Jak zacházet s nataženým svalem

Natažený nebo namáhaný sval je ten, který byl kvůli fyzické aktivitě nadměrně natažený, což má za následek otok a bolest. Natažené svaly jsou běžná poranění, která lze obvykle účinně léčit doma. Zjistěte, jak se starat o natažený sval a rozhodněte se, kdy je nutná lékařská intervence.

Část 1 ze 3: Získání okamžité úlevy

 1. Obrázek s názvem Léčba nataženého svalu Krok 1

  1 Odpočiňte sval. Když sval namáháte, přestaňte dělat činnost, kvůli které došlo k jeho natažení. Natažené svaly jsou ve skutečnosti trhání svalových vláken a další námaha by mohla způsobit, že se slza zvětší a povede k vážnému zranění.
  • Průvodcem nechť je množství bolesti, které cítíte. Pokud během běhu nebo sportu dojde k nataženému svalu a kvůli silné bolesti se musíte zastavit a nadechnout se, je nejlepší zbytek hry odsedět.
  • Několik dní se zotavte z nataženého svalu, než obnovíte činnost, která to způsobila.


 2. Obrázek s názvem Léčba nataženého svalu Krok 2

  2 Ledujte svaly. Zmrzání oblasti snižuje otoky a pomáhá zmírnit bolest. Naplňte velký sáček na skladování potravin kostkami ledu. Zabalte ho do tenkého ručníku, aby byla vaše kůže chráněna před přímým ledem. Držte balíček ledu na bolavé oblasti po dobu 20 minut v době 4 až 8krát denně, dokud otok nezmizí.
  • Sáček mraženého hrášku nebo jiné zeleniny také dobře funguje jako balíček ledu.
  • Vyhněte se používání tepla, které nesníží zánět způsobený nataženým svalem.
 3. Obrázek s názvem Léčba nataženého svalu Krok 3

  3 Komprimujte oblast. Zabalení místa nataženého svalu může snížit zánět a poskytnout podporu, aby se zabránilo dalšímu zranění. Použijte eso obvaz volně obepnout ruku nebo nohu.
  • Nezabalujte oblast příliš pevně, jinak můžete zabránit oběhu.
  • Pokud nemáte eso obvaz, ustřihněte starý povlak na polštář do jednoho dlouhého pásu a použijte ho ke stlačení oblasti.
 4. Obrázek s názvem Léčba nataženého svalu Krok 4

  4 Zvedněte sval. Zvednutí zanícené oblasti může pomoci otoku jít dolů a poskytnout mu správný odpočinek, který potřebuje k uzdravení.
  • Pokud jste si natáhli sval na noze, položte jej na sedačku nebo na židli.
  • Pokud jste si natáhli sval na paži, můžete jej zvednout pomocí závěsu.
 5. Obrázek s názvem Léčba nataženého svalu Krok 5

  5 Vezměte si lék proti bolesti. Nesteroidní protizánětlivé léky (NSAIDS), jako je aspirin nebo ibuprofen, snižují bolest a pomáhají vám snadněji se pohybovat s nataženým svalem. Ujistěte se, že neužíváte více než doporučené dávkování a nikdy nedávejte aspirin dětem. reklama

Část 2 ze 3: Vědět, kdy vyhledat lékařské ošetření

 1. Obrázek s názvem Léčba nataženého svalu Krok 6

  1 Sledujte svoji bolest. Odpočinek svalů a používání ledových balíčků by se měly o natažený sval postarat během několika dní. Pokud pocítíte silnou bolest, která se nerozplyne, navštivte lékaře. Může dojít k vážnému zranění, které vyžaduje lékařskou pomoc.
  • Pokud lékař určí, že vaše zranění vyžaduje zvláštní péči, můžete dostat berle nebo závěs, aby si vytahovaný sval mohl odpočinout. Mohou být také podány léky proti bolesti na předpis.
  • Ve vzácných případech vyžaduje natažený sval fyzickou terapii nebo chirurgickou péči.
 2. Obrázek s názvem Léčba nataženého svalu Krok 7

  2 Pokud máte další související příznaky, navštivte lékaře. Někdy bolest svalů souvisí s něčím jiným než s nadměrným namáháním. Můžete si myslet, že jste během fyzické aktivity natáhli sval, ale pokud se u vás objeví tyto další příznaky současně, domluvte si schůzku s lékařem:
  • Modřiny
  • Otok
  • Známky infekce, jako je svědění a červená, vyvýšená kůže.
  • Skusové stopy v oblasti bolestivosti.
  • Špatný oběh nebo necitlivost v oblasti, kde je cítit svalová bolest.
 3. Obrázek s názvem Léčba nataženého svalu Krok 8

  3 Vyhledejte okamžitou pozornost, pokud jsou vaše příznaky závažné . Pokud je vaše bolest svalů doprovázena některým z těchto závažných příznaků, přejděte na pohotovost nebo do centra okamžité péče, abyste zjistili, co se děje:
  • Vaše svaly se cítí extrémně slabé.
  • Máte dušnost nebo závratě.
  • Máte ztuhlý krk a horečku.
  reklama

Část 3 ze 3: Prevence vzniku natažených svalů

 1. Obrázek s názvem Treat a Pulled Muscle Krok 9

  1 Zahřát se. Natažené svaly se vyskytují, když jsou vaše svaly přetížené, což může často nastat v důsledku námahy, než se pořádně zahřejete. Před fyzickou aktivitou si udělejte čas na protažení a prohřátí svalů.
  • Pokud vás baví běh, před sprintem nebo rychlejším běháním si lehký běh.
  • Pokud hrajete týmový sport, můžete si před potápěním zaběhat, zahrát si nebo si udělat lehkou kalisteniku.
  • Pomocí pěnového válečku protáhněte svaly na nohou, zadní , a ramena. To vám může pomoci lépe zahřát tělo.
 2. Obrázek s názvem Vyhněte se divertikulitidě Krok 2

  2 Zůstaňte hydratovaní vypitím alespoň 8-11 sklenic vody denně. Dehydratace zvyšuje riziko namáhání svalů. Ujistěte se, že pijete dostatek vody po celý den, včetně cvičení. Nečekejte, až budete mít žízeň pít vodu, protože v době, kdy už máte žízeň, jste již dehydrovaní.
  • Pokud hodně cvičíte, ujistěte se, že pijete více vody. Můžete také pít sportovní nápoje, protože nízký obsah elektrolytů může také zvýšit riziko protažení svalů.
 3. Obrázek s názvem Léčba nataženého svalu Krok 10

  3 Dělejte silový trénink. Začlenění vzpírání a jiného silového tréninku do vaší cvičební rutiny může pomoci zabránit šanci, že během aktivity vytáhnete sval. Doma používejte volné činky nebo si zacvičte v posilovně v posilovně, abyste si vytvořili pevné a silné jádro a udrželi svaly v klidu.
 4. Obrázek s názvem Léčba nataženého svalu Krok 11

  4 Vědět, kdy přestat. Je snadné se zachytit v okamžiku, kdy provádíte fyzickou aktivitu, a přinutit se pokračovat, i když bolest v noze nebo paži naznačuje, že byste měli přestat. Pamatujte, že větší zátěž na natažený sval vše jen zhorší. Pokud způsobíte hlubší slzu, možná budete muset místo jedné hry odsedět celou sezónu. reklama

Protahování a cvičení pro natažené svalyCvičení s mírnou tělesnou hmotností po nataženém svalu


Naplánujte si, že se po Pulled Muscle snadno vrátíte ke cvičení


Rutina zahřátí, aby se zabránilo nataženým svalům

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Jdete proti bolesti? Luba Lee, FNP-BC, MS
  Magisterský titul, ošetřovatelství, University of Tennessee Knoxville Luba Lee, FNP-BC je certifikovaný rodinný praktický lékař (FNP) a pedagog v Tennessee s více než desetiletou klinickou praxí. Luba má certifikace v oblasti pediatrické pokročilé podpory života (PALS), urgentní medicíny, pokročilé podpory života v srdci (ACLS), budování týmu a ošetřování kritické péče. V roce 2006 získala magisterský titul v oboru ošetřovatelství (MSN) na University of Tennessee. Luba Lee, FNP-BC, MS Magisterský titul, ošetřovatelství, University of Tennessee Knoxville Odborná odpověď Když cvičíte, nepřekračujte bod nepohodlí. Neměla by tě bolet. Vaše tělo bolí, protože vám říká, abyste nepřekročili rozsah fyzických aktivit. Před cvičením se zahřejte a mějte na paměti, jak se vaše tělo cítí. Pokud jste již zraněni, vyhněte se cvičením, které bolest zhoršují. Dokud se nevyléčíte, omezte cvičení na nižší rozsah fyzické aktivity.
 • Otázka Můj gluteus je opravdu bolestivý. Mám ledovat, ohřívat nebo obojí? Luba Lee, FNP-BC, MS
  Magisterský titul, ošetřovatelství, University of Tennessee Knoxville Luba Lee, FNP-BC je certifikovaný rodinný praktický lékař (FNP) a pedagog v Tennessee s více než desetiletou klinickou praxí. Luba má certifikace v oblasti pediatrické pokročilé podpory života (PALS), urgentní medicíny, pokročilé podpory života v srdci (ACLS), budování týmu a ošetřování kritické péče. V roce 2006 získala magisterský titul v oboru ošetřovatelství (MSN) na University of Tennessee. Luba Lee, FNP-BC, MS Magisterský titul, ošetřovatelství, University of Tennessee Knoxville Odpověď odborníka Nejprve je nejlepší tuto oblast zalednit, což pomůže snížit bolest a otoky. Jakmile se zotavíte, například kolem 3. nebo 4. dne, můžete použít teplo. Pokud je vaše bolest mírná nebo intenzivní, můžete pokračovat v používání ledu.
 • Otázka Proč mě bolí svaly na jedné noze, jen když běhám? Pravděpodobně jste to napnuli. Zkuste sval natáhnout a na konci dne na něj nalít led, aby se mohl rychleji uzdravit.
 • Otázka Vyskočil mi lýtkový sval n teď mě opravdu nebolí Nemohu chodit po noze, co jsem pro to udělal? Můžete mít natažený sval. Mohli jste si také natrhnout nebo poranit achilovku. Pokud po něm nemůžete chodit, musíte vyhledat lékaře k diagnostice a léčbě.
 • Otázka Můj přítel se při snowboardingu sjel z hory a vytáhl téměř každý sval v těle. Jak s tím zacházíme? Jděte do nemocnice, protože možná nevytáhl každý sval v těle, ale místo toho se vážně zranil. I když nemůžete nic vnímat, může dojít k vnitřním zraněním.
 • Otázka Jak člověk získá natažený sval? Pokud se nadměrně protáhnete a nenecháte svaly napnout poté, co to rozbijete, ucítíte ostrou bolest v jakékoli části těla, kterou máte příliš nataženou.
 • Otázka Co je horší: natažený sval nebo natržený vaz? Přetržený vaz je vážnější. Důvodem je, že vazy připevňují váš sval ke kostem. Roztrhané vazy mohou způsobit ztrátu kontroly a případně vážné zranění.
 • Otázka Mohu jít plavat s nataženým svalem? Ne soutěžně. Mohlo by dojít ke zhoršení vašeho zranění. Ale asi je v pořádku udělat si lehké plavání.
 • Otázka Před šesti měsíci jsem namáhal stejný sval, jaký jsem vytáhl loni. Je to na boku mého stehna a možná jsem do toho udělal malou ránu. Bolest se zhoršuje a přední horní sval klesl směrem k mému vnitřnímu stehnu. Co bych měl dělat? Domluvte si schůzku s lékařem, očividně to trvá příliš dlouho. Mezitím si odpočiňte a položte na něj led.
 • Otázka Můj natažený sval mě trápí už asi 7 týdnů. Je něco špatně? Nechte se vyšetřit svým praktickým lékařem a/nebo si nechejte doporučit ortopeda nebo fyzickou terapii. Natažený sval, který je řádně ošetřený a odpočatý, by se již měl zlepšit.

Populární Problémy

Stephen Colbert bude opět hostit speciální volební večer v roce 2020. Zde je návod, jak jej můžete sledovat online zdarma, pokud nemáte kabel.

John Isner se v prvním kole US Open 2021 utká s americkým Brandonem Nakashimou. Isner a Nakashima rozdělili svá dvě předchozí setkání na turnaji ATP Tour.

Zde je návod, jak sledovat živé přenosy her Minnesota Timberwolves online bez kabelového přihlášení, ať už jste místní nebo nemáte tržiště.

Jak používat Ike v Super Smash Bros Ultimate. Hrajete Super Smash Bros Ultimate nebo necháváte sbírat prach v rohu? Tato hra má mnoho zábavných a jedinečných postav! Naučte se hrát jako Ike v Super Smash Bros Ultimate pro Nintendo ...

Pokud nemáte kabel, podívejte se na online stream ID dokumentu „OJ & Nicole: An American Tragedy“.

O vlasech, zbytcích mýdla, tucích, jídle a oleji je známo, že ucpávají sifony a odtokové potrubí. K odstranění ucpání budete muset vyčistit sifon. Pro mírné ucpání použijte píst nebo roztok jedlé sody k čištění sifonu a ...