Jak cvičit, aby se zabránilo tvorbě krevních sraženin

Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí umírá každý rok více lidí na krevní sraženiny než na rakovinu prsu, HIV a dopravní nehody dohromady. Některé faktory, jako je věk, hmotnost a celkové zdraví, vás mohou vystavit většímu riziku vzniku hluboké žilní trombózy (DVT) nebo krevní sraženiny. Pokud se část krevní sraženiny neléčí, může se odlomit a přesunout do plic, což způsobí plicní embolie . Můžete cvičit, abyste zabránili vzniku krevních sraženin, a to především pravidelnou chůzí a protažením nohou, chodidel a kotníků ke zlepšení krevního oběhu.Metoda 1 ze 3: Prevence krevních sraženin při cestování

 1. Obrázek s názvem Cvičení k prevenci krevních sraženin Krok 3

  1 Protahujte a hýbejte nohama často. Zvláště pokud cestujete na dlouhé vzdálenosti, ujistěte se, že si uděláte přestávky, abyste si protáhli nohy a nechali proudit krev. Můžete se protáhnout vsedě nebo stát na místě vedle svého sedadla.
  • Jeden cvik, který můžete provádět v uličce nebo vsedě, je natáhnout jednu nohu přímo před sebe. Ohněte kotník a přitáhněte prsty k sobě. Držte tuto pozici několik sekund, poté uvolněte. Opakujte několikrát, poté proveďte totéž s druhou nohou.
  • Vsedě vytáhněte jedno koleno nahoru k hrudníku. Podržte 15 sekund, poté uvolněte. Udělejte totéž s druhou nohou. Proveďte až 10 opakování najednou, abyste zvýšili prokrvení nohou.
  • Natáhněte horní část chodidla a holeně ve stoje. Překročte levý kotník přes pravý kotník a ukazujte prsty na levé noze doprava. Ohněte pravé koleno a držte 15 až 30 sekund, poté přepněte.
  • Otevřete boky (pokud máte místo) ze sedící polohy. Vezměte si nohy doširoka a lokty položte na stehna, předkloňte se. Jemně tlačte dopředu, dokud neucítíte natažení stehen. Vydržte 10 až 30 sekund.
  • V letadle si prohlédněte časopisy a brožury na opěradlech sedadla, které doporučila letecká společnost.
 2. Obrázek s názvem Cvičení k prevenci krevních sraženin Krok 1

  2 Vstaňte a pohybujte se. Ať už cestujete vlakem, letadlem nebo autem, cestování na dlouhé vzdálenosti zahrnuje mnoho sezení. Když sedíte, snižujete krevní oběh v nohou - zvláště pokud sedíte s nohama zkříženýma nebo s jednou nohou pod sebou.
  • Pokud jste v letadle, zkuste si sednout do uličky, abyste mohli snadněji vstávat a pohybovat se.
  • V ideálním případě chcete jednou za hodinu vstát a protáhnout nohy nebo chodit uličkou nahoru a dolů.
  • Když sedíte, mějte nohy přímo před sebou nebo je protáhněte pod sedadlo nebo do uličky, když můžete, místo překřížení nohou.
 3. Obrázek s názvem Cvičení k prevenci krevních sraženin Krok 2

  3 Procvičujte si nohy a kotníky vsedě. Kromě občasné procházky uličkou existují i ​​cvičení, která můžete zlepšit prokrvení nohou a udržet chodidla a kotníky aktivní, aniž byste se příliš pohybovali nebo rušili ostatní cestující.
  • Zúžení a rozšíření prstů zvyšuje průtok krve do vašich nohou, stejně jako kroužení každé nohy ve směru hodinových ručiček a proti směru hodinových ručiček v kotníku.
  • Silně zatlačte na podlahu míčky nohou a udržujte svaly nohou aktivní. To zvyšuje krevní oběh v celé noze.
  • Noste volné oblečení a obuv, na které můžete na cestách sklouznout a zouvat. To vám umožní snadnější protahování a pohyb.
 4. Obrázek s názvem Cvičení k prevenci krevních sraženin Krok 4

  4 Pokud jedete, zastavte alespoň jednou za hodinu. Nesmíte myslet na potenciál získat krevní sraženinu, když jste v autě, protože máte nad situací větší moc než v letadle nebo jiné veřejné dopravě. Riziko je však podobné, pokud sedíte delší dobu.
  • Při dálkových silničních výletech můžete cítit tlak na to, abyste si „udělali čas“ a dorazili do cíle co nejrychleji.
  • Abyste zabránili vzniku krevních sraženin, je důležité často zastavovat, abyste si mohli protáhnout nohy a chvíli se procházet, abyste obnovili oběh.
  • Nemusíte dělat delší zastávku. Pět minut na odpočívadle stačí k tomu, aby krev znovu tekla.
  • Zkombinujte své cvičební zastávky s pravidelnými zastávkami na cestách, abyste byli efektivnější. Pokud například musíte zastavit, abyste natankovali, projděte se kolem auta, zatímco pumpuje plyn.
 5. Obrázek s názvem Cvičení k prevenci krevních sraženin Krok 5

  5 Identifikujte faktory, které vám zvyšují riziko vzniku krevních sraženin. Zatímco krevní sraženinu může dostat kdokoli, existují konkrétní faktory, které toto riziko zvyšují. Lidé, kterým se na cestách tvoří krevní sraženiny, mají obvykle jeden nebo více těchto rizikových faktorů:
  • Chirurgie nebo zranění za poslední tři měsíce, zvláště pokud má za následek omezenou pohyblivost (například odlitky na noze)
  • Osobní nebo rodinná anamnéza krevních sraženin
  • Obezita
  • Kouření
  • Více než 40 let
  • Hormonální variace, včetně používání antikoncepce, hormonální substituční terapie nebo těhotenství
 6. Obrázek s názvem Cvičení k prevenci krevních sraženin Krok 6

  6 Rozpoznat příznaky srážení. Zvláště pokud máte zvýšené riziko vzniku krevní sraženiny, musíte vědět, co hledat, abyste mohli vyhledat léčbu bezprostředně předtím, než se situace stane život ohrožující.
  • Pokud si všimnete otoku v noze nebo paži, může to znamenat, že máte krevní sraženinu, zvláště pokud je oteklá pouze jedna noha nebo paže, ale druhá vypadá dobře.
  • Kůže kolem krevní sraženiny může být červená, teplá na dotek a bolestivá nebo citlivá.
  • I když nedojde k otoku nebo zarudnutí, pokud cítíte bolest v noze nebo paži, kterou nemůžete vysvětlit, můžete mít krevní sraženinu.
  • Pokud zaznamenáte rychlý nebo nepravidelný srdeční tep, bolest na hrudi, potíže s dýcháním nebo závratě, můžete mít plicní embolii. Okamžitě vyhledejte lékařské ošetření.
  reklama

Metoda 2 ze 3: Cvičení po operaci

 1. Obrázek s názvem Cvičení k prevenci krevních sraženin Krok 7

  1 Poraďte se s fyzickým terapeutem nebo osobním trenérem. Před operací se poraďte s fitness profesionálem, který má zkušenosti s prací s lidmi, kteří se zotavují ze stejného typu operace. Mohou vám pomoci vymyslet cvičební plán, který bude nejlépe vyhovovat vašemu tělu a vašim potřebám.
  • Pokud vám byla například diagnostikována rakovina prsu a máte mastektomii, promluvte si s fyzickým terapeutem nebo certifikovaným osobním trenérem, který pracoval s pacienty, kteří přežili rakovinu prsu.
  • Váš lékař by měl být schopen poskytnout doporučení zkušených a renomovaných odborníků, kteří vám mohou pomoci dostat váš cvičební program na správnou cestu po operaci.
  • Pokud již máte rutinu cvičení, která vás baví, neváhejte v ní pokračovat až do dne operace - za předpokladu, že na to máte energii.
  • Nechte fyzického terapeuta nebo osobního trenéra vyhodnotit vaši stávající cvičební rutinu. Mohou vám poradit a ukázat vám úpravy, které vám umožní zapracovat cvičení, která vás baví, do rutiny po operaci.
 2. Obrázek s názvem Cvičení k prevenci krevních sraženin Krok 8

  2 Nechte čas uzdravit se. Doba, po kterou se vaše tělo bude muset po operaci uzdravit, se bude lišit v závislosti na typu operace, kterou jste absolvovali. Jakákoli průměrná doba hojení se také liší podle vašeho věku, celkového zdraví a dalších osobních faktorů.
  • Udržování dobrého oběhu je zásadní pro prevence krevních sraženin po operaci ; obvykle však potřebujete alespoň tři nebo čtyři týdny na zotavení z jakékoli velké operace, než začnete s cvičebním programem pro celé tělo.
  • Pokud je vaše operace lokální pro konkrétní část vašeho těla, možná budete moci zahájit cvičení, která zacvičí jiné části vašeho těla a zároveň se uzdraví.
  • Pokud jste například podstoupili operaci jedné z nohou, můžete zvládnout posilovací cvičení horní části těla.
 3. Obrázek s názvem Cvičení k prevenci krevních sraženin Krok 9

  3 Získejte svolení lékaře. Po operaci promluvte se svým lékařem nebo chirurgem, než začnete cvičit. I lehké nebo mírné cvičení může mít za následek komplikace, které přeruší váš hojivý proces nebo vás vystaví ještě většímu riziku vzniku krevních sraženin.
  • Podrobně popište cvičení, která chcete dělat, a ujistěte se, že nebudou bránit vašemu hojení po operaci.
  • Váš lékař vám také poskytne seznam všech omezení vašeho pohybu po operaci. Některá omezení, jako například omezení hmotnosti, kterou můžete zvednout, by mohla ovlivnit vaši schopnost provádět silová cvičení.
  • Řekněte svému lékaři, že vaším cílem je provádět cvičení, která zabrání vzniku krevních sraženin. Mohou mít další cvičení, která vám mohou doporučit a která vám pomohou.
 4. Obrázek s názvem Cvičení k prevenci krevních sraženin Krok 10

  4 Začněte protahovacím cvičením. Protahovací cvičení často mohou začít několik dní po operaci. Tato cvičení jsou navržena tak, aby zlepšila krevní oběh, zejména v oblasti kolem chirurgického zákroku, a snížila tkáň jizvy.
  • Tato protahovací cvičení jsou obvykle soustředěna kolem oblasti vaší chirurgie. Pokud jste například podstoupili mastektomii rakoviny prsu, můžete začít cvičit zvednutím paže na stejnou stranu, jako je operace nad hlavou. Otevřete a zavřete ruku 15 až 20krát s rukou nad hlavou. Poté ohněte a narovnejte loket na stejný počet opakování.
  • Toto a další cvičení jsou navrženy tak, aby odváděly lymfatickou tekutinu, snižovaly otoky a zvyšovaly cirkulaci v oblastech vašeho těla postižených operací.
  • Váš fyzikální terapeut může mít seznam denních protahovacích cvičení, od kterých se očekává, že je budete provádět.
  • Tělesná cvičení jsou často nudná a opakující se. Pokud máte od svého fyzického terapeuta vše v pořádku, můžete si předepsané úseky rozšířit o další aktivity, které cvičí stejný rozsah pohybu a děláte je rádi.
 5. Obrázek s názvem Cvičení k prevenci krevních sraženin Krok 11

  5 Procházejte se každý den, abyste zůstali aktivní. Během několika týdnů po operaci byste měli být schopni provádět krátké, rychlé procházky. To vám umožní postupně se vrátit k fyzické aktivitě a získat kardiovaskulární cvičení, které může zlepšit oběh a zabránit vzniku krevních sraženin.
  • Nečekejte, že se budete moci rychle vrátit na stejnou úroveň aktivity, jakou byste mohli dělat před operací. Zotavujete se a vaše tělo využívá svoji energii k uzdravení.
  • Začněte s nejnižší možnou intenzitou a postupně se propracujte nahoru. Například první den chůze můžete chtít chodit pět minut.
  • Zůstaňte na pěti minutách, dokud se nebudete cítit pohodlně, a prodlužte dobu trvání na šest minut. Pomalu prodlužujte trvání a zůstaňte na stejné úrovni několik dní, než trvání nebo intenzitu znovu zvýšíte.
  • Pokud máte potíže s dýcháním nebo cítíte bolest nebo svírání na hrudi, okamžitě přestaňte.
  reklama

Metoda 3 ze 3: Cvičení po DVT

 1. Obrázek s názvem Cvičení k prevenci krevních sraženin Krok 12

  1 Proveďte zvedání nohou. Dokonce i když se zotavujete z chirurgického zákroku nebo jiné léčby DVT, je možné provádět zvedání nohou, když ležíte v posteli. Zvedání nohou zlepší cirkulaci v noze a pomůže předcházet dalším krevním sraženinám.
  • Chcete -li provádět zvedání nohou v posteli, lehněte si na záda s nohama rovně před sebou. Zvedněte nohu několik centimetrů nad postel, zhluboka dýchejte a držte ji několik sekund.
  • Poté nohu kontrolovaně spusťte - nespadněte jednoduše na postel, ale spusťte ji přibližně stejnou rychlostí, jakou jste ji zvedli. Nebo pokud se cítíte dostatečně silní, spusťte nohu velmi pomalu. Nezapomeňte dýchat - nezadržujte dech.
  • Toto cvičení opakujte 10 až 20krát s každou nohou. Zkuste toto cvičení provádět třikrát nebo čtyřikrát denně.
 2. Obrázek s názvem Cvičení k prevenci krevních sraženin Krok 13

  2 Dejte si čas na zotavení. Zvláště pokud jste měli operaci DVT, je důležité poskytnout vašemu tělu dostatek času na uzdravení. I když byla vaše DVT léčena bez operace, uvědomte si, že nyní máte zvýšené riziko další krevní sraženiny.
  • Pokud jste měli operaci, obvykle budete potřebovat několik týdnů na zotavení, než budete moci začít s energičtějším cvičením.
  • Váš lékař vám však obvykle poradí, abyste udělali vše, co je v vašich silách, abyste začali být znovu aktivní co nejdříve.
  • To obvykle zahrnuje odpočinek na lůžku asi hodinu a poté krátkou procházku několik minut, než se vrátíte do postele.
  • Váš lékař vám může poskytnout další cvičení ke zlepšení krevního oběhu v nohou.
 3. Obrázek s názvem Cvičení k prevenci krevních sraženin Krok 14

  3 Spolupracujte s fyzickým terapeutem. Pokud jste měli operaci DVT, fyzický terapeut vám poskytne seznam cvičení, která můžete bezpečně provádět, což zlepší váš krevní oběh a pomůže obnovit vaši sílu a rozsah pohybu.
  • Než se od těchto cvičení odchýlíte, získejte souhlas fyzického terapeuta.
  • Mějte na paměti, že příliš namáhavé cvičení po DVT vás vystavuje riziku další krevní sraženiny.
 4. Obrázek s názvem Cvičení k prevenci krevních sraženin Krok 15

  4 Zkuste plavat. Plavání je nenáročný způsob, jak získat celotělové cvičení, které zlepšuje krevní oběh a zároveň vám poskytne kardiovaskulární cvičení. I když si nemyslíte, že jste dostatečně silný plavec na plavání kol, viset na boku bazénu a kopat může pomoci zlepšit krevní oběh v nohou.
  • Dávejte pozor, abyste to nepřehnali. Povaha plavání s malým dopadem znamená, že si možná neuvědomujete, že jdete příliš tvrdě, dokud bolestivost nezasáhne další den.
  • Před zahájením plaveckého programu získejte povolení od svého lékaře nebo fyzioterapeuta, i když předpokládáte, že budete ve vodě jen několik minut denně.
 5. Obrázek s názvem Cvičení k prevenci krevních sraženin Krok 16

  5 Postavte se alespoň jednou za hodinu a choďte alespoň jednou za dvě hodiny. I když jste mimo období zotavení po DVT, stále máte zvýšené riziko vzniku další krevní sraženiny. Pokud se chystáte cestovat nebo mít sedavé zaměstnání, je důležité zůstat co nejaktivnější.
  • Pokud jste v práci, nastavte si budík nebo časovač, aby se spustily každou hodinu. Když se spustí alarm, postavte se a několik minut se pohybujte, aby se vám krev rozhýbala v nohách.
  • Každou druhou hodinu si udělejte rychlou procházku po kanceláři nebo venku. Můžete také cvičit na lyžích nebo běhat. Tím se zvýší váš srdeční tep a zlepší se krevní oběh, aby se zabránilo vzniku krevních sraženin.
  • Snažte se zůstat aktivní po celý den. To může být obtížné, pokud máte sedavé zaměstnání, ale soustřeďte se na to, abyste co nejvíce stáli.
  • Můžete například stát nebo tempo, když mluvíte po telefonu, než sedět u stolu.
  reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Tipy

 • Promluvte si se svou rodinou, abyste zjistili, zda vaši rodiče, prarodiče nebo sourozenci někdy prodělali hlubokou žilní trombózu nebo plicní embolii. Rodinná anamnéza těchto stavů může zvýšit riziko vzniku krevních sraženin.
 • Kompresní punčochy mohou pomoci zabránit vzniku krevních sraženin, zvláště pokud cestujete.
 • Pokud vám hrozí krevní sraženiny, noste volné oblečení a pijte hodně vody, abyste zůstali hydratovaní.

reklama

Podpořte vzdělávací misi wikiHow

Každý den na wikiHow tvrdě pracujeme na tom, abychom vám poskytli přístup k informacím a informacím, které vám pomohou žít lepší život, ať už vás to bude udržovat v bezpečí, zdravější nebo zlepšit vaši pohodu. Uprostřed současné krize veřejného zdraví a hospodářské krize, kdy se svět dramaticky mění a všichni se učíme a přizpůsobujeme změnám v každodenním životě, lidé potřebují wikiHow více než kdy jindy. Vaše podpora pomáhá wikiHow vytvářet podrobnější ilustrované články a videa a sdílet naši důvěryhodnou značku instruktážního obsahu s miliony lidí po celém světě. Zkuste dnes přispět na wikiHow.Populární Problémy

Produkoval Fred Armisen a Lorne Michaels, 'Los Espookys' je nový komediální seriál od HBO. Zde je návod, jak sledovat online streamování nových epizod.Zde je návod, jak sledovat 'Sunday Night Football' mezi Steelers a Chargers online bez kabelu.Nyjah Huston tituluje událost pánského street skateboardingu na olympijských hrách. Zde je několik způsobů, jak můžete sledovat celou soutěž online bez kabelu.Váš průvodce streamováním filmu Teen Beach Movie 2 online - včetně jednoduchých streamovacích informací, herců a postav a toho, jak byl přijat.

Být dobře vypadající neznamená jen mít dobrý vzhled. Být přirozeně dobře vypadající dívkou může rozzářit vaši vnitřní krásu stejně jasně jako váš vnější dobrý vzhled. Jak se říká: „Krásná je stejně krásná jako“ a být normální ...