Jak vyčistit drsné skvrny z vany

Nikdo nemá rád pomyšlení na namočení do špinavé vany. Při neustálém vystavení vlhkosti se na stěnách vaší vany mohou shromažďovat bakterie a plísně a vytvářet nepořádek, který je nevzhledný i nehygienický. Pečlivé udržování vany v čistotě je nejlepší způsob, jak zabránit tomu, aby se vám špína a špína dostaly z rukou, ale někdy budete muset vytáhnout velké zbraně, aby se odštíply při těžkých, zaschlých skvrnách. Naštěstí to lze obvykle provést pomocí několika základních domácích produktů a malého tuku na lokty.Metoda 1 ze 3: Odstranění skvrn z akrylátové vany

 1. 1 Vyhněte se abrazivním chemickým čisticím prostředkům. Při čištění akrylátové vany se držte dál od tvrdých adstringentních prášků, jako jsou Comet a Ajax, a také drsných chemikálií, jako je bělidlo. Akryl je měkký materiál, a proto se snadno poškozuje. Tyto typy produktů téměř zaručeně zničí povrch vaší vany.
  • Obecně je dobré začít s nejjemnějším čisticím roztokem, který máte k dispozici, a pokud to nefunguje, propracovat se k výkonnějším možnostem.
 2. 2 Skvrny postříkejte octem. Destilovaný bílý ocet je vynikajícím přírodním čisticím roztokem, zejména na hladkých površích, jako je akrylát, které snadno uvolňují skvrny. Naplňte láhev s rozprašovačem octem a mějte ji po ruce pro běžné úkoly čištění koupelny. Aplikujte ocet hojně, aby zcela pokryl postiženou oblast.
  • Citronová šťáva je skvělou alternativou octa, pokud ji máte v lednici.
 3. 3 Nechte ocet působit 10–20 minut. Jak sedí, kyselost v octě rozloží plísně, špínu a změnu barvy, aby se mohly snadno setřít. Můžete dokonce vidět, jak se skvrny začnou samy rozpouštět a odtékat, než začnete dokonce drhnout.
  • Ujistěte se, že dáte octu dostatek času na zahájení práce.
  • Na obzvláště problematická místa posypte octem trochu sody, která se vsákne.
 4. 4 Skvrny setřete měkkou houbou. Žlutá strana normální houbičky na nádobí udělá své. Poté, co se namočí v octě, by se špína a špína měly jen tak snadno odlepit. Použijte rychlý pohyb tam a zpět a pokračujte v ošetřování skvrn, dokud nezmizí.
  • Můžete také použít speciální drhnoucí nástroje, jako je Mr. Clean Magic Eraser, které jsou vyrobeny z porézní melaminové pěny, která zvyšuje odolnost proti skvrnám.
 5. 5 Vypláchněte vnitřek vany. Nechte faucet několik minut běžet, abyste spláchli všechny poslední stopy rozpuštěné špíny a roztoku špinavého octa. Pokud čistíte vanu s nastavitelnou sprchovou hlavicí, zapněte ji a nasměrujte proud přes oblasti, které jste právě ošetřili. Jakmile bude vana čistá, bude muset vyschnout, aby se bakterie způsobující skvrny nevrátily.
  • Většina skvrn ve vaně je výsledkem choroboplodných zárodků, které při hromadění vytvářejí filmové zbytky.
  • Nechte sprchový závěs zatažený a zapněte horní ventilátor, aby vana měla stabilní proudění vzduchu.
  reklama

Metoda 2 ze 3: Odstranění skvrn ze smaltované vany

 1. 1 Zkuste nejprve vyčistit octem. Ačkoli je to jemný přírodní čisticí prostředek, ocet bude obvykle dostatečně silný, aby si poradil s většinou skvrn, pokud je nanesen silně a má čas na nastavení. Vanu důkladně nastříkejte, nechejte ocet několik minut odležet a poté skvrny setřete houbičkou nebo štětcem s tuhými štětinami. Pokud zjistíte, že ocet nemá požadovaný účinek, můžete přejít k intenzivnějším metodám.
  • Přijde okamžik, kdy pouhé přidávání dalšího a dalšího octa nebude stačit.
 2. 2 Použijte komerční čisticí sprej bez bělidel. Produkty jako Lysol All Purpose Cleaner, Kaboom, Shout! a sprchový čisticí prostředek Scrubbing Bubbles je vhodný k pojídání silných skvrn, aniž by došlo k poškození choulostivých povrchů. Protože většina těchto produktů obsahuje podobnou kombinaci přísad, bude kterýkoli z nich fungovat stejně dobře jako jiný. Jen se ujistěte, že jakýkoli produkt, který si vyberete, neobsahuje bělidlo, protože to může vážně oslabit vnější smaltovanou vrstvu vany.
  • Kupujte pouze čisticí prostředky, které byly schváleny pro použití na smaltované povrchy koupelen. Před zakoupením konkrétního čisticího prostředku si pečlivě zkontrolujte štítek, abyste věděli, že dostanete to, co potřebujete.
  • Pokud je to možné, otevřete blízké okno, otevřete dveře a zapněte ventilátor, který bude větrat koupelnu, zatímco budete uklízet s některým z těchto produktů.
 3. 3 Vyrobte si vlastní přírodní čistič. Pokud se zdráháte jít nakupovat, můžete doma připravit jednoduchý víceúčelový čistič do koupelny smícháním teplé vody, jedlé sody, kastilského mýdla a esenciálních olejů v rozprašovači. Všechny tyto přísady jsou snadno dostupné a bezpečné k použití, ale jsou velmi účinné, když jsou spojeny dohromady. Jakmile jsou smíchány, nastříkejte směs na potřísněný povrch a nechte ji několik minut působit, než ji setřete.
  • Pokud máte potíže se stopováním kastilského mýdla, peroxid vodíku bude přijatelnou náhradou.
  • Esenciální oleje, jako je čajovník a máta peprná, mohou také působit jako přírodní dezinfekční prostředky.
 4. 4 Namočte problémová místa na několik minut. Zamlčte řešení a dejte mu šanci sedět. Věnujte zvláštní pozornost místům s velkým zabarvením a změnou barvy. Čisticí roztok by měl začít pracovat na rozpuštění těchto skvrn hned.
  • Čím déle necháte roztok sedět, tím bude účinnější při odstraňování dlouho usazených zbytků.
  • Při manipulaci s chemickými čisticími roztoky noste rukavice a pracujte v dobře větraném prostoru.
 5. 5 Skvrny jemně vydrhněte. Použijte měkkou houbu nebo ručník z mikrovlákna, abyste nezanechali stopy nebo škrábance. Projděte skvrny jemným kruhovým pohybem. Až budete hotovi, opláchněte všechny zbývající nečistoty a čisticí roztok a nechte vanu úplně vyschnout.
  • V případě potřeby naneste další dávku čisticího roztoku. Otřete a opakujte, dokud z povrchu skloviny nevycházejí skvrny.
  • Pokud použijete na drhnutí smaltu cokoli abrazivnější než houbu, může dojít k opotřebení povrchu.
  reklama

Metoda 3 ze 3: Odstranění skvrn z porcelánové vany

 1. 1 Vezměte si kanystr s abrazivním čisticím práškem. Pro silné nahromadění na porcelánových površích budete muset použít něco trochu odolnějšího. Použijte produkt jako Comet nebo Ajax, který je dodáván v práškové formě. Malé částice budou schopny proniknout hlouběji do skvrn, které se vytvořily na povrchu vany, aby je odstranily.
  • Práškové čisticí prostředky obsahují chemikálie známé jako povrchově aktivní látky, které mají mírné abrazivní vlastnosti. Díky tomu jsou mnohem efektivnější při řešení zatvrdlých, přilepených zbytků.
  • Aplikujte brusné čisticí prostředky střídmě. U většiny prací stačí jedna nádoba na jedno důkladné čištění.
 2. 2 Držte se přírodních alternativ. Alternativně lze odolné skvrny jako rez a zbytky tvrdé vody ošetřit směsí peroxidu vodíku a zubního kamene. Smíchejte obě ingredience dohromady, dokud nebudou mít přibližně stejnou konzistenci jako poleva na dorty, a rozetřete je přímo na skvrny. Po 10 minutách skvrny vyleštěte nylonovým kartáčem nebo pemzou, dokud nejsou zcela vymazány.
  • Domácí směsi jako peroxid vodíku a zubní kámen budou upřednostňovány pro ty, kteří si dávají pozor na účinky chemických čisticích prostředků na zdraví a životní prostředí.
  • Peroxid vodíku také pomůže ošetřit zabarvení související s věkem a zesvětlí povrch vany.
 3. 3 Posypte čisticí prášek kolem potřísněné vany. Mírné zaprášení by mělo stačit k řešení většiny nepořádků. Prášek se sám nepřilepí na povrch porcelánu, ale v kombinaci s tekutinou vytvoří pastu, kterou lze rozetřít přímo na skvrny.
  • Nezapomeňte zakrýt dno vany, kde se nahromaděná plíseň může stát nebezpečím uklouznutí.
 4. 4 Přidejte tolik vody, aby vznikla pasta. Na čisticí prášek nastříkejte vyčištěnou nebo obyčejnou vodu z vodovodu. S přídavkem vlhkosti získá prášek hustou pěnivou konzistenci. Tuto pastu vetřete do skvrn a nechte působit asi půl hodiny.
  • Můžete také namočit čistou houbu nebo žínku a použít ji k tření čističe, dokud nezhoustne.
  • Další možností je vanu před použitím čisticího prostředku navlhčit. Postříkejte vanu sprchovou hlavicí nebo naplňte šálek vodou a nalijte ji dovnitř vany.
  • Dávejte pozor, abyste nepřilili nadměrné množství vody. Čistič nebude tak účinný, pokud je příliš tenký.
 5. 5 Vyčistěte skvrny robustní pračkou. Protože má porcelán tvrdou a trvanlivou povrchovou úpravu, můžete jej bezpečně vydrhnout brusným nástrojem, aniž byste se museli obávat poškrábání. Nejlepších výsledků dosáhnete vybavením pemzy nebo čisticího kartáče s tuhými štětinami. Pracujte na skvrnách, dokud nejsou zcela vymazány, poté vanu opláchněte čistou vodou a před dalším použitím nechejte zaschnout.
  • Pokud nevlastníte speciální čisticí kartáč, můžete použít drsnou zelenou stranu kuchyňské houbičky.
  • K čištění porcelánové vany nikdy nepoužívejte ocelovou vlnu ani žádný podobný materiál. Přestože je porcelán odolný proti poškrábání, může to stačit k trvalému poškození povrchové úpravy.
  reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Máme velmi starou vanu v pronájmu. Jak zjistím, zda je vana porcelánová nebo smaltovaná?Michelle Driscoll, MPH
  Zakladatelka, Mulberry Maids Michelle Driscoll je majitelkou společnosti Mulberry Maids se sídlem v severním Coloradu. Driscoll získala v roce 2016 magisterský titul ve veřejném zdraví na Colorado School of Public Health.Michelle Driscoll, MPHZakladatelka, Mulberry Maids Expertní odpověď Magnet se bude lepit na smalt, ale ne na porcelán nebo akryl. Akryl vypadá podobně jako plast. Pokud provedete test magnetu a magnet přilne k boku, je vaše vana vyrobena ze smaltovaného kovu.
 • Otázka Existuje způsob, jak odstranit skvrny z esenciálního oleje z akrylátové vany?Michelle Driscoll, MPH
  Zakladatelka, Mulberry Maids Michelle Driscoll je majitelkou společnosti Mulberry Maids se sídlem v severním Coloradu. Driscoll získala v roce 2016 magisterský titul ve veřejném zdraví na Colorado School of Public Health.Michelle Driscoll, MPHZakladatelka, Mulberry Maids Expertní odpověď V závislosti na tom, jak silně je vana znečištěna, mohou být olejové skvrny obtížné. Nejprve potřete potřísněné místo vrstvou jedlé sody. Poté smíchejte čisticí roztok ve spreji: 1 šálek octa, 1 polévková lžíce mýdla a 3 šálky vody. Touto směsí nastříkejte jedlou sodu. Znečištěná místa vydrhněte měkkou houbou. Možná budete muset tento proces několikrát opakovat. Pokud máte odolné skvrny, můžete roztok a jedlou sodu nechat 15–20 minut odležet, než jej setřete.
 • Otázka Můžete vanu vyčistit octem?Redaktor zaměstnanců wikiHow
  Odpověď zaměstnanců Tuto odpověď napsal jeden z našeho vyškoleného týmu výzkumníků, který ji ověřil z hlediska přesnosti a komplexnosti. wikiHow Zaměstnanci redakce Zaměstnanci Odpověď Ano, to by mělo být v pořádku. Pro obecné čištění připravte čisticí roztok z poloviny octa a poloviny vody (nejlépe teplý, ale ne nezbytný) a vložte do rozprašovače; použijte k vyčištění celé lázně, setření po nastříkání. Na konkrétní skvrny na akrylové lázni použijte destilovaný bílý ocet nastříkaný na obarvené místo a poté setřete vodou.
 • Otázka Můžete použít bělidlo k čištění vany?Redaktor zaměstnanců wikiHow
  Odpověď zaměstnanců Tuto odpověď napsal jeden z našeho vyškoleného týmu výzkumníků, který ji ověřil z hlediska přesnosti a komplexnosti. Odpověď závisí na tom, z čeho je vaše vana vyrobena, protože bělidlo může poškodit některé vany. Vany obsahující železo by nikdy neměly být čištěny bělidlem, protože to může způsobit oxidaci železa a zanechání červených pruhů, které se mohou trvale zabarvit. Také akrylátové a smaltované vany by neměly být čištěny bělidlem, ačkoli někteří výrobci uvádějí, že použití práškového kyslíkového bělidla je u některých typů akrylových lázní bezpečné; zkontrolujte pokyny výrobce pro váš typ vany. I když můžete použít bělidlo, vždy ho zřeďte, aby nedošlo k zabarvení nebo znečištění vany. Podrobnosti o čištění vany bělidlem vizJak vyčistit vanu bělidlem.
 • Otázka Jak mohu udržovat vanu čistou bez větších potíží?Redaktor zaměstnanců wikiHow
  Odpověď zaměstnanců Tuto odpověď napsal jeden z našeho vyškoleného týmu výzkumníků, který ji ověřil z hlediska přesnosti a komplexnosti. wikiHow Zaměstnanci Redakce Zaměstnanci Odpověď Vanu je vždy nejjednodušší vyčistit těsně po koupeli, zkuste tedy vanu setřít hadříkem nebo houbičkou a trochou čisté vody poté, co voda z koupele odtéká; nepoddajné oblasti lze potřít trochou mycího prostředku. To je mnohem jednodušší, než se vypořádat s hromaděním špíny za měsíc bez výhody loketního maziva a čisticího prostředku!
 • Otázka Jak poznám, zda je moje vana porcelánová, smaltovaná nebo akrylová?Redaktor zaměstnanců wikiHow
  Odpověď zaměstnanců Tuto odpověď napsal jeden z našeho vyškoleného týmu výzkumníků, který ji ověřil z hlediska přesnosti a komplexnosti. wikiHow Zaměstnanci Redakce Zaměstnanci Odpověď Smaltovaná vana a porcelánová vana vypadají podobně, ale rozdíl můžete vyzkoušet nanesením magnetu na povrch; pokud magnet přilne, je vana smaltovaná na kov (železo nebo ocel). Pokud zjistíte, že má vana po stlačení malou dávku, může to být buď akrylát nebo sklolaminát; akrylát má také tendenci se snadněji škrábat nebo štěpit než porcelánové a smaltované vany. Rez obvykle naznačuje litinovou nebo smaltovanou koupel.
 • Otázka Zkoušel jsem všechno, ale skvrna je opravdu tvrdohlavá. Existuje ještě něco kromě nákupu nové vany?Redaktor zaměstnanců wikiHow
  Odpověď zaměstnanců Tuto odpověď napsal jeden z našeho vyškoleného týmu výzkumníků, který ji ověřil z hlediska přesnosti a komplexnosti. Zaměstnanci wikiHow Zaměstnanci Zaměstnanci Odpověď Když jste vyzkoušeli mnoho prostředků a skvrna je tvrdohlavá, je možné, že je nastavena natrvalo. V tomto okamžiku byste mohli zvážit hledání komerčního prostředku na odstraňování rzi ze supermarketu nebo železářství. Tento typ silného čističe může problém se skvrnami vyřešit, ale existuje velké riziko koroze, takže je to rozhodně poslední možnost. Pokud to nefunguje nebo jej nechcete použít, zjistěte, zda je možné na vaši vanu místo nové vany vložit nový kabát, pokud jsou náklady přiměřené; zavolejte instalatérovi nebo prodejně koupelnových potřeb.
 • Otázka Jak čistíte smaltovanou vanu?Redaktor zaměstnanců wikiHow
  Odpověď zaměstnanců Tuto odpověď napsal jeden z našeho vyškoleného týmu výzkumníků, který ji ověřil z hlediska přesnosti a komplexnosti. Zaměstnanci redakce wikiHow Zaměstnanci Odpověď Smaltovanou vanu lze vyčistit teplou vodou a otřít, pokud není špinavá, ale jen zaprášená. Pokud se používá, přidejte do teplé vody jemný prostředek na mytí nádobí a pomocí neabrazivního čisticího hadříku nebo houbičky odstraňte kroužky vany nebo nečistoty. Na skvrny je třeba se konkrétně zaměřit, například pomocí jemného čisticího prostředku nebo octa nebo namáčením. Další podrobnosti o čištění smaltované lázně vizJak čistit a smaltovat koupel.
 • Otázka Jak odstraním rez z vany?Redaktor zaměstnanců wikiHow
  Odpověď zaměstnanců Tuto odpověď napsal jeden z našeho vyškoleného týmu výzkumníků, který ji ověřil z hlediska přesnosti a komplexnosti. wikiHow Zaměstnanci Redakce Zaměstnanci Odpověď Rez na vaně je obvykle známkou toho, že byl ochranný povlak opotřeben, ať už stárnutím nebo nadměrným drhnutím brusivem. Jakmile k tomu dojde, rez může krvácet a zanechat skvrny na povrchu vany. Čističe na oranžový olej jsou často skvělé při odstraňování této rzi, ale ujistěte se, že je vhodný pro povrch vaší vany; naneste na suchý povrch, krouživými pohyby jemnou houbičkou vmasírujte, poté opláchněte (a v případě potřeby opakujte). Jinou možností je ocet a soda na pečení (viz pokyny výše). Nebo použijte ocet a pastu borax na sklolaminátovou koupel.
 • Otázka Co odstraňuje skvrny od tvrdé vody?Redaktor zaměstnanců wikiHow
  Odpověď zaměstnanců Tuto odpověď napsal jeden z našeho vyškoleného týmu výzkumníků, který ji ověřil z hlediska přesnosti a komplexnosti. wikiHow Zaměstnanci redakce Zaměstnanci Odpověď Tvrdé vodní skvrny lze odstranit různými způsoby. Jedním z nich je nákup konkrétního produktu určeného pro tuto činnost v železářství nebo supermarketu. Dalším způsobem je vyrobit si vlastní čisticí prostředek z peroxidu vodíku a krému z zubního kamene (pokyny jsou uvedeny výše). Nebo vyrobte pastu ze sody a octa, naneste ji na skvrnu po dobu 15 minut a poté smyjte (v případě potřeby opakujte). Další pomoc při odstraňování skvrn od tvrdé vody najdete v části Jak odstranit skvrny od tvrdé vody.
Zobrazit více odpovědí Nezodpovězené otázky
 • Jak odstraním skvrny od brouka na vaně?
 • Mám novou akrylátovou vanu, která nebyla nikdy použita pro koupel, jen se v ní sprchujte, ale najednou má šedý prsten, který téměř vypadá jako stín, který nemohu odstranit. Co bych měl dělat?
 • Jak odstraním skvrny z vany?
 • Moje sprcha byla potřísněná fialovým šamponem. Nejsem si jistý, jestli je to akrylové nebo skleněné vlákno. Jak mohu odstranit skvrny?
Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Tipy

 • Než začnete čistit vanu, často je užitečné ji opláchnout vodou. Postříkejte ji sprchovou hlavicí nebo naplňte šálek vodou a několikrát ji nalijte dovnitř vany. To pomůže opláchnout všechny uvolněné vlasy a jiné nečistoty v odtoku před čištěním vany.
 • Dbejte na to, abyste vanu pravidelně otírali (ideálně jednou za pár týdnů), abyste později nemuseli věnovat čas hloubkovému čištění.
 • Vždy vybírejte čisticí prostředky, které lze bezpečně použít na typ materiálu, ze kterého je vaše vana vyrobena.
 • Běžné šampony mohou být také užitečné pro ošetření lehkých skvrn, protože jsou navrženy tak, aby prořezávaly špínu a olej.
 • Při práci nechte dveře do koupelny otevřené, aby mohl cirkulovat čerstvý vzduch.
 • Ukládejte si do koupelny nebo v její blízkosti potřebné čisticí prostředky, abyste je měli vždy po ruce.
 • Investujte do čisticího kartáče s dlouhou rukojetí, abyste se při úklidu vyhnuli namáhavému shýbání nebo klečení.

reklama

Varování

 • Drsné chemikálie mohou ve skutečnosti vytvářet skvrny na syntetických materiálech, jako je akrylát. Protože tyto skvrny skutečně mění barvu povrchové úpravy, je prakticky nemožné je odstranit.
 • Vyzkoušejte opatření k odstranění skvrn na malých, nenápadných částech vany, než se dostanete dolů a zašpiníte, abyste neriskovali poškození povrchu.
 • Vyvarujte se míchání různých chemických čisticích prostředků, jako je čpavek a bělidlo nebo ocet a bělidlo. Když jsou kombinovány, mohou vytvářet žíravé výpary, které mohou být škodlivé při vdechnutí nebo při kontaktu s vaší pokožkou.
reklama

Populární Problémy

Chcete v roce 2020 sledovat fotbalové zápasy státu Florida naživo online bez kabelu? Zde je souhrn všech vašich možností streamování bez kabelů pro FSU.

Cointreau je oranžový likér, který pochází z Francie a zůstává jednou z nejběžnějších značek triple sec. Někteří ho považují za kategorii svého likéru. Zatímco Cointreau se běžně vyskytuje v receptech na koktejly, je ...Naše láska k seznamům a odpočítávání všeho druhu sahá až do prehistorických dob. I když lidé celý den nic nelovili a nejedli, pomyslela si.

Jak vyléčit slzu menisku. Koleno je chráněno chrupavčitým kotoučem ve tvaru písmene C, meniskem. Tlumí vnější a vnitřní okraje kolena a vyrovnává váhu napříč kolenem. Zranění nebo slza v menisku může bránit normálnímu ...

Tyto 4 skvělé ženské tenistky získaly tituly po celém světě, ale nikdy nemohly okusit úspěch v Melbourne.Jak chodit na vysokých podpatcích. Vysoké podpatky mohou být nejlepším přítelem dívky - pomohou vám postavit se výš, vypadat štíhlejší a cítit se sebevědoměji. Chůze na vysokých podpatcích však může být trochu ošidná, zvláště pokud na to nejste zvyklí. Nedělej ...