Jak rozvíjet obě mozkové hemisféry

Podle teorie dominance levého nebo pravého mozku je člověk s „levým mozkem“ logičtější a analytičtější, zatímco člověk s „pravým mozkem“ je intuitivnější, přemýšlivější a kreativnější. . Ve skutečnosti je mozek složitým orgánem a obě hemisféry se neustále zapojují a komunikují, bez ohledu na to, zda je úkol kreativnější nebo analytičtější. Aktivní napadání mysli novými úkoly, které zahrnují lineární i kreativní myšlenkové procesy, však může pomoci posílit vaše intelektuální schopnosti a udržet vaši mysl bystrou.

Metoda 1 ze 3: Zapojení mozku

 1. Obrázek s názvem Rozvíjejte obě hemisféry mozku Krok 1

  1 Naučte se nový jazyk. Výzkum naznačuje, že učení se novému jazyku je jedním z nejlepších způsobů, jak stimulovat vaši mysl. Učení se jazyka v každém věku může pomoci rozvíjet hippocampus, oblast zapojenou do porozumění novým informacím a prostorovému uvažování.
  • Vyberte si jazyk, který jste se vždy chtěli naučit. Výhody výuky jazyků existují bez ohledu na to, jaký jazyk si vyberete.
  • Začněte se učit zdarma pomocí online zdrojů. Existuje řada bezplatných online jazykových programů, které vám mohou pomoci začít s jakýmkoli jazykem, který si vyberete. Začněte s programy jako Duolingo nebo Busuu.
  • Navštivte kurzy v místním komunitním centru. Mnoho center a komunitních vysokých škol nabízí jazykové kurzy pro osobní obohacení. Pokud upřednostňujete formální výuku, zaregistrujte se.
  • Najděte si místní skupinu nebo online fórum k procvičení. Existuje mnoho lidí, kteří se snaží zlepšit své konverzační dovednosti v cizím jazyce, a můžete se k nim připojit online nebo osobně, abyste získali více zkušeností s novým jazykem.


 2. Obrázek s názvem Rozvíjejte obě hemisféry mozku Krok 2

  2 Přerušte svou rutinu. Čím více se něco stane rutinou, tím více je to v mozku propojeno a tím méně stimulováno. Vyzvěte každý den různé části své rutiny, aby váš mozek zůstal aktivní.
  • Vydejte se novou cestou domů. Pokud každý den dojíždíte stejným způsobem, zkuste jinou trasu, abyste posílili své prostorové uvažování a poskytli svému mozku nové podněty.
  • U jednoduchých činností, jako je čištění zubů nebo držení vidličky, přepněte na nedominantní ruku.
  • Nahraďte běžné slovo dne. Vyzvěte se, abyste vydrželi celý den bez použití slova jako „dobrý“ nebo „velmi“. Rozběhněte jazykové centrum tím, že budete myslet na synonyma.
  • Udělejte fušku jiným způsobem. Pokud obvykle používáte myčku nádobí, myjte nádobí ručně. Pokud obvykle vysáváte v obývacím pokoji, tentokrát si nejprve pořiďte ložnici.
 3. Obrázek s názvem Rozvíjejte obě hemisféry mozku Krok 3

  3 Naučit se jak přemýšlet . Výzkum UCLA naznačuje, že meditace posiluje spojení mezi mozkovými buňkami, což může meditujícím pomoci rychleji zpracovávat informace.
  • Udělejte si pohodlí. To může znamenat nošení pohodlného oblečení, nalezení pohodlného prostoru nebo zbavení se zbytečného rozptýlení.
  • Zavřete oči a soustřeďte se. Ti noví v meditaci možná nedokáží úplně vyčistit svou mysl, ale měli by se zkusit soustředit na jednu věc, jako jsou dýchací vzorce nebo mantra.
  • Proveďte sken těla. Zavřete oči a kontrolujte každou část svého těla, počínaje prsty u nohou a pohybem nahoru. Uvolněte každou část těla samostatně, dokud nedosáhnete temene hlavy.
  • Procvičte si řízenou meditaci. Existuje mnoho online zdrojů, stejně jako místní praktici, kteří vám pomohou začít tím, že vás provedou meditačním zážitkem.
 4. Obrázek s názvem Rozvíjejte obě hemisféry mozku Krok 4

  4 Naučte se nové dovednosti. Nové mentální výzvy nutí váš mozek používat různé kanály, což zlepšuje paměť a kritické myšlení. Dozvíte se o něčem, co neděláte nebo kterému velmi dobře rozumíte, abyste zpochybnili svou mysl.
  • Naučte se hudební nástroj. Výzvy se stále náročnějšími schopnostmi pracují v mozku, aby si udržel sílu.
  • Vezměte si starou učebnici a pokuste se předělat dovednost, kterou jste od prvního studia nepoužívali. Pokud nemáte v každodenním životě příliš složitou matematiku, zkuste problém s geometrií, nebo se dozvíte podrobnosti o historické události, kterou v současné době příliš neznáte.
  • Začněte s uměním. Bez ohledu na úroveň dovedností umění nutí mysl vytvářet vztahy mezi prvky kompozice, jako je barva, světlo a textura ve výtvarném umění. Promyšlení různých kompozic pomáhá mozku zvážit více scénářů, což je zásadní pro kreativní řešení problémů.
 5. Obrázek s názvem Rozvíjejte obě hemisféry mozku Krok 5

  5 Naučte se žonglovat. Žonglování nebo jakákoli činnost vykonávaná se záměrem, jako je hra na nástroj nebo učení šachů, pomáhá budovat oblasti zodpovědné za komunikační kanály v mozku.
  • Pokud žonglování není koníček, který by vás zajímal, zkuste se naučit hrát na nástroji nebo cvičit sport se silnou koordinací ruka-oko, jako je tenis nebo volejbal.
  • Cvičte pravidelně. Učení samo o sobě nestačí. Pravidelné procvičování vaší nové dovednosti zajistí, že mozek zůstane zapojený i poté, co zvládnete základy.
  reklama

Metoda 2 ze 3: Udržování zdravého těla

 1. Obrázek s názvem Rozvíjejte obě hemisféry mozku Krok 6

  1 Pravidelně cvičte. Aby byl váš mozek zdravý, musíte udržet zdravé tělo. Pravidelné cvičení pomáhá zlepšit kritické myšlení a udržení paměti. Váš mozek si také odpočine od myšlení souvisejícího s prací, což může pomoci nastartovat kreativitu.
  • Jít na procházku. Cvičení nemusí být namáhavé, aby zapojilo mozek. Procházka na pouhé dvě míle může pomoci mozku zapojit se do nových myšlenek.
  • Mozek těží z většiny forem kardiovaskulárního cvičení. Najděte si něco, co vás bude bavit pravidelně, nebo si vytvořte pestrý rozvrh, který může zahrnovat procházky, běhy, cyklistiku, tanec nebo lekce cvičení. Zaměřte se alespoň na jednu hodinu kardia alespoň třikrát týdně.
 2. Obrázek s názvem Rozvíjejte obě hemisféry mozku Krok 7

  2 Jezte potraviny bohaté na živiny. Rozvoj zdravé výživy prospívá mnoha vašim vnitřním orgánům, včetně vašeho mozku. Vyvážená strava maximalizuje vaši mozkovou funkci po celý den i v průběhu vašeho života.
  • Některé studie naznačují, že jídlo bohaté na omega-3 mastné kyseliny a flavonoidy pomáhá zlepšit koncentraci a bojovat proti ztrátě paměti. Dobrým zdrojem jsou ryby studené vody, listová zelenina, ořechy a lněný olej.
  • Získání dostatečného množství vitamínů B, zejména folátu, B6 a B12, může pomoci zpomalit kognitivní poruchy. Získejte folát a B6 z listové zeleniny a celozrnných produktů a B12 z živočišných produktů, jako je maso, ryby, vejce nebo mléčné výrobky.
  • Brokolice, zelí a hořčice mohou pomáhat při prevenci a boji proti neurodegenerativním chorobám, i když je zapotřebí dalšího výzkumu, aby se potvrdila jejich účinnost.
  • Obecně platí, že udržování vyvážené stravy bohaté na zeleninu, ovoce, celozrnné produkty a kompletní bílkoviny dává vašemu mozku veškerou sílu, kterou potřebuje pro zdravé každodenní funkce.
 3. Obrázek s názvem Rozvíjejte obě hemisféry mozku Krok 8

  3 Trochu odpočinout. Zajištění dostatečného spánku každou noc může přispět k lepší paměti, podpořit produktivitu a zlepšit rozsah pozornosti.
  • Zacházejte s dobrým spánkem jako s nezbytností. Přemýšlejte o tom stejným způsobem, jako byste přemýšleli o tom, že se budete krmit nebo že budete mít vodu.
  • Vytvořte si rutinu před spaním, která vám pomůže připravit se na spánek, a držte se jí. To může zahrnovat osprchování, čištění zubů, čtení po stanovenou dobu nebo cokoli jiného, ​​co vám pomůže cítit se uvolněně a připraveni do postele. Udržujte to konzistentní.
  • Zaměřte se na alespoň 6 hodin spánku za noc. Kvalitní noční odpočinek je nepravděpodobný s méně než 6 hodinami spánku.
  • Nespěte. I když je spánek důležitý, přespání může také negativně ovlivnit paměť. Zkuste za pravidelných okolností nepřekračovat 9 hodin v noci.
  reklama

Metoda 3 ze 3: Trávit čas s ostatními

 1. Obrázek s názvem Rozvíjejte obě hemisféry mozku Krok 9

  1 Trávit čas s přáteli. Zdravý mozek začíná zevnitř, ale udržování zdravého společenského života pomáhá udržovat mysl bystrou. Pravidelné a přátelské jednání s ostatními může pomoci posílit krátkodobé kognitivní funkce.
  • Vyzkoušejte činnosti, které vyžadují, abyste přemýšleli o mentálních procesech jiné osoby. Dobrou volbou jsou hry, které zahrnují strategii, včetně videoher a her na hrdiny.
  • Seznamte se s novým člověkem. Stručné zapojení přátelských rozhovorů s někým může posílit vaši mozkovou funkci. Zkuste si promluvit s někým novým nebo se naučit něco nového o starém příteli.
  • Večeři s přáteli nebo rodinou. Mluvte o svém dni a umožněte ostatním, aby se s vámi podělili.
  • Méně se starejte o to, co děláte, a více o to, s kým to děláte. Časy, kdy lidé aktivně hovoří se svými přáteli, jsou pro mozek nejpřínosnější, a proto věnujte každý den chvilku rozhovorům s lidmi, které máte opravdu rádi.
 2. Obrázek s názvem Rozvíjejte obě hemisféry mozku Krok 10

  2 Dobrovolník. Některé studie naznačují, že dobrovolnictví může pomoci zachovat zdravou funkci mozku. Jedna studie Univerzity Johna Hopkinse zjistila, že starší dospělí, kteří doučují děti, zpomalují klesající funkci mozku.
  • Nikdo přesně neví, jaké dobrovolnické činnosti jsou pro mozkové funkce nejlepší, ale někteří odborníci spekulují, že stimulovat činnosti, jako je výuka, doučování nebo čtení, může být nejpřínosnější.
  • Vyberte si příčinu, která vás zajímá. Studie z roku 2012 zjistila, že zdravotní benefity dobrovolnictví získávají pouze lidé, kteří se dobrovolně hlásí ze skutečně altruistických důvodů.
  • Zavolejte místním školám, komunitním centrům a mladým skupinám, abyste zjistili, zda potřebují pomoc s výukou nebo doučováním.
  • Ověřte si ve svém místním útulku pro zvířata, zda jsou k dispozici dobrovolnické příležitosti venčení zvířat nebo při adopčních akcích.
  • Zeptejte se svého místního centra pro seniory na výuku kurzu dalšího vzdělávání pro komunitu seniorů.
  • V jídelnách a polévkových kuchyních často po prázdninách chybí dobrovolníci. Zeptejte se na jejich celoroční příležitosti.
 3. Obrázek s názvem Rozvíjejte obě hemisféry mozku Krok 11

  3 Adoptujte si domácího mazlíčka . Domácí zvířata, zejména psi a kočky, dělají se svými majiteli zázraky. Domácí mazlíčci nejen pomáhají zdraví srdce, ale také snižují stres a zlepšují vaši náladu, obojí pomáhá posílit váš mozek.
  • Zavolejte do místního útulku pro zvířata a zeptejte se na mazlíčky, které jsou k adopci k dispozici. Naplánujte si návštěvu, abyste se setkali se zvířaty.
  • Ujistěte se, že máte prostředky na správnou péči o domácího mazlíčka. Zeptejte se útulku „má toto zvíře nějaké speciální potřeby?“ a kontaktujte místního veterináře a zeptejte se na zdravotní plány zvířat.
  • Promluvte si s útulkem o správném nastavení domácího mazlíčka. Zeptejte se „jaký druh jídla potřebuje tento mazlíček?“ a „Kolik aktivity by měl tento mazlíček věnovat?“ Nezapomeňte si promluvit o plánu domácího mazlíčka, abyste věděli, co potřebuje denně, týdně, měsíčně a ročně.
  • Vyhraďte si denně čas na hraní a spojení se svým mazlíčkem. To vám oběma pomůže zůstat duševně silní a šťastní.
  reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Jak mohu být dobrý ve všech svých předmětech? Věnujte hodinu denně studiu předmětů, ve kterých se potřebujete zlepšit. Vždy dostaňte svou práci včas.
Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Tipy

 • Neustále se vyzývejte. Přijímání různých nových a různých výzev zapojuje více vašeho mozku.
 • Zjistěte, co máte rádi. Pokud děláte něco, co vás opravdu baví, budete více motivováni zapojit mozek.
 • Nevynechávejte jídla. Váš mozek potřebuje palivo, stejně jako vaše tělo. Udržujte svůj mozek zdravý tím, že ho budete živit po celý den.
 • Pokud máte pocit, že potřebujete více zapojit pravý mozek, zaměřte se na to cvičte pravou stranu mozku .

Reklama Odeslat tip Všechna podání tipů jsou před zveřejněním pečlivě zkontrolována Děkujeme za zaslání tipu ke kontrole!

Varování

 • Neprovádějte žádné změny, které by mohly potenciálně poškodit vaše fyzické nebo duševní zdraví. Poraďte se s lékařem dříve, než provedete jakékoli zásadní změny ve vaší stravě nebo začnete s přísným cvičením.
reklama

Populární Problémy

Jak uniknout ze svázanosti. Většina z nás prochází svým každodenním životem a zažívá malé nebo žádné osobní nebezpečí. V nepravděpodobném případě, že se ocitnete v hrozivé situaci, je chytré vědět, jak reagovat ...

Jeden z nejcennějších tenisových turnajů, který sdružuje nejlepší světové hráče mužského a ženského pohlaví, čelí vyhynutí.

Váš průvodce streamováním Ant-Man online-včetně jednoduchých streamovacích informací, herců a postav a toho, jak byl přijat.

Mechanici spoléhají na momentové klíče, které zajišťují přesné a spolehlivé odečty točivého momentu, takže mohou na matice a šrouby ve vozidle aplikovat správné množství síly. Momentové klíče je však nutné pravidelně kalibrovat, aby se zajistilo ...

5 nejdelších zápasů Australian Open.