Jak vyléčit pekařovu cystu

Bakerova cysta (také známá jako popliteální cysta) je tekutinou naplněný vak (cysta) za kolenem, který způsobuje napětí, bolest nebo ztuhlost kolena, které se mohou zhoršit při pohybu nohou kolem nebo při fyzických aktivitách. Hromadění synoviální tekutiny (která maže váš kolenní kloub) způsobuje, že pod tlakem otok a vyboulení vytvoří cystu v zadní části kolena. Důležité kroky k léčbě Bakerovy cysty spočívají v odpočinku postižené nohy a léčbě jakékoli potenciální základní příčiny, jako je artritida. Pokud si myslíte, že máte Bakerovu cystu, je důležité navštívit lékaře, abyste vyloučili vážnější potíže, jako je krevní sraženina nebo arteriální obstrukce.

Metoda 1 ze 3: Léčba cysty doma

 1. Obrázek s názvem Cure a Baker

  1 Poznejte rozdíl mezi Bakerovou cystou a něčím vážnějším. Ačkoli můžete svou Bakerovu cystu ošetřit doma, chcete se ujistit, že je to ve skutečnosti Bakerova cysta a ne něco, co vyžaduje lékařskou pomoc, jako je hluboká žilní trombóza nebo arteriální obstrukce. Pokud zaznamenáte otoky nebo purpurové stopy na prstech a chodidlech, měli byste okamžitě navštívit lékaře.
 2. Obrázek s názvem Cure a Baker

  2 Odpočiňte si postižené koleno. Koleno byste měli opřít, dokud už vás nebolí a tlačit na něj. Všimněte si jakékoli bolesti, kterou konkrétně cítíte kolem nebo za kolenem při ohýbání a prodlužování nohy. Koleno byste měli odpočívat tak často, jak je to možné, alespoň den nebo dva.
 3. Obrázek s názvem Cure a Baker

  3 Kolem cysty ledujte koleno. Zranění kolene byste měli ledovat co nejdříve. Poleva pomáhá omezit otoky a záněty kolem zranění, což také pomůže zmírnit část bolesti. Nechejte led na koleni vždy jen patnáct až dvacet minut v kuse. Před opětovným nanesením ledu nechte oblast ohřát na pokojovou teplotu (dalších patnáct až dvacet minut). To může pomoci snížit otok a bolest první den nebo dva po počátečním zranění a v tomto období můžete koleno ledovat tak často, jak chcete.
  • Před použitím zabalte sáček ledu (nebo něco zmrazeného, ​​jako je pytel hrachu) ručníkem (nikdy ne přímo na kůži).


 4. Obrázek s názvem Cure a Baker

  4 Použijte kompresi. Komprese pomáhá omezit otoky zraněné oblasti a také pomáhá stabilizovat koleno. Kolem zranění přivažte elastický obvaz (eso), trenérskou pásku, ortézu nebo dokonce kus oděvu.
  • Přivažte ho dostatečně pevně, aby se koleno stabilizovalo, ale ne tak pevně, abyste přerušili oběh.
 5. Obrázek s názvem Cure a Baker

  5 Zvedněte nohu. Zvednutí nohy také pomáhá snížit otoky a vrací krev do srdce. Při ležení zvedněte nohu nad úroveň srdce (nebo co nejvýše, aniž byste způsobili bolest). Pokud nemůžete zraněnou nohu zvednout, snažte se ji držet alespoň rovnoběžně se zemí.
  • Zkuste také při spánku položit pod nohy polštáře, aby byly stále vyvýšené.
 6. Obrázek s názvem Cure a Baker

  6 Vezměte si volně prodejné (OTC) léky proti bolesti. Ke snížení bolesti a otoku můžete užívat nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID), jako je ibuprofen, acetaminofen, aspirin a naproxen. Dodržujte dávkování na štítku a dodržujte doporučenou denní dávku. Užívejte léky s jídlem a vodou.
  • Aspirin by neměl být podáván dětem nebo mladistvým do 19 let kvůli možnosti Reyeova syndromu (poškození mozku a jater), zvláště pokud má dítě plané neštovice nebo chřipku. Před podáním aspirinu vašemu dítěti se poraďte se svým lékařem.
  • Pokud máte problémy s játry, ledvinami nebo žaludkem, lékaři doporučují poradit se s lékařem dříve, než začnete užívat NSAID.
  reklama

Metoda 2 ze 3: Vidět svého lékaře

 1. Obrázek s názvem Cure a Baker

  1 Nechte svého lékaře zhodnotit zranění. Měli byste nechat svého lékaře vyšetřit a léčit základní příčinu cysty. Příčiny mohou zahrnovat trauma kolena, revmatoidní artritidu, osteoartritidu a trauma chrupavky nebo šlachy, abychom jmenovali alespoň některé. Nechte svého lékaře, aby vás vyšetřil, aby mohl stanovit správnou diagnózu.
 2. 2 Vraťte se na kontrolu, pokud se vám cysta zvětší. Zvětšená cysta může způsobit otok dolní části nohy, protože může stlačit blízké žíly. Z tohoto důvodu je důležité navštívit lékaře, pokud vám cysta roste. Nechte svého lékaře, aby vás vyšetřil, a poté se řiďte radami ohledně léčby.
  • Když zavoláte a domluvíte si schůzku, řekněte v ordinaci, že máte obavy, že vám roste cysta.
 3. Obrázek s názvem Cure a Baker

  3 Pokud cysta praskne, poraďte se s lékařem. I když jste se již poradili se svým lékařem o léčebném plánu, měli byste se vrátit, pokud máte podezření, že cysta praskla nebo došlo k jiným komplikacím. Pokud cysta vaší pekaře praskne, tekutina unikne do lýtkové oblasti ve vaší noze, což může vést k:
  • Pocit vody stékající po lýtku
  • Zarudnutí a otok
  • Modřiny, které se šíří ze zadní části kolena ke kotníku
  • Ostrá bolest v důsledku uniklé tekutiny a následný zánět, který může vést ke vzniku krevních sraženin.
  • Vzhledem k tomu, že se tyto příznaky mohou podobat příznakům krevní sraženiny, je důležité, abyste okamžitě navštívili lékaře v případě, že potřebujete sraženinu léčit. Uvolněné krevní sraženiny mohou vést k život ohrožujícím stavům. Pokud váš lékař zjistí, že vám nehrozí komplikace způsobené prasknutím, pak vaše noha reabsorbuje tekutinu kdekoli od jednoho do čtyř týdnů a lékař vám doporučí nebo předepíše léky proti bolesti.
 4. Obrázek s názvem Cure a Baker

  4 Zeptejte se svého lékaře na steroidní injekce. Klinická studie ukázala, že otoky, bolest a rozsah pohybu se zlepšují po přímé injekci kortikosteroidů do cysty u pacientů, kteří trpí Bakerovými cystami vyvolanými osteoartritidou. Váš lékař vpíchne jehlu s kortikosteroidy přímo do cysty. Steroidy pomáhají snižovat zánět a otoky v místě.
  • Váš lékař může také použít ultrazvukový přístroj k vizualizaci cysty a pomoci při vedení jehly.
 5. Obrázek s názvem Cure a Baker

  5 Zeptejte se svého lékaře na vypuštění cysty. Váš lékař může také odstranit tekutinu uvnitř samotné cysty. Pokud máte sekundární cysty (akumulace tekutin z přední a zadní části kolena), lékař vám může také odstranit tekutinu z přední nebo boční strany kolena. To umožní větší pohodlí tím, že sníží bolest a otoky a umožní vám pohybovat kolenem volněji. Váš lékař použije ultrazvuk k správnému vpichu jehly do tekutiny a zatáhne zpět za píst, aby jej vysál.
  • Váš lékař použije jehlu velikosti 18 nebo 20 kvůli husté tekutině v cystách.
  • Váš lékař může také muset provést postup více než jednou v závislosti na množství přítomné tekutiny nebo protože se tekutina nahromadila jako více míst.
  • Váš lékař běžně provádí aspiraci (drenáž) a následně injekci steroidů. Několik studií prokázalo snížení symptomů a lepší funkci kolena po obou postupech.
 6. Obrázek s názvem Cure a Baker

  6 Diskutujte o chirurgické excizi cysty. Toto je poslední možnost, pokud příznaky přetrvávají, jiné léčby selhaly nebo se cysta velmi zvětšila. Zatímco jste v anestezii, váš chirurg provede kolem cysty malé (tři až čtyři milimetry) řezy, aby tekutinu vypustil. Chirurg nemusí odstranit celou cystu, protože se obvykle vyřeší sama. Jakmile je cysta vypuštěna, chirurg sešije zářezy.
  • Procedura obvykle trvá hodinu (nebo možná méně podle velikosti cysty). Větší cysta bude trvat déle, protože otok ji mohl omotat kolem nervů a cév.
  • Můžete očekávat, že vám budou podle potřeby podány léky proti bolesti.
  • Jakmile jste doma, postupujte podle terapeutické metody RICE (odpočinek, led, komprese a elevace).
  • Váš chirurg může navrhnout berle nebo hůl, aby udržel váhu mimo oblast několik dní.
  reklama

Metoda 3 ze 3: Udržování síly kloubů a svalů pomocí pekařské cysty

 1. Obrázek s názvem Cure a Baker

  1 Navštivte fyzioterapeuta. Zánět v oblasti Bakerovy cysty může způsobit napětí svalů a ztuhlost kloubů. Měli byste provádět bezbolestná flexibilita a posilovací cvičení, která pomohou rehabilitovat oblast a udržovat klouby a svaly aktivní. To pomůže zabránit budoucí slabosti a/nebo ztuhnutí okolních svalů a kloubů.
  • Měli byste se soustředit na kvadricepsy, hamstringy, hýždě a lýtkové svaly.
 2. Obrázek s názvem Cure a Baker

  2 Provádějte stojné hamstringy. Najděte stoličku nebo předmět, který je vysoký asi 50 cm. Nohu nezraněné nohy položte na stoličku s mírně pokrčeným kolenem. Nakloňte se dopředu a dolů - držte záda rovně - dokud neucítíte natažení stehna. Držte pozici třicet sekund.
  • Proveďte tři opakování dvakrát denně, stejně jako před a po jiném cvičení.
  • Pokud se necítíte příliš natažení, zkuste se mírně naklonit ke straně nohy, kterou natahujete, stejně jako dopředu.
 3. Obrázek s názvem Cure a Baker

  3 Vyzkoušejte ležení hamstringů. Lehněte si na záda. Pokrčte koleno na noze, kterou chcete natáhnout. Položte jednu ruku na zadní část stehna a druhou na zadní část lýtka. Rukama přitáhněte nohu k sobě, koleno držte pokrčené asi o 20 °. Měli byste cítit protažení v zadní části stehna. Držte pozici třicet sekund.
  • Opakujte třikrát za relaci dvakrát denně kromě před a po cvičení.
  • Pokud se nemůžete natáhnout za nohu, abyste ji mohli zatáhnout, zkuste si kolem nohy položit ručník. Stejného roztažení pak dosáhnete tím, že místo toho zatáhnete za ručník.
 4. Obrázek s názvem Cure a Baker

  4 Proveďte sedací hamstringy. Pro toto cvičení si sedněte na okraj židle. Dobrou nohu pokrčte v normální poloze v sedě a zraněnou nohu položte před sebe s kolenem pokrčeným jen mírně. Předkloňte se z této polohy (držte záda rovně a hlavu vzhůru), dokud neucítíte natažení kolem zadní části stehna. Zůstaňte v této poloze třicet sekund.
  • Proveďte tři opakování na relaci dvakrát denně nebo před a po cvičení.
 5. Obrázek s názvem Cure a Baker

  5 Použijte kolenní oblouky. Vsedě střídavě ohýbejte a narovnávejte koleno, dokud to není možné, aniž byste způsobili další bolest. Toto cvičení vám pomůže udržet normální pohyb.
  • Pokud necítíte žádnou bolest, provádějte jednou denně až dvacet opakování.
 6. Obrázek s názvem Cure a Baker

  6 Zkuste statické čtyřhlavé kontrakce. Umístěte srolovaný ručník pod koleno s rovnou nohou. Zatlačte koleno dolů na ručník, abyste napnuli stehenní svaly (kvadricepsy). Položte prsty na kvadricepsy, abyste cítili, jak se vám svaly stahují, jak se stahujete.
  • Držte každé opakování po dobu pěti sekund a opakujte desetkrát co nejsilněji, aniž byste způsobili bolest.
  reklama

Expertní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Pomůže hojení cysty pekaře uzdravení? Danielle Jacks, MD
  Surgical Resident Danielle Jacks, MD je chirurgická rezidentka na Ochsner Clinic Foundation v New Orleans, Louisiana. V roce 2016 získala doktorát na Oregonské univerzitě zdraví a vědy. Danielle Jacks, MD Odpověď odborníka na chirurgický zákrok Použití tepla může zmírnit vaši bolest a pomoci s dalšími příznaky, ale nezmizí z toho vaše cysta.
 • Otázka Jakého lékaře bych měl navštívit pro Bakerovu cystu? Danielle Jacks, MD
  Surgical Resident Danielle Jacks, MD je chirurgická rezidentka na Ochsner Clinic Foundation v New Orleans, Louisiana. V roce 2016 získala doktorát na Oregonské univerzitě zdraví a vědy. Danielle Jacks, MD Odpověď odborníka na chirurgický pobyt Začněte návštěvou praktického lékaře. Provedou počáteční ošetření k řešení vaší Bakerovy cysty. Pokud se cysta nezlepší, váš PCP vás pravděpodobně doporučí k ortopedickému chirurgovi k další léčbě.

Populární Problémy

Ruce vystavené zárodkům přímým nebo nepřímým kontaktem jsou jedním z mnoha způsobů, jak lidé onemocní. Bakterie na vašich rukou se mohou snadno dostat do těla a způsobit podmínky, jako je salmonelóza, hepatitida A, enterovirus, chřipka, streptokok a ...

Od roku 2003 odpočítávání všech osmi wimbledonských titulů Rogera Federera.

Mocnost FCS North Dakota State přebírá v sobotu Butlera na Target Field. Tady je, jak se na hru dívat.

Trubkový buben z PVC, také známý jako tubulum, označuje tanga vyrobený z PVC trubek. Původně vynalezen v Austrálii, thongofon je jedinečný bicí nástroj, který vypadá jako velký xylofon a zní jako ...

Roger Federer se plánuje vrátit na turné ATP na akci claycourt v Ženevě, která začíná 16. května.

Světová čtyřka Stefanos Tsitsipas nedávno přijala na Twitter, aby vyjádřila svůj nesouhlas se zákazem tenisového on-line koučování během zápasů.