Jak barvit nylon

Na rozdíl od mnoha jiných syntetických vláken se nylon ve skutečnosti velmi snadno barví. Můžete použít buď kyselé barvivo, nebo víceúčelové barvivo a nylon také velmi dobře reaguje na jednoduchá barviva, která už možná máte doma, jako jsou potravinářské barviva a dokonce i práškové nápojové směsi. Připravte si barvicí lázeň do hrnce a namočte silonový předmět asi na půl hodiny. Než se nadějete, budete mít totálně proměněný kousek nylonu!

Část 1 ze 3: Výběr typu barviva

 1. Obrázek s názvem Dye Nylon Step 1

  1 Použijte kyselé barvivo, abyste získali barvu, která přesně odpovídá barvě paketu. Protože kyselá barviva nemají v sobě přimíchané jiné druhy barviv (jako univerzální barvivo), barva, kterou získáte na konci procesu barvení, bude přesně odpovídat barvě, kterou jste si vybrali. V závislosti na tom, jakou barvu barviva chcete, možná budete muset objednat online u společnosti zabývající se barvením.
  • Výjimkou z pravidla o shodě barev je, pokud byste se pokusili smíchat 2 různé odstíny kyselých barviv. Každé barvivo má více pigmentů, které by se mohly smíchat s pigmenty z jiného barviva a změnit tak výsledek barvy tak, aby byl jiný, než se očekávalo; výsledky mohou být mírné, ale také dramatické. Pokud to chcete udělat, vyzkoušejte nejprve namíchaná barviva na kousku šrotu silonu.


 2. Obrázek s názvem Dye Nylon Step 2

  2 Vyberte si univerzální barvivo pro snadno dostupnou možnost barvení. Víceúčelová barviva lze nalézt ve většině obchodů s řemesly a potravinami, což z nich činí skvělou volbu pro chvíle, kdy nechcete čekat, až přijde speciální objednávka. Barva vašeho nylonu se může mírně lišit od barvy na krabičce protože univerzální barviva obsahují 2 druhy barviv: přímé barvivo pro bavlnu a vyrovnávací kyselé barvivo pro vlnu/nylon. Na váš nylon bude mít vliv pouze barvivo vyrovnávací kyseliny.
  • I když barva nebude přesná, bude stále velmi blízko tomu, co je na krabici nebo štítku. Jen mějte na paměti, že tam může být malý rozdíl, zvláště pokud se snažíte sladit svůj nylon s barvou něčeho jiného (jako pár punčocháče s vaší oblíbenou červenou rtěnkou).
 3. Obrázek s názvem Dye Nylon Step 3

  3 Rozhodnout se pro potravinářské barvivo pro širokou škálu barev z čeho vybírat. Kromě základních barev, které můžete získat v sadě na barvení vajec, je v řemeslných obchodech, obchodech s potravinami a online k dispozici mnoho dalších barev. Na každou položku, kterou chcete barvit, budete potřebovat asi 10 kapek potravinářského barviva, pokud nepřekročí 1 libru (použijte méně kapek pro světlejší barvu nebo více kapek pro živější odstín).
  • Můžete také použít přírodní extrakty z potravin, jako řepný extrakt pro červené barvivo, kurkuma pro žluté barvivo a špenátová šťáva pro zelené barvivo.
 4. Obrázek s názvem Dye Nylon Step 4

  4 Vyberte si neslazený nápojový mix pro levnou variantu. V ideálním případě použijte práškovou nápojovou směs, která je zcela bez cukru a náhražek cukru; v opačném případě se nylon změní na výstřelný nepořádek. Naplánujte si použití 1 balíčku nápojové směsi pro každou položku pod 1 libru, kterou chcete barvit.
  • Skvělá věc při použití nápojové směsi na nylon je, že barva se při čištění nevypere, jako kdybyste ji použili na bavlnu.
  reklama

Část 2 ze 3: Příprava barvicí lázně

 1. Obrázek s názvem Dye Nylon Step 5

  1 Zásobník naplňte do 3/4 vodou. Použijte zásobník, který vám nevadí, když se přestanete používat s jídlem (pokud nepoužíváte potravinářské barvivo nebo mix nápojů v prášku). Kyselá i univerzální barviva mohou zanechávat stopy chemikálií i po vyprání a opláchnutí hrnce.
  • Nezáleží na tom, zda používáte filtrovanou vodu nebo vodu z vodovodu - výsledky budou v obou případech stejné.
 2. Obrázek s názvem Dye Nylon Step 6

  2 Vložte hrnec na sporák a zapněte hořák na středně vysokou teplotu. Než do vody přidáte cokoli jiného, ​​začněte vodu ohřívat. Pokud kamna nesmíte používat, požádejte o pomoc dospělého. Nechte přejít varem, než přejdete k dalšímu kroku.

  Spropitné: Abyste mohli hrnec snadněji promíchat, použijte raději přední než zadní.

 3. Obrázek s názvem Dye Nylon Step 7

  3 Přidejte do hrnce 1 šálek (240 ml) bílého octa. Nylon potřebuje malé množství kyseliny, aby nasákl barvivo. Bez ohledu na to, jaký druh barviva použijete, nezapomeňte přidat do zásobníku ocet. Pokud tak učiníte, váš nylon neudrží barvivo a rychle se vypere.
  • Některé značky a druhy barviv také vyžadují přidání trochu soli do vody. Zkontrolujte podle pokynů, zda je to nutné. Pokud používáte potravinářské barvivo nebo nápojovou směs v prášku, nemusíte přidávat sůl.
 4. Obrázek s názvem Dye Nylon Step 8

  4 Nalijte barvivo do vody. Pokud používáte kyselé nebo víceúčelové barvivo, použijte jeden balíček prášku nebo 1 láhev tekutého barviva na každou libru látky, kterou barvíte. Pokud používáte nápojovou směs v prášku, přidejte celý balíček prášku. Pro barvení potravin by asi 10 kapek mělo vytvořit zářivý odstín. Mějte na paměti, že byste mohli použít více nebo méně barviva podle toho, jak světlou nebo tmavou barvu chcete mít.
  • Při otevírání balíčků práškového barviva buďte opravdu opatrní. Pokud se malé granule rozlijí, mohou snadno obarvit oblečení, povrchy a kůži. Otevřete je nad hrncem nebo nad kuchyňským dřezem.
  • V této fázi si možná budete chtít nasadit gumové rukavice pro případ, že by se vám do rukou dostalo nějaké barvivo.
  reklama

Část 3 ze 3: Barvení a oplachování nylonu

 1. Obrázek s názvem Dye Nylon Step 9

  1 Ponořte silonový předmět do zásobníku. Pomocí dřevěné lžíce ji zatlačte dolů na dno hrnce, dokud nebude celý předmět nasycen. Dávejte pozor, abyste vodu nepostříkali přes okraj zásobníku.
  • Pokud barvíte malé předměty (jako punčocháče), můžete obarvit 2 nebo 3 páry najednou. U větších položek zkuste udělat jednu po druhé, abyste se ujistili, že nejsou přeplněné, což by mohlo způsobit nerovnoměrnou barvu. Pokud není dostatek místa na to, aby se vaše dřevěná lžíce proměnila kolem látky, je hrnec příliš přeplněný.
 2. Obrázek s názvem Dye Nylon Step 10

  2 Vařte silon 30 minut a každých 5 minut ho míchejte. Dávejte pozor na hrnec, abyste se ujistili, že voda nezačne vřít - je nutné teplo, které pomůže barvivu vsadit se do nylonu, ale extrémní teplo může látku skutečně poškodit. Vroucí voda by se navíc mohla dostat na vaše kamna a znečistit ji.
  • Nezapomeňte promíchat lžící, kterou nehodláte znovu použít s jídlem. Abyste si připomněli, že byste ho neměli používat k jídlu, dejte kolem držadla kousek barevné pásky nebo na něj napište trvalou fixou.
 3. Obrázek s názvem Dye Nylon Step 11

  3 Pomocí kleští vyjměte nylon z hrnce a přeneste jej do dřezu. Po uplynutí 30 minut vypněte hořák. Na pult vedle dřezu položte horkou podložku nebo něco podobného a pomocí hrnce v troubě opatrně přesuňte hrnec. Pomocí kleští nebo 2 dlouhých lžic vyjměte nylon z vody a vložte jej do dřezu.
  • Než to uděláte, vyjměte z dřezu veškeré nádobí.
  • Abyste zajistili ochranu svých čítačů před potenciálním odkapáváním, položte na pult nejprve starý ručník.

  Varování: Nedělejte to ve dřezu, pokud je vyroben ze smaltu nebo porcelánu, protože barvivo umyje dřez. Místo toho vylijte barvivo do kanalizace v suterénu nebo prádelně nebo dokonce venku. Zbytek práce proveďte nad zásobníkem místo ve svém dřezu, nebo dřez použijte v prádelně, pokud ho máte k dispozici.

 4. Obrázek s názvem Dye Nylon Step 12

  4 Nylon opláchněte horkou vodou, dokud voda nevyteče čistě. Dávejte pozor, abyste se nespálili, protože nylon bude z horké vody stále velmi horký a nebude rychle vychladnout, protože budete nanášet více horké vody. Používání gumových rukavic může pomoci chránit vaše ruce před teplem a zároveň vám umožní manévrovat s nylonem, aby se vše vypláchlo.
  • Tento proces může trvat 10 až 15 minut.
 5. Obrázek s názvem Dye Nylon Step 13

  5 Nechte silon naposledy opláchnout v ledové vodě, aby došlo k nastavení barviva. Jakmile je voda čistá, otočte ji na studenou a nylon důkladně namočte. Znovu zkontrolujte, zda je voda stále čistá.
  • Nebezpečí barvení rukou by mělo být už pryč, ale přesto si dejte pozor na kapky barviva kolem okraje umyvadla, o které byste se mohli omylem opřít. Pomocí houby nebo papírových ručníků neustále uklízejte kapky, jak se objevují.
 6. Obrázek s názvem Dye Nylon Step 14

  6 Vysušte silon někde, kde se nedostane do kontaktu s jinými tkaninami. Pokud je pěkné počasí, zavěste nylon venku, aby mohl na slunci uschnout. Pokud tuto možnost nemáte, použijte linku v suterénu nebo prádelně. Před použitím nebo použitím nechte úplně zaschnout.
  • Pod nylon si dejte ručník, abyste zachytili případné kapky.
  • Nedávno obarvené silonky perte samostatně nebo ručně po dobu prvních 2 až 3 praní, aby případné zbytkové barvivo nestékalo a nezničilo ostatní oděvy.
  reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Funguje tie-dye na nylon při umírání? Ano, bude to fungovat dobře u jednobarevného tie-dye. Zkušený barvář by mohl dosáhnout více barev, ale protože musíte nylon namočit do kapaliny, než stříkat barvivo, může to být náročnější. Pokud pouze odstříknete barvivo a nenecháte ho pořádně vsáknout, mohou vaše barvy při prvním praní vyjít slabé a dále vyblednout.
 • Otázka Mohu použít trvalé nebo polopermanentní barvivo na vlasy? Bohužel ne. Nylon je syntetický materiál, a proto nepřijímá žádné vzorce vytvořené pro přírodní vlákna, jako jsou lidské vlasy nebo mohér.
 • Otázka Jaký je nejlepší způsob barvení nylonových kovových přízí, aniž by to ovlivnilo jejich lesk. Sarah Battilana Vyzkoušejte to běžnou metodou popsanou výše, ale udělejte to na 1 kus příze, abyste zjistili, zda má zamýšlený účinek, aniž by potenciálně zničil celou dávku příze.
 • Otázka Mohla by být tato metoda použita na pár běžeckých bot s nylonovým svrškem? Sarah Battilana Rozhodně! V závislosti na tom, z jakého materiálu je spodní část boty vyrobena, možná budete moci obarvit i celou obuv.
 • Otázka Budou se barviva vymývat při teplotách pod 90 ° F? Sarah Battilana Barva pravděpodobně nebude velmi stálobarevná, pokud použijete teplotu pod 150F. Teplo je nezbytnou součástí toho, aby se barvivo dostalo do nylonové položky.
Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Tipy

 • Pevné nylonové předměty lze barvit stejným postupem, jaký používáte pro nylonový textil.
 • Bílé, krémové a nahé barevné silonky se barví nejsnadněji a výsledky by měly být velmi podobné od barvy k barvě. Tmavé silonky, jako černé nebo tmavě hnědé, nelze barvit, pokud se nejprve nenamočí do odstraňovače barev.

Reklama Odeslat tip Všechna podání tipů jsou před zveřejněním pečlivě zkontrolována Děkujeme za zaslání tipu ke kontrole!

Věci, které budete potřebovat

 • Barvivo ve zvolené barvě
 • Tkanina k barvení
 • Zásobník
 • Lžíce
 • bílý ocet
 • Rukavice
 • Papírové ručníky
 • Houba na mytí

Podpořte vzdělávací misi wikiHow

Každý den na wikiHow usilovně pracujeme na tom, abychom vám poskytli přístup k informacím a informacím, které vám pomohou žít lepší život, ať už vás to bude udržovat v bezpečí, zdravějším nebo zlepšit vaši pohodu. Uprostřed současné krize veřejného zdraví a hospodářské krize, kdy se svět dramaticky mění a všichni se učíme a přizpůsobujeme změnám v každodenním životě, lidé potřebují wikiHow více než kdy jindy. Vaše podpora pomáhá wikiHow vytvářet podrobnější ilustrované články a videa a sdílet naši důvěryhodnou značku instruktážního obsahu s miliony lidí po celém světě. Zkuste dnes přispět na wikiHow.

Populární Problémy

American Idol se minulý týden vrátil se zcela novou sezónou. Tuto neděli 23. února 2020 ve 20 hodin bude odvysílán druhý díl sezóny.

Virginia se utká s Gardnerem Webbem v zápase 1 proti 16. Zde je návod, jak sledovat živý přenos hry online bez kabelu.

Roger Federer je opět favoritem, ale existuje spousta hráčů, kteří mohou na letošním Wimbledonu připravit nějaké překvapení.

Jak vyhrát tenisový zápas. Existuje mnoho věcí, které můžete udělat, abyste zvýšili své šance na výhru tenisového zápasu. Jakmile si prostudujete, jak funguje bodování v tenise, budete se chtít adekvátně připravit v hodinách a dnech před ...

Jak posílit své jádro cvičebním míčem. Použití stabilizačního míče k základnímu tréninku současně zajistí rovnováhu a sílu. Http://www.shape.com/fitness/workouts/20-tricks-get-tight-toned-abs-faster Pokud jste právě byli. ..

Jak vytvořit falešné obsazení. Ať už si chcete na kamaráda zahrát žert nebo vytvořit rekvizitu pro domácí film, vytvoření falešného odlitku na ruku nebo nohu je zábavný způsob, jak vytvořit iluzi zlomené končetiny. S velmi malým množstvím materiálů můžete ...