Jak jíst s oddělovači v ústech

Oddělovače jsou kovová nebo gumová zařízení umístěná mezi zuby, aby se vytvořil prostor pro rovnátka. Oddělovače mohou způsobit bolest zubů, což ztěžuje stravování. Budete muset pomalu žvýkat a jít na měkká jídla, zatímco si zvyknete na oddělovače. Měli byste se také vyvarovat určitých potravin, jako jsou lepkavé potraviny, které by mohly poškodit separátory. Separátory mohou způsobovat potíže s jídlem, ale z dlouhodobého hlediska mohou separátory zlepšit vaše zuby a úsměv.Metoda 1 ze 3: Práce kolem separátorů

 1. 1 Nejprve jděte na měkká jídla. Abyste zvládli bolest, doporučuje se jít na měkká jídla, dokud vás dásně nebudou bolet. To také může usnadnit pomalejší a měkčí žvýkání, což zabrání bolesti spojené s příliš silným kousáním. Měkká jídla se snáze žvýkají a je méně pravděpodobné, že se vám usadí mezi zuby.
  • Jděte na potraviny jako bramborová kaše, jogurt a horké cereálie. Místo syrového ovoce a zeleniny zkuste udělat smoothie smícháním některého ze svých oblíbených druhů ovoce a zeleniny v mixéru spolu s trochou šťávy.
  • Postupem času se můžete cítit méně nepohodlně a budete moci jíst tvrdší jídla. Měkká jídla mohou v prvních dnech pomoci, když si zvyknete na pocit separátorů.
 2. 2 Nakrájejte jídlo na malé kousky. Než začnete jíst, může vám pomoci krájet jídlo na malé kousky. Žvýkání může být nepříjemné a bolestivé, když začínáte s oddělovači. Příprava malého jídla o malé velikosti může snížit práci zubů.
  • Před jídlem nakrájejte tvrdší ovoce a zeleninu, jako jsou jablka a mrkev, na malé porce. Nesnažte se kousnout do celého jablka samotného nebo jiného tvrdého ovoce.
  • Před jídlem byste měli vyjmout maso z kosti. Bude těžké jíst něco jako žebra nebo kuřecí křídla z kosti s oddělovači. Také byste měli maso před jídlem nakrájet na malé kousky, aby se snáze žvýkalo.
 3. 3 Žvýkejte pomalu. Může být těžké zvyknout si na jídlo s odlučovači, protože často způsobují nepohodlí. Je dobré jemně žvýkat. Silné kousání může zvýšit nepohodlí a bolest, zvláště na začátku. Při jídle s oddělovači si dejte malá sousta a žvýkejte jídlo pomalu a jemně.
 4. 4 Zvažte vaření v páře nebo vaření tvrdé zeleniny. Zelenina je nezbytnou součástí zdravé výživy, ale při úpravě na separátory může být obtížné ji jíst. Protože obecně je lepší jíst měkká jídla, je dobré před jídlem vařit v páře nebo vařit tvrdou zeleninu. Přejděte na dušenou brokolici nebo vařenou mrkev jako přílohu k syrovým odrůdám.
 5. 5 Po jídle si neberte zuby. Poté, co jíte, může být lákavé sbírat si zuby. Zpočátku se separátory mohou cítit nepříjemně a lze je snadno zaměnit za jídlo chycené mezi zuby. Zkuste odolat nutkání vybírat. Použití prstu nebo párátka na zuby může způsobit vypadnutí oddělovače.
  • Abyste odolali pokušení vybírat, snažte se vyhýbat potravinám, jako jsou popcorn a maliny, které vám často uvíznou v zubech. Držte se dál od těchto druhů občerstvení, dokud si nezvyknete na své oddělovače.
  reklama

Metoda 2 ze 3: Vyhýbání se některým potravinám

 1. 1 Nejezte nic lepkavého. Pokud máte oddělovače, je třeba se zcela vyvarovat lepkavých potravin. Lepkavé jídlo se může dostat do separátorů a vytáhnout je. Věci jako gumové bonbóny, karamely, karamel, guma a cokoli jiného s lepkavou strukturou by se mělo vyhnout, dokud již nebudete používat oddělovače.
 2. 2 Minimalizujte příjem cukru. Cukrová jídla a nápoje, jako jsou bonbóny a nealkoholické nápoje, jsou obecně škodlivé pro zuby. Vzhledem k tomu, že při nošení separátorů nemůžete používat nit, tyto druhy potravin jsou ještě nebezpečnější a mohou způsobit větší kaz v zubech. Je dobré minimalizovat příjem cukru, dokud neodstraníte oddělovače nebo rovnátka.
  • Pokud máte pamlsek s cukrem, vyčistěte si zuby a poté opláchněte vodou a ústní vodou. Pokud některé mezery ve vašich zubech nemají oddělovače, měli byste je použít jako obvykle.
 3. 3 Drž se dál od tvrdých jídel. Je -li na místě separátor, je těžké jíst tvrdá jídla. Praclíky, tortilly, tvrdé bonbóny, ořechy, křupavý chléb a další tvrdší jídla byste se měli vyvarovat, dokud si na oddělovače nezvyknete.
 4. 4 Nežvýkejte led. Mnoho lidí obvykle žvýká led z nápoje. Měli byste se tomuto zvyku vyhnout, když máte v sobě odlučovače. Led může odlučovače uvolnit a může také zvýšit bolest.
 5. 5 Proveďte předběžná opatření s kukuřicí. Kukuřičný klas je pro mnohé oblíbenou přílohou, ale při jídle s oddělovači byste měli být opatrní. Žvýkání kukuřice přímo z klasu může snadno uvolnit vaše separátory a tvrdé kousavé pohyby mohou způsobit nepohodlí. Pokud se podává kukuřičný klas, před jídlem opatrně nůž odřízněte z klasu. reklama

Metoda 3 ze 3: Cvičení základní péče po jídle

 1. 1 Čistěte si zuby tam a zpět. Oddělovače obvykle nejsou dlouho in. Obvykle vám budou odstraněny oddělovače při příštím setkání s ortodontistou, kdy vám budou nasazeny rovnátka. Až do této doby byste si měli po jídle čistit zuby tam a zpět. Čištění zubů nahoru a dolů může snadno uvolnit separátory.
 2. 2 Proveďte předběžná opatření při používání nitě. Během rutinního čištění by se separátory neměly vrátit zpět. Nitě však mohou velmi snadno uvolnit separátor. Poté, co budete jíst, vyhněte se používání zubních nití v mezerách mezi zuby vyplněných oddělovačem.
 3. 3 Ke zmírnění bolesti použijte volně prodejné léky proti bolesti. Při použití oddělovačů můžete po jídle cítit určitou bolest. Bolest můžete zvládnout pomocí volně prodejných léků proti bolesti, jako je ibuprofen, acetaminofen a naproxen. Vezměte doporučenou dávku na lahvičku. To by mělo postarat o část bolesti.
 4. 4 Pokud vypadne oddělovač, promluvte si se svým ortodontistou. Oddělovače někdy vypadnou. To může být normální. Pamatujte, že oddělovače slouží k vytvoření prostoru ve vašich zubech pro rovnátka. Pokud oddělovač vypadne sám v blízkosti vašeho jmenování rovnátka, znamená to, že místo bylo vytvořeno. Pokud však oddělovač vypadne 4 a více dní před vaším termínem, zavolejte do ordinace svého ortodontisty. Ztráta separátoru to brzy znamená, že jste jej pravděpodobně omylem vytlačili nitěmi, kartáčováním nebo jídlem. K přidání nového oddělovače budete možná potřebovat ortodontistu. reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Žvýkat opravdu bolí, jaké další druhy jídla mohu jíst? Polévka, jogurt, mléčné koktejly, zmrzlina, jablečná omáčka, tvaroh atd. Cokoli, co nezahrnuje velké žvýkání. Pamatujte si, že bolest bude trvat jen jeden nebo dva dny.
 • Otázka Jak zajistíte, aby separátory zůstaly v ústech? Odlučovače by měly zůstat v ústech, pokud se vyhnete určitým akcím. Nejezte lepkavé potraviny, které mohou snadno uvolnit separátory. Také byste se měli vyvarovat používání nitě v mezerách mezi zuby vyplněnými oddělovači. Čistěte si zuby tam a zpět, spíše než nahoru a dolů, aby nedošlo k vytlačení separátorů.
 • Otázka Co mohu dělat, když mě bolí dokonce žvýkat měkké jídlo? Pijte vysoce kalorické ovocné koktejly, smoothie a polévky.
 • Otázka Ovlivňují horké nápoje plastové ortodontické vložky? Ne nemají, protože plast, ze kterého jsou vyrobeny, nemůže být ovlivněn horkou kapalinou.
 • Otázka Mohu jíst chilli od Wendy's poté, co do něj vložím spacery? Měli byste být schopni jíst Wendyho chilli, v závislosti na požadovaném množství žvýkání a vaší toleranci bolesti. Čím méně žvýkání je požadováno, tím méně to bude bolestivé.
 • Otázka Jak se vyrovnáváte s bolestí separátorů před rovnátky? Bolest lze zvládnout pomocí volně prodejných léků proti bolesti, jako je Tylenol. Také jíst měkká jídla a pomalu žvýkat může minimalizovat bolest spojenou s odlučovači.
 • Otázka Co mám dělat, když mi krvácí dásně? Měli byste se poradit se svým zubním lékařem nebo ortodontistou, abyste zjistili, jaké množství krvácení je normální.
 • Otázka Pokud některá z mezikusů vypadne, mohu ji vložit zpět do sebe? Pokud podložka vypadne kvůli nitě/žvýkání, je nejlepší poradit se s ortodontistou.
 • Otázka Mám za 6 dní rovnátka a moje spacery bolí jako blázen! Jak je přimět, aby přestali bolet? Jediné, co můžete udělat, je užívat léky proti bolesti a jíst měkká jídla.
 • Otázka Bolí, když jdou dovnitř? Ne, ale po 2-3 hodinách se budete cítit dost bolestivě. Bolest je velmi mírná a trvá jen asi den nebo dva.

Populární Problémy

Sledujte živé aktualizace ze semifinále ve Wimbledonu, když Roger Federer převezme Milos Raonic.

Jak vyhrát v Halo 3 pro více hráčů. Série Halo je základním kamenem her FPS, a to online i offline. Toto je krátký a sladký průvodce, jak porazit své nepřátele ve hrách pro více hráčů Halo 3. Identifikujte silové zbraně a jejich umístění na ...Jak sloužit ve stolním tenise. Podávání je jednou z nejdůležitějších součástí hraní stolního tenisu. Bez dobrého podání nemůžete vyhrát zápas! Když sloužíte, je důležité dodržovat pravidla, protože nechcete, aby vás někdo zavolal ...

Nejlepší nasazená Karolina Plíšková zabloudila ve svém prvním setu na US Open, ale ve druhém dominovala poté, co prošla kolísáním.

Letos to bude trochu jiné, ale Masters jsou tu přesto. Zde je návod, jak můžete turnaj v roce 2020 sledovat online bez kabelu.