Jak jednat s rodiči, kteří vám nerozumí

Možná zjistíte, že jak se stanete mladým dospělým, začnete mít více konfliktů se svými rodiči. Většina dětí se někdy v životě cítí nepochopená rodiči. Rodiče se také snaží porozumět svým dětem a vědět, kdy je podpořit a kdy zasáhnout do toho, co si myslí, že jsou špatná rozhodnutí. Naštěstí mohou rodiče a děti lépe komunikovat, pokud jsou obě strany ochotny sdílet svůj úhel pohledu a poslouchat jeden druhého.

Část 1 ze 3: Zahájení konverzace s rodiči

 1. Obrázek s názvem Přesvědčte své rodiče, aby neprodávali vašeho mazlíčka Krok 3

  1 Zjistěte, co od konverzace chcete. Abyste pochopili, o co jde, musíte vědět. Věnujte chvíli času konverzaci a přemýšlejte o tom, co byste v důsledku konverzace chtěli změnit. Pokud si myslíte, že budete mít problém zapamatovat si své body nebo se udržet v teple v této chvíli, napište si soubor jasně stanovených cílů, kterých chcete konverzací dosáhnout. Můžete si také zkusit procvičit konverzaci před zrcadlem.
  • Například mnoho lidí chce, aby je jejich rodiče nechali venku později, dělali jinou mimoškolní aktivitu, změnili vysokou školu atd. Jindy můžete jen chtít, aby vás rodiče poslouchali s menším úsudkem. Ve hře může být více než jedna z těchto věcí, proto si je zapište do seznamu. Například:
   • Chci cítit méně negativní úsudek za svá rozhodnutí.
   • Chtěl bych začít hrát tenis.
   • Ráno se chci dopravit do školy.


 2. Obrázek s názvem Přizpůsobit třídám vysokých škol Krok 11

  2 Vyberte správné místo. Místo, které vyberete, může konverzaci dramaticky změnit. Pokud to například přinesete v kanceláři svých rodičů, pravděpodobně budou uspěchaní. Také by se mohli cítit, jako by museli vládnout železnou pěstí, aby se jejich kolegové domnívali, že jsou na vás příliš měkcí.
  • Zkuste si promluvit s rodiči na klidném, relativně soukromém místě. Může to být u vás doma, v autě nebo dokonce na společné procházce.
 3. Obrázek s názvem Nechte své rodiče, aby vám umožnili jet autobusem, krok 6

  3 Nastavte datum. Ukončete nějaký čas, abyste měli tuto konverzaci. Řekněte svým rodičům, že s nimi musíte strávit nějaký kvalitní čas, a naplánujte si to po večeři jednu noc (nebo co vám váš rozvrh dovolí). Nastavením času zajistíte, že budou obě strany připraveny mluvit na stejném místě současně. To funguje lépe, než jen bombardovat rodiče, když vejdou do dveří.
  • Vyhněte se časům, o kterých víte, že jsou pro vaše rodiče stresující. Pokud jsou vaši rodiče ve stresu při konverzaci, je méně pravděpodobné, že vás budou poslouchat nebo přemýšlet o tom, co říkáte.
 4. Obrázek s názvem Vypořádat se s rodiči rozvodem Krok 1

  4 Udržujte situaci v klidu. Během této konverzace se pocity pravděpodobně stupňují. Je důležité zachovat si co největší klid. Pokud mají vaši rodiče potíže zůstat v klidu, udělejte si přestávku nebo jen dokončete rozhovor jiný den.
  • Pokud například zuříte, že vaši rodiče nesouhlasili, že vás nechají zůstat venku později, nezačněte křičet: „Nikdy jsi mě nenechal nic dělat!“ Místo toho zkuste něco jako: „Mám pocit, že jsem dost dospělý na to, abych byl venku do deseti, a doufám, že se nad tím ještě zamyslíš. Můžeme si příští týden znovu promluvit? “
  ODBORNÁ TIP

  'Aby bylo možné vyřešit konflikt, musí být obě strany ochotny se střídat a naslouchat vzájemným pohledům.'

  Liana Georgoulis, PsyD

  Licencovaná psycholožka Dr. Liana Georgoulisová je licencovaná klinická psycholožka s více než 10 lety zkušeností a nyní je klinickou ředitelkou společnosti Coast Psychological Services v Los Angeles v Kalifornii. V roce 2009 získala doktorát psychologie z Pepperdine University. Její praxe poskytuje kognitivní behaviorální terapii a další terapie založené na důkazech pro dospívající, dospělé a páry. Liana Georgoulis, PsyD
  Licencovaný psycholog
 5. Obrázek s názvem Přesvědčte své rodiče, aby neprodávali vašeho mazlíčka Krok 1

  5 Vyjádřete své obavy. Jakmile zahájíte konverzaci ve správný čas a na správném místě, můžete uvést své hlavní body. Zkuste to udělat co nejpřirozeněji. Pokud jen náhle začnete chrlit stížnosti a požadavky, mohou se vaši rodiče cítit, jako by byli přepadeni.
  • Začněte konverzaci tím, že budete hovořit o nedávných událostech, a poté jednu z nich propojte se svými hlavními body. Řekněte něco jako „Dnes jsem měl ve škole dobrý den. Potom jsem jel domů s Johnem. Minulý týden dostal parkovací lístek, aby mohl jet do školy. Uvědomil jsem si, jak mnohem jednodušší by bylo řídit místo jízdy autobusem. “
  reklama

Část 2 ze 3: Jasná komunikace s rodiči

 1. Obrázek s názvem Vypořádat se s rodiči rozvodem Krok 5

  1 Mluvte často se svými rodiči. Častý rozhovor s rodiči je skvělý způsob, jak si vybudovat silný vztah. Vytváří také vztah, když potřebujete projednat citlivější problém. Pokud jsou vaši rodiče zvyklí na to, že k nim budete otevření a upřímní, budou s větší pravděpodobností naslouchat, když problém vyřešíte. Pokud jste obecně uzavření nebo nečestní, nemusí mít pocit, že by mohli věřit všemu, co jim říkáte.
  • Dejte si záležet na tom, abyste si s rodiči promluvili o věcech, které se stávají ve vašem každodenním životě. Udržujte je v obraze o některých věcech, které se ve vašem životě dějí, a oni to po většinu času velmi ocení.
 2. Obrázek s názvem Bavte se, když jsou rodiče mimo dům Krok 5

  2 Zvažte úhel pohledu svých rodičů. Úkolem každého rodiče je zajistit, abyste byli šťastnými a produktivními členy společnosti. Neexistuje pro ně žádný jasný plán, který by vás přivedl od narození do dospělosti bez škytání a často musí jít jen s vnitřností. Zkuste si představit, že byste byli v kůži svých rodičů a odkud pocházejí. Nebo se dokonce zkuste představit jako rodič s dítětem, které milujete a chcete ho chránit, a se všemi obtížemi, které s tím souvisejí. Ukázat rodičům, že rozumíte jejich dilematu, může být známkou dospělosti, která jim pomůže více vám důvěřovat.
  • Například vaši rodiče možná trvají na tom, že sportujete, ale vy byste raději trávili čas v kapele. Může pomoci, když řeknete něco jako „Vím, že máte pocit, že sport vám pomůže zůstat aktivní, ale hraní hudby ukazuje, že zlepšuje matematické dovednosti. Kromě toho můžu po tréninku v kapele chodit pár dní v týdnu do posilovny. “
  • Pokud máte pocit, že vám vaši rodiče nerozumějí, zvažte, že možná nerozumíte i jim. Pokládejte otázky týkající se uvažování určitých věcí rodiči jako způsob, jak poté lépe vysvětlit svou vlastní pozici a nakonec dosáhnout porozumění.
  • Mějte na paměti, že nepochopení a nesouhlas se liší. Vaši rodiče vám mohou dokonale rozumět, ale přesto se neshodnou v jakémkoli problému.
 3. Obrázek s názvem Řekněte svým rodičům o špatném skóre testu Krok 4

  3 Buďte co nejpřímější. Pokud jste s rodiči vágní a obecní, nemusí přesně pochopit, co se snažíte změnit. To může být frustrující a obvykle to není produktivní. Místo toho nechte své hlavní body jasně nastínit (ať už v hlavě nebo na papíře) a přejděte rovnou k věci.
  • Vyhněte se obecným věcem typu: „Chci jen větší svobodu.“ Místo toho řekněte svým rodičům přesně to, co chcete, a řekněte něco jako: „Chtěl bych svobodu, abych mohl jezdit do školy a ze školy.“
 4. Obrázek s názvem Bavte se, když jsou rodiče mimo dům Krok 2

  4 Vypořádejte se s nesouhlasem zodpovědně. Když se k rodičům budete chovat zodpovědně, budou těžší odmítat vaše obavy jako dětinské. Kňučení, hádání a odmítání kompromisů vám nepomůže vypadat jako zralý, schopný dospělý, ale spíše jako batole. Zachovejte klid, diskutujte o svých obavách a buďte ohleduplní, když to samé dělají vaši rodiče.
  • Použití příkazů „I“ vám zde může trvat dlouhou cestu. Říkat věci jako „Nikdy jsi mě nenechal o ničem rozhodnout. Rodiče mého přítele je nechali neustále rozhodovat, “není konstruktivní. Vyhněte se obviňování ostatních tím, že místo toho řeknete věci jako: „Mám pocit, že mám menší schopnost rozhodovat sám o sobě než ostatní lidé v mém věku.“
  reklama

Část 3 ze 3: Demonstrace dospělosti

 1. Obrázek s názvem Be Smart As a Teen Step 8

  1 Přijmout odpovědnost. Obviňovat ostatní za své problémy nebo chyby je dětinské chování. Pokud chcete, aby vaši rodiče věřili, že vám může být vaše rozhodnutí důvěryhodné, budou vás muset vidět, abyste přijali odpovědnost. Zvedněte se a nabídněte, že budete dělat něco kolem domu, a ujistěte se, že kdykoli nesplníte to, co jste řekli, že uděláte, přiznáte to a opravíte to.
  • Můžete například začít vařit večeři několik nocí v týdnu. Zavázat se, že to budete dělat určité noci, a udělejte to pokaždé. To ukáže vašim rodičům, že se na vás mohou spolehnout.
 2. Obrázek s názvem Buďte šťastným teenagerem ve škole, krok 5

  2 V případě potřeby požádejte o radu. Zodpovědní dospělí vědí, že nemají všechny odpovědi. Hledání rady vám navíc dává příležitost promluvit si a navázat vztah se svými rodiči. Nemusíte se řídit všemi uvedenými radami, ale poslouchejte pozorně a respektujte. To ukáže vašim rodičům, že dobře přemýšlíte nad svými rozhodnutími a že jste stále ochotni jim dát vstup.
 3. Obrázek s názvem Vypořádat se s rodiči rozvodem Krok 3

  3 Vyhněte se obviňování. Obviňování je opakem převzetí odpovědnosti. Pokud jste neudělali něco, co jste udělat měli, je to vaše chyba a nikoho jiného. Přijměte chybu a snažte se situaci napravit, jak nejlépe dovedete. To ukáže vašim rodičům, že jste připraveni přijmout zodpovědnost.
  • Pokud se vás například vaši rodiče zeptají, proč nebyl vynesen odpad, vyhněte se výmluvám typu „Chystal jsem se to vynést, ale dostal jsem tolik práce s domácími úkoly a minulou noc jsem zapomněl. Pak jsi dnes ráno neměl připravenou snídani a já jsem spěchal do školy a neměl jsem čas. “ Místo toho přijměte svou chybu a omluvte se rodičům slovy: „Je mi líto, že jsem včera večer nevynesl odpadky. Určitě to dnes večer dostanu. '
 4. Obrázek s názvem Zálohujte své vzpomínky a nápady Krok 12

  4 Udělat kompromisy s tvými rodiči. To k dospělosti patří. Udělejte si svůj případ a obhájte se, ale nevyhýbejte se dobrému obchodu. Pokud s vámi rodiče pracují, vraťte jim laskavost. Ocení to a budou s vámi v budoucnu nadále spolupracovat.
  • Řekněte například, že váš současný zákaz vycházení je v 8:00, ale vy se ptáte „Mami, tati, mohu začít zůstat venku až do 11:00?“ Pokud odpoví: „Ne, 11:00 je příliš pozdě, ale vy stárnete a jsme v pořádku, když zůstanete venku až do 10:00“, přijměte tuto odpověď a považujte ji za úspěch.
 5. Obrázek s názvem Pojmenujte své dítě americkým jménem Krok 3

  5 Najděte mechanismy zvládání. Pokud i přes snahu dobře komunikovat zažijete mnoho konfliktů, možná budete potřebovat další východisko, které vám pomůže se stresem vyrovnat. Najděte něco, co byste rádi dělali, například deníku nebo posloucháte hudbu a každý den si udělejte čas na relaxaci. Měli byste si také dát záležet hluboké, pomalé nádechy když jste naštvaní nebo ve stresu.
 6. Obrázek s názvem Rozhodni se po chůvě uvěznění Krok 1

  6 Vytvořte systém podpory. Je nutné mít přátele nebo jiné členy rodiny, na které se můžete obrátit, když jsou věci s vašimi rodiči napjaté. Měli byste identifikovat lidi, kterým důvěřujete, a mluvit s nimi, když se cítíte zahlceni. Nejlepší je širší systém podpory; tímto způsobem si můžete vybrat, s kým se budete o daném problému bavit.
  • Můžete se svěřit jednomu ze svých prarodičů, když máte neshody s mámou nebo tátou. Pokud tomu tak je, často se můžete zeptat na jejich názor na situaci tím, že začnete něčím jako „Táta a já nesouhlasíme s vycházením. Myslíte si, že 11:00 je příliš pozdě, nebo bych se měl pokusit přimět ho, aby to znovu zvážil? “ Tento dodatečný vstup vám může pomoci racionalizovat, jak se v případě neshody cítíte.
  reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Já a moji rodiče jsme vždy v rozporu ohledně studijních problémů. Vím, co mám studovat, kde studovat a kdy studovat, ale rodiče mě neustále přerušují, kritizují, že mám přestávky atd. Co mám dělat? Najděte si čas, kdy se vám rodiče mohou plně věnovat. Oslovte své studijní metody a řekněte rodičům, jaký máte pocit z jejich chování k vám. Poté společně navrhněte řešení problému.
 • Otázka Co mohu dělat, když mě rodiče urazili? Qamar Nejlepší odpovídač Promluvte si s nimi o tom, když jste vy a vaši rodiče v klidnějším stavu mysli. Diskutujte o tom, co vás urazilo a jak to ve vás vyvolalo pocity (např. „Když jste mi slíbili, že mě ve středu vezmete na nákup, a řekli jste, že dnes nemůžete, cítil jsem se zraněný a rozrušený. Mám pocit, že nemohu věřit vašim slibům.“) Stejně jako my, rodiče dělají chyby. Otevřenost klidné komunikaci o tom udržuje vztah zdravý.
Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Tipy

 • Vyhněte se tomu se sourozenci nebo přáteli v okolí.
 • Nepřerušujte své rodiče, když na vás reagují.

reklama

Varování

 • Možná nedostanete přesně to, co chcete.
 • Pravděpodobně se dostanete do potíží, pokud necháte konverzaci eskalovat na hádku.
reklama

Populární Problémy

Zde je návod, jak sledovat Jets vs Patriots online bez kabelu

V pátek je to stavařská rivalita, protože UNC Wilmington převezme UNC Asheville v Asheville Classic. Zde je návod, jak a kde hru sledovat.

Carlos Moya řekl, že Rafael Nadal potřebuje nyní, když mu je přes třicet, jiný tréninkový režim. Moya také vyjádřila znepokojení nad turnaji US Open a Roland Garros, které jsou naplánovány na letošní rok.

Missouri a č. 10 Florida se sejdou v sobotu na alternativním kanálu SEC Network. Zde je návod, jak můžete zdarma sledovat živý přenos ze hry online.