Jak aplikovat terapii chladem

Terapie za studena je také známá jako kryoterapie a je to metoda používaná ke snížení bolesti a otoku při úrazech bezprostředně po jejich vzniku. Existuje mnoho forem chladu a ledu, které lze použít na místo poranění, což činí z terapie chladem univerzální řešení řešení okamžitých potřeb bolesti.

Metoda 1 ze 3: Aplikace studené terapie na úraz

 1. Obrázek s názvem Aplikovat chladovou terapii Krok 1

  1 Využijte chladovou terapii jako součást CENY. PRICE znamená ochrana, odpočinek, led, komprese a nadmořská výška. Námraza zranění těsně poté, co se stane, je důležitá a měli byste používat každý prvek CENY ve spojení s chladovou terapií. Každý prvek CENY je užitečný při pomoci ledu vykonávat svou práci, tj. Snížit bolest z otoku a zánětu.
  • Jinými slovy, vyberte si jeden způsob podávání chladové terapie jako součást svého CENOVÉHO režimu.


 2. Obrázek s názvem Apply Cold Therapy Krok 2

  2 Použijte gelové balení. Balení gelu je flexibilní plastový sáček naplněný zmrazitelným gelem. I po zmrazení jsou gelové obaly stále tvárné a užitečné pro umístění na poraněnou oblast. Díky této flexibilní charakteristice lze gelové obaly snadno tvarovat na poraněných částech těla.
  • Gelové obaly je nejlepší skladovat v mrazničce, aby je bylo možné okamžitě vyjmout a použít.
  • Gelové obaly jsou opakovaně použitelné a lze je jednoduše vložit zpět do mrazničky, jakmile s nimi skončíte.
  • Mezi kůži a gelový obal použijte tenký hadřík nebo ručník, abyste zabránili omrzlinám.
  • Můžete si vytvořit vlastní gelové balení zmrazením 2 šálků vody a 1 šálku alkoholu v galonovém plastovém mrazicím sáčku.
 3. Obrázek s názvem Apply Cold Therapy Krok 3

  3 Naneste chemický studený zábal. Chemické studené obaly jsou užitečné pro venkovní první pomoc, protože nejsou zmrazené. Místo toho obal zmáčkněte nebo ohněte, aby došlo k rozbití chemikálií uvnitř. Směs vody a dusičnanu amonného vytváří chemickou reakci, která balíček okamžitě ochladí.
  • Po ohnutí nebo naražení do studeného obalu za účelem promíchání chemikálií uvnitř lze chemický studený balíček aplikovat stejně jako zmrazený gelový balíček.
  • Chemické chladící obaly nemusí být chlazeny, takže jsou užitečné při vhození do tašky, když odcházíte z domu. Můžete je také zahrnout do lékárničky, kterou nosíte s sebou.
  • Uchovávejte tenký hadřík nebo ručník s chemickým studeným obalem, abyste zabránili popálení mrazem na kůži.
 4. Obrázek s názvem Apply Cold Therapy Krok 4

  4 Najděte cokoli, co je studené. Nejste omezeni na gelové balení nebo chemické studené balení. Do mrazničky můžete použít cokoli, co lze bezpečně přiložit na tělo. Můžete použít plastovou tašku naplněnou kostkami ledu. Můžete dokonce použít sáček neotevřené mražené zeleniny.
  • Použijte stejný princip, jaký byste použili pro gelový balíček - použijte tenký ručník mezi ledovým balíčkem a kůží a vraťte jej do mrazničky, až budete hotovi.
  • Pokud používáte mraženou zeleninu nebo jiné potraviny, mějte na paměti, že by se mohla rozmrazit a být nepoživatelná. Před použitím se ujistěte, že jste v pořádku.
  • Drž se dál od mraženého masa, protože jak maso taje, bakterie v syrovém mase se mohou aktivovat a přenést na kůži.
  • Můžete také použít tuhé zmrazené předměty, jako jsou balíčky tvrdého ledu (jako by byly použity v chladiči potravin) nebo láhev na zmrzlou vodu, ačkoli tyto položky nemusí být tak účinné, protože se nemohou přizpůsobit každému povrchu.
 5. Obrázek s názvem Apply Cold Therapy Krok 5

  5 Použijte sprej vapocoolantu. Vapocoolantové spreje jsou užitečné, pokud potřebujete spíše rychlý chladivý efekt než dlouhodobou námrazu. Tyto spreje se velmi rychle odpařují. Při odpařování odvádějí z těla teplo a poskytují okamžitou, ale dočasnou úlevu.
  • Vapocoolantové spreje se často používají k lokální úlevě od bolesti, například v souvislosti s vložením IV nebo jiné jehly (jako očkovací dávka), spíše než jako léčba podvrtnutí nebo poranění svalů.
 6. Obrázek s názvem Apply Cold Therapy Krok 6

  6 Dejte si ledovou koupel. Ledové koupele jsou užitečné pro ponoření poraněných kloubů nebo jiných částí těla, které jsou nepříjemné k zabalení, jako jsou lokty, kotníky, chodidla a ruce. Jednoduše naplníte dostatečně velkou nádobu na poraněnou část těla kostkami ledu a vodou. Nejprve byste však měli zabalit zranění, abyste zajistili kompresi i izolaci od chladu.
  • Můžete naplnit vanu, čistý chladič nebo velký kbelík a připravit odpovídající ledovou lázeň.
 7. Obrázek s názvem Aplikovat chladovou terapii Krok 7

  7 Dopřejte si ledovou masáž. Možná jste už slyšeli o masážích, které pomocí tepelné terapie zahřívají svaly k úlevě od bolesti. Ledová masáž se však snaží dosáhnout opačného účinku. Led otupuje bolavé svaly jako analgetikum, stejně jako snižuje zánět a otoky. K tomuto účinku přispívá masáž manipulací s měkkými tkáněmi.
  • Terapeut ledové masáže vezme kouli ledu a umístí ji do plastové hůlky, aby mohli tlačit led podél vašich svalů, aniž by si zmrazili ruce nebo prsty.
 8. Obrázek s názvem Apply Cold Therapy, krok 8

  8 Zkuste kryo/manžetu. Pokud potřebujete kompresi s chladovou terapií, kryo/manžeta poskytuje obojí. Jedná se o rukáv, který navléknete na poraněnou končetinu, a přiložený váček se naplní studenou vodou. Trubice vedoucí z nádrže do pouzdra pumpuje rukáv plný studené vody. Voda by měla být vypouštěna z manžety jednou za dvě hodiny.
  • Kryo/manžety jsou užitečné po operaci kloubů a končetin k úlevě od bolesti.
 9. Obrázek s názvem Apply Cold Therapy, krok 9

  9 Zabraňte infekci léčivým ledem. Pokud máte na poranění oděr, je užitečné použít led ošetřený antiseptikem, jako je jód nebo chlorhexidin. Umístění ošetřeného ledu přímo na kůži umožní přenos léků, což může zabránit infekci v kožním otvoru. Tyto přípravky mohou také obsahovat lidokain, což je anestetikum, které může zastavit bolest v této oblasti.
  • Můžete například zmrazit formičku na nanuky, podnos na kostky ledu nebo jinou nádobu naplnit vodou smíchanou s 10% povidon-jodu a 2% lidokainu pomocí nanukové tyčinky. Když ji potřebujete, můžete uchopit nanukovou tyčinku a otřete léčivý led bolestí, abyste poskytli úlevu od bolesti a prevenci infekcí. Udržujte léčivý led v pohybu nebo se valte po zranění, aby nedošlo k poškození kůže. Udělejte to pouze 10 minut nebo méně.
  reklama

Metoda 2 ze 3: Použití metody CENA

 1. Obrázek s názvem Apply Cold Therapy, krok 10

  1 Použijte CENU pro akutní zranění. Led je nejužitečnější pro léčbu akutního poranění a méně užitečný pro léčbu opakující se bolesti (nebo chronické bolesti). Důvodem je, že cílem studené terapie je rychle snížit bolest způsobenou zánětem a otokem, které jsou přítomny při akutním poranění a obvykle chybí při chronické bolesti.
  • Na chronickou bolest je lepší teplo.
  • Teplo k akutnímu poranění můžete přidat až poté, co několik dní použijete jen studenou terapii.
  • Důvodem je, že teplo zvyšuje průtok krve, což je opak toho, co chcete udělat pro snížení bolesti po zranění. Po několika dnech studené terapie se bolest výrazně sníží.
 2. Obrázek s názvem Aplikovat chladovou terapii Krok 11

  2 Chraňte zranění. Použití ledu jako součásti metody PRICE při úrazech sníží bolest a otoky, možná dokonce zkrátí dobu hojení. Prvním krokem CENY je ochrana, ve které byste měli přestat pohybovat poraněnou tkání pomocí berle nebo dlahy.
  • Ochrana před zraněním zabrání ještě většímu poškození vašeho těla.
 3. Obrázek s názvem Apply Cold Therapy, krok 12

  3 Odpočívejte poraněnou část těla. Po omezení pohyblivosti poranění je důležité, aby si zraněný v krátkodobém horizontu našel bezpečné místo k odpočinku. Z dlouhodobého hlediska to znamená, že zraněnou část těla příliš nepoužíváte, dokud se zcela nezhojí.
  • Pokud si například poraníte zápěstí, měli byste se vyvarovat zvedání těžkých břemen a aktivit, které vyžadují flexi zápěstí, dokud tlak již nezpůsobí bolest, nebo alespoň 1 až 2 dny.
 4. Obrázek s názvem Apply Cold Therapy, krok 13

  4 Zmrazte zranění. Studenou terapii (kryoterapii) můžete použít jako součást metody RICE ve formě kostek ledu nebo jakoukoli z metod studené terapie - balíčky ledu, mražená zelenina, lahve se zmrzlou vodou, ledové koupele, ledové masáže atd. Nechte led působit vždy 15–20 minut, poté jej stejně dlouhou dobu odeberte a poté led znovu naneste.
  • Tuto metodu 15 zapnutí/vypnutí byste měli používat co nejčastěji prvních 24 až 48 hodin po zranění.
 5. Obrázek s názvem Naneste chladovou terapii Krok 14

  5 Použijte kompresi. Komprese je užitečná v kombinaci s ledem ke snížení otoku a zánětu. Měl by být použit první jeden až dva dny po úrazu. Komprese zužuje cévy, aby omezila otoky a nadměrné krvácení.
  • Komprese lze dosáhnout zabalením zranění esovým obvazem nebo použitím kompresního pouzdra, jak je uvedeno v nastavení kryo/manžety.
 6. Obrázek s názvem Aplikovat chladovou terapii Krok 15

  6 Zvedněte bolestivou oblast. Kromě odpočinku, používání ledu a použití komprese pomáhá zvedání zranění procesu hojení. Nadmořská výška umožňuje gravitaci odvádět tekutiny z místa poranění, čímž snižuje zánět a otoky. Snížení tekutin může také znamenat snížení bolesti.
  • Udržujte dolní končetiny vyvýšené nad boky.
  • Horní končetiny mějte zvednuté v závěsu nebo na polštáři.
  • Nadmořská výška by měla být nejvyšší prioritou první 2 dny po zranění.
  reklama

Metoda 3 ze 3: Vědět, kdy použít terapii chladem

 1. Obrázek s názvem Apply Cold Therapy, krok 16

  1 Pochopte, jak funguje terapie chladem. Základním bodem kryoterapie neboli chladové terapie je snížení bolesti a prevence dalšího poškození poraněného místa. Toho je dosaženo odříznutím otoku a zánětu, které stlačují nervová zakončení. Led otupuje lokalizované poranění zúžením cév a zpomalením průtoku krve k poranění.
  • Ostatní principy metody PRICE také usilují o snížení průtoku krve ke zranění, jako je odpočinek, stlačení cév a používání elevace, aby se tekutiny nehromadily v místě poranění.
 2. Obrázek s názvem Aplikovat chladovou terapii Krok 172 Po akutním poranění naneste led. Lidé mnohdy nevědí, zda po zranění sáhnout po terapii teplem nebo chladem. Základní pravidlo zní, že teplo pomáhá svalům relaxovat, zatímco chlad snižuje záněty a bolest. Terapie chladem je proto nejlepší pro akutní poranění a tepelná terapie je nejlepší pro chronická poranění.
  • Akutní zranění jsou ta, která vzniknou při nehodě nebo traumatickém fyzickém incidentu, jako je pád nebo náraz do někoho ve sportovní hře.
  • Chronická poranění jsou ta, která se časem nahromadila a jsou obvykle způsobena nadměrným používáním, jako je zánět šlach.
 3. Obrázek s názvem Apply Cold Therapy, krok 18

  3 Krátce použijte led. Vzhledem k tomu, že terapie chladem je zaměřena na záněty a otoky, které se v průběhu času snižují, je nejlepší použít terapii chladem prvních několik dní po úrazu a poté střídat teplo. Nezapomeňte nanést led maximálně 20 minut, přičemž mezi aplikacemi nechte pokožku 10 až 20 minut odpočívat.
 4. Obrázek s názvem Apply Cold Therapy, krok 194 Vydržte používat teplo. Poté, co jste dva až tři dny pilně používali chladovou terapii a zánět ustoupil, je v pořádku přidat tepelnou terapii. Teplo a chlad můžete střídat aplikací studené terapie po dobu 10 minut, po níž následuje 10 minut tepla. Toto střídání zvyšuje průtok krve ke zranění, což urychluje hojení.
  • Tepelnou terapii najdete v láhvi s horkou vodou, vyhřívací podložce, teplém mokrém ručníku atd. Mezi kůži a láhev s horkou vodou mějte vrstvu látky, aby nedošlo k popálení.
  reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Kolik druhů aplikací za studena existuje? Sarah Gehrke, RN, MS
  Registrovaná sestra Sarah Gehrke je registrovaná sestra a licencovaná masážní terapeutka v Texasu. Sarah má více než 10 let zkušeností s výukou a procvičováním flebotomie a intravenózní (IV) terapie s využitím fyzické, psychologické a emocionální podpory. V roce 2008 získala licenci Massage Therapist od Amarillo Massage Therapy Institute a M.S. v ošetřovatelství z University of Phoenix v roce 2013. Sarah Gehrke, RN, MS Odpověď odborníka na registrovanou sestru Existuje několik typů aplikací nachlazení na poranění, jako například: 1. Ledové zábaly 2. Chladivé zábaly/gelové zábaly 3. Vapocoolantové spreje 4. Kryo/manžeta 5. Medikovaný led Při použití těchto metody jako domácí opravné prostředky dávejte pozor, abyste si nespálili kůži ledem. Vždy se můžete poradit se svým poskytovatelem zdravotní péče, abyste zjistili, která metoda je pro vás nejlepší.
 • Otázka Jaká je výhoda aplikace za studena? Snižuje otok, který zastavuje modřiny a činí zranění méně bolestivým pro vás.
Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Varování

 • Nepoužívejte chladovou terapii u lidí s oběhovými problémy, jako je Raynaudův fenomén (který postihuje malé cévy v končetinách).
 • Nepoužívejte terapii chladem u osob s přecitlivělostí na chlad.
 • Typem přecitlivělosti je studená hemoglobinurie nebo příliš rychlé rozpadání červených krvinek.
 • Dalším typem přecitlivělosti je studená kopřivka nebo propuknutí v úlech při zahřátí po ochlazení.
 • Studený erytém je forma přecitlivělosti na chlad, vyrážka způsobená vystavením chladu.
 • Anestézie vás může vystavit citlivosti na chlad, protože lidé nemohou zjistit, jak je zima, což vede k riziku omrzlin.
 • Pokud si někdy nejste jisti, co dělat nebo zda použít nebo ne použít terapii chladem, poraďte se s lékařem.
reklama

Podpořte vzdělávací misi wikiHow

Každý den na wikiHow tvrdě pracujeme na tom, abychom vám poskytli přístup k informacím a informacím, které vám pomohou žít lepší život, ať už vás to bude udržovat v bezpečí, zdravější nebo zlepšit vaši pohodu. Uprostřed současné krize veřejného zdraví a hospodářské krize, kdy se svět dramaticky mění a všichni se učíme a přizpůsobujeme změnám v každodenním životě, lidé potřebují wikiHow více než kdy jindy. Vaše podpora pomáhá wikiHow vytvářet podrobnější ilustrované články a videa a sdílet naši důvěryhodnou značku instruktážního obsahu s miliony lidí po celém světě. Zkuste dnes přispět na wikiHow.Populární Problémy

Jak cvičit štěně border kolie. Štěňata border kolie mají jedny z nejvyšších energetických hladin ze všech plemen. Každý den potřebují značné množství fyzických cvičení. Vaše štěně border kolie dobře reaguje na výcvik, takže může ...Jak používat řezací hořák. Oxyacetylenový hořák, také známý jako foukací hořák, je nebezpečný řezací systém, ale je to také účinný a užitečný nástroj, pokud potřebujete řezat ocel. Vytvořením bezpečného pracovního prostředí a pečlivým monitorováním ...

Pokud žijete v USA, zde je několik různých způsobů, jak můžete v přímém přenosu sledovat kompletní zpravodajství z olympijských závodů BMX mužů a žen.„Stargirl“ se vrací pro 2. sezónu v úterý 10. srpna. Zde je návod, jak můžete sledovat nové epizody streamované online, pokud nemáte kabel.Čtvrtá sezóna seriálu Floribama Shore má premiéru. Pokud nemáte kabel, zde je několik různých způsobů, jak můžete sledovat nové epizody streamované online zdarma.

Série ATP Masters 1000, která byla zahájena v roce 1990, uděluje vítězi každého turnaje 1000 bodů.