Jak diagnostikovat syndrom karpálního tunelu

Syndrom karpálního tunelu nastává, když dojde ke skřípnutí nebo tlaku na střední nerv umístěný mezi dlaní ruky a předloktím. To může způsobit zánět, bolest, necitlivost a brnění, stejně jako pocit tlaku v prstech, zápěstí a paži. Existuje mnoho důvodů, proč se u někoho tento syndrom vyvinul, například základní zdravotní stav, nadužívání zápěstí, poranění oblasti nebo anatomie vašeho zápěstí. Diagnostikováním a léčbou syndromu může člověk příznaky zmírnit.Metoda 1 ze 2: Diagnostika syndromu karpálního tunelu doma

 1. 1 Posuďte své rizikové faktory pro syndrom karpálního tunelu. Posouzení vašich rizikových faktorů vám může dát lepší pozici pro porozumění symptomům, rozpoznání stavu a lepší léčbu. Posuďte, zda máte jeden nebo více z následujících rizikových faktorů:
  • Pohlaví a věk: u žen se syndrom karpálního tunelu vyvíjí častěji než u mužů a nejčastěji se diagnostikuje ve věku 30 až 60 let.
  • Povolání: práce, která vyžaduje hodně používání vašich rukou, například práce v továrně nebo na montážní lince, vás vystavuje většímu riziku syndromu.
  • Základní podmínky: osoby s metabolickými poruchami, revmatoidní artritidou, menopauzou, obezitou, poruchami štítné žlázy, selháním ledvin nebo diabetem mají větší šanci na rozvoj tohoto onemocnění.
  • Faktory životního stylu: kouření, vysoký příjem soli, sedavý způsob života mohou zvýšit riziko syndromu karpálního tunelu
 2. 2 Rozpoznat příznaky. Pokud si na zápěstí, ruce nebo paži všimnete některého z následujících pěti příznaků, možná se u vás vyvíjí nebo již trpíte syndromem karpálního tunelu:
  • Brnění v ruce, prstech nebo zápěstí.
  • Necitlivost v ruce, prstech nebo zápěstí.
  • Otok v zápěstí.
  • Bolest v ruce, prstech nebo zápěstí.
  • Slabost ruky.
 3. 3 Sledujte své příznaky. Sledování vašich příznaků vám může dát lepší pozici k diagnostice a léčbě stavu, pokud ho máte. Váš lékař může také lépe diagnostikovat stav, pokud má podrobnější historii stavu.
  • Příznaky se obvykle projevují postupně.
  • Příznaky se často poprvé objeví během noci. Jak se stav zhoršuje, začnete během dne cítit příznaky.
  • Příznaky, které časem nezmizí (na rozdíl od dočasného poranění) a postupně se s postupem času zhoršují.
 4. 4 Zkuste Phalenův test. Jedná se o jednoduchý test, který lze použít při diagnostice syndromu karpálního tunelu. Existuje několik způsobů, jak to otestovat. Zkuste následující:
  • Posaďte se ke stolu a položte lokty na stůl.
  • Nechte zápěstí klesnout do maximální flexe, abyste zvýšili tlak v karpálním tunelu.
  • V této poloze vydržte alespoň jednu minutu.
  • Dalším způsobem, jak provést test, je položit záda obou rukou k sobě před sebe a ukazovat prsty dolů (jako opačná modlitební poloha).
  • Jakákoli bolest a brnění rukou, prstů a/nebo zápěstí a necitlivost prstů, konkrétně ve výšce palce, ukazováčku a části prostředníku, jsou pozitivními výsledky.
 5. 5 Vyzkoušejte další testy karpálního tunelu. Bylo popsáno několik testů pro diagnostiku karpálního tunelu, ale specifičnost těchto testů je sporná. Stále je můžete vyzkoušet:
  • Tinelův znak se provádí poklepáním na zápěstí a karpální tunel prsty nebo šlachovým kladivem. Pokud způsobí mravenčení v prstech, považuje se to za pozitivní test.
  • Test Tourniquet je založen na dočasném zvýšení tlaku v karpálním tunelu přiložením manžety krevního tlaku na paži nebo předloktí. Nafoukněte manžetu mezi systolickým a diastolickým tlakem, abyste zabránili žilnímu návratu z paže a zvýšili objem krve v ruce. Pokud to způsobí příznaky, test je pozitivní. Tento test však neprovádějte, pokud vám není příjemné správně používat manžetu krevního tlaku.
  • Zkouška elevace ruky se provádí zvednutím rukou nad hlavu na dvě minuty. Pokud to způsobí příznaky, pak je test pozitivní.
  • Durkanův test komprese karpálu se spoléhá na přímý tlak vyvíjený přes karpální tunel ke zvýšení tlaku. Stiskněte palcový karpální tunel nebo o to požádejte přítele. Pokud to způsobí příznaky, test je pozitivní.
 6. 6 Zeptejte se sami sebe, zda byste měli navštívit lékaře. Pokud se příznaky zhorší nebo nezmizí, bolest je nesnesitelná nebo se obtížně držíte v práci, poraďte se se svým lékařem. Váš lékař může vhodně diagnostikovat a léčit příznaky a vyloučit jakékoli závažné, základní stavy. reklama

Metoda 2 ze 2: Diagnostika syndromu karpálního tunelu v ordinaci lékaře

 1. 1 Sdělte své příznaky svému lékaři. Mluvit se svým poskytovatelem zdravotní péče znamená dát jim vědět více o příznacích, které zažíváte, a také o historii onemocnění.
  • Pamatujte, že váš lékař může lépe diagnostikovat stav, pokud jste podrobní a nevynecháte žádné příznaky.
  • Uvědomte si, že váš lékař vás může v případě potřeby k diagnostice nebo léčbě odkázat na odborníka na neurologii, chirurgii, ortopedii nebo revmatologii.
 2. 2 Získejte fyzické vyšetření. Váš lékař bude chtít posoudit vaše zápěstí a ruku. Budou tlačit na body, aby zjistili, zda v této oblasti není bolest nebo necitlivost. Budou také kontrolovat otoky, pocity a slabost. Pokud je bolest intenzivní, mohou být zapotřebí další testy k vyloučení dalších zdravotních stavů.
  • Předběžné posouzení, kdy vizuálně prohlédnou oblast, je nutné k určení a určení dalších testů.
  • Váš lékař může také v ordinaci provést Phalenův test nebo jiné testy karpálního tunelu.
 3. 3 Nechte si udělat krevní test. K vyloučení dalších zdravotních problémů, jako je revmatoidní artritida, problém se štítnou žlázou nebo jiné základní zdravotní problémy, lze požádat o odběr krve. Vyloučením těchto problémů může váš lékař lépe diagnostikovat problém.
  • Jakmile krevní testy vyloučí jiné zdravotní problémy, mohou být zapotřebí další zobrazovací testy.
 4. 4 Požádejte o zobrazovací test. Zobrazovací testy, jako je rentgen nebo ultrazvuk, může požadovat lékař nebo si je můžete vyžádat sami. Prováděním těchto zobrazovacích skenů můžete být v lepší pozici k diagnostice problému a léčbě symptomů.
  • Rentgenové záření se obvykle používá pouze k diagnostice nebo k vyloučení jiných příčin bolesti (jako jsou zlomeniny a artritida).
  • Váš lékař může použít ultrazvuk k vizualizaci struktury středního nervu ve vaší ruce.
 5. 5 Pořiďte si elektromyogram. Elektromyogram je test, během kterého se do svalů vkládá několik jemných jehel k měření elektrických výbojů. Tento test může určit, zda nedošlo k poškození svalů, a může vyloučit další podmínky.
  • Ke snížení bolesti lze před testem podat mírný lék proti bolesti.
 6. 6 Požádejte o studii nervového vedení. Tento test lékařské vodivosti se používá k detekci fungování nervového systému a k určení, zda máte syndrom karpálního tunelu.
  • Během testu jsou dvě elektrody umístěny na vaši ruku a zápěstí a středním nervem prochází malý šok, aby se zjistilo, zda jsou v karpálním tunelu zpomaleny elektrické impulsy.
  • Výsledky mohou naznačovat, jak moc došlo k poškození vašich nervů.
  reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Co může způsobit syndrom karpálního tunelu v obou rukou současně? Obvykle to, co děláte jednou rukou, děláte druhou. Řekl bych tedy, že píšu, hraji na nástroj a cvičím. Měl jsem berle, které způsobily můj karpelový tunel tlakem na střední nerv.
Nezodpovězené otázky
 • Může bolest ze syndromu karpálního tunelu stoupat po paži?
Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Video . Při používání této služby mohou být některé informace sdíleny s YouTube.

Populární Problémy

Serena Williamsová pokračovala ve své dominanci nad Marií Šarapovovou až do finále Wimbledonu. Tam se setká s nováčkem Garbine Muguruzaovou, která porazila Agnieszku Radwanskou po kontroverzních výzvách od Poláka po zjevných pokynech z boxu jejího hráče.

Jak navštívit Universal Studios Hollywood. Universal Studios Hollywood je skvělým místem, kde můžete strávit čas při návštěvě Universal City (Los Angeles) v Kalifornii. Pokud se chcete dozvědět vše, co tento park může nabídnout, začněte ...Britský thriller „The Beast Must Die“ má v USA premiéru v pondělí na AMC. Zde je několik způsobů, jak můžete sledovat streamování online zdarma.

Odstoupení Emmy Raducanu z Wimbledonu rozvířilo debatu na sociálních sítích, zejména mezi kontroverzním novinářem Piersem Morganem a tenisovými hvězdami Andy Murrayem a Andy Roddickem.

Jak se připravit na první mezinárodní let. I když jste již někdy letěli, příprava na mezinárodní let je zcela samostatným zážitkem. Budete si muset zajistit dokumenty a doma se připravit, že byste ...Jak změkčit kožené boty. Nové kožené boty mohou být velmi bolestivé, způsobovat puchýře a další problémy související s chodidly. Dokud je nezměknete, zůstanou tak. Naštěstí existuje několik způsobů, jak kůži změkčit, takže je více ...