Jak čistit plynové hořáky

Plynová kamna mohou kvůli svým různým částem vypadat zastrašujícím způsobem, ale správa špíny na vašich hořácích a roštech není tak obtížná, jak by se mohlo zdát. Nejjednodušší způsob čištění hořáků je pomocí komerčního spreje na čištění trouby. Pokud máte na hořácích nahromaděný tuk a špínu, můžete je odstranit a namočit do mýdlového roztoku. Pokud jsou rošty pokrývající vaše hořáky potaženy tvrdými zbytky, může čpavek pomoci rozbít tuk a znovu jej vyčistit. Jakmile budete hotovi, vaše kamna budou vypadat zářivě čistá!

Metoda 1 ze 3: Použití komerčního čističe

 1. Obrázek s názvem Čisté plynové hořáky Krok 1

  1 Vyjměte rošty ze sporáku a vložte je do dřezu. Uchopte rošty zakrývající hořáky a zvedněte je oběma rukama. Počet roštů se bude lišit v závislosti na kamnech, které máte. Umístěte rošty přímo do dřezu, abyste je mohli mýt, aniž byste dělali nepořádek kdekoli jinde ve vaší kuchyni.
  • Některé rošty mají do sebe zapadající kusy. Pokud máte problém vyzvednout některý z roštů, zkuste nejprve zvednout rošt vedle něj.


 2. Obrázek s názvem Čisté plynové hořáky Krok 2

  2 Rošty potřete sprejem na čištění trouby a nechte je 25 minut. Čisticí sprej na trouby pomáhá odbourávat mastné skvrny a usnadňuje odstraňování špíny. Držte sprejovou nádobu 4–6 palců (10–15 cm) od roštů a stisknutím tlačítka naneste velkorysý povlak čističe. Nechte čistič sedět na roštech asi 25 minut, aby mohl uvolnit mastnotu.
  • Sprej na čištění trouby můžete koupit ve velkých krabicích nebo v obchodech s potravinami.
  • Dávejte pozor, abyste nedýchali žádné výpary, protože mohou dráždit vaše plíce.
  • Pokud nechcete použít čistič na trouby, posypte rošty práškovým čisticím prostředkem a poté je vydrhněte ocelovou vlnou nulové kvality.
  • Pokud je na něčem ještě přilepeno, seškrábněte jej zaobleným nožem na máslo.
 3. Obrázek s názvem Čisté plynové hořáky Krok 3

  3 Nastříkejte čisticí prostředek na troubu na varnou desku a nechte 20-30 minut odležet. Držte plechovku 4–6 palců (10–15 cm) nad kamny a nastříkejte rovnoměrný nátěr na celý povrch. Naneste extra sprej na oblasti, které nahromadily hodně špíny. Nechte čistič na sporáku alespoň 20 minut, aby mohl rozbít tuk a usnadnit jeho setření.
  • Čistič trouby může odstranit barvu, pokud je ponechán příliš dlouho, nezapomeňte tedy otřít všechny knoflíky hořáku.

  Spropitné: Můžete si také vyrobit vlastní čisticí pastu s 1 šálkem (230 g) jedlé sody a 1/2 šálek (120 ml) octa. Pastu naneste na povrch sporáku hadříkem nebo houbičkou.

 4. Obrázek s názvem Čisté plynové hořáky Krok 4

  4 Otřete čistič z hořáků vlhkým hadříkem nebo houbičkou. Navlhčete čisticí hadřík nebo kuchyňskou houbičku teplou vodou. Pracujte ze zadní strany kamen směrem dopředu, abyste při úklidu zachytili drobky nebo zbytky jídla. Než hadřík znovu otřete, opláchněte nebo vyždímejte hadřík, kdykoli se příliš znečistí.
  • Pokud potřebujete vyčistit obtížněji přístupná místa, použijte zubní kartáček s tuhými štětinami, který používáte pouze k čištění.
  • Pokud nechcete, aby se vám pokožka mazala nebo čistila, noste čisticí rukavice.
 5. Obrázek s názvem Čisté plynové hořáky Krok 5

  5 Rošty opláchněte a osušte, než je vrátíte na sporák. Pomocí čisticího hadříku nebo houby setřete čistič z roštů. Před opětovným vložením na sporák opláchněte čistič z roštů a osušte je ručně. Ujistěte se, že rošty sedí na sporáku, aby nebyly nerovnoměrné.
  • Pokud na roštech stále ulpívá jídlo, možná budete muset k jeho odstranění použít ocelovou vlnu nebo drátěnku.
  reklama

Metoda 2 ze 3: Hluboké čištění hlav a čepic hořáků

 1. Obrázek s názvem Clean Gas Burners Step 6

  1 Odstraňte ze sporáku hlavy hořáků a víčka. Sundejte rošty ze sporáku a prozatím je odložte stranou. Uchopte horní část hořáku, známého také jako víčko, a stáhněte ho, abyste jej odstranili. Poté uchopte kulatou kovovou část hořáku, nazývanou také hlava, a seberte ji ze sporáku. Nezapomeňte si zapamatovat, kam každý hořák směřuje, abyste je mohli po dokončení vrátit zpět.
  • Pokud se hořáky při pokusu nadzvednout nevyjmou, zkontrolujte, zda je na místě drží nějaké šrouby, a vyjměte je pomocí šroubováku.
 2. Obrázek s názvem Clean Gas Burners Step 7

  2 Díly vložte do velké nádoby s teplou vodou a mýdlem na 30 minut. Naplňte velkou vanu nebo umyvadlo teplou vodou a asi 1 polévkovou lžící (15 ml) tekutého mýdla na nádobí. Vodu promíchejte, aby byla pěnivá a mýdlo se důkladně vmíchá. Vložte hlavy a čepice do mýdlové vody a nechte je namočené asi 20-30 minut.
  • Pokud si přejete vyčistit hořáky přirozeně, můžete si také vyrobit čisticí roztok, který je stejný jako ocet a teplá voda.
 3. Obrázek s názvem Clean Gas Burners Step 8

  3 Vyčistěte hořáky houbou. Vyjměte každý hořák z nádoby a opláchněte je pod teplou vodou. Pomocí čisticí houby setřete veškeré nečistoty a špínu z hořáků. Jakmile otřete hořáky, znovu je opláchněte a odstraňte veškeré mýdlo.

  Spropitné: Pokud je nalepený materiál, zkuste jej odstranit zubním kartáčkem s tuhými štětinami nebo kouskem ocelové vlny.

 4. Obrázek s názvem Clean Gas Burners Step 9

  4 Před výměnou nechte hlavy hořáků a víčka úplně vyschnout. Než hořáky postavíte na rošt, abyste je vysušili na vzduchu, otřete je čistou kuchyňskou utěrkou. Ponechejte hořáky na roštu, dokud nejsou suché na dotek, což by mělo trvat přibližně 1 hodinu.
  • Mírně mokré nebo vlhké hořáky se nemusí správně zapálit, když je vložíte zpět na kamna.
 5. Obrázek s názvem Čisté plynové hořáky Krok 10

  5 Umístěte hlavy hořáků a víčka zpět na sporák. Najděte malý otvor ve středu hlavy hořáku a zarovnejte jej s elektrodou, která bude vypadat jako válec trčící z varné desky. Ujistěte se, že je každý hořák umístěn na správném místě, a na každý z nich nasaďte víčko.
  • Zajistěte, aby čepice ležely na hlavě hořáků naplocho, jinak by se nemohly vznítit a plameny by byly nerovnoměrné.
  reklama

Metoda 3 ze 3: Čištění roštů čpavkem

 1. Obrázek s názvem Clean Gas Burners Step 11

  1 Vložte rošty do velkých uzavíratelných pytlů. Zvedněte rošty z trouby a zasuňte je do jednotlivých sáčků. Pokud máte kulaté nebo hranaté hořáky, pravděpodobně se vejdou do uzavíratelného vaku o objemu 3,8 litru. Pokud máte větší hořáky, které se nevejdou do kuchyňských tašek, použijte místo nich velké pytle na odpadky.
 2. Obrázek s názvem Clean Gas Burners Step 12

  2 Pro v 1/4 –1 c (59–237 ml) čpavku a sáčky uzavřete. Použij jen 1/4 šálek (59 ml) čpavku v menších kuchyňských pytlích a 1 šálek (240 ml) ve velkých pytlích na odpadky. Nalijte čpavek na rošty před uzavřením pytlů, aby byly vzduchotěsné. Amoniak nemusí zcela zakrývat rošty, protože výpary rozkládají tuk.
  • Pomocí lepicí pásky nebo lana zavažte pytle na odpad zavřené, aby výpary nemohly uniknout.
  • Vyvarujte se vdechování výparů čpavku, protože to může způsobit podráždění nosu.

  Varování: Nikdy nemíchejte čpavek s jinými čisticími prostředky, které obsahují bělidla, protože vytvářejí toxické výpary.

 3. Obrázek s názvem Clean Gas Burners Step 13

  3 Nechte sáčky 12 hodin v klidu. Jakmile jsou sáčky těsně uzavřeny, uložte je na bezpečné místo, kde se neotevřou nebo nepoškodí po dobu nejméně 12 hodin. V průběhu času amoniakové výpary rozloží veškerý tuk a špínu ulpívající na roštech, takže se dají snáze čistit.
  • Umístěte tašky venku, aby váš dům nevoněl jako čpavek, kdyby se náhodou rozbily.
  • Pokud máte nalepené zbytky jídla, můžete rošty nechat déle.
 4. Obrázek s názvem Clean Gas Burners Step 14

  4 Rošty otřete vlhkou houbou a osušte. Po 12 hodinách opatrně otevřete sáčky, abyste nevdechovali výpary. Nalijte čpavek do dřezu, zatímco teče teplá voda, aby se zředil. Poté roštem otřete vlhkou houbou nebo hadříkem, abyste odstranili veškerý zbytkový tuk, který na nich zůstal. Před vložením roštů na sporák otřete rošty do sucha ručníkem, který nepouští vlákna.
  • K sušení roštů nepoužívejte papírové ručníky, protože se mohou prášit a zanechávat za sebou zbytky.
  reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Jaký je nejjednodušší způsob čištění plynového sporáku? Chris Willatt
  Profesionální úklidový pracovník Chris Willatt je vlastníkem a zakladatelem společnosti Alpine Maids, úklidové agentury v Denveru v Coloradu, která byla zahájena v roce 2015. Společnost Alpine Maids získala od roku 2016 tři roky po sobě ocenění Angie's List Super Service Award a byla oceněna Colorado 'Top Rated Cena úklidu místního domu za rok 2018. Chris Willatt Profesionální odborná úklidová odpověď Existují specializované čisticí prostředky na trouby, které jsou upřímně mnohem rychlejší než ostatní možnosti. Easy Off je nejoblíbenější. Tyto produkty jsou velmi toxické, takže se ujistěte, že jste opatrní a kamna pravidelně čistěte, abyste se vyhnuli potřebě tohoto druhu vysoce čisticího prostředku.
 • Otázka Mohu kamna vyčistit jedlou sodou? Chris Willatt
  Profesionální úklidový pracovník Chris Willatt je vlastníkem a zakladatelem společnosti Alpine Maids, úklidové agentury v Denveru v Coloradu, která byla zahájena v roce 2015. Společnost Alpine Maids získala od roku 2016 tři roky po sobě ocenění Angie's List Super Service Award a byla oceněna Colorado 'Top Rated Cena úklidu místního domu za rok 2018. Chris Willatt Profesionální odborník na úklid odpovídá absolutně. Vytvořte z ní pastu s vodou a rozetřete ji na sporák. Nechte chvíli odležet a pak jděte dovnitř a pastu setřete.
 • Otázka Je těžké čistit plynové hořáky na kamnech? Chris Willatt
  Profesionální úklidový pracovník Chris Willatt je vlastníkem a zakladatelem společnosti Alpine Maids, úklidové agentury v Denveru v Coloradu, která byla zahájena v roce 2015. Společnost Alpine Maids získala od roku 2016 tři roky po sobě ocenění Angie's List Super Service Award a byla oceněna Colorado 'Top Rated Cena úklidu místního domu za rok 2018. Chris Willatt Profesionální úklid domácnosti Odpověď odborníka Ne, ale problém je v tom, že to všichni zapomínají. Lidé si čistí kuchyň, ale na troubě nechávají nahromadit mastnotu a špínu. Někteří lidé čistí kamna pouze jednou za 5 let. Musíte jej pravidelně čistit, abyste se vyhnuli hloubkovému čištění.
 • Otázka Jak zajistím, aby mé rošty plynových sporáků vypadaly nově? Erik Bakirov
  Specialista na úklid Erik Bakirov je specialista na úklid v Room413 Cleaning v Los Angeles, Kalifornie. Erik se specializuje na úklidové služby pro hluboké, stěhovací a stěhovací služby. Room413 spojuje majitele domů se spolehlivými a důvěryhodnými úklidovými službami. Propagují také ekologické čisticí prostředky. Erik Bakirov Odpověď odborníka na čištění Nejjednodušší způsob, jak odstranit všechny zbytky, je namočit je do profesionální kyseliny. Pokud však nechcete používat chemikálie, použijte práškový čistič, jako je Bar Keeper's Friend, a poté rošty vydrhněte kovovou pračkou na nulové úrovni a velkým množstvím maziva na lokty. Pokud dojde k odstranění tuku, použijte škrábaný nůž na máslo.
Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Varování

 • Nemíchejte čpavek s žádnými čisticími prostředky, které obsahují bělidla, protože budou produkovat toxické výpary.
 • Dávejte pozor, abyste nevdechovali výpary čpavku, protože by mohly dráždit váš nos.
reklama

Věci, které budete potřebovat

Použití komerčního čističe

 • Dřez
 • Čisticí sprej na trouby
 • Čisticí hadřík nebo houba

Hloubkově čistitelné odnímatelné hlavy a čepičky hořáků

 • Kontejner
 • Saponát na nádobí
 • Houba na mytí
 • Kartáček na zuby
 • Ručník

Čištění roštů čpavkem

 • Uzavíratelné plastové sáčky
 • Amoniak
 • Houba na mytí

Populární Problémy

Jak se bavit uvnitř ve sněhovém dni (dospívající dívky). Když vám zima dá dárek sněhového dne, neztrácejte ho tím, že budete ležet po domě a procházet stejnými starými kanály sociálních médií. Sněhové dny jsou ideální příležitostí k prolomení ...

Flirtujete už týdny a jste si docela jistí, že do vás jde, ale stále vás nepozval. Můžete si myslet, že musíte počkat, až to dá dohromady, a pozve vás ven. Ale nemusíte čekat! Můžete si vzít ...

Státní soupeři UNC a NC State se v sobotu setkají na basketbalovém zápase. Takto můžete sledovat hru bez kabelu.

Jak políbit dívku poprvé ve svém pokoji. Líbání dívky poprvé ve vašem pokoji může být o nervy, zvláště pokud je to poprvé pro jednoho nebo pro oba. Až budete připraveni udělat krok, buďte sebevědomí. Klíčem je ...

Milujete své Converse All Stars, ale nemilujete, jak špinavé jsou vaše tenisky. Nepropadejte panice! Tenisky Converse můžete snadno vyčistit některými domácími čisticími prostředky, takže vaše Chucks budou zase vypadat jako nové. Zajistěte si úklid ...