Jak vylézt na palmu

Ať už jde o získání ztraceného draka nebo krmiva pro čerstvé kokosové ořechy, naučit se šplhat na palmu je ve volné přírodě užitečná dovednost. Na rozdíl od jiných druhů stromů se silnými větvemi, které mohou pomoci udržet vaši váhu, jsou kmeny palem vysoké, bez větví, což znamená, že budete muset šplhat bez pomoci. Naštěstí existuje několik různých technik, které vám spolu s jediným základním nástrojem umožní snadno škálovat tyčící se dlaň a vrátit se do bezpečí níže položené země.Metoda 1 ze 2: Chůze po stromě

 1. 1 Ujistěte se, že máte čisté ruce a nohy. Než začnete, setřete veškeré nečistoty nebo zbytky písku, které by mohly být na dlaních nebo chodidlech. Pokud jste nedávno byli ve vodě, ujistěte se, že máte úplně suché ruce a nohy. Vlhkost a štěrk mohou způsobit, že vám při cestě nahoru uklouznou, což vám ztěžuje stoupání.
  • Lezení hladkých stromů bez větví jako dlaněmi spočívá v získání dostatečné přilnavosti ke kmeni.
 2. 2 Vytyčte si cestu. Podívejte se přímo na kmen stromu a prozkoumejte jeho rysy ze všech úhlů. Pozorování toho, jak se kufr zakřivuje, kde se zužuje nebo zesiluje a zda z něj vyčnívají listy nebo jiné výčnělky, vám může pomoci při rozhodování o nejlepší trase a technice. Pokuste se najít cestu, která je rovná, bez překážek a nevyžaduje překonání šikmé zatáčky.
  • Většina palem a podobných stromů nebude mít v cestě žádné značné překážky, ale můžete se setkat s uzlovými otvory, uvolněnou kůrou a dalšími potenciálními nebezpečími. Před lezením vždy strom prozkoumejte. Získáte lepší představu o tom, kam přesně budete muset umístit ruce a nohy, a také o neobvyklých úhlech, které budete muset vyjednat.
 3. 3 Zkontrolujte, zda nejsou na stromě rýhy. Existuje mnoho různých odrůd palem a podobných stromů. Na některých dlaních roste vláknitá kůra v šupinovitých kruhových hřebenech po celé délce kmene. Na tyto druhy dlaní se bude mnohem lépe šplhat, protože drážky budou působit jako malé opěrky rukou a nohou. Pokud strom, na který lezete, nemá drážky, budete muset být mnohem jistější ve svém úchopu a technice.
  • Drážkované palmy poskytují dostatek římsy, na kterou se můžete dotknout konečky prstů a prstů.
  • Na hladké stromy lze stále snadno šplhat; jen budete mít o něco menší rezervu chyb.
 4. 4 Omotejte ruce kolem základny stromu. Postavte se na délku paže od stromu. Natáhněte obě ruce kolem základny, jednu vyšší a jednu nižší, a obejměte je kolem zadního kufru. Pevně ​​zatlačte prsty na povrch stromu, abyste získali pevný úchop. Nakloňte horní část těla dozadu tak, aby obě paže byly rovné a přitahovaly se ke stromu.
  • Abyste mohli efektivně chodit po kufru, musíte vytvořit a udržovat protiváhu při každém pohybu rukou nebo nohou.
  • Jakmile se pohnete, můžete trochu ohnout ruce, dokud neztratí napětí.
 5. 5 Jděte nahoru po kmeni stromu. S roztaženýma rukama a tělem nakloněným stranou byste měli mít mezi sebou a stromem dostatek prostoru, abyste na něj mohli postavit první nohu. Umístěte nohu kolem výšky boků. Poté zatlačte nohou a rukama přitáhněte ke stromu. Zvedněte opačnou nohu a umístěte ji na kufr nad svou první nohou. Současně posuňte spodní ruku nahoru a uchopte strom nad druhou rukou. Opakujte tuto akci pomocí rovnováhy vytvořené současným tlačením a tažením, abyste se stabilizovali, dokud nedosáhnete vrcholu stromu.
  • Dělejte malé kroky. Nesnažte se přesahovat. Pokud umístíte nohu příliš vysoko nebo příliš silně tlačíte na kmen, může být obtížné držet se rukama.
  • Abyste maximalizovali svoji přilnavost a hbitost, měla by být v kontaktu se stromem pouze koule chodidla a prstů.
 6. 6 Opatrně slezte dolů. Když jste připraveni sestoupit, otočte chůzi a pomalu se pohybujte po stromě. Buďte opatrní - při sestupu budete v méně stabilní pozici. Střídejte umístění rukou a nohou, zatímco se spouštíte, ruce držte napnuté a celou dobu tlačte nohama na kmen.
  • Jděte pomalu. Dostat se dolů je obvykle složitější než jít nahoru.
  • Mohou nastat situace, kdy budete nuceni klouzat nohama, než abyste dělali jednotlivé kroky. Pokud k tomu dojde, držte svaly napnuté a ruce v pohybu, abyste neztratili kontrolu.
  reklama

Metoda 2 ze 2: Shimmying s lanem

 1. 1 Vytvořte malý kruh pomocí lana. Výhodnější způsob lezení zahrnuje použití lana, sarongu (délka látky obvykle se nosí jako křídlo) nebo pramene přírodních rostlinných vláken. Lano nebo jiný materiál by měl být dlouhý 3 až 5 stop, v závislosti na obvodu stromu. Vytvořte kruh z lana a bezpečně jej přivažte. Lano budete používat jako podpěru pro nohy, což vám umožní rychle a snadno upravovat strom.
  • Použití lana nebo jiného podobného zařízení zvyšuje kontakt povrchu se stromem, což znamená, že můžete použít sílu stromu k podpoře mnohem větší hmotnosti s minimálním úsilím.
  • Vyzkoušejte uzel, který jste uvázali v laně, a ověřte si, že bude držet, než ho použijete ke šplhání.
 2. 2 Omotejte lano přes nohy. Otočte lano v konfiguraci na obrázku 8. Tím zajistíte, že obě strany lana zůstanou pohromadě a že bude ve středu dostatečně silné, aby udrželo celou vaši tělesnou hmotnost. Každý smyčkovaný konec lana přehoďte přes vnější okraj chodidla poblíž kotníku. Při stoupání se snažte nenechat lano unášet z místa.
  • Zdvojnásobení lana ve tvaru obrázku 8 také úhledně vytvoří dva malé třmeny, jeden pro každou nohu.
  • Jakmile začnete lézt, měly by lanové smyčky spočívat přímo pod středy vašich nohou.
 3. 3 Postavte se na místo na stromě. Přesuňte se blízko stromu a oběma rukama uchopte zadní část kmene. Rychle vyskočte a položte obě nohy na obě strany kufru, aby bylo lano napnuté napříč napříč. S vysokým napětím na laně se nyní můžete při stoupání „postavit“ na kmen. To bude ještě snazší, pokud strom, na který lezete, má drážky.
  • Procvičte si skákání na kmen a několikanásobné „postavení“ na lano poblíž spodní části stromu, než půjdete výš.
  • Čím více budete mít horní část těla od kmene stromu, tím větší váhu budete moci opřít o lano. Pokud byste stáli zcela svisle, jednoduše byste sklouzli po stromě.
 4. 4 Táhněte rukama a tlačte proti stromu. Získejte nadmořskou výšku pomocí malého chmele, abyste zvedli nohy výše na trup, poté roztáhnete tělo a dosáhnete nového úchopu. Je důležité, abyste se pevně drželi a tlačili do stromu pomocí lana, abyste se stabilizovali. Pohyby načasujte tak, aby byly vaše nohy ve stabilní poloze, když dosáhnete, a než nohy zvednete, budete mít slušné držení.
  • Vaše chodidla by měla směřovat pod úhlem dolů, abyste se mohli prsty sevřít a zatlačit do kufru.
  • Stejně jako metoda chůze je klíčem najít správnou rovnováhu v napětí. Nohy odstrčí od kufru a poskytnou vám prostor k pohybu, zatímco paže vás táhnou směrem k němu a nahoru, takže vás drží na správné stopě.
 5. 5 Pomalu se vyšplhejte na strom. Pokračujte ve skákání a tažení, abyste vylezli na vrchol stromu. Udělejte si čas a ujistěte se, že lano je ukotveno, než se dostanete k dalšímu držení - spěch může způsobit uklouznutí. Pokud vás v jakémkoli bodě začne unavovat, můžete si odpočinout přikrčením se svou váhou nad lanem a pevným objetím stromu jednou nebo oběma pažemi.
  • Udělejte každý hop kontrolovaný a stručný. Pokuste se pokaždé pohnout pouze o 1–2 metry.
  • Představte si lezecký pohyb jako dva opakované kroky: hop, dosah, hop, dosah.
 6. 6 Vraťte se bezpečně na zem. Slézt dolů z vrcholu stromu je stejně snadné jako sklouznout dolů. Ruce nechte volně uchopit boky kufru, abyste si mohli váhu snížit. Nenechte si kolena nebo předloktí odřít o kufr, když klouzáte, nebo byste je mohli oškrábat. Pokud je strom rýhovaný, možná budete muset použít kombinaci klouzavých a skákacích pohybů k rychlému sestupu.
  • Je to trochu snazší sklouznout dolů, pokud lezete pomocí lana nebo sarongu, protože je menší riziko poškrábání nohou.
  • Nikdy nespadejte z takové výšky, abyste nemohli bezpečně přistát.
  reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Tipy

 • Domorodí obyvatelé tropických národů používají tyto dvě horolezecké techniky ke sklizni ovoce a sbírání materiálů pro stavební a jiné účely po stovky let. V místech, jako je Brazílie a polynéské ostrovy, byla schopnost škálovat kokosovou palmu historicky považována za neocenitelnou schopnost přežití.
 • Zatímco se učíte stoupat, začněte s kratšími stromy a těmi nakloněnými pod úhlem a postupujte až k vyšším, svislejším dlaním.
 • Vylezte bosí a holí, abyste měli ze stromu lepší pocit.
 • Před lezením odstraňte všechny hodinky, prsteny a další šperky, aby se vám nekopaly do rukou nebo je nepoškodily.
 • Nošení dlouhých rukávů může pomoci chránit vás před pořezáním a oděrkami na stromech s drsnou kůrou.
 • Každý strom je trochu jiný, takže byste měli být připraveni provést drobné úpravy své techniky za pochodu.
 • Ujistěte se, že jste ve stabilní klidové poloze, než se pustíte a pokusíte se dosáhnout položky nahoře.
 • Použijte mladé, robustní listy v horních úrovních stromu, abyste se udrželi, až dokončíte výstup. Ty mohou být obzvláště užitečné, pokud se potřebujete něčeho držet při získávání položky nebo sbírání kokosových ořechů. Většina palmových listů je flexibilní a snadno udrží váhu průměrně dospělého dospělého.

Reklama Odeslat tip Všechna podání tipů jsou před zveřejněním pečlivě zkontrolována Děkujeme za zaslání tipu ke kontrole!

Varování

 • Je pravděpodobné, že během prvních lezení na palmu dostanete několik škrábanců a třísek. To prostě souvisí s územím. Čím více stoupáte, tím tvrdší bude kůže na vašich dlaních a chodidlech.
 • Dávejte si pozor na staré nebo mrtvé listy, které ulpívají na kmeni pod zelenějšími listy. Mohou vypadat jako pohodlná držadla, ale obvykle jsou křehká a snadno se zlomí. Chycení špatného listu vás může tvrdě poslat zpět na zem.
 • V některých oblastech mohou existovat zákony zakazující poškození palem. Držte se dál od míst, kde byste neměli lézt.
reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Lano, sarong nebo pružné rostlinné vlákno svázané do kruhu

Populární Problémy

Zde je seznam nejlepších tenisových vychytávek, které vám s hrou nesmírně pomohou.

„Holiday Heartbreak“, nový BET vánoční film, má premiéru ve středu večer. Zde je návod, jak můžete sledovat celý pohyb online, pokud nemáte kabel.Rafael Nadal, který se v současné době potýká se zraněním nohy, je na seznamu přihlášených na Baleárský golfový šampionát pro střední amatéry v roce 2021.

Jak si vyrobit koktejl z arašídového másla. Arašídové máslo je klasickým doplňkem sendvičů, ale věděli jste, že ho můžete přidat i do koktejlu? Můžete dokonce přidat další klasická kombinace arašídového másla (jako je čokoláda a arašídové ...

Tie-break je jedním z nejdůležitějších prvků tenisového zápasu. Zde je pohled na pravidla, kterými se řídí.Jak předstírat, že omdlíte. Zapomněli jste se učit na test? Plánujete se zúčastnit nějaké akce, ale přejete si, abyste mohli vycouvat? Možná hrajete ve hře, která vyžaduje omdlení. Ať už potřebujete způsobit odbočení nebo se dostat ven ...