Jak aplikovat různé druhy bandáží

Potřebujete obvázat ránu nebo zranění? Většina standardních lékárniček je dodávána se sterilními gázovými podložkami, absorpčními obvazy, lepicí páskou, válečkovými obvazy a trojúhelníkovým obvazem a také běžnými lepicími obvazy. V případě nouze můžete jako obvaz použít jakýkoli čistý savý materiál. Aplikace obvazů k hlubokým řezům, ošetřování těžkých bodných ran a řešení popálenin a vyčnívajících kostí, to vše vyžaduje trochu jiné techniky. Před použitím obvazu se ujistěte, že znáte správný postup.

Metoda 1 z 5: Použití páskového obvazu

 1. Obrázek s názvem Naneste různé druhy bandáží Krok 1

  1 Vědět, kdy použít stahovací obvazy. Pásové obvazy se dodávají v různých velikostech a typech. Tyto obvazy jsou ideální k zakrytí drobných ran a škrábanců a drobných ran. Tyto obvazy jsou zvláště účinné pro použití na rány na rukou a/nebo prstech, protože snadno překrývají malé řezné rány a zůstávají pevně přichyceny při aplikaci do neobvyklých úhlů.
 2. Obrázek s názvem Naneste různé druhy bandáží Krok 2

  2 Vyber velikost. Páskové obvazy se dodávají v baleních jedné velikosti a více baleních mnoha velikostí. Při každém výběru páskového obvazu se ujistěte, že polstrovaná gázová část obvazu je větší než samotná rána.
 3. Obrázek s názvem Naneste různé druhy bandáží Krok 3

  3 Odstraňte obal. Většina páskových obvazů, tvořených elastickou nebo látkovou samolepkou přes malý kousek gázy, je balena jednotlivě. Než se pokusíte aplikovat obvaz, vyjměte jej z obalu a odstraňte krycí vrstvy na lepicí části obvazu.
 4. Obrázek s názvem Naneste různé druhy bandáží Krok 4

  4 Na ránu přiložte gázu. Pásové obvazy mají malý kousek gázy vystředěný v kousku lepicí pásky. Umístěte polstrovanou část gázy obvazu přímo na ránu. Dávejte pozor, abyste část obvazu nepřilepili lepicí páskou na ránu, protože to může při sejmutí obvazu otevřít řez.
  • V případě potřeby můžete na gázovou podložku před nanesením obvazu na ránu nanést malé množství antibakteriální masti.
  • Snažte se nedotýkat se gázy prsty, abyste do obvazu nepřenesli žádnou špínu nebo choroboplodné zárodky.


 5. Obrázek s názvem Naneste různé druhy bandáží Krok 5

  5 Pevně ​​připevněte lepidlo. Jakmile překryjete ránu gázovou částí obvazu, jemně natáhněte část lepicí pásky obvazu a pevně ji připevněte k pokožce obklopující ránu. Ujistěte se, že v lepicí pásce není žádná vůle ani žádné mezery, aby obvaz bezpečně zůstal na jednom místě.
 6. Obrázek s názvem Naneste různé druhy bandáží Krok 6

  6 Pravidelně měňte. Budete chtít pravidelně odstraňovat a vyměňovat pásový obvaz. Při výměně obvazu důkladně očistěte a osušte ránu a před opětovným připojením náhradního obvazu nechte několik minut působit na vzduch. Dávejte pozor, abyste při odstraňování obvazu nedovolili tahání nebo tahání za samotnou ránu.
  • Pásové obvazy byste měli vyměnit, kdykoli zvlhnou. Rovněž budete chtít vyměnit obvaz, jakmile se gázová vložka nasákne tekutinou vytékající z rány.
  reklama

Metoda 2 z 5: Přiložení zavinovacího/elastického obvazu

 1. Obrázek s názvem Naneste různé druhy bandáží Krok 7

  1 Vědět, kdy použít elastické/ovinovací obvazy. Pokud je rána příliš velká na to, aby ji bylo možné pokrýt páskovým obvazem, je nejlepší ránu přikrýt gázou a elastickým/zavinovacím obvazem. Tyto obvazy jsou ideální pro větší rány na končetinách, jako jsou paže nebo nohy, protože obvaz se úhledně ovine kolem končetiny.
 2. Obrázek s názvem Naneste různé druhy bandáží Krok 8

  2 Zajistěte gázu. Elastické/zavinovací obvazy nejsou určeny k zakrytí rány. Před aplikací obvazu budete muset na ránu aplikovat sterilní gázu. Ujistěte se, že gáza pokrývá celou ránu. Je lepší použít gázové podložky, které jsou o něco větší než rána.
  • V případě potřeby můžete na vnější stranu samotné gázy použít pásku, aby držela na místě, dokud ji nezakryjete elastickým obvazem.
  • Opět můžete na podložku aplikovat léčivou mast, která pomůže desinfikovat a uzdravit ránu.
 3. Obrázek s názvem Naneste různé druhy bandáží Krok 9

  3 Zabalte elastický obvaz. Jakmile je gázová podložka na svém místě, musíte oblast zabalit elastickým obvazem. Začněte zabalením obvazu pod ránu. Pohybem nahoru aplikujte obvaz a při každém novém průchodu zakryjte alespoň polovinu obvazu. Budete hotovi, když obvaz přiložíte na místo nad ranou.
 4. Obrázek s názvem Naneste různé druhy bandáží Krok 10

  4 Připevněte obvaz. Nyní, když byl aplikován elastický/ovinovací obvaz, musíte jej upevnit. To lze provést několika způsoby. Pomocí pásky nebo spon můžete držet konec elastického obvazu na místě. Před zajištěním konce obvazu se ujistěte, že obvaz není příliš těsný.
 5. Obrázek s názvem Naneste různé druhy bandáží Krok 11

  5 Pravidelně měňte. Aby rána mohla odtékat a hojit se, musíte čas od času odstranit elastický obvaz. Pokaždé, když odstraníte obvaz, ránu důkladně očistěte a osušte a nechte ji několik minut sedět na čerstvém vzduchu. Obecně platí, že budete muset vyměnit obvaz alespoň jednou denně nebo když drenáž z rány prosákne gázovou podložkou. reklama

Metoda 3 z 5: Naučit se základy bandáže

 1. Obrázek s názvem Naneste různé druhy bandáží Krok 12

  1 Pochopte účel obvazu. Zatímco mnoho lidí si myslí, že obvazy se používají k zastavení krvácení nebo infekce, ve skutečnosti jsou zvyklé držet obvaz na místě. Bandáže přicházejí s malým kouskem obvazu (jako náplast) nebo jsou navlečeny přes horní část samostatného kusu sterilního obvazu. To je důležité si uvědomit, protože pokud jednoduše obléknete obvaz přes ránu bez obvazu, rána bude nadále krvácet a může se nakazit. Nikdy nepřikládejte obvaz přímo na ránu.
 2. Obrázek s názvem Naneste různé druhy bandáží Krok 13

  2 Vyvarujte se příliš těsného obvazu. Pokud jste někdy byli na konci příliš těsného obvazu, víte, jaké nepohodlí to může způsobit. Pokud je obvaz připevněn příliš těsně, může způsobit větší poškození rány/těla a způsobit nepohodlí/bolest nositeli. Bandáž by měla být aplikována dostatečně pevně, aby obvaz nebyl odhalený nebo uvolněný, ale dostatečně volný, aby neomezoval průtok krve.
 3. Obrázek s názvem Naneste různé druhy bandáží Krok 14

  3 Na přestávky a vykloubení použijte obvaz. Na rány nemusí být použity všechny obvazy; obvaz můžete použít i na zlomeniny kostí a vykloubení. Pokud se setkáte se zraněním, jako je zlomenina kosti, vykloubená paže, problémy s očima nebo jiné vnitřní zranění, můžete jej podepřít a zajistit obvazem. Jediným rozdílem při bandážování vnitřních zranění je to, že nemusíte používat žádnou gázu/obvaz. Na tato poranění se používá speciální druh obvazu (na rozdíl od náplastí nebo podobného obvazu). K podpoře se obvykle používá trojúhelníkový obvaz, obvaz ve tvaru písmene T nebo obvazová páska.
  • Jakékoli podezřelé zlomeniny nebo dislokace lze tímto způsobem podporovat, dokud nenavštívíte lékaře.
 4. Obrázek s názvem Naneste různé druhy bandáží Krok 15

  4 Vědět, kdy vyhledat lékařskou pomoc. Obvaz drobných ran je vhodný pro domácí léčbu, ale pokud se někdy setkáte s vážnou ránou, měli byste si ji obvazovat jako způsob ochrany rány, dokud nebudete moci vyhledat řádnou lékařskou pomoc. Pokud si nejste jisti, zda vaše zranění/poranění představuje „vážné zranění“, měli byste zavolat na místní linku zdravotní sestry a požádat o radu.
  • Pokud obvazujete ránu a ta se stále nezačala hojit nebo způsobuje výraznou bolest po 24 hodinách, měli byste vyhledat pomoc lékaře.
  • Pokud je rána větší než 3 cm, ztrácí kůži a/nebo zahrnuje podkladové tkáně, je nejlepší vyhledat lékařskou pomoc.
 5. Obrázek s názvem Naneste různé druhy bandáží Krok 16

  5 Před bandáží očistěte a ošetřete rány. Pokud nejste v nouzové situaci nebo nespěcháte, měli byste si vždy udělat čas na důkladné očištění rány před obvazem. Pomocí vody opláchněte ránu zbavenou nečistot a mýdlem nebo dezinfekčním prostředkem zabijte všechny bakterie. Ránu osušte a naneste antiseptický krém, abyste zabránili infekci. Obvaz a obvaz by měly být aplikovány přes horní část.<
  • Pokud jsou kolem poranění nějaké úlomky, otřete je gázou pryč před zraněním hvězdicovým vzorem před opláchnutím. To pomáhá zabránit tomu, aby voda vypláchla částice do rány.
  reklama

Metoda 4 z 5: Bandážování drobné rány

 1. Obrázek s názvem Naneste různé druhy bandáží Krok 17

  1 Pro malé řezy použijte páskový obvaz. Nejběžnějším typem bandáže je pásový obvaz-obvykle známý jako Band-Aid, což je ve skutečnosti obchodní značka. Ty jsou nejlepší pro použití na malé řezy a odřeniny, které se vyskytují na rovném povrchu. Chcete-li použít, jednoduše odstraňte podložku z voskového papíru a umístěte část gázy na ránu. Pomocí lepivých křídel zajistěte obvaz, dávejte pozor, abyste je příliš netáhli, jinak by se obvaz odlepil.
 2. Obrázek s názvem Naneste různé druhy bandáží Krok 18

  2 Na rány prstů na rukou a nohou použijte obvaz na klouby. Kloubový obvaz je speciální lepicí obvaz ve tvaru písmene „H“. To usnadňuje aplikaci na řezy a oděrky mezi prsty nebo prsty. Odlepte podložku z voskového papíru a poté umístěte křídla tak, aby se pohybovala mezi prsty/prsty, přičemž střední část je umístěna nad ranou. To pomůže obvazu zůstat na místě déle. To je důležité, protože rány mezi prsty na rukou a nohou jsou v často pohybované oblasti těla.
 3. Obrázek s názvem Naneste různé druhy bandáží Krok 19

  3 Na plátky a řezy použijte motýlí obvaz. Motýlí bandáž lze poznat podle dvou lepivých lepicích proužků spojených tenkým nelepivým proužkem bandáže. Tento styl obvazu se používá k udržení uzavřeného řezu, nikoli k absorpci krve nebo prevenci infekce. Pokud máte plátek nebo řez, který lze ‚odtrhnout‘, můžete zvážit použití motýlkového obvazu. Odlepte podložku a poté umístěte obvaz tak, aby lepivé části byly na obou stranách řezu. Zatáhněte za uzávěr trochu pevně, abyste pomohli zavřít řez. Nelepivý středový proužek by měl být umístěn přímo na ránu.
  • Kousek sterilní gázy zajištěné páskou by měl být umístěn na motýlkový uzávěr po dobu alespoň prvních 24 hodin, aby se zabránilo infekci, zatímco řez se sám utěsňuje.
 4. Obrázek s názvem Naneste různé druhy bandáží Krok 20

  4 K převázání popáleniny použijte gázu a lepicí pásku. Pokud zažijete a drobné popáleniny (příznaky zahrnující zarudnutí, otok, mírnou bolest a postižená oblast není větší než 3 palce široká), můžete ji ošetřit doma základním obvazem. K zakrytí popáleniny použijte kousek sterilní, ideálně nelepivé gázy (protože i drobné popáleniny se mohou neočekávaně puchýřit nebo otevřít). Poté použijte lepicí pásku k zajištění gázy na místě. Lepicí obvaz by vůbec neměl přijít do kontaktu s popáleninou.
 5. Obrázek s názvem Naneste různé druhy bandáží Krok 21

  5 Použijte moleskin k obvazu blistru. Moleskin je speciální typ pěnové lepicí bandáže, která se používá k zabránění tření blistru. Moleskin má obvykle tvar koblihy a uprostřed má výřez pro umístění na blistr. Odstraňte zadní část moleskinu a umístěte jej tak, aby blistr seděl uvnitř výřezu. Tím se zabrání tření a uvolní tlak. v případě prasknutí puchýře můžete na horní část krtka umístit proužek, aby se zabránilo infekci.
  • Můžete si vytvořit svou vlastní provizorní moleskin tím, že vezmete vrstvy gázy o něco vyšší, blistr je vysoký a vyříznete z nich díru jen o dotek větší než blistr. Vycentrujte to na stránce a poté přidejte kousek nepřilnavé gázy a pásku na místo.
  reklama

Metoda 5 z 5: Bandážování vážných ran

 1. Obrázek s názvem Naneste různé druhy bandáží Krok 22

  1 Použijte tlakový obvaz. U vážných řezů a odřenin použijte tlakový obvaz. Tlakový obvaz je dlouhý kus tenké gázy s tlustým kusem polstrované gázy umístěné blízko jednoho konce. Polstrovaná gáza se umístí na ránu a tenký proužek se omotá kolem ní, aby vyvinul tlak a zajistil ji na místě. Toho je nejlépe využít k prevenci silného krvácení ze širokého řezu nebo oděru. Pomocí lepicí pásky zajistěte konec gázy na místě.
 2. Obrázek s názvem Naneste různé druhy bandáží Krok 23

  2 Použijte koblihový obvaz. Tyto obvazy můžete použít na ublížení na kůži a bodná poranění. Pokud máte ránu, která obsahuje cizí předmět, jako je střep skla, kus dřeva nebo kov, musíte použít koblihový obvaz. Koblihový obvaz je tlustý obvaz ve tvaru „O“, který uvolňuje tlak kolem nabodnutého předmětu nebo hlubokého vpichu. Ponechte nabodnutý předmět na místě (nepokoušejte se jej vytáhnout!) A kolem něj položte obvaz. Poté použijte lepicí gázovou pásku nebo gázu omotanou kolem okrajů koblihy, aby držela na místě. Středem koblihy, kde se nachází nabodnutý předmět, nezakrývejte žádnou gázu ani pásku.
  • Můžete si vytvořit vlastní koblihový obvaz navinutím trojúhelníkového obvazu/popruhu do těsné hadovité cívky a poté vytvořením smyčky velikosti potřebné k podpoře nabodnutého předmětu. (Smyčkujte kolem prstu, prstů nebo ruky jako formu.) Potom vezměte volné, stočené konce obvazu a prošijte je smyčkou, kolem vnější strany a zpět smyčkou. Zastrčte špičky obvazu zpět do struktury ve tvaru koblihy, abyste je zajistili. Tímto způsobem můžete vytvořit podpůrné struktury pro širokou škálu zranění.
 3. Obrázek s názvem Naneste různé druhy bandáží Krok 24

  3 Použijte trojúhelníkový obvaz. K zajištění vykloubené nebo zlomené kosti a trojúhelníkový obvaz je ideální. Tento malý vyhlížející obvaz se odvíjí do velkého obvazu ve tvaru trojúhelníku. Používá se skládáním do tvaru a následným podepřením zlomeniny nebo vykloubení kosti. Složte trojúhelník nahoru do dlouhého obdélníku a spojte jej smyčkou, abyste vytvořili závěs. Alternativně jej můžete omotat kolem dlahy/kosti a poskytnout tak oporu. Použití trojúhelníkového obvazu se bude lišit v závislosti na zranění, takže použijte své uvážení.
 4. Obrázek s názvem Naneste různé druhy bandáží Krok 25

  4 Použijte gázové válečky. Na obvaz popáleniny druhého stupně , použijte gázové válečky. Popáleniny druhého stupně pokrývají oblast širší než 3 palce a jsou puchýřovité, červené, oteklé a bolestivé. Nikdy byste se neměli pokoušet obvazovat a popáleniny třetího stupně „K převázání popáleniny druhého stupně byste měli použít gázu. Sterilní gázu volně omotejte kolem rány a zajistěte páskou. Gáza pomůže zablokovat dráždivé látky a infekce, aniž by přerušila oběh nebo vyvíjela tlak na popáleniny.
 5. Obrázek s názvem Naneste různé druhy bandáží Krok 26

  5 Použijte tenzorový obvaz. Při hlubokém řezu nebo neúmyslné amputaci jsou tenzorové bandáže ideální. Tenzorové obvazy jsou vyrobeny ze silné gumy, která pomáhá vyvíjet silný tlak na silné krvácení. Pokud máte hluboký řez resp náhodná amputace , odeberte co nejvíce krve a poté naneste silnou vrstvu sterilní gázy. Zabalte tenzorový obvaz kolem gázy, abyste jej zajistili na místě, a vyvíjejte tlak, který pomůže minimalizovat krvácení.
  • Před bandáží se pokuste umístit poraněnou oblast nad srdce, protože to snižuje průtok krve a riziko šoku. Rovněž usnadňuje aplikaci tenzoru.
  reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Jak aplikujete obvaz na amputační pahýl? Jonas DeMuro, MD
  Board Certified Critical Care Surgeon Dr. DeMuro je pediatrický chirurg s kritickou péčí v New Yorku. Získal doktorát na Stony Brook University School of Medicine v roce 1996. Absolvoval stáž v chirurgické kritické péči na židovském zdravotním systému North Shore-Long Island a byl předchozím členem American College of Surgeons (ACS). Jonas DeMuro, MD Odborná odpověď chirurga s kritickou péčí Odpověď odborníka Toto je jednoznačná výzva, protože obvazy obvykle odpadávají. Nejlepším způsobem je první vrstva krycího válce (2 palce), po níž následuje druhá vrstva s elastickým obvazem pod malým napětím. Také překrývejte průchody obvazu, aby bylo rovnoměrné pokrytí, aby zůstalo na.
 • Otázka Jaký typ gázy bych měl mít v lékárničce? Můžete si koupit rolovanou gázu nebo jednotlivě zabalené sterilní čtverce. Jděte do své drogerie a budou mít různé.
 • Otázka Jak mám aplikovat obvaz na otevřenou ránu na hlavě? Nejprve vyměňte všechny kožní klapky. Poté získáte sterilní gázovou podložku, kterou ránu navléknete a obvaz nasadíte jako obvykle. Pokud je rána obzvlášť špatná, navštivte lékaře co nejdříve.
 • Otázka Jaký obvaz mám použít na horní část ucha? Použil bych obvaz ve tvaru písmene H. Mělo by docela dobře sedět kolem křivky vašeho ucha.
 • Otázka Jak bych obvázal podpaží? Vzal bych obvaz, omotal vám ho pod paží a obtočil kolem ramene.
 • Otázka Pro starší lidi, kteří spadnou a rozbijí kůži, se středem krvácení z rány, by měla být rána zcela zakryta vodotěsným obvazem a ponechána 10 dní? Ne, nejlépe uděláte, když si přes den obléknete obvaz krémem, který zastaví infekci, a v noci necháte řez otevřený.
 • Otázka Existuje něco, co lze aplikovat jako bariéru mezi kůži a obvaz, takže při odstranění kůže netrhá? Můžete si koupit nepřilnavé, sterilní obvazy. Na jedné straně mají lesklý povrch. Po odstranění stále trochu ulpívají, ale ne tolik jako gáza.
Nezodpovězené otázkyPoložit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Video . Při používání této služby mohou být některé informace sdíleny s YouTube.

Tipy

 • Vědět, jak zacházet šokovat . Šok může nastat, když někdo utrpí vážné zranění, a může být smrtelný, pokud se neléčí. Hlavním indikátorem šoku je kůže, která se stává bledou, studenou a lepivou. Položte pacienta na záda a zvedněte nohy nahoru a držte je pokrčené v koleni. Pokud je to možné, zabalte pacienta do teplé přikrývky a věnujte zvláštní pozornost zakrytí končetin. Mluvte uklidňujícím a klidným hlasem a položte pacientovi otevřené otázky, aby ho udržel v rozhovoru (například: „Jak se jmenujete?“ Nebo „Jak jste se seznámili se svým partnerem?“). Okamžitě volejte lékařskou pomoc.
 • Pokud máte velké škrábance na oblasti, která se nebude snadno obvazovat (například koleno nebo loket), zkuste použít tekutý obvaz. Výrobky z tekutých obvazů můžete zakoupit v místní lékárně.
 • Dávejte si pozor na infekci. Pokud si všimnete šedavého nebo žlutého páchnoucího výboje pocházejícího z rány, nebo pokud vaše teplota stoupne nad 100 stupňů Fahrenheita (nebo 38 stupňů Celsia), pokud v místě intenzivně pulzuje nebo zarudne nebo z místa vyzařují červené pruhy, vyhledat lékařskou pomoc.
 • Pinzetu k odstranění nečistot z rány používejte pouze v případě, že okamžitě nepřijde lékařská pomoc. Jinak počkejte a nechte to na profesionálech.
 • Mějte po ruce lékárničku. Zranění v tomto článku lze účinně léčit pouze pomocí obvazů ve standardní lékárničce. Zjistěte, kde se sada ve vaší kanceláři nachází, a jednu si uschovejte Domov A tvůj auto .
 • U těžkých ran vždy udělejte z kontroly krvácení svou první prioritu. Infekce lze léčit později.
 • Samostatně zabalené gázové vložky, stejně jako gázové podložky na lepicích obvazech, jsou sterilní. Pokud je to možné, nepokládejte prsty na oblast, kterou si přiložíte na ránu.

reklama

Varování

 • Používání dezinfekce rukou na otevřené rány je nebezpečné. Za žádných okolností nepoužívejte k čištění rány dezinfekční prostředek na ruce jako náhradu za vodu.
 • Obvaz na těžká poranění je jen dočasné opatření. Jakmile budete mít krvácení pod kontrolou, udělejte vše pro to, aby se pacientovi dostalo rychlé lékařské pomoci.
reklama

Populární Problémy

Zajímá vás, co znamená „láska“ v tenise? Definujeme význam lásky, sdílíme, kdy ji použít, na příkladech, zkontrolujeme původ termínu a další!

Novak Djokovič otevřeně prozradil, jak je to, že vyrůstá ve válkou zmítané Jugoslávii důvodem, proč cítí potřebu pomáhat druhým. Srb také bránil svou kontroverzní Adria Tour a tvrdil, že situace je v balkánském regionu mnohem odlišnější než v jiných částech světa.

V pátek má premiéru streamování „One Night in Miami“ od Reginy King. Zde je návod, jak to můžete sledovat online.

Specialisté na antukové hřiště Casper Ruud, Fabio Fognini a Cristian Garin vedou na švédském Open 2021, které se bude hrát na tenisovém stadionu Bastad, mezi 12. a 18. červencem, plné hřiště.

Jannik Sinner vtrhl do pátečního semifinále Citi Open 2021 v pátek s velitelskou výhrou 6: 4 a 6: 2 nad Američanem Stevem Johnsonem.

O současné světové jedničce není mnoho známo.