Jak postavit lezeckou zeď

Horolezectví je oblíbeným cvičením a rekreační aktivitou. Zatímco mnoho komerčních zařízení a tělocvičen nyní nabízí stěny, za které se dá lézt, může být mnohem pohodlnější a levnější mít lezeckou stěnu doma nebo na zahradě. Když vymyslíte efektivní design a vyrobíte zeď, můžete snadno cvičit a skvěle si zacvičit doma!

Část 1 ze 3: Navrhování vaší zdi

 1. Obrázek s názvem Postavte lezeckou zeď Krok 1

  1 Pokud je to možné, připevněte lezeckou stěnu ke stávajícímu rámu ve vašem domě. Pokud jste majitelem domu a chcete trvalé zařízení pro lezení, zvažte stavbu zdi pro větší podporu. To usnadňuje stavbu a návrh zdi, protože máte prostorová omezení. Najděte si doma místo, kde budete mít dostatek prostoru k manévrování a vylézání ze země.
  • Poraďte se s dodavatelem, abyste se ujistili, že stávající konstrukce unese váhu vaší lezecké stěny, když jste na ní vy nebo ostatní.
  • Běžné místo pro stavbu lezecké stěny je v garáži, ale vezměte v úvahu jakýkoli úložný prostor, který potřebujete, nebo prostor pro zaparkování auta.
  • Zkontrolujte, zda jsou v prostoru, kde chcete postavit zeď, elektrické zásuvky. Pokud ano, ujistěte se, že k nim budete mít v případě potřeby stále snadný přístup.


 2. Obrázek s názvem Postavte lezeckou zeď Krok 2

  2 Pokud nemůžete umístit trvalé zařízení, postavte volně stojící zeď. Volně stojící zeď nevyžaduje kotevní body ani vnější podpůrné struktury, protože jsou již zabudovány. Pokud nechcete poškodit žádnou z již existujících stěn ve vašem domě, použijte volně stojící konstrukci. Můžete také postavit volně stojící lezeckou stěnu venku.
  • Volně stojící zeď je nejlepší, pokud ji chcete přepravovat nebo si pronajímáte.
  • Volně stojící stěny obvykle stojí a váží více, protože potřebujete postavit podpěry, které zvládnou hmotnost zdi a lezců.
  • Venkovní stěny musí být odolné proti povětrnostním vlivům, jinak držení nevydrží tak dlouho.
 3. Obrázek s názvem Postavte lezeckou zeď Krok 3

  3 Navštivte lezecké tělocvičny a inspirujte se designem. Podívejte se na místní rekreační střediska nebo lezecké tělocvičny a zjistěte, jak mají rozložené zdi. Zapište si poznámky o zdi nebo si nakreslete jednoduché náčrty, abyste získali nové představy o tom, jak byste si mohli chtít postavit zeď doma.
  • Zvažte umístění zdí pod úhly nebo sklony, nikoli rovnou ke zdi.
  • Podívejte se online na fotky, jak si ostatní postavili lezecké stěny doma, abyste zjistili, jak nejlépe využít váš prostor.
 4. Obrázek s názvem Postavte lezeckou zeď Krok 4

  4 Vytvořte si náčrty designu své lezecké stěny na papír. Nakreslete design tužkou, abyste získali představy o tom, jak chcete rozložit zeď ve svém prostoru a snadno provádět změny. Vytvořte zeď asi 1,2 metru širokou a 2,4 metru vysokou. Vyzkoušejte různé náklony a úhly ve svém výkresu, abyste zjistili, co by a co nefungovalo. Zúžit své nápady na 3, které máte nejraději, aby vám nebo lidem, se kterými žijete, měli na výběr.
  • Udržujte zeď ve výšce 2,4 m nebo nižší, jinak by její pád ze zdi mohl způsobit vážné poškození.
  • Pokud chcete zeď zobrazit ve 3D, můžete vytvořit zmenšený model pomocí kartonu nebo počítačového softwaru.
  • Typické úhly pro lezeckou stěnu bývají mezi 30–40 stupni od stěny.
 5. Obrázek s názvem Postavte lezeckou zeď Krok 5

  5 Nakreslete své nápady na zeď tužkou. Pomocí tužky spolu s páskou, provázkem a cvočky nakreslete svůj design na zeď, kde plánujete stavět. Ujistěte se, že vše z výkresu dobře zapadá do skutečného prostoru, nebo upravte svůj design tak, aby se do prostoru hodil.
  • Znovu zkontrolujte všechny zásuvky, větrací otvory nebo svítidla, ke kterým budete možná potřebovat při stavbě zdi.
  • Pokud máte v plánu připevnit lezeckou plochu přímo na zeď, použijte na stěnách hledáček svorek a najděte kotevní body.
  reklama

Část 2 ze 3: Budování rámce

 1. Obrázek s názvem Postavte lezeckou zeď Krok 6

  1 Pokud stavíte volně stojící zeď, vybudujte si podpůrnou základnu. Pomocí desek 5 palců × 10,2 cm (2 palce × 4 palce) položte svislé podpěry ve stejné výšce jako vaše zeď. Poté odřízněte 2 základní desky podpěry tak, aby odpovídaly dvojnásobku výšky stěny. Připojte středový bod základny ke spodní části svislé podpěry deskovým konektorem. Změřte od konce základny k horní části stěny a zjistěte délku úhlu. Odřízněte 4 desky na tuto délku a každý konec rozřízněte pod úhlem 45 stupňů. K připojení šikmých podpěr k základnám použijte deskové konektory.
  • Rámy se mohou lišit tvarem a hmotností v závislosti na tvaru a výšce zdi, kterou plánujete stavět.
  • Pokud například chcete zeď 2,4 m, vaše 2 základny budou mít 4,9 m a vaše 4 úhlové desky budou mít asi 5,5 m.
 2. Obrázek s názvem Postavte lezeckou zeď Krok 7

  2 Odřízněte desky 2 x 4 palce (5,1 cm × 10,2 cm) na požadovanou výšku a šířku vaší stěny. K řezání použijte kotoučovou nebo ruční pilu. Než začnete pracovat na kratších deskách, nejprve nařežte nejdelší desky. Před konečným řezáním dřeva vždy dvakrát zkontrolujte svá měření. Po vyříznutí každé desky odložte stranou.
  • Kupte si desky z místního skladu dřeva nebo stavebnin.
  • Zaměřte se na šířku stěny asi 1,2 metru a výšku asi 2,4 metru.
 3. Obrázek s názvem Postavte lezeckou zeď Krok 8

  3 Sestavte desky do obrysu, jak má zeď vypadat. Položte desky na podlahu ve tvaru vaší stěny tak, aby úzké hrany desek směřovaly nahoru. Na místech, kde se prkna setkávají, použijte buď hřebíkovačku nebo kladivo a na každou křižovatku položte alespoň 2 hřebíky. Jakmile je sestaven, budete mít vnější hrany rámu pro lezeckou stěnu.
  • Pokud je vaše zeď v rohu, vytvořte pro každou lezeckou plochu rám.
  • K výrobě rámů můžete také použít šrouby a vrták.
  • Pokud chcete zeď o rozměrech 2,4 m × 1,2 m, bude mít obrys vašeho rámu stejnou velikost.
 4. Obrázek s názvem Postavte lezeckou zeď Krok 9

  4 Umístěte svislé podpěrné nosníky každých 16 palců (41 cm) na střed. Pomocí tužky a svinovacího metru označte vodorovné desky tam, kde potřebujete umístit nosný nosník. Odřízněte paprsky na požadovanou velikost a umístěte je do rámu pomocí hřebíkové pistole nebo kladiva.
  • Termín „uprostřed“ označuje rozteč středu každé desky v konkrétní vzdálenosti. V tomto případě by měl být střed každé podpůrné desky rovný 41 palců.
  • Pro zeď, která je ve spodní části široká 4 stopy (1,2 m), byste umístili 2 další podpůrné nosníky, které jsou 7 2/3 2,3 m ve středu rámu.
 5. Obrázek s názvem Postavte lezeckou zeď Krok 10

  5 Ukotvěte rámeček ke své stávající zdi nebo podpůrnému systému. Vyvrtejte kotevní šrouby skrz rám a do svorníků na zdi nebo podpěře. Přidejte šrouby každých 30 cm nebo kdekoli, kde si všimnete, že se rám odklání od vaší zdi nebo podpěry.
  • Ujistěte se, že víte, kde za vašimi zdmi může být cokoli, například kabeláž nebo potrubí. Vyvarujte se vrtání do nich.
  • U volně stojící stěny se ujistěte, že podpěra drží celou hmotnost rámu, aniž by se převrhla. Dojde -li k viklání, přidejte základně větší váhu pomocí přídavných desek.
  reklama

Část 3 ze 3: Přidání držáků

 1. Obrázek s názvem Postavte lezeckou zeď Krok 11

  1 Střih 3/4 v (1,9 cm) překližce, aby odpovídala velikosti vašeho rámu. Pro nejlepší podporu se ujistěte, že máte dřevo neperforované, než dřevěné. Použijte a stolní pila nebo kotoučová pila, která vám překližku nařeže na správnou velikost, aby odpovídala rámu. Snažte se, aby desky byly co největší, abyste mohli snadno dát zeď dohromady.
  • Standardní velikosti překližky bývají buď 1,2 m × 2,4 m, nebo 0,91 m × 2,44 m. Nakupte dostatečně na pokrytí celého rámce.
 2. Obrázek s názvem Postavte lezeckou zeď Krok 12

  2 Do překližky vyvrtejte otvory buď v mřížce, nebo náhodně. Použijte a 7/16 v (1,1 cm) vrtáku pro každou díru, kterou plánujete vytvořit. Pokud chcete mít čisté rozvržení, nakreslete na překližku mřížku tak, aby každý čtverec měl rozměry 20 cm × 20 cm. Vyvrtejte otvory, kde se čáry protínají. Pokud chcete více eklektický vzhled, dejte otvory na náhodná místa.
  • Jak vyvrtat otvory, je věcí preference. V každém případě bude instalace rukojetí fungovat.
 3. Obrázek s názvem Postavte lezeckou zeď Krok 13

  3 Do zadní části každého otvoru zatlučte T-matice. Použijte stejný počet T-matic jako počet otvorů, které jste vyvrtali do překližky. Překlopte list překližky na záda a pomocí kladiva zatlučte ořechy do každého otvoru. Ujistěte se, že zadní část matice je v jedné rovině se zadní částí překližky.
  • T-matice slouží jako kotevní bod k uchycení každého držadla.
 4. Obrázek s názvem Postavte lezeckou zeď Krok 14

  4 Připojte překližku k rámu pomocí hřebíků nebo šroubů. Vložte hřebík nebo šroub do horní, střední a dolní části překližky na každý nosník. Pokud položíte 2 kusy překližky vedle sebe a všimnete si, že se klaní, vložte další hřebík nebo šroub tak, aby ležel naplocho.
 5. Obrázek s názvem Postavte lezeckou zeď Krok 15

  5 Zašroubováním držadel vytvoříte různé lezecké cesty. Umístěte otvor do držadla přes jeden z otvorů vyvrtaných ve zdi. K upevnění na zeď použijte šroub dodaný s držadlem a vrtačku. Přidejte tolik držáků, kolik chcete, podle toho, jak snadno nebo obtížně chcete zeď.
  • Držadla lze zakoupit online nebo ve specializovaných lezeckých obchodech.
  • Některá držadla lze připevnit pomocí šroubů bez T-matice na zadní straně.
  • Vytvářejte trasy na zdi pomocí různých barevných držadel. Například vesmírná červená držadla dále od sebe, aby byla obtížná trasa, nebo umístěte zelená držadla blízko sebe, abyste vytvořili snadnou trasu.
 6. Obrázek s názvem Postavte lezeckou zeď Krok 16

  6 V případě pádu umístěte pod zeď měkké polstrování. Pod stěny umístěte pěnové gymnastické podložky nebo tenkou matraci, abyste měli polštář pro případ, že byste ze zdi spadli. Zakryjte oblast kolem zdi, protože nebudete vždy padat rovně dolů vedle zdi.
  • Pokud máte zeď vyšší než 2,4 m, použijte silnější polstrování nebo dvojitou vrstvu.
  reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Kde mohu získat lezecké kousky? Llamacorn_Z Některé tělocvičny na lezení prodávají své staré kousky, nebo můžete také vyzkoušet Amazon nebo eBay.
 • Otázka Mohu postavit horolezeckou stěnu pomocí vnější zadní stěny garáže? Mělo by to být v pořádku, pokud je to stabilní a relativně nové. Pokud mají stěny více oken, šikmé stěny, zraněné trámy atd., Je to ne.
Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Tipy

 • Pokud chcete, aby lezecká stěna byla popová, namalujte ji, nebo ji nechte čistou.

Reklama Odeslat tip Všechna podání tipů jsou před zveřejněním pečlivě zkontrolována Děkujeme za zaslání tipu ke kontrole!

Varování

 • Podložte dno lezecké stěny pro případ, že by někdo spadl, když je na zdi.
 • Při práci s elektrickým nářadím používejte opatrnost a bezpečné postupy.
reklama

Populární Problémy

Stanovení ceny položek při výprodeji ve dvoře může být náročné, zvláště když si přesně pamatujete, co jste zaplatili při nákupu použitých použitých pokladů nových. Pamatujte, že nakupující ve výprodeji hledají nabídky, takže pokud chcete, nepředražujte své položky ...

Jak uchovávat potraviny v divočině. Primitivním předkům moderního člověka se podařilo přežít ve volné přírodě tisíce let před příchodem ledniček, chladičů a efektních klimaticky řízených spíží. Tajemství jejich úspěchu spočívalo v ...

Rockové legendy AXS TV si v neděli odbydou premiéru v 11. sérii. Pokud nemáte kabel, sledujte nové epizody online.

Sania Mirza a Roger Federer tančí každý den a připravují show pro indickou korunu.

Jak opravit bederní lordózu. Lumbální hyperlordóza, také nazývaná lordóza, nastává, když se křivka dolní části zad (bederní oblast) přehnaně zvětší. Lordóza je běžný stav, který lze často léčit doma kombinací ...