Jak se vypořádat se vztekem

Hněv je jednou z nejčastěji prožívaných emocí. Může se projevovat zdravým i nezdravým způsobem. Vztek je však intenzivnější formou hněvu, která je často spojována s destruktivním, nekontrolovaným chováním. Pokud jste rozzuřeni, můžete explodovat a vrhnout se na ostatní nebo se chladně stáhnout a potlačit své emoce. Takové chování může zničit vaše profesionální a osobní vztahy, takže se vypořádejte se vztekem tím, že najdete zdravé východiska pro svůj hněv, vypořádáte se se zdrojem problému a získáte podporu od ostatních.

Metoda 1 ze 4: Zbavte se vzteku

 1. Obrázek s názvem Vypořádat se se vztekem Krok 1

  1 Zhluboka se nadechněte. Hluboké dýchání je skvělé cvičení, které můžete využít, když cítíte vztek. Umožňuje vám zpomalit a znovu získat kontrolu nad svými myšlenkami a emocemi i nad situací samotnou. Proveďte několik cyklů hlubokého dýchání, dokud se nebudete cítit klidnější.
  • Zkuste se zhluboka nadechnout z membrány. Nadechněte se a sledujte, jak se vám roztahuje bříško. Vydechněte a sledujte, jak se vypouští. Při každém nádechu si představte, jak jste naplněni klidnou energií. S každým výdechem si představte, jak se vztek vylučuje z vašeho těla.
  • Přivedení do rozumnějšího stavu vám pomůže vyhnout se škodlivým slovům nebo činům, které nemůžete vzít zpět.


 2. Obrázek s názvem Deal with Rage Krok 2

  2 Uvolněte napětí postupným uvolňováním svalů. Vztek může ve vašem těle způsobit extrémní fyzické napětí, které může ve skutečnosti vést ke zranění. Progresivní svalová relaxace je užitečné cvičení pro uvolnění tohoto napětí.
  • Zhluboka se uklidněte. Začněte u prstů na nohou a protáhněte se tělem, postupně stahujte a uvolňujte každou svalovou skupinu. Můžete například napnout prsty na nohou a na pár sekund si všimnout, jaké to je. Poté uvolněte napětí a všimněte si, jaké to je, než se přesunete do nové svalové skupiny.
  • Tato technika vám také pomůže lépe si uvědomit zkušenost s udržováním napětí ve vašem těle. V budoucnu, až budete cítit toto napětí, budete vědět, jak svaly uvolnit.
 3. Obrázek s názvem Deal with Rage Krok 3

  3 Časopis. Agresivní akce jako děrování, házení něčím nebo křik nemusí vždy vést ke katarzi. Proč? Protože jste ve skutečnosti neřešili věc, kvůli které se cítíte rozzuřeni. Psaní do deníku je jedním z nejlepších způsobů, jak toho dosáhnout.
  • Začněte si psát deník vzteku, do kterého si pravidelně zapisujete všechny lidi nebo situace, které vás otírají špatným způsobem. Popište vše tak podrobně, jak můžete.
  • Jakmile vypustíte trochu páry, vraťte se a znovu si přečtěte, co jste napsali. Možná se rozhodnete pokračovat a roztrhat papír na kousky. Můžete se také rozhodnout brainstormingu několika způsoby, jak aktivně řešit problémy v situacích, které vás tak rozčilují.
  reklama

Metoda 2 ze 4: Jednat na vztek bezpečně

 1. Obrázek s názvem Deal with Rage Krok 4

  1 Vykřikněte svou frustraci. Obrácení hněvu dovnitř může vést k vážným zdravotním problémům a jeho vypuštění křičením na své blízké může zničit vaše vztahy. Lepší alternativou je vypustit to mocným výkřikem.
  • Nasedněte do auta a ječte z plných plic. Nebo krátce zakřičte do polštáře, aby to všechno vypadlo.
 2. Obrázek s názvem Deal with Rage Krok 5

  2 Hodit nebo rozbít něco. Ať už vám je horko (bičování a křik) nebo chlad (potlačení a utažení) vztek, skvělý způsob, jak uvolnit hněv, je něco zničit-samozřejmě vhodným způsobem. Přejděte do „vzteklé místnosti“, pokud je ve vaší oblasti nějaká.
  • Rage rooms poskytují bezpečné prostředí, kde můžete rozbíjet a házet věci a vypalovat páru.
  • Pokud nemůžete poblíž najít vzteklou místnost, kupte si v dolarovém obchodě hromadu levných talířů, jděte do uzavřené oblasti, jako je garáž, a hodte je ke zdi. Cítí se dobře, co?
  • Dávejte si pozor na to, co rozbijete. Talíř je vyměnitelnější než váza z dědictví.

  Spropitné: Nerozbíjejte věci před ostatními lidmi, pokud si nejste jisti, že jim to vyhovuje. Někdy se lidé děsí, když vidí, jak někdo zlobí věci.

 3. Obrázek s názvem Vypořádat se se vztekem, krok 6

  3 Vyzkoušejte boxovací pytel. Agresivní prodejny nejsou nejlepším způsobem, jak usměrnit vztek. Děrování pytle je přesto mnohem konstruktivnější než děrování zdi nebo něčí tváře. Zajděte do nedaleké posilovny a zacvičte si u boxovacího pytle. Nebo stínová krabice tím, že vyrazíte vzduch před sebe.
  • I když jste naštvaní, vyhněte se boxu se skutečným člověkem, protože váš hněv vám může způsobit větší škody, než bylo zamýšleno.
 4. Obrázek s názvem Deal with Rage Krok 7

  4 Cvičení. Pokud se vám nechce udeřit do boxovacího pytle, můžete použít jiný způsob cvičení, abyste se zbavili hněvu. Běhejte, plaťte, jděte na kole, vydejte se na túru, zvedejte činky nebo se připojte k hodině fitness. Cvičení pomáhá spálit nadbytečný kortizol, který ve vás vzbuzuje vztek.
 5. Obrázek s názvem Vypořádat se se vztekem, krok 8

  5 Použijte humor. Humor může být nápomocný při odstraňování vzteku. Neberte se příliš vážně a uvědomte si, že hněv a vztek mohou být často humorné. Použití humoru může pomoci uvést vaše reakce a činy na správnou míru.
  • Pokud jste například rozzuření, protože vám někdo říkal zmetek, zkuste si představit, jak by skutečný zmetek vypadal. Vymyslete ty nejzábavnější příklady, jaké můžete.
  reklama

Metoda 3 ze 4: Hledání praktických řešení

 1. Obrázek s názvem Deal with Rage Krok 7

  1 Poznejte své spouštěče. Abyste se se svým vztekem mohli skutečně vypořádat, musíte být schopni rozpoznat, jak vztek vypadá a jaké situace ho obvykle způsobují. Až příště pocítíte vztek, udělejte si chvilku a sledujte, co se děje ve vašem těle. Všímejte si také toho, co se stalo těsně předtím, než jste se začali takto cítit.
  • Například si všimnete, že jste opravdu pevně sevřeli čelist a začne vám bušit hlava. K tomu došlo poté, co jste byli přerušeni v provozu.
 2. Obrázek s názvem Vypořádat se se vztekem, krok 8

  2 Řešení Brainstorm pro spouštění událostí. Vypořádejte se se svým vztekem způsoby řešení problémů, kterým se můžete vyhnout, nebo se lépe vyrovnat se svými spouštěči. Vytvořte konkrétní akční plán, který vám umožní zlepšit způsob řešení těchto situací.
  • Pokud například strašný provoz vede ke vzteku, vyrazte brzy, abyste se provozu vyhnuli.
  • Pokud vás nervózní, přepracovaní pokladníci zaškrtnou, zkuste nakupovat v klidnějších hodinách.
  • Pokud vás rozrušená ložnice vašeho spolubydlícího štve, nevstupujte dovnitř, abyste zůstali v klidu.
 3. Obrázek s názvem Vypořádat se se vztekem, krok 9

  3 Naučte se říkat „ne“, když jste zdrceni nebo zdůraznil . Pokud pociťujete chladný vztek z potlačení svého hněvu, mohl by vám prospět trénink asertivity. Naučte se za sebe mluvit uctivě a s taktem. Pokud po vás lidé žádají příliš mnoho, řekněte to.
  • Pokud například váš šéf upouští více práce na vašem stole, než dokončíte aktuální projekty, může se váš temperament vznítit. Místo toho, abyste to drželi, sejděte se svým šéfem jeden na jednoho a vyjádřete své frustrace. Řekněte něco jako: „Dáváš mi víc práce, než teď dokážu zvládnout. Snažím se soustředit své úsilí na nadcházející briefing. Mohu některé z těchto úkolů delegovat na Jenny? “
 4. Obrázek s názvem Vypořádat se se vztekem, krok 10

  4 Změňte svůj jazyk. Slova, která používáte, mohou ovlivnit vaše emoce. Silná, absolutní slova jako „nikdy“ nebo „vždy“ nenechávají žádný prostor pro výjimky, takže brání řešení problémů. Vyhoďte tyto výrazy ze slovníku a zjistěte, zda to má pozitivní vliv na vaši náladu.
  • Nezapomeňte mluvit pro tvůj hněv, ne z to.
 5. Obrázek s názvem Vypořádat se se vztekem, krok 11

  5 Řekněte lidem, co potřebujete, pomocí příkazů „já“. Rage dokáže odstranit všechny filtry v konverzaci do té míry, že kritizujete a urážíte lidi napravo i nalevo. Abyste tomu zabránili, prosazujte se konkrétními prohlášeními „já“. To omezuje obviňování a kritiku, ale přesto vám to pomáhá porozumět.
  • Pokud se například snažíte potlačit vztek na necitlivého partnera, vyjádřete své potřeby prohlášením „já“ jako: „Cítím se ignorován a nepochopen, když minimalizujete mou úzkost.“
 6. Obrázek s názvem Deal with Rage Krok 14

  6 Dej si pauzu. Naplánujte si do svého denního režimu prostoje nebo osobní čas, zejména v dobách, které jsou obzvláště stresující. Pokud ve vás například příchod z práce vyvolává pocit vzteku, stanovte si pevné pravidlo, že s vámi nikdo ve vašem domě nemluví, dokud nebudete mít čas na dekompresi. reklama

Metoda 4 ze 4: Získání podpory

 1. Obrázek s názvem Vypořádat se se vztekem, krok 12

  1 Zkuste terapii. Kognitivně behaviorální terapie, příp CBT Bylo prokázáno, že pomáhá lidem s chronickými problémy s hněvem. Váš terapeut CBT bude spolupracovat s vaším individuálním na vývoji lepších strategií pro zvládání hněvu, jako je změna vašich myšlenkových vzorců a učení se být asertivnější.
  • Pokud byste si chtěli promluvit s terapeutem, požádejte svého rodinného lékaře o doporučení.
 2. Obrázek s názvem Vypořádat se se vztekem, krok 13

  2 Připojte se ke skupině podpory řízení hněvu. Mnoho komunit nabízí speciální programy pro výuku dovedností zvládání hněvu. Můžete se naučit praktické dovednosti ve skupinovém prostředí nebo sdílet své jedinečné boje se vztekem s ostatními. Programy mohou nabízet nemocnice, kliniky nebo kostely ve vaší komunitě.
  • Můžete se také spojit s ostatními, kteří mají problémy se vzteky online, hledáním skupin podpory na webech, jako je Psychologie dnes.
 3. Obrázek s názvem Deal with Rage Krok 14

  3 Zvažte, zda máte občasnou výbušnou poruchu. IED je porucha chování klasifikovaná extrémními záchvaty vzteku. Tyto epizody mohou zahrnovat impulsivní nebo násilné činy, ke kterým dochází s malým nebo žádným zjevným spouštěčem. IED je běžnější u mladších lidí a mužů. Pokud pravidelně zažíváte náhlé záchvaty vzteku, navštivte psychologa nebo psychiatra.
  • Léčba intermitentní výbušné poruchy obvykle zahrnuje kombinaci léků a psychoterapie, které pomáhají získat kontrolu nad vztekem.
  reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Co způsobuje pocity vzteku? Catherine Boswell, Ph.D
  Licencovaná psycholožka Dr. Catherine Boswell je licencovaná psycholožka a spoluzakladatelka Psynergy Psychological Associates, soukromé terapeutické praxe se sídlem v Houstonu, Texas. S více než 15 lety zkušeností se Dr. Boswell specializuje na léčbu jednotlivců, skupin, párů a rodin, které bojují s traumaty, vztahy, smutkem a chronickou bolestí. Je držitelkou titulu Ph.D. v psychologii poradenství z University of Houston. Dr. Bowell vyučoval kurzy pro studenty magisterského studia na univerzitě v Houstonu. Je také autorkou, mluvčí a trenérkou. Catherine Boswell, Ph.D Licencovaný psycholog Expertní odpověď Vztek je stav přemoci a hyperarousal. Ve své méně intenzivní formě, hněvu, může jít o důležité a ochranné chování. Vztek je však obvykle více škodlivý než užitečný.
 • Otázka Jak přestanu cítit vztek? Catherine Boswell, Ph.D
  Licencovaná psycholožka Dr. Catherine Boswell je licencovaná psycholožka a spoluzakladatelka Psynergy Psychological Associates, soukromé terapeutické praxe se sídlem v Houstonu, Texas. S více než 15 lety zkušeností se Dr. Boswell specializuje na léčbu jednotlivců, skupin, párů a rodin, které bojují s traumaty, vztahy, smutkem a chronickou bolestí. Je držitelkou titulu Ph.D. v psychologii poradenství z University of Houston. Dr. Bowell vyučoval kurzy pro studenty magisterského studia na univerzitě v Houstonu. Je také autorkou, mluvčí a trenérkou. Catherine Boswell, Ph.D Licencovaný psycholog Expertní odpověď Je důležité dekonstruovat to, co nastane dříve, než vzteky udeří. Jakmile to pochopíte, musíte se naučit proces budování hněvu zpomalit a vyřešit ho, než bude příliš pozdě a my ztratíme kontrolu.
 • Otázka Pomůže mi to, když se při hraní videoher potýkám se špatnými spoluhráči a podvodníky? Sam Mnoho z těchto metod je užitečných, pokud jste naštvaní při hraní videoher s lidmi/trolly. Pokud metody nefungují a přesto vás pořádně zlobí, je dobré si od hry, kterou hrajete, dát pauzu (jakkoli možná nebudete chtít). Pokud se cítíte destruktivně, podívejte se na způsoby, jak se vypořádat s hněvem zmíněným v Metodě 2, je mnohem lepší vypustit páru, než vyrazit polštář, než křičet na ostatní hráče a rozbíjet počítač, konzoli nebo cokoli jiného, ​​co vlastníte .
 • Otázka Jak se vypořádám s tím, že můj oblíbený web nefunguje? Potřebuji rychle pomoc, nebo bych mohl rozbít počítač. Vypněte zařízení a najděte něco jiného, ​​co byste měli dělat, pak se vraťte a zkuste to znovu. Pokud to stále nefunguje, najděte jiný web podobný tomu, ke kterému potřebujete přístup, nebo zkuste kontaktovat správce webu a zjistit, kdy se služba vrátí.
 • Otázka Mám extrémní vztek a velmi často se chovám kvůli hormonům. Co mám dělat, abych nebyl nebezpečný pro všechny kolem mě? Úzkostlivá ohnivá koule Když cítíte, jak se váš vztek a vztek začíná sílit, zastavte to. Dýchejte pomalu. Zamyslete se nad tím, co vás uklidňuje. Cokoli vás rozčílilo, nestojí to za to. Řekněte svým přátelům a lidem, s nimiž se potloukáte, že máte extrémní vztek, a požádejte je, aby se pokusili vyhnout vám.
 • Otázka Jak se vypořádám se vztekem vůči svému manželovi? Odejděte, když jste naštvaní. Řekněte něco jako: „Omlouvám se, jsem naštvaný a prostě o tom teď nemůžu mluvit.“ Než budete pokračovat v diskusi, dobře si promyslete, co řeknete. Pokud je to pro vás trvalý problém, zvažte možnost vyhledat radu.
 • Otázka Jak se neukřivdím, když se při sportu fauluji? Galasy4969 Nejlepší odpověď Pokud váš soupeř fauloval, neberte si to osobně. Pokud jste faulovali, přiznejte svou chybu. Pokračujte a hrajte dál.
 • Otázka Nemám problémy se vztekem, ale jsem naštvaný, protože můj přítel je blbec a já chci věci jen ukončit. Jak to udělám? Je mi úplně jedno, jestli jsem zranil její city. Zkuste požádat svého přítele, aby přestal dělat cokoli, co vás rozčiluje. Pokud se chování nezastaví, vyzkoušejte metody v Rozejděte se se svým přítelem .
 • Otázka Jak zastavím sebepoškozování, když jsem naštvaný a nevyrazím? Promluvte si o tom, jak nechcete řezat, nerozbíjejte nic, co vytváří ostré kousky. Přerušte pozornost alespoň na hodinu, ponořte se do toho rozptýlení. Hry s mobilními telefony s online přáteli mohou nesmírně pomoci! Pocity hněvu pominou, stačí se uklidnit a zneškodnit svůj hněv dostatečně dlouho, aby pocity pominuly. Udělejte z toho v mysli nezbytné rozhodnutí, že „nebudete stříhat, to je konečné!“ Psaní, vybarvování, malování - udělejte něco, kde musíte pomocí mysli a rukou vytvořit něco z emocí, které cítíte.
 • Otázka Když se rozzuřím, držím to v sobě dlouho. Pak se to najednou vrátí v jinou dobu, kdy mě zlobí něco jiného. Uvnitř cítím pálení. Jak to mohu projít, pokud se to stane znovu? Nejlepší je zbavit se vzteku/vzteku/zášti co nejdříve pomocí uklidňujících technik a práce na problému v klidu. Jak jste řekl, jakýkoli vztek, který je nahromaděn, vzplane znovu v jinou dobu. Srážet vztek je jako nosit v sobě jed, žere vás to a zůstává nevyřešeno. Co by pomohlo, je najít bezpečný, ale účinný způsob, jak uvolnit hněv, než znovu vzplane.
Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Podpořte vzdělávací misi wikiHow

Každý den na wikiHow tvrdě pracujeme na tom, abychom vám poskytli přístup k informacím a informacím, které vám pomohou žít lepší život, ať už vás to bude udržovat v bezpečí, zdravější nebo zlepšit vaši pohodu. Uprostřed současné krize veřejného zdraví a hospodářské krize, kdy se svět dramaticky mění a všichni se učíme a přizpůsobujeme změnám v každodenním životě, lidé potřebují wikiHow více než kdy jindy. Vaše podpora pomáhá wikiHow vytvářet podrobnější ilustrované články a videa a sdílet naši důvěryhodnou značku instruktážního obsahu s miliony lidí po celém světě. Zkuste dnes přispět na wikiHow.

Populární Problémy

Martina Hingis tento týden odloží oponu kariéry, která trvala 23 let a zahrnovala 107 titulů WTA Tour.

Novak Djokovič svou výhrou v Madridu vyrovnal rekord Rafaela Nadala ve většině titulů ATP Masters 1000.

Jak se připravit na konferenci o narovnání. Konference o narovnání se používají ve všech druzích soudních sporů, ale jsou velmi časté v případech rozvodů a zranění osob. Účelem konference je vyřešit spor způsobem, který ...

Kings and Nuggets se ve středu večer utkají v otvíráku sezóny 20-21 NBA. Pokud nemáte kabel, můžete hru sledovat online.

Sledujte zde Trumpovu rally Tulsa naživo z několika živých přenosů.