Jak vyčistit koberec Sisal

Sisal je přírodní vlákno vyrobené z listů agáve. Je to oblíbená volba pro koberce a jiné domácí doplňky, částečně díky zemitému vzhledu jeho hrubé vazby. Sisal se obecně snadno udržuje. K čištění sisalových rohoží stačí vakuum pouze pro sání nebo měkké šlehání pomocí šlehače. Je důležité vyvarovat se namočení sisalu, protože to může způsobit deformaci a změnu barvy. Odstraňte vlhká místa a rychle vysušte, abyste minimalizovali poškození.

Část 1 ze 3: Údržba koberce pro každodenní použití

 1. Obrázek s názvem Clean a Sisal Rug Step 1

  1 Vytřepejte nečistoty. Pokud zjistíte, že váš koberec zachycuje velké množství nečistot nebo nečistot, začněte jej vytřepáním. Vezměte ho do oblasti, kde vám nevadí, že se zašpiníte, jako je garáž nebo dvůr, a zatřeste kobercem tak, že jeden konec zvednete rukama nad hlavu a rychle spustíte paže. To pomůže vypudit všechny velké nečistoty.
 2. Obrázek s názvem Clean a Sisal Rug Krok 2

  2 Porazte koberec. Abyste se dostali ven z jemnějších nečistot a prachu, zavěste koberec na otevřené místo, jako je dvůr, a pomocí kobercového šlehače nebo tenisové rakety prach z koberce vymlátte. Raketou pevně, ale jemně zasáhnete části koberce, postupujete shora dolů a pohybujete se, jakmile část zcela vyčistíte.
  • Mlácení na koberec nemusí být vždy nutné, ale může být obzvláště užitečné, pokud ho necháte na místě, které je náchylné k prachu nebo vysokému provozu. Je to také dobrá alternativa, pokud nemůžete koberec vysát.


 3. Obrázek s názvem Clean a Sisal Rug Step 3

  3 Vysajte koberec. K dokončení čištění koberce použijte podtlak pouze pro sání, například ruční vysavač nebo nástavec na čalounění vaší vysávací hadice. Používání šlehačů ve vakuu je méně účinné a může způsobit větší opotřebení vláken. Místo toho použijte silné nastavení sání, které pomůže vytáhnout veškeré nečistoty a nečistoty usazené ve vláknech a na podložce.
  • Doporučuje se týdenní vysávání, i když nevidíte žádné znečištění. Pravidelné vysávání pomůže zabránit nahromadění nežádoucích materiálů, díky čemuž bude koberec vypadat každý den svěží.
  reklama

Část 2 ze 3: Ošetření koberce pro skvrny

 1. Obrázek s názvem Clean a Sisal Rug Step 4

  1 Blot se rozlije, jak se stanou. Vlhkost jakéhokoli druhu může deformovat tkaní sisalu a vést k zhnědnutí vlákna, takže je důležité řešit úniky, jakmile k nim dojde. Místo osušte čistým ručníkem. Vyhněte se tření, protože to pouze rozšíří vlhkost.
  • Vezměte na vědomí, zda rozlití zanechalo skvrnu. I malá změna barvy v době úniku může rychle změnit barvu koberce.
 2. Obrázek s názvem Clean a Sisal Rug Step 5

  2 Ošetřete potenciální skvrny. Pokud si všimnete tvorby skvrn, potřete skvrnu a poté oblast rychle ošetřete. Pomocí štětce nebo houbičky naneste na dané místo malé množství jemného pracího prostředku. Ujistěte se, že oblast není přesycená čisticím roztokem. Okamžitě proveďte potření oblasti vlažnou vodou a čistým, nezbarveným papírovým ručníkem nebo hadříkem. Pokračujte v oplachování, dokud se veškeré pěnění nezastaví.
  • Jakýkoli čisticí prostředek použitý na koberec by měl mít neutrální pH, jako jemné mýdlo na nádobí. Zkontrolujte na štítku hodnotu pH 7.
  • Pokud je vaše skvrna stále přítomna nebo je cítit zápach, použijte 1 díl octa smíchaný s 1 dílem vody na čisticí roztok.
  • Stejný postup použijte pro skvrny na bázi oleje, ale místo jemného pracího prostředku se rozhodněte pro tetra rozpouštědlo.
 3. Obrázek s názvem Clean a Sisal Rug Step 6

  3 Vysušte koberec. Pokud sisalový koberec zvlhne, i když je jen ve vodě, je důležité koberec co nejrychleji vysušit. Na vysoušeč vlasů nebo velký ventilátor použijte nastavení nízké teploty, aby vám koberec rychleji uschl.
  • Vysušte koberec co nejdříve, aby nedošlo k deformaci nebo dalšímu značení vodou.
  reklama

Část 3 ze 3: Údržba sisalového koberce

 1. Obrázek s názvem Clean a Sisal Rug Step 7

  1 Udržujte konzistentní vlhkost. Velké výkyvy vlhkosti mohou vést k odbarvení a degradaci pevnosti sisalového koberce. Pokuste se udržovat koberec v prostředí s kontrolovaným klimatem. Pokud si všimnete velkých výkyvů vlhkosti v oblasti, kde si necháváte koberec, zvažte investici buď do odvlhčovače, nebo zvlhčovače.
  • Odvlhčovač může být praktičtější, pokud žijete na místě, které je typicky sušší, ale má vlhké období. Zvlhčovač může být užitečnější, pokud žijete na místě, které je typicky vlhčí, ale má znatelné období sucha.
  • Pokud zažijete jeden abnormálně suchý den, ale nechcete investovat do zvlhčovače, držte láhev s rozprašovačem naplněnou vodou dostatečně nad koberec. Postříkejte vzduch vodou a nechte mlhu usadit se na vláknech a koberec zvlhčete.
 2. Obrázek s názvem Clean a Sisal Rug Step 8

  2 Udržujte stálé sluneční světlo. Vzhledem k tomu, že sisal je přírodní vlákno, může být běleno sluncem. Je dobré udržovat sisalový koberec na slunci tak dlouho, dokud zajistíte relativně rovnoměrné vystavení slunci přes koberec. Pokud sluneční světlo dosáhne pouze na část koberce, může tuto jednotlivou část vybělit, což vede k nekonzistentnímu zabarvení koberce.
  • Pokud váš koberec zbarvila voda, ponechání několik hodin na slunci může pomoci vybělit vlákna zpět do přirozenější barvy.
 3. Obrázek s názvem Clean a Sisal Rug Step 9

  3 Naneste ochranný prostředek na textilie. Prostředky na ochranu tkanin vyrobené speciálně pro sisal mohou přispět k tomu, aby koberec vypadal lépe, a ztížit mokré skvrny při barvení povrchu. Podívejte se online nebo v obchodě s domácími potřebami na chránič tkanin určený pro použití na sisalu.
  • Používání a opotřebení časem sníží účinnost prostředků na ochranu tkanin. Znovu použijte, jakmile si všimnete, že se koberec rychleji špiní, nebo jak zjistíte, že je těžší koberec úplně vyčistit.
  reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Sprite Soda byla vylita na můj sisalový koberec. Bylo to poseté papírovými ručníky a nezdá se, že by to zanechalo skvrnu. Je kvůli obsahu cukru v sodovce ještě něco, co bych měl udělat? Michelle Driscoll, MPH
  Zakladatelka, Mulberry Maids Michelle Driscoll je majitelkou společnosti Mulberry Maids se sídlem v severním Coloradu. Driscoll získala v roce 2016 magisterský titul ve veřejném zdraví na Colorado School of Public Health. Michelle Driscoll, MPH Zakladatelka, Mulberry Maids Expertní odpověď Vzhledem k cukrům v sodovce se doporučuje oblast osušit vlažnou vodou čistým hadříkem. Pokud si všimnete lepkavých zbytků ve vláknech, měli byste nejprve použít vysoce zředěný roztok mýdla s neutrálním pH, jako jemné mýdlo, abyste omezili jakékoli dlouhodobé poškození koberce.
 • Otázka Existuje nějaký způsob, jak opravit změnu barvy sisalu po náhodném čištění nehody domácího mazlíčka? Skvrny od domácích mazlíčků byly v pořádku, ale teď mám na koberci několik světlých skvrn. Michelle Driscoll, MPH
  Zakladatelka, Mulberry Maids Michelle Driscoll je majitelkou společnosti Mulberry Maids se sídlem v severním Coloradu. Driscoll získala v roce 2016 magisterský titul ve veřejném zdraví na Colorado School of Public Health. Michelle Driscoll, MPH Zakladatelka, Mulberry Maids Expertní odpověď Na tuto otázku je těžké odpovědět, aniž byste věděli, jaký výrobek jste použili na čištění koberce, protože zbytky produktu mohly zanechat změnu barvy. Ocet a jedlá soda však mohou z mnoha typů skvrn dostat. Nejprve můžete kombinovat 1/4 šálku octa s 1/4 šálku vody a 1 kapkou jemného mycího prostředku. Roztok naneste na obarvené místo čistým hadříkem. Pokud je skvrna stále patrná, můžete svůj vlhký koberec posypat jedlou sodou a pokračovat v pití octem a vodním roztokem. Nechte skvrnu působit 15 minut a poté ji potřete čistým hadrem s vodou a místo osušte fénem na mírném ohni.
Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Varování

 • Sisal lze snadno barvit vodou. Nepoužívejte sisal v oblastech, které se mohou pravidelně zvlhčovat, a rychle odstraňte mokré skvrny.
 • Sisalové koberce nečistěte párou. To může vést k rozpadu vazby, stejně jako k barvení a zkreslení podél koberce.
reklama

Populární Problémy

Jak se zbavit vyrážky mezi nohama. Odřená kůže se může zdát jako menší problém. Ale když se vám oděv otírá o kůži delší dobu, odření může způsobit větší problémy. Většina vyrážek mezi nohama je ...

Marin Cilic suspendován na 9 měsíců za porušení dopingu

Maria Sharapova - královna návratu

Takže se vám to konečně stalo. Jste zamilovaní do někoho vybíravého. Lidé často používají slovo vybíravý k popisu ostatních, kteří mají velmi konkrétní preference v seznamování. Pokud doufáte, že přitáhnete dívku s pověstí vybíravého, ...

Victoria Azarenka - Nikdo není oblíbený