Jak pít energetické nápoje bezpečně

Energetické nápoje se v posledních letech staly velmi populární mezi lidmi, kteří hledají půldenní „povzbuzení“, ranní „vyzvednutí“ nebo dokonce (nedoporučuje se) způsob oddálení účinků konzumace alkoholu. Současně se stále častěji objevují také varování před nebezpečím energetických nápojů a příběhy mladých lidí umírajících na zástavu srdce poté, co jich vypili příliš mnoho. Pravdou je, že pokud jsou zdravé osoby konzumovány s mírou za vhodných okolností, jsou energetické nápoje obvykle bezpečné. Čím více informací máte o tom, co je ve vašem energetickém nápoji a kolik je příliš, tím bezpečnější bude vaše zkušenost.

Část 1 ze 3: Zodpovědné používání energetických nápojů

 1. Obrázek s názvem Bezpečně pijte energetické nápoje Krok 1

  1 Dodržujte maximálně jeden až dva energetické nápoje denně. Termín „energetický nápoj“ se široce týká nápojů, které obsahují směs přísad (téměř vždy včetně kofeinu), jejichž cílem je poskytnout dávku energie, bdělosti a soustředění. Kromě toho existuje široká škála produktů, které do této kategorie spadají, od sody podobných konzervovaných nápojů přes malé tekuté „panáky“ až po práškové směsi. Stanovit paušální limit na to, kolik energetických nápojů byste měli denně, je tedy poměrně obtížné.
  • U nejoblíbenějších, masově prodávaných energetických nápojů se zdá, že limit dvou porcí denně je pro většinu zdravých dospělých přiměřeně bezpečný. U nekoncentrovaných tekutých energetických nápojů (jako Red Bull, Monster, Rockstar atd.) To odpovídá přibližně 500 uncím za den. Považujte to však za horní hranici a energetické nápoje používejte co nejméně, protože je to vaše nejbezpečnější volba.


 2. Obrázek s názvem Bezpečně pijte energetické nápoje Krok 2

  2 Nepoužívejte energetické nápoje před nebo během dynamických fyzických aktivit. V případech, kdy došlo k epizodám zástavy srdce nebo k jiným nebezpečným zdravotním událostem, byla spotřeba energetických nápojů často spojena s atletickým cvičením nebo hrami nebo podobným dynamickým cvičením. Někteří sportovci mají rádi „vzpruhu“ energie a soustředění, které nápoje podle všeho poskytují, ale kofein a další přísady komplikují mnoho fyzických změn (například zvýšení srdeční frekvence), které již probíhají, když se namáháte.
  • Zvláště u lidí s existujícím srdečním onemocněním, diagnostikovaným nebo nediagnostikovaným (jak je tomu často u dětí nebo mladých dospělých), může párování energetických nápojů a dynamické fyzické aktivity pravděpodobně způsobit nepravidelnou srdeční aktivitu, jako je fibrilace síní nebo dokonce náhlá arytmická smrt syndrom (SADS).
  • Takové negativní události jsou poměrně vzácné, ale riziko je pravděpodobně stále mnohem větší než odměna, zejména proto, že pouhé cvičení vám dodá dostatečnou dávku energie a soustředění.
 3. Obrázek s názvem Bezpečně pijte energetické nápoje Krok 3

  3 Nemíchejte energetické nápoje s alkoholem. Nemělo by být žádným překvapením, že rostoucí popularita energetických nápojů vedla k vývoji míchaných alkoholických nápojů, které používají Red Bull atd. Někteří lidé tvrdí, že energetické nápoje pomáhají čelit opojným účinkům alkoholu, což jim umožňuje pít (a párty) déle. Tato směs vám bohužel také může způsobit menší povědomí o tom, kolik energetických nápojů (nebo kolik alkoholu) jste spotřebovali, a maskovat potenciálně nebezpečné dopady na zdraví.
  • Možná nejnebezpečnější je, že někteří lidé po požití alkoholu pijí energetické nápoje, aby mohli „bezpečně“ odjet domů; řídit opilý a přitom být trochu ostražitější je stejně nebezpečný jako prostě řídit opilý, možná ještě víc, pokud vám to poskytne neopodstatněnou jistotu řídit, když byste neměli.
  reklama

Část 2 ze 3: Výběr informovaných nápojů

 1. Obrázek s názvem Bezpečně pijte energetické nápoje Krok 4

  1 Vyhledejte značky, které poskytují informace o přísadách a výživě. V USA jsou některé energetické nápoje prodávány jako „doplňky stravy“, což je vymyká regulační kompetenci federální Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). To mimo jiné znamená, že výrobci nemusí na obalu nápojů zveřejňovat seznam složek nebo nutriční údaje. Pokud pijete jeden z těchto nápojů, pak opravdu nevíte, co přesně dáváte do svého těla.
  • Naštěstí pro spotřebitele je nyní asi 95% energetických nápojů (včetně nejoblíbenějších značek) prodáváno jako nápoje, nikoli jako doplňky stravy, což je řadí do působnosti FDA a vyžaduje označování přísad a nutričních hodnot. Samozřejmě je na vás, abyste si skutečně přečetli označení, rozluštili, co přesně je ve vašem nápoji (a v jakém množství), a sledovali, kolik kofeinu a dalších přísad denně konzumujete.
 2. Obrázek s názvem Bezpečně pijte energetické nápoje Krok 5

  2 Přečtěte si (ale slepě nepřijímejte) doporučení výrobce nápoje. Podle webových stránek nejznámějšího energetického nápoje na světě je prakticky kdykoli vhodné použít jejich nápoj. Můžete / měli byste jej používat při řízení, studiu, práci, sportu, hraní videoher a večírcích ve dne v noci.
  • Na webových stránkách jste pohřbeni trochu hlouběji, ale najdete ještě další praktická doporučení, například udržet denní příjem kofeinu na maximálně 400 mg (nebo pět plechovek tohoto konkrétního nápoje) denně jako zdravý dospělý. Rovněž nedoporučuje konzumaci citlivou na kofein a omezený příjem těhotnými nebo kojícími ženami a dětmi. Navíc poskytuje úplný seznam přísad.
  • Zjistěte si co nejvíce informací o nápoji, který chcete konzumovat, a prostudujte si doporučení výrobce, ale pomocí vědeckých doporučení třetích stran určete, zda byste měli nápoj konzumovat (a pokud ano, v jakém množství).
 3. Obrázek s názvem Bezpečně pijte energetické nápoje Krok 6

  3 Sledujte svůj denní příjem kofeinu. Navzdory všeobecně rozšířenému vnímání není kofein technicky návykovou látkou, i když se na jeden nebo dva dny můžete setkat s mírnými abstinenčními příznaky, pokud se vydáte „studeným krocanem“ s těžkým návykem na kofein. S mírou je kofein pro většinu lidí bezpečný, ale ve vysokých dávkách může způsobit srdeční nepravidelnosti a další zdravotní problémy (a v extrémních případech i smrt).
  • Doporučení se liší, protože účinky vyššího příjmu kofeinu nejsou zcela jasné, ale 300-400 mg kofeinu denně je dobré denní maximum, které je třeba mít na paměti. Pro srovnání, typický šálek kávy (8 oz.) Obsahuje asi 100 mg kofeinu; soda (12 oz), asi 40 mg; a energetické nápoje (250 ml), obvykle někde mezi 50 mg a 160 mg.
  • Za normálních okolností by se těhotné nebo kojící ženy měly omezit na 200 mg nebo méně kofeinu denně; děti, 50-100 mg denně maximálně.
 4. Obrázek s názvem Bezpečně pijte energetické nápoje Krok 7

  4 Sledujte obsah cukru a další přísady. Výběr energetických nápojů s odpovídajícím označením vám umožní sledovat více, než je váš příjem kofeinu. Mnoho z těchto nápojů má například vysoké dávky cukru na porci. Zdravotní rizika nadměrné denní spotřeby cukru byla dobře prokázána a vyhýbání se přidávání cukrů je specifickým doporučením v této oblasti nejnovější dietní pokyny v USA .
  • Energetické nápoje také běžně obsahují přísady, jako je taurin, aminokyselina přirozeně se vyskytující v živočišných produktech; guarana, jihoamerická rostlina, která přirozeně obsahuje kofein (a je kromě kofeinu specificky přidávaného do nápoje); a různé vitamíny B. Opět s mírou, tyto přísady jsou obecně bezpečné ke konzumaci; nadměrná spotřeba může být další příběh.
  reklama

Část 3 ze 3: Faktor ve vaší zdravotní situaci

 1. Obrázek s názvem Bezpečně pijte energetické nápoje Krok 8

  1 Poraďte se svým lékařem, pokud máte základní zdravotní stav. Jeden nebo dva energetické nápoje denně jsou pro průměrně zdravého dospělého člověka pravděpodobně bezpečné, ale ti, kteří mají určité zdravotní potíže, by měli před jejich použitím učinit další opatření. Zejména pokud máte srdeční onemocnění, jiné srdeční onemocnění nebo vysoký krevní tlak, měli byste se nejprve poradit se svým lékařem.
  • Pokud po jednom energetickém nápoji pocítíte podrážděnost, nervozitu, nespavost, zrychlený srdeční tep nebo zvýšený krevní tlak, můžete mít zvýšenou citlivost na kofein nebo jiný stav hodný vašeho znepokojení. Poraďte se svým lékařem, než znovu zkusíte energetické nápoje.
  • Pokud pravidelně používáte energetické nápoje kvůli přetrvávajícím problémům s nízkou spotřebou energie, můžete mít poruchu spánku nebo jeden z mnoha potenciálně škodlivých zdravotních stavů. Obraťte se na svého lékaře na kontrolu.
 2. Obrázek s názvem Bezpečně pijte energetické nápoje Krok 9

  2 Nepoužívejte energetické nápoje jako náhradu adekvátního spánku nebo správné výživy. Vždy si pamatujte, že získáte více konzistentní, trvalé a zdravější energie tím, že se dostatečně vyspíte a budete správně jíst, než tím, že budete pít energetické nápoje. Energetické nápoje vám poskytnou krátkou dávku energie, která nevydrží, zatímco správný odpočinek a výživa vás udrží celý den bez „shazování“.
  • Tento článek wikiHow nabízí několik užitečných informací o důležitosti dostatečného spánku (sedm až devět hodin za noc pro typického dospělého) a o tom, jak jej zajistit.
  • Podle nejnovější dietní pokyny Měli byste se vyhnout přidaným cukrům a získávat stálou energii z různých barevných druhů ovoce a zeleniny, chudých bílkovin, celozrnných produktů a zdravých tuků.
 3. Obrázek s názvem Bezpečně pijte energetické nápoje Krok 10

  3 Pokud jste těhotná nebo kojíte, omezte příjem energetických nápojů. Každý, kdo je nebo nedávno byl těhotný, ví, že existuje řada výživových opatření, která je třeba přijmout, aby byla chráněna vaše zdraví a zdraví plodu. Nadměrný příjem kofeinu může například způsobit srdeční nepravidelnosti u plodu přímo nebo u matky (s rizikem pro ni i pro plod).
  • Někteří odborníci a budoucí matky stále věří v úplné odpuštění kofeinu během těhotenství, ale studie ukazují, že snížený denní příjem kofeinu obecně neznepokojuje matku ani dítě. Držte se méně než 200 mg kofeinu denně nebo množství doporučeného vaším OBGYN.
 4. Obrázek s názvem Bezpečně pijte energetické nápoje Krok 11

  4 Omezte nebo eliminujte spotřebu dětí a mladistvých. Teenageři tvoří značné procento trhu s energetickými nápoji, pravděpodobně kvůli faktoru „chladu“ stejně jako energetické podpoře. Kofein a další složky společné energetickým nápojům nejsou ze své podstaty nebezpečné pro děti, ale měly by být přijímány v menším množství, než je maximum doporučené pro dospělé.
  • Protože energetické nápoje nemají žádný nutriční ani terapeutický přínos, mohou obsahovat neznámé přísady a nebyly podrobeny dlouhodobým studiím ohledně jejich účinku na děti, je nejbezpečnějším opatřením, aby se děti jejich konzumaci zcela vyhnuly. Většina dětí a mladistvých by stejně neměla postrádat energii, pokud nespí dostatečně nebo netrpí zdravotním stavem, který vyžaduje pozornost.
 5. Obrázek s názvem Bezpečně pijte energetické nápoje Krok 12

  5 Dvakrát si rozmyslete použití kofeinového prášku. Někteří lidé se rozhodnou vynechat předem namíchané energetické nápoje a zkusit si vyrobit vlastní. Práškový kofein lze zakoupit jako doplněk stravy a je v této formě teoreticky stejně bezpečný, jako když je předem namíchán v nápojích. Neexistuje však žádná záruka, že je v prášku pouze kofein, a malá chyba měření může váš příjem kofeinu přesunout do nebezpečného území.
  • FDA ve skutečnosti vydal varování před používáním kofeinového prášku, kvůli snadnosti, kterou může nepřesné domácí měření vést k nebezpečnému předávkování. Pokud si nejste jisti kvalitou produktu a velmi přesným dávkováním, je pravděpodobně nejlepší vyhnout se používání kofeinového prášku.
  • Z důvodu vlastní bezpečnosti je vhodné zabránit mladistvým v používání kofeinového prášku.
 6. Obrázek s názvem Bezpečně pijte energetické nápoje Krok 13

  6 Používejte energetické nápoje moudře, ale nereagujte přehnaně na nepodložené obavy. Stejně jako u většiny potravin, drog a doplňků stravy je při řešení energetických nápojů rozhodující slovo moderování. Pokud se bez nich obejdete, je to pravděpodobně vaše nejbezpečnější a nejzdravější volba; pokud se je však rozhodnete konzumovat s mírou a nemáte existující rizikové faktory, nemusíte mít pocit, že byste jejich pitím riskovali své zdraví.
  • V ideálním případě byste se měli spoléhat na zdravou výživu, pravidelné cvičení a přiměřený spánek, který vám dodá energii, kterou potřebujete na celý den. Černá káva je pravděpodobně vaší další nejlepší volbou, protože má málo kalorií a přísad.
  • Další dohled nad zajištěním toho, že energetické nápoje obsahují to, co tvrdí, že obsahují, může být opodstatněný, ale na základě současných důkazů je nadměrný požadavek, aby byly zakázány nebo přísně regulovány, protože představují vážné zdravotní riziko. Pokud se rozhodnete chytře a informovaně, můžete energetické nápoje pít bezpečně.
  reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Způsobí dlouhodobé problémy pití energetických nápojů? Jak je uvedeno v článku, dlouhodobé studie o spotřebě nebyly provedeny. Jelikož je však kofein drogou, bude jej vaše tělo pravděpodobně absorbováno v poměrně krátké době. Jelikož jde o stimulant, vystavujete se stejným rizikům jako u jakéhokoli jiného stimulantu.
 • Otázka Mohu před hraním fotbalu vypít energetický nápoj? Pokud můžete pít cokoli jiného, ​​ano, můžete. Nedoporučuje se to však. Hraní fotbalu přirozeně zvýší váš srdeční tep. Za předpokladu, že jste měli energetický nápoj, zvýší se tím také vaše srdeční frekvence. Pokud je tato hodnota příliš vysoká, můžete pociťovat kardio bolest.
 • Otázka Mohu před spuštěním bezpečně vypít energetický nápoj? I když se to nedoporučuje, malý, 250 ml energetický nápoj by měl být v pořádku, pokud po cvičení nebo během něj nemáte více, protože cvičení přirozeně zvyšuje srdeční frekvenci a konzumace energetického nápoje před nebo po cvičení srdeční frekvenci zvýší ještě více.
 • Otázka Je bezpečné pro 17letého vypít jeden Red Bull denně? Dokud se budete řídit radami v článku; Bylo by však nejlepší omezit se na jeden Red Bull týdně, aby se snížilo napětí ve vašem srdci.
 • Otázka Co se stane, když vypiji energetický nápoj a energii nevyužiji? Mohu začít svědit? Ne - zbylá energie se změní na tuk. Pokud vypijete příliš mnoho energetických nápojů, ztloustnete! pokud vás začne svědit, navštivte lékaře.
 • Otázka Kolik energetických nápojů si mohu dát denně, když jsem teenager? Teenageři by opravdu neměli pít energetické nápoje, protože nebylo provedeno mnoho výzkumu ohledně jejich účinků na vývoj a podobně. 400 mg denně by mělo být maximum, které dospělý člověk spotřebuje, ale to je radikální limit. Pokud musíte konzumovat velké množství kofeinu, doporučuji nepřekračovat 300 mg kofeinu denně. Něco, co je třeba zmínit, je: věnujte pozornost velikosti porcí na balících. Většina energetických nápojů obsahuje 2 porce na plechovku a jejich nutriční údaje jsou psány tak, aby zobrazovaly údaje pouze pro jednu porci.
 • Otázka Mohu pro jistotu použít poměr vody a energetického nápoje 2: 1? Pokud vypijete celou plechovku Monster se dvěma díly vody na jeden díl Monster, budete stále vypít celou plechovku Monster. Pokud něco zředíte, neznamená to, že toho nakonec spotřebujete méně, jen každý doušek bude obsahovat méně energetického nápoje.
 • Otázka Mohu pít energetické nápoje při kojení? Vysoký obsah kofeinu v těchto nápojích může být problémem pro kojené děti. Zatímco kofein, pokud je používán s mírou, je obecně považován za bezpečný pro většinu kojících matek, některé děti na něj mohou být velmi citlivé.
 • Otázka Obvykle skončím s plechovkou za méně než půl hodiny. Je to nebezpečné a jak pomalu bych měl pít? Meredith Short To nezní příliš nebezpečně. Nezáleží na tom, jak rychle to vypijete, ale na tom, kolik toho vypijete.
Nezodpovězené otázky
 • Mohou energetické nápoje způsobit infekce močového měchýře?
Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Populární Problémy

Jak na sněžnici. Sněžnice jsou skvělou outdoorovou aktivitou na jakémkoli místě se sněhem. Začátek je stejně snadný jako nalezení sněžnic a chůze, ale při cvičení začněte na pevně zabalené stezce. Jakmile ucítíte ...

Zde je návod, jak sledovat hru Bruins vs Golden Knights online bez kabelu.

Jak hrát Left 4 Dead pro začátečníky. Tento článek vysvětlí základy toho, jak přežít ve Valve FPS Multiplayer, Left 4 Dead. Upozorňujeme, že tato strategie byla vytvořena v době demo, takže tento článek může být zastaralý ....

Video: To je důvod, proč je Roger Federer legendou!

Anglie se ve čtvrtek utká s Černou Horou v kvalifikaci Euro 2020. Zde je návod, jak sledovat hru v USA.

„16 a Pregnant“ se v úterý poprvé po šesti letech vrací na MTV. Zde je návod, jak streamovat nové epizody online, pokud nemáte kabel.