Jak čistit sametové boty

Skvělý pár sametových bot má potenciál skutečně oživit outfit. Samet však může být obtížné čistit a starat se o něj. Naštěstí pomocí správných nástrojů a metod můžete z bot vyčistit špínu a skvrny a zabránit tak vzniku nových skvrn.Metoda 1 ze 3: Čištění skvrn z obuvi

 1. Obrázek s názvem Clean Velvet Shoes Krok 1

  1 Přebytečnou tekutinu odstraňte hadříkem z mikrovlákna. Utěrky z mikrovlákna fungují dobře pro odstranění skvrn před jejich vložením, protože jsou velmi savé. Pomocí hadříku lehce namočte do obarvené oblasti, aby část skvrny nasákla, než zaschne. Udělejte to co nejdříve, aby skvrna byla co nejmenší.
  • Pokud nemáte po ruce skvrnu z mikrovlákna, zkuste použít něco jiného savého, jako je běžný hadřík nebo papírový ručník.
 2. Obrázek s názvem Clean Velvet Shoes Krok 2

  2 Smícháním mýdla na nádobí a vody vytvořte čisticí roztok. Naplňte malou misku vodou. Do misky přidejte 1–2 stříkačky mycího prostředku a obsah promíchejte, aby se vytvořila pěnivá voda. Při šetrném používání může tato směs pomoci odstranit skvrny na vašich sametových botách.
  • Alternativně naplňte malou misku citronovou šťávou a přidejte 2 polévkové lžíce (30 ml) jedlé sody. Míchejte citronovou šťávu a jedlou sodu, dokud se nevytvoří pěna.
 3. Obrázek s názvem Clean Velvet Shoes Krok 3

  3 Skvrnu otřete zubním kartáčkem a směs setřete. Měkkým štětcem naneste konzervativní množství směsi na obarvenou část obuvi. Poté skvrnu jemně vydrhněte kartáčem. Nechte boty několik minut samotné a poté směs setřete čistým suchým hadříkem.
  • Pokud skvrna zůstane, tento postup opakujte.
 4. Obrázek s názvem Clean Velvet Shoes Krok 4

  4 Osušte místo hadříkem z mikrovlákna. Jemně přitiskněte čerstvý hadřík z mikrovlákna nebo běžný hadřík nebo papírový ručník, pokud jej nemáte, na obarvenou oblast. Hadřík by měl nasáknout vlhkost ze směsi odstraňující skvrny, což může pomoci místo vysušit.
  • Pokud chcete proces sušení urychlit, použijte vysoušeč vlasů nebo ventilátor.
 5. Obrázek s názvem Clean Velvet Shoes Krok 5

  5 Pokud skvrna zůstane, vezměte si boty k profesionálnímu čističi. Pokud jste se několikrát pokusili použít směs na odstranění skvrn a stále máte potíže s odstraněním skvrny, může být dobré zvážit pomoc odborníka. Samet je ošemetný materiál, takže než agresivnější přístup k odstranění skvrn sami, může být nejlepší najít profesionálního čističe obuvi, který má zkušenosti. reklama

Metoda 2 ze 3: Odstranění prachu a nečistot

 1. Obrázek s názvem Clean Velvet Shoes Krok 6

  1 Pokud jsou boty mokré, nechte je úplně vyschnout. Samet se může snadno poškodit, když je mokrý. Pokud jsou na vašich sametových botách trochu bláta, je nejlepší zkusit je vyčistit, jakmile už nejsou mokré. Počkejte, až boty úplně vyschnou, než se pokusíte odstranit veškeré bláto nebo špínu.
 2. Obrázek s názvem Clean Velvet Shoes Krok 7

  2 K odstranění nečistot a prachu použijte hadřík nebo zubní kartáček. Když jsou vaše sametové boty úplně suché, vezměte si měkký, čistý a suchý hadřík a zkuste setřít špínu nebo prach, který je na botách. Pokud to nefunguje, můžete mít trochu více štěstí s měkkým kartáčkem na zuby. Ať tak či onak, ujistěte se, že samet pečlivě otřete nebo vykartáčujete stejným směrem, abyste ho náhodou nepoškodili.
 3. Obrázek s názvem Clean Velvet Shoes Krok 8

  3 Kartáčujte samet po každém nošení. Aby se vám špína a prach nepřichytily na boty, samet po každém nošení zlehka vykartáčujte kartáčem na oblečení nebo kartáčkem na zuby s měkkými štětinami. To pomůže udržet špínu a prach na minimu a mělo by také zabránit rozdrcení sametu. reklama

Metoda 3 ze 3: Prevence poškození pomocí ochranných sprejů

 1. Obrázek s názvem Clean Velvet Shoes Krok 9

  1 Vyberte produkt, který je bezpečný pro samet. Na rozdíl od obecné víry, spreje na ochranu tkanin a nábytku, které jsou vyrobeny na semiš nebo kůži, nelze vždy použít na samet. Hledejte spreje na ochranu obuvi nebo čalounění online nebo ve všeobecných obchodních domech. Při nakupování si přečtěte štítek, abyste se ujistili, že je vhodný pro samet.
  • Podívejte se na produkt, který odpuzuje skvrny, nepromokavé materiály nebo obojí.
  • Vyzkoušejte produkty jako Scotchgard nebo Vectra Nábytek, sprej na ochranu koberců a tkanin.
 2. Obrázek s názvem Clean Velvet Shoes Krok 10

  2 Nejprve proveďte bodový test na malé ploše. I když najdete produkt, o kterém si myslíte, že nepoškodí vaše sametové boty, je nejlepší to vyzkoušet na malé, nenápadné části boty, než to celé nastříkáte. Nastříkejte trochu ochranného prostředku na záda jedné z vašich bot. Poté jej sledujte, abyste se ujistili, že sprej nemá negativní vliv na vaše boty, jako je ztmavnutí barvy nebo vytvrzení materiálu.
 3. Obrázek s názvem Clean Velvet Shoes Krok 11

  3 Držte sprej 6 palců (15 cm) od bot a nastříkejte je. Pokud nastříkáte ochranný prostředek příliš blízko sametu, můžete si poškodit boty. Držte jej alespoň 6 palců (15 cm) od sebe a poté lehce zamlžte celý povrch každé boty. To může pomoci výrazně minimalizovat každodenní barvení a poškození vlivem počasí.
  • Nejlepších výsledků dosáhnete opětovným použitím spreje každých 4-8 opotřebení.
 4. Obrázek s názvem Clean Velvet Shoes Krok 12

  4 Než si je obujete, nechte boty uschnout na vzduchu. Nejlepších výsledků dosáhnete, když si zarostlé boty položíte pod krytinu, jako je například přístřešek pro auto. Vaše boty tak mohou důkladně vyschnout na čerstvém vzduchu a být chráněny před nepřízní počasí. Dotkněte se sametu, abyste se ujistili, že je úplně suchý, než si je obléknete a oblečete. reklama

Odborná rada

Při čištění sametových bot postupujte podle jednoduchých rad, co dělat a nedělat: • Ujistěte se, že jsou boty úplně suché. Čištění mokré skvrny může oblast zhoršit.
 • Použijte kartáč s měkkými štětinami. Můžete také použít starý zubní kartáček. Kartáčujte ve směru sametu.
 • ' Neznečistěte skvrnu. Blotting může skvrnu zhoršit, zvláště pokud je mokrá.
 • Na samet nepoužívejte teplo. Teplo tkaninu poškozuje; vždy nechte boty uschnout na vzduchu.
Z Marc Sigal Specialista na péči o obuv

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Varování

 • Vyhněte se nošení sametových bot, když venku prší nebo sněží. Toto nadměrné množství vlhkosti může způsobit trvalé poškození sametu.
reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Zubní kartáček s měkkými štětinami
 • Utěrky z mikrovlákna, běžné utěrky nebo papírové ručníky
 • Mýdlo na mytí nádobí
 • Voda
 • Miska
 • Citronová šťáva (volitelně)
 • Jedlá soda (volitelně)
 • Vysoušeč vlasů nebo ventilátor (volitelně)
 • Sprej na ochranu tkanin, nábytku nebo obuvi

Podpořte vzdělávací misi wikiHow

Každý den na wikiHow tvrdě pracujeme na tom, abychom vám poskytli přístup k informacím a informacím, které vám pomohou žít lepší život, ať už vás to bude udržovat v bezpečí, zdravější nebo zlepšit vaši pohodu. Uprostřed současné krize veřejného zdraví a hospodářské krize, kdy se svět dramaticky mění a všichni se učíme a přizpůsobujeme změnám v každodenním životě, lidé potřebují wikiHow více než kdy jindy. Vaše podpora pomáhá wikiHow vytvářet podrobnější ilustrované články a videa a sdílet naši důvěryhodnou značku vzdělávacího obsahu s miliony lidí po celém světě. Zkuste dnes přispět na wikiHow.Populární Problémy

Jak nosit duhové oblečení. Duhové oblečení kombinuje nápadnou metalickou povrchovou úpravu s chladným duhovým odrazem, který určitě zatočí hlavou. Protože je to tak odvážná tkanina, může být obtížné vědět, jak se odtáhnout ...

Trebuchet (vyslovuje se TREB-you-shay) je středověký anglický obléhací motor nebo katapult, který se skládá z velkého ramene připevněného na vozíku nebo stojanu. Ve stylu counterpoise trebucheth https://en.wikipedia.org/wiki/Catapult, protizávaží ...Seahawks a Bills se v neděli setkají v bitvě 6 výherních týmů. Zde je návod, jak sledovat živý přenos hry zdarma.Sestry Williamsové získaly šestou Wimbledonskou čtyřhru

Dosažení prvního místa v atletickém sprintu vyžaduje nejen to, abyste byli rychlejší než ostatní konkurenti. K získání zlaté medaile jsou nutné další věci. Trénujte tvrdě mentálně i fyzicky. Nejhorší věc, která se může stát ...Zde je návod, jak sledovat živý přenos Teen Mom season 8b online bez kabelu. Premiéru má v úterý 17. března ve 20 hodin. ET/PT na MTV.