání příznaků Achillovy tendinitidy

 1. Obrázek s názvem Zmírnění tendonitidy Krok 11

  1 Uvědomte si své riziko tendinitidy. Každá osoba může mít prospěch z znalosti „rizikových faktorů“, které mohou zvýšit vaši šanci mít problémy s tímto stavem. Vědomí svého rizika vám může pomoci rozpoznat a efektivně s ním zacházet.
  • Čím jste starší, tím je pravděpodobnější, že budete trpět zánětem šlach.
  • Profesionální faktory, jako jsou opakující se pohyby, nepříjemné polohy, časté dosahování nad hlavou, vibrace a silná námaha, mohou zvýšit vaše riziko. Zvláště ohrožení mohou být tovární a stavební dělníci.
  • Riziko může zvýšit sport, jako je baseball, basketbal, bowling, golf, běh, plavání nebo tenis.
  • Pokud jste si dříve poranili oblast (podvrtnutí, napětí, zlomenina atd.), Je větší pravděpodobnost, že dostanete zánět šlach.
 2. Obrázek s názvem Zmírnění tendonitidy Krok 12

  2 Identifikujte potenciální příznaky. Tendinitida má mnoho různých příznaků, které se mohou pohybovat od mírných až po závažné. Identifikace potenciálních příznaků, které máte, vám může pomoci získat účinnou léčbu co nejdříve.
  • Zejména ráno můžete pociťovat bolest a ztuhlost šlachy nebo kloubu.
  • Můžete pociťovat bolest podél šlachy nebo kloubu, která se s činností stává závažnější.
  • Den po cvičení nebo namáhavé aktivitě můžete pociťovat silnou bolest.
  • Může dojít k mírnému otoku.
  • Vaše šlachy se mohou cítit znatelně silnější.
 3. Obrázek s názvem Zmírnění tendonitidy Krok 13

  3 Pozorujte bolest a problémy s pohyblivostí. Věnujte pozornost svému tělu kvůli jakékoli bolesti, která je přítomna podél vaší šlachy nebo kloubů, nebo pokud máte problémy s pohybem v jakékoli oblasti vašeho těla. Tyto příznaky mohou naznačovat tendinitidu a měly by být léčeny, aby se zabránilo další bolesti.
  • Můžete mít bolest, která je mírná až silná. Některé body mohou být citlivější než jiné v závislosti na přesném umístění tendinitidy.
  • V postižené oblasti můžete mít omezený rozsah pohybu, včetně snížené pohyblivosti.
 4. Obrázek s názvem Zmírnění tendonitidy Krok 14

  4 Rozlište tendinitidu od jiných zranění. Tendinitida se může objevit na částech vašeho těla, které často mají další zranění, jako je koleno nebo loket. Naučit se rozlišovat jinou bolest od tendinitidy v těchto částech vašeho těla může pomoci zúžit rozsah léčby.
  • Tendinitida může mít podobné příznaky jako artritida. Stejně jako artritida je často přítomen v kloubech, jako je rameno , loket, zápěstí , kyčle, kolena a kotníku a může mít rychlý nástup bolesti při pohybu.
  • Na rozdíl od artritidy můžete mít bolest z tendinitidy daleko od skutečného kloubu.
  reklama

Metoda 2 ze 3: Léčba tendinitidy doma

 1. Obrázek s názvem Zmírnění tendonitidy Krok 15

  1 Použijte princip RICE. Pokud máte opakující se případ tendinitidy nebo máte podezření, že ji můžete mít, můžete zkusit léčbu doma, než navštívíte lékaře. Počáteční aplikací RICE - odpočinek, led, komprese a elevace - můžete pomoci zmírnit zánět šlach a předcházet dalším problémům.
  • Uvědomte si, že i při včasné léčbě bolesti může tendinitida trvat déle než tři měsíce. Pokud budete čekat více než 1 až 1 a půl měsíce, než navštívíte lékaře, může trvat déle, než se stav zmírní.
 2. Obrázek s názvem Zmírnění zánětu šlach 16. krok

  2 Odpočiňte postiženou oblast. Dejte svému tělu šanci uzdravit se tím, že si odpočinete od stresujících aktivit. Proveďte ty s menším dopadem, jako je plavání a jízda na kole, které vám pomohou vyléčit zánět šlach.
  • Pokud se věnujete aktivitám s vysokým dopadem, jako je běh nebo tenis, přepněte na možnosti s menším dopadem. Můžete zkusit jízdu na kole, chůzi nebo plavání, abyste zůstali aktivní a přitom si postižená šlacha odpočinula.
  • Zeptejte se svého lékaře, zda doporučuje kotník nebo pneumatickou vačku, která vám pomůže omezit pohyb v kotníku, zatímco se vaše šlacha hojí.
  • Začněte jemným pohybem postižené oblasti, pokud si dáte několik dní úplného odpočinku, abyste předešli ztuhlosti.
 3. Obrázek s názvem Zmírnění tendonitidy Krok 17

  3 Na postižené místo naneste led. Na bolestivou oblast šlachy použijte ledový obklad. Zabalte kostky ledu nebo balíček ledu do utěrky a přidržte jej na postiženém místě 15–20 minut. Nejen, že led pomůže otupit nervy v této oblasti, ale také pomůže zmírnit otoky, což může také pomoci zmírnit vaši bolest.
  • První 2 dny můžete používat ledový obklad tak často, jak je třeba, po dobu 20 minut najednou. Počkejte 40 minut, než se ledová oblast mezi aplikacemi ledu zahřeje.
  • Lázeňskou vodu si můžete vzít smícháním ledu a vody ve vaně. Namočte oblast nebo celé tělo až na 20 minut.
  • Můžete zmrazit plastový pěnový kelímek plný vody, abyste jemně masírovali postižené místo.
  • Pokud je vám příliš chladno nebo se vám kůže otupí, vyjměte balení. Zahřejte 40 minut. Mezi ledový obklad a pokožku použijte ručník, abyste zabránili omrzlinám/popáleninám kůže.
 4. Obrázek s názvem Zmírnění tendonitidy, krok 18

  4 Stiskněte postiženou šlachu. Použijte zábal nebo kompresní elastický obvaz ke stlačení oblasti s tendinitidou. To může pomoci zmírnit otoky a zachovat pohyblivost v kloubu.
  • Otok může způsobit ztrátu pohyblivosti v poraněném kloubu nebo oblasti, takže jeho stlačení pomůže.
  • Používejte kompresi, dokud postižená oblast již nenadýmá.
  • Kompresní zábaly a obvazy dostanete v každé lékárně a mnoha velkých maloobchodních prodejnách.
 5. Obrázek s názvem Zmírnění zánětu šlach 19. krok

  5 Zvedněte postiženou oblast nad srdce. Zvedněte postiženou šlachu nebo kloub nad úroveň srdce. To může pomoci snížit otoky a může také pomoci zachovat pohyblivost vašeho kloubu.
  • Nadmořská výška je zvláště užitečná při tendinitidě kolena.
 6. Obrázek s názvem Zmírnění zánětu šlach 20. krok

  6 Vezměte si léky proti bolesti. Při silném nepohodlí a/nebo podle potřeby použijte léky proti bolesti. Tyto léky mohou pomoci zmírnit bolest a případné otoky.
  • Je také vhodné vzít volně prodejný lék proti bolesti, který funguje také jako protizánětlivý, jako je ibuprofen.
  reklama

Metoda 3 ze 3: Získání lékařské diagnózy a lékařského ošetření

 1. Obrázek s názvem Zmírnění tendonitidy, krok 21

  1 Navštivte svého lékaře. Pokud domácí léčba nefunguje nebo tendinitida nepříznivě ovlivňuje váš každodenní život, navštivte svého lékaře. Tendinitida je běžná a velmi léčitelná a včasná lékařská diagnóza vám pomůže získat správnou léčbu.
  • Můžete navštívit svého pravidelného lékaře nebo navštívit ortopeda, který se specializuje na léčbu poruch, jako je zánět šlach.
  • Váš lékař provede fyzickou prohlídku, aby zkontroloval příznaky tendinitidy, a pravděpodobně také požádá o zdravotní anamnézu, včetně faktorů, jako je typ činnosti, kterou děláte.
 2. Obrázek s názvem Zmírnění tendonitidy, krok 22

  2 Prozkoumejte příznaky se svým lékařem. Váš lékař zkontroluje známky nebo příznaky tendinitidy, jakmile popíšete své příznaky. Váš lékař může být schopen diagnostikovat tendinitidu jednoduchým vyšetřením namísto objednání podrobnějších testů. Jedním z běžných způsobů diagnostiky tendinitidy je palpace, kdy lékař pomocí rukou a prstů pečlivě cítí postižená místa.
  • Váš lékař může zkontrolovat otok podél šlachy nebo v odpovídající oblasti.
  • Může zkontrolovat zesílení nebo zvětšení velikosti vaší šlachy.
  • Váš lékař může hledat nebo cítit kostnaté ostruhy podél vašeho lokte, ramene, kolena nebo paty.
  • Váš lékař může nahmatat vaši šlachu a zeptat se vás, jaký je smysl maximální citlivosti.
  • Váš lékař může také vyzkoušet rozsah pohybu. Zejména uvidí, zda máte sníženou schopnost ohýbat kloub.
 3. Obrázek s názvem Zmírnění zánětu šlach 23. krok

  3 Získejte testy a diagnostiku. Pokud má lékař podezření, že máte zánět šlach, může vám po fyzickém vyšetření objednat vyšetření. Tyto testy mohou pomoci potvrdit diagnózu a pomoci lékaři formulovat léčebný plán.
 4. Obrázek s názvem Zmírnění tendonitidy, krok 24

  4 Nechte se podrobit rentgenu nebo proveďte MRI. Váš lékař nemusí být schopen diagnostikovat tendinitidu jednoduchým vyšetřením rukama. Může vám nařídit rentgen nebo MRI, aby zajistila, že vaše příznaky jsou důsledkem tendinitidy. MRI je dražší než rentgen, ale může být účinnější pro diagnostiku poranění měkkých tkání, jako je tendinitida.
  • Rentgenové záření a MRI vytvářejí snímky vnitřních oblastí kloubů a šlach a mohou lékaři usnadnit identifikaci nejen toho, zda máte zánět šlach, ale také přesně, kde je postižená oblast. To jí může pomoci lépe formulovat plán léčby.
  • Váš lékař může objednat rentgen, který bude vyžadovat, abyste seděli na místě, zatímco technik vytváří snímky postižené oblasti. To může pomoci lépe vidět kosti a může vykazovat kostní ostruhy nebo jakékoli zesílení nebo kalcifikaci vaší šlachy.
  • Váš lékař může objednat MRI, která bude vyžadovat, abyste několik minut leželi uvnitř velkého skeneru. MRI může ukázat, jak závažné je poškození vaší šlachy, a pomoci posoudit typ požadované léčby. Uvědomte si, že MRI není k diagnostice tendinitidy nutná a může být použita pouze v závažných případech.
 5. Obrázek s názvem Zmírnění tendonitidy, krok 25

  5 Zajistěte lékařské ošetření. Pokud je vaše tendinitida závažná, může vám lékař předepsat další, více zapojené léčby, jako jsou injekce, operace nebo fyzikální terapie. Ty mohou poskytnout určitou úlevu od bolesti a uzdravit stav.
  • V některých případech může lékař doporučit léčbu, jako je mimotělní terapie rázovou vlnou (ESWT). To používá tlakové vlny k vytvoření síly na vaše tkáně, zmírnění bolesti v oblastech postižených tendinitidou. V některých případech může být také doporučena ultrazvuková terapie. Obě tyto léčby mají nekonzistentní podporu výzkumu.
  • Některé studie podporují použití akupunktury při zánětu šlach.
  • Nejúčinnější bude pravděpodobně holistický přístup, který využívá léky a fyzickou terapii.
 6. Obrázek s názvem Zmírnění tendonitidy, krok 26

  6 Navštěvujte fyzioterapii. Návštěva fyzického terapeuta může pomoci posílit a protáhnout (zlepšit flexibilitu) postiženou oblast. Může vám pomoci zmírnit tendinitidu.
  • Studie ukázaly, že excentrické posilování, při kterém dochází ke smrštění svalu, je zvláště účinné při zánětu šlach.
 7. Obrázek s názvem Zmírnění tendonitidy, krok 277 Zvažte injekce kortizonu do postižené oblasti. Pokud je vaše tendinitida obzvláště závažná, může lékař zvážit podání kortizonu. Uvědomte si, že to není běžná léčba a může vám prasknout šlacha.
  • Kortikosteroidy mohou snížit zánět a pomoci zmírnit bolest.
  • Lékaři nedoporučují injekce kortizonu pro chronickou tendinitidu, což je případ tendinitidy, která trvá déle než tři měsíce.
 8. Obrázek s názvem Zmírnění tendonitidy, krok 28

  8 Zeptejte se na RYCHLOU operaci v postižené oblasti. Pokud se vaše tendinitida nezhojí po šesti měsících nechirurgické léčby, měli byste s lékařem zvážit operaci. Minimálně invazivní RYCHLÝ postup může pomoci zcela léčit tento stav.
  • FAST, neboli soustředěná aspirace tkáně jizvy, která k odstranění tkáně jizvy šlachy používá ultrazvuk a malé nástroje.
  • FAST má stejný účinek jako otevřená operace, ale nevyžaduje hospitalizaci.
  • Doba zotavení RYCHLE je obvykle 1–2 měsíce.
  reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Může mi pití čisté brusinkové šťávy pomoci? Chris M. Matsko, MD
  Lékař rodinné medicíny Dr. Chris M. Matsko je lékař v důchodu se sídlem v Pittsburghu v Pensylvánii. Díky více než 25 letům lékařského výzkumu získal Dr. Matsko ocenění Pittsburgh Cornell University Leadership Award for Excellence. Je držitelem titulu BS v oboru nutriční vědy na Cornell University a doktorátu z Temple University School of Medicine v roce 2007. Dr. Matsko získal v roce 2016 certifikaci pro psaní výzkumu od Americké asociace lékařských spisovatelů (AMWA) a certifikaci pro lékařské psaní a úpravy od University of Chicago v roce 2017. Chris M. Matsko, MD Rodinná medicína Lékař Expert Odpověď Ne, brusinkový džus může pomoci při ledvinových kamenech, ale ne při zánětu šlach.
 • Otázka Můžete dostat zánět šlach v oblasti stehna a dolní části hýždí? Chris M. Matsko, MD
  Lékař rodinné medicíny Dr. Chris M. Matsko je lékař v důchodu se sídlem v Pittsburghu v Pensylvánii. Díky více než 25 letům lékařského výzkumu získal Dr. Matsko ocenění Pittsburgh Cornell University Leadership Award for Excellence. Je držitelem titulu BS v oboru nutriční vědy na Cornell University a doktorátu z Temple University School of Medicine v roce 2007. Dr. Matsko získal v roce 2016 certifikaci pro psaní výzkumu od Americké asociace lékařských spisovatelů (AMWA) a certifikaci pro lékařské psaní a úpravy od University of Chicago v roce 2017. Chris M. Matsko, MD Rodinná medicína Lékař Expert Odpověď To je možné, ale nepravděpodobné. Bolest v této oblasti je obvykle způsobena ischiasem z míchy stlačující nerv.
 • Otázka Jak mohu léčit zadní tibiální tendonitidu doma? Miguel Cunha, DPM
  Podiatrist s certifikátem Dr. Miguel Cunha je zakladatelem společnosti Gotham Footcare a je pedikem se sídlem na Manhattanu v New Yorku. Dr. Cunha je chirurg nohou a kotníků se zkušenostmi s léčbou široké škály stavů chodidel a kotníků od drobných problémů až po komplexní rekonstrukční chirurgii nohou a kotníků. Dr. Cunha získal DPM od Temple University School of Podiatric Medicine a dokončil svůj pobyt jako hlavní rezident ve Washington Hospital Center a Georgetown University, kde se specializoval na traumata dolních končetin, záchranu diabetických končetin a rekonstrukční chirurgii nohy a kotníku . Dr. Cunha je členem Americké podiatrické lékařské asociace, New Yorkské podiatrické lékařské asociace, American College of Foot and Ankle Surgeons a je držitelem certifikace v oboru podiatrická medicína. Miguel Cunha, DPM Expertní odpověď pediatrického certifikovaného odborníka K tomu obvykle dochází, pokud máte napětí v oblasti Achillovy šlachy a nesprávnou podporu klenby. Ujistěte se, že vaše obuv má správné vložky, které podpírají vaše nohy. Když se bolest poprvé objeví, použijte na oblast led, ale přepněte na teplo, pokud bolest přetrvává i po několika dnech. Noční dlahy také pomohou protáhnout vaši plantární fascii a Achillovu šlachu, což může pomoci zmírnit vaše příznaky.
Nezodpovězené otázky
 • Jak rychle mohu zmírnit zánět šlach?
 • Jak poznám, že mám problém s achillou v patě?
Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Tipy

 • Lehké cvičení může pomoci snížit tuhost spojenou s neaktivitou zraněné oblasti.
 • Plazma bohatá na krevní destičky nebo PRP je experimentální léčba, která může pomoci chronické tendinitidě. Studie však pro tuto léčbu příliš neslibují, proto se používá jen zřídka.

reklama

Varování

 • Nezabalujte poraněnou oblast příliš těsně; můžete přerušit oběh.
reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Ledový balíček
 • Závěs nebo ortéza
 • Volně prodejné léky proti bolesti

Podpořte vzdělávací misi wikiHow

Každý den na wikiHow tvrdě pracujeme na tom, abychom vám poskytli přístup k informacím a informacím, které vám pomohou žít lepší život, ať už vás to bude udržovat v bezpečí, zdravější nebo zlepšit vaši pohodu. Uprostřed současné krize veřejného zdraví a hospodářské krize, kdy se svět dramaticky mění a všichni se učíme a přizpůsobujeme změnám v každodenním životě, lidé potřebují wikiHow více než kdy jindy. Vaše podpora pomáhá wikiHow vytvářet podrobnější ilustrované články a videa a sdílet naši důvěryhodnou značku instruktážního obsahu s miliony lidí po celém světě. Zkuste dnes přispět na wikiHow.Populární Problémy

Zde je kompletní přehled toho, jak sledovat bezplatný přímý přenos hry Michigan State vs Bradley, pokud nemáte kabel.Jak změřit velikost krku a délku rukávu. Pokud plánujete koupit společenskou košili pro sebe nebo svého přítele, je důležité správně měřit krk a rukáv. Snadno je najdete a výsledkem je atraktivní ...

Matteo Berrettini nedávno nakreslil analogii mezi velkou 3 mužského tenisu - Rafaelem Nadalem, Rogerem Federerem a Novakem Djokovičem - a basketbalovými sportovci.Americká utopie Davida Byrna míří na obrazovku v sobotu 17. října. Zde je návod, jak ji můžete sledovat online zdarma.Toto vítězství je prvním britským daviscupovým vítězstvím od roku 1936, kdy Fred Perry zvedl pro svou zemi Davisův pohár.

Zde je návod, jak sledovat živý přenos play off hry Eagles vs Saints na počítači, telefonu, Roku, Fire TV, Apple TV nebo jiném streamovacím zařízení.