Jak opravit ploché nohy

Odborníci tvrdí, že ploché nohy jsou obvykle bezbolestné a nevyžadují léčbu. Ploché nohy však mohou u některých lidí způsobit bolest nohou nebo nohou, stejně jako problémy s kolenem a kotníkem. Přestože jsou ploché nohy u kojenců a batolat normální, vaše klenby se obvykle vyvíjejí v dětství. Vědci však tvrdí, že k plochým nohám může dojít, pokud se vaše oblouky nikdy netvoří nebo se zhroutí kvůli zranění, obezitě, stárnutí nebo zdravotnímu stavu. Naštěstí se vám možná podaří zmírnit nepohodlí způsobené plochými nohami.Metoda 1 ze 3: Pochopení typů plochých nohou

 1. Obrázek s názvem Opravit ploché nohy Krok 1

  1 Ploché nohy u dětí jsou normální. Je normální, že děti mají ploché nohy alespoň do věku 5 let (a někdy až do 10 let), protože kosti, vazy a šlachy na spodní straně chodidla potřebují čas, aby vytvořily podpůrnou klenbu. Nepropadejte panice, pokud má vaše dítě ploché nohy, zvláště pokud se nezdá, že by způsobovalo bolest nebo problémy při chůzi nebo běhu - pravděpodobně z toho vyrostou, takže není nutné hledat léčbu a snažit se to napravit. to.
  • Chcete -li zjistit ploché nohy, proveďte test rovného povrchu. Navlhčete nohy a stoupněte si na suchý povrch, který ukazuje vaši stopu. Pokud je z potisku patrný celý povrch vaší nohy, pak máte ploché nohy.
  • Osoba s normálními oblouky má půlměsíc negativního prostoru na vnitřní (mediální) části své stopy kvůli nedostatku kontaktu s povrchem.
  • Ploché nohy u dětí jen zřídka způsobují bolest.
 2. Obrázek s názvem Fix flat Feet Krok 2

  2 Těsné šlachy mohou způsobit ploché nohy. Pevná Achillova šlacha od narození (vrozená) vyvíjí příliš velký tlak na přední 3/4 chodidla a brání tvorbě normální pružné klenby. Achillova šlacha spojuje lýtkový sval s patou. Když je příliš těsný, způsobí to, že se pata předčasně zvedne ze země během každého kroku při chůzi, což způsobí napětí a bolest pod chodidlem. V tomto případě se noha ve stoje zploští, ale zůstane pružná, aniž by unesla závaží.
  • Hlavní možnosti léčby pružných plochých nohou s vrozeně krátkou Achillovou šlachou jsou buď agresivní režim protahování nebo chirurgický zákrok, které jsou podrobněji vysvětleny níže.
  • Kromě bolesti klenby a paty mezi další běžné příznaky plochých nohou patří: bolest lýtka, kolena a/nebo zad, otoky kolem kotníků, potíže se stavěním na špičkách, potíže se skokem vysoko nebo rychlým během.
 3. Obrázek s názvem Opravit ploché nohy Krok 3

  3 Tuhé, ploché nohy jsou způsobeny deformací kostí. Tuhá, nepružná plochá noha zůstává bez klenby bez ohledu na to, zda nese váhu nebo ne. V medicíně je to považováno za `` pravou '' plochou nohu, protože tvar spodní části nohy zůstává vždy nezměněn, bez ohledu na aktivitu. Tento typ ploché nohy je obvykle způsoben malformacemi kostí, deformací nebo fúzí, které brání vzniku klenby v dětství. Tento typ ploché nohy může být přítomen od narození nebo získán v dospělosti v důsledku poranění nohy nebo nemoci, jako je osteoporóza nebo zánětlivá artritida.
  • Tuhá plochá noha často vytváří více příznaků, protože se mění celá biomechanika nohy.
  • Tuhé ploché nohy nejvíce odolávají akomodační terapii, jako jsou vložky do bot, ortotika a fyzioterapie.
 4. Obrázek s názvem Opravit ploché nohy Krok 4

  4 Dospělé ploché nohy jsou často způsobeny obezitou. Jiný typ plochých nohou se často označuje jako získaný u dospělých, ale je to obvykle způsobeno nadměrným natažením / nadměrným používáním / poškozením zadní tibiální šlachy, která probíhá z lýtkového svalu podél vnitřní strany kotníku a končí uvnitř klenby. Šlacha je nejdůležitější měkkou tkání oblouku, protože poskytuje největší oporu. Nejčastější příčinou přetažení zadní tibiální šlachy je příliš dlouhá podpora (obezita), zvláště pokud se obvykle nosí nepodporovaná obuv.
  • Ploché nohy nejsou vždy oboustranné - mohou se objevit pouze na jedné noze, zvláště poté, co utrpěly zlomeninu kotníku nebo chodidla.
  • Ploché nohy získané dospělými často reagují na akomodační terapii, ale hubnutí je často klíčem k vyřešení problému.
  reklama

Metoda 2 ze 3: Změna plochých nohou doma

 1. Obrázek s názvem Fix flat Feet Krok 5

  1 Noste podpůrnější obuv. Bez ohledu na typ plochých nohou, které máte, bude nošení obuvi s dobrou podporou klenby přinést přinejmenším nějaký užitek a možná by poskytlo úplnou úlevu od příznaků vaší nohy, nohy nebo zad. Pokuste se najít pohodlnou vycházkovou nebo atletickou obuv s výraznou podporou klenby, prostornou špičkou, pevným počítadlem paty a pružnou podrážkou. Podepření vašich oblouků pomáhá snížit napětí v zadní tibiální a achilovce.
  • Vyhněte se botám s podpatky vyššími než 2 1/4 palce, protože to vede ke krátkým / těsným achilovkám. Odpovědí však není ani nošení úplně rovných bot, protože na patu je vyvíjen příliš velký tlak, proto noste boty, které jsou v patě vyvýšené zhruba o 1/4 nebo 1/2 palce.
  • Vyškolený prodavač si oblékněte boty později během dne, protože tehdy jsou vaše chodidla největší, obvykle kvůli otoku a mírnému stlačení vašich oblouků.
 2. Obrázek s názvem Fix Flat Feet Krok 6

  2 Získejte protetiku na míru. Pokud máte ohebné ploché nohy (ne úplně tuhé) a trávíte spoustu času stojící nebo chůzí, zvažte pár ortopedických bot vyrobených na míru. Orthotics jsou polotuhé vložky do bot, které podporují klenbu nohy a podporují lepší biomechaniku ve stoje, při chůzi i při běhu. Poskytnutím odpružení a tlumení nárazů pomůže ortotika také snížit pravděpodobnost vzniku problémů v jiných kloubech, jako jsou kotníky, kolena, boky a bederní páteř.
  • Ortotika a podobné podpěry nezvracejí žádné strukturální deformity chodidla ani nemohou rekonstruovat klenbu jejich nošením v průběhu času.
  • Zdravotníci, kteří vyrábějí vlastní ortotiku, zahrnují podiatry, stejně jako některé osteopaty, lékaře, chiropraktiky a fyzioterapeuty.
  • Nošení protetiky často vyžaduje vyjmutí továrních vložek.
  • Některé plány zdravotního pojištění pokrývají přizpůsobené ortotiky, ale pokud vaše ne, zvažte běžné ortopedické vložky-jsou levnější a mohou poskytovat dostatečnou podporu klenby. Ve skutečnosti se v některých případech ukázalo, že jsou ve srovnání s vlastní protetikou stejně účinné.
 3. Obrázek s názvem Opravit ploché nohy Krok 7

  3 Zhubněte Pokud jste příliš těžcí. Pokud máte nadváhu (zejména obézní), pak ztráta hmotnosti přináší řadu zdravotních výhod, včetně snížení tlaku na kosti, vazy a šlachy vašich nohou a zajištění lepšího prokrvení oblasti. Ztráta hmotnosti nevrátí pevně ploché nohy, ale do určité míry pozitivně ovlivní jiné typy plochých nohou. U většiny žen vede konzumace méně než 2 000 kalorií denně k nějakému týdennímu hubnutí, i když jste jen mírný cvičenec. Většina mužů bude hubnout každý týden, pokud denně přijmou méně než 2200 kalorií.
  • Mnoho obézních lidí má ploché nohy a mají tendenci pronate jejich kotníky (klouby se zhroutí a otočí se dovnitř), což pak vede k držení kolena.
  • Někdy se u žen v pozdních fázích těhotenství objeví spadlé oblouky, které pak zmizí, jakmile se jim narodí dítě.
  • Chcete -li podpořit hubnutí, jezte libové maso, drůbež a ryby, celozrnné produkty, čerstvou zeleninu a ovoce a pijte hodně čištěné vody. Vyhněte se slazeným nápojům, jako je soda pop.
  reklama

Metoda 3 ze 3: Hledání lékařských ošetření

 1. Obrázek s názvem Fix Flat Feet Krok 8

  1 Zkuste nějakou intenzivní fyzickou terapii. Pokud mají vaše ploché nohy určitou flexibilitu (ne tuhé) a jsou způsobeny především slabými nebo napnutými šlachy / vazy, měli byste zvážit nějakou formu rehabilitace. Fyzioterapeut vám může ukázat konkrétní a přizpůsobené protahovací a posilovací cviky na chodidla, Achillovy šlachy a lýtkové svaly, které vám mohou pomoci obnovit klenbu a zvýšit její funkčnost. K pozitivnímu ovlivnění chronických problémů s nohou je obvykle nutná fyzioterapie 2–3krát týdně po dobu 4–8 týdnů.
  • Běžný úsek pro těsné Achillovy šlachy spočívá v tom, že položíte ruce na zeď jednou nohou najednou nataženou za sebe do polohy podobné výpadu. Ujistěte se, že máte nataženou nohu naplocho na podlaze, abyste cítili úsek nad patami. Vydržte asi 30 sekund a opakujte pětkrát až desetkrát denně.
  • Fyzioterapeut může oblepit vaši nohu pevnou páskou, která může pomoci zmírnit příznaky poskytnutím dočasné umělé klenby.
  • Fyzioterapeut může také léčit zanícené a křehké oblouky (nazývané plantární fasciitida a běžná komplikace plochých nohou) terapeutickým ultrazvukem.
 2. Obrázek s názvem Fix Flat Feet Krok 9

  2 Poraďte se s podiatrem. Podiatr je odborník na nohy, který zná všechny stavy a nemoci nohou, včetně pes planus. Podiatr vyšetří vaši nohu a pokusí se zjistit, zda jsou vaše ploché nohy vrozené (dědičné a od narození) nebo získané jako dospělé. Budou také hledat jakékoli kostní trauma (zlomeniny nebo posuny), případně pomocí rentgenových paprsků. V závislosti na závažnosti vašich příznaků a příčině vašich plochých nohou může podiatr doporučit jednoduchou paliativní péči (odpočinek, led a protizánětlivé léky při vzplanutí), ortotickou terapii, odlití nebo vyztužení chodidla nebo nějakou formu chirurgického zákroku .
  • Ploché nohy získané dospělými postihují ženy čtyřikrát častěji než muže a mají tendenci se vyskytovat v pozdějších letech (kolem 60).
  • Rentgenové paprsky jsou skvělé pro sledování problémů s kostmi, ale nejsou diagnostické pro problémy s měkkými tkáněmi, jako jsou šlachy a vazy.
  • Váš podiatr je vyškolen pro relativně malé operace nohou, ale složitější operace jsou obvykle doménou ortopedických chirurgů.
 3. Obrázek s názvem Fix flat Feet Krok 10

  3 Poraďte se svým lékařem o chirurgických možnostech. Pokud vám ploché nohy způsobují spoustu problémů a výrazně jim nepomáhají podpůrné boty, protetika, hubnutí nebo intenzivní fyzioterapie, zeptejte se svého rodinného lékaře na možné chirurgické možnosti. Váš lékař může použít CT vyšetření, MRI nebo diagnostický ultrazvuk, aby získal lepší představu o měkkých tkáních nohy. V závažných případech vysoce tuhých plochých nohou, zvláště pokud jsou způsobeny tarzální koalicí (abnormální fúze dvou nebo více kostí v chodidle), je pak chirurgické doporučení vysoce pravděpodobné. Chirurgie se také doporučuje pro chronicky těsné Achillovy šlachy (typicky jednoduchý postup pro prodloužení šlachy) nebo příliš laxní zadní tibiální šlachy (prostřednictvím redukce nebo zkrácení šlachy). Váš rodinný lékař není odborník na nohy, kosti nebo klouby, takže v případě nutnosti chirurgického zákroku budete pravděpodobně odesláni k ortopedickému chirurgovi.
  • Chirurgové obvykle operují jednou nohou najednou, aby pacienta nezneškodnili a příliš výrazně neovlivnili jeho život.
  • Mezi možné komplikace chirurgického zákroku patří: selhání hojení srostlých kostí, infekce, snížený rozsah pohybu kotníku / chodidla, chronická bolest.
  • Doba zotavení po chirurgickém zákroku se liší v závislosti na postupu (zda je třeba kosti zlomit nebo sloučit, šlachy přetnout nebo změnit vazy), ale může trvat několik měsíců.
  • Mezi nemoci, které přispívají k plochým nohám, patří diabetes, osteoporóza, revmatoidní artritida a nemoci laxity vazů, jako jsou Marfanův nebo Ehlers-Danlosův syndrom.
  reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Je k opravě plochých nohou nutná operace? Ne. Existují cvičení, která si můžete vyhledat na internetu a která vám pomohou opravit ploché nohy. Nebo můžete 30 sekund stát špičkou, normálně stát a opakovat. Udělejte to 20 nebo vícekrát denně a pomůže to.
 • Otázka Jaká cvičení by měla být dodržována při léčbě plochých nohou? Postavte se na prsty na nohou 20 - 30 sekund, opakujte 5 - 10krát. Položte šálek a několik kuliček na zem a každý mramor seberte prsty a položte do šálku.
 • Otázka Jaké typy cvičení nohou mohou pomoci plochým nohám? Postavte se na prsty na nohou 20-30 sekund, opakujte 5-10krát. Položte šálek a několik kuliček na zem a každý mramor seberte prsty a položte do šálku.

Populární Problémy

Šarapovová naposledy porazila Serenu už v roce 2004.Jak najít Burl Wood. Burls jsou cibulovité výrůstky na kmenech stromů, které jsou obvykle způsobeny zraněním nebo nemocí. Pro většinu lidí jsou zajímavé na pohled, ale burls jsou ceněný materiál pro některé dřevoobráběče díky jejich jedinečné ...Mistrovství světa v zápasech Pac-12 2020 se koná v sobotu na Stanfordu. Zde je návod, jak sledovat turnaj online bez kabelu.

Bucs a Panthers zahajují akci 2. týdne ve čtvrtek večer. Zde je návod, jak sledovat živý přenos hry online, pokud nemáte kabel.Roger Federer a Novak Djokovič se zapojili do kampaně „Společné vítězství“ v boji proti koronaviru. Federer okamžitě přijal žádost jeho přítele Guga Kuerten o pomoc v boji proti hladu v Brazílii.Jak vyhrát volby studentské rady. Pokud chcete vyhrát studentskou radu nebo volby studentského sboru, musíte svým vrstevníkům říci, proč je v jejich vlastním zájmu hlasovat pro vás. Ukažte studentům, která z vašich přihlašovacích údajů jsou relevantní k tomu, co ...