Jak opravit bolest ramene pro sportovce

Není překvapením, že sportovci často pociťují bolest ramen, protože mají největší rozsah pohybu ze všech kloubů v těle, což je činí zranitelnými vůči zranění. Většina bolestí ramen je způsobena svalovými tahy (napětími), ačkoli k vyvrtání a vykloubení kloubů dochází také často. Rychlé a úplné uzdravení z bolesti ramen je důležité zejména pro sportovce, kteří se chtějí ke svému sportu vrátit co nejdříve. Sportovec může pomoci zvládat bolesti ramen doma, i když rady a ošetření od zdravotníka jsou vždy prospěšné a často nutné pro rychlé uzdravení.Část 1 ze 2: Správa bolesti ramen doma

 1. 1 Odpočiňte si zranění ramene. Bolest ramen u sportovce je obvykle způsobena nadměrným namáháním nebo nějakým nepříjemným pádem nebo polohou. Tyto druhy nehod se mohou stát při sportu (zejména fotbal, hokej, baseball, volejbal a tenis) nebo při tréninku v posilovně. Nejlepší radou, když cítíte výraznou bolest ramene (nejen mírné bolesti, které jsou běžné při cvičení), je odpočinout si od všech aktivit, které zdůrazňují postižené rameno. Po několika dnech odpočinku můžete být překvapeni schopností vašeho těla léčit zranění.
  • Pokud vaše bolest ramen souvisí se zvedáním závaží v posilovně, pak možná cvičíte příliš agresivně nebo se špatnou formou - poraďte se s osobním trenérem.
  • Přestože odpočinek ramene na několik dní je výhodný, jeho úplná imobilizace v závěsu se nedoporučuje při drobných poraněních způsobených napětím / podvrtnutím - podporuje rozvoj „zmrzlého“ ramene (adhezivní kapsulitida). K podpoře průtoku krve a stimulaci hojení je zapotřebí alespoň jemný pohyb ramen.
  • Bolestivá bolest ramen obvykle naznačuje svalové napětí, zatímco ostrá bolest při pohybu je často způsobena poraněním kloubů / vazů. Bolesti ramenních kloubů jsou obvykle horší v noci, když jste v posteli, ve srovnání s bolestí generovanou hlavně svalovými tahy. Některé zánětlivé stavy, jako je burzitida, mohou také způsobit zhoršení bolesti ramen v noci. Pokud se bolest v rameni v noci zhorší, okamžitě navštivte lékaře.
 2. 2 Naneste led na akutní bolest ramen. Pokud je vaše bolest v rameni akutní (nová) a zahrnuje otok, naneste na nejcitlivější oblast sáček drceného ledu (nebo něco studeného), abyste snížili zánět a otupili bolest. Studená terapie je nejlepší pro akutní sportovní zranění, která zahrnují zánět. Drcený led nanášejte zhruba 15 minut zhruba každých pár hodin, dokud nepohodlí v rameni neustoupí.
  • Pevné stlačení ledu na bolavé rameno obvazem Tensor nebo Ace je ještě účinnější při snižování otoku.
  • Před nanesením na kůži vždy zabalte drcený led nebo kostky ledu do tenkého ručníku - předchází to případnému podráždění a omrzlinám.
  • Pokud nemáte žádný typ ledu, použijte zmrazený gelový balíček nebo sáček zeleniny z mrazničky - mražený hrášek nebo kukuřice funguje skvěle.
 3. 3 Vlhké teplo aplikujte na chronickou bolest ramene. Pokud je vaše bolest v rameni chronická (dlouhodobá) a je způsobena nadměrným používáním nebo starým zraněním, použijte místo ledu vlhké teplo - zvláště pokud se bolest cítí ztuhlá a bolestivá místo ostré. Vlhké teplo zahřívá měkké tkáně (svaly, šlachy, vazy) a zvyšuje průtok krve do oblasti, což může být užitečné při zotavování se ze starého sportovního zranění nebo při řešení artritidy typu „opotřebení“ (osteoartróza). Mezi velké zdroje vlhkého tepla patří sáčky vhodné pro použití v mikrovlnné troubě naplněné zrny (obvykle pšenicí nebo rýží), bylinkami a/nebo éterickými oleji. Hodte tašku na několik minut do mikrovlnné trouby a poté ji aplikujte na chronickou bolest ramen po dobu 15 až 20 minut, první věc ráno a před jakýmkoli lehkým cvičením.
  • Nezapomeňte zakrýt bylinný sáček ručníkem, aby se teplo příliš rychle nerozptýlilo.
  • Teplá koupel také poskytuje vlhké teplo bolestivým měkkým tkáním. Pro ještě lepší výsledky přidejte sůl Epsom - hořčík v soli uvolňuje a zklidňuje bolavé svaly.
  • Vyvarujte se působení suchého tepla z běžných topných podložek. Mohou dehydratovat svaly a zvýšit riziko zranění.
 4. 4 Vezměte si nějaké volně prodejné léky. Pokud bolest v rameni není silně ovlivněna aplikací ledu nebo vlhkého tepla, zkuste si vzít nějaké volně prodejné protizánětlivé léky nebo léky proti bolesti. Protizánětlivé látky jsou vhodnější pro akutní poranění ramene zahrnující výrazný zánět, jako jsou středně těžké až těžké podvrtnutí a natažení, burzitida a tendonitida. Mezi běžné protizánětlivé léky patří aspirin, ibuprofen (Motrin, Advil) a naproxen (Aleve). Léky tlumící bolest jsou vhodnější pro bolest, která zjevně není způsobena zánětem, jako je podráždění nervů a celková bolestivost způsobená opotřebením. Léky tlumící bolest (analgetika) téměř vždy obsahují jako hlavní složku acetaminofen (Tylenol a Paracetamol). Mějte na paměti, že tyto léky jsou krátkodobým řešením bolesti ramen a nejsou určeny k pravidelnému užívání po dobu delší než několik týdnů-mohou vést k problémům se žaludkem, ledvinami a játry.
  • Další možností bolesti ramen, zvláště pokud cítíte křeče nebo napětí ve svalech, je užívání svalových relaxancií (jako je cyklobenzaprin), ale nekombinujte je s protizánětlivými nebo analgetiky.
  • Ať už vyzkoušíte jakékoli léky, vždy je vezměte s jídlem a ne na prázdný žaludek.
  • Mějte na paměti, že ibuprofen a aspirin se nedoporučují pro malé děti - zejména aspirin je spojován s Reyeovým syndromem.
  • Vždy dodržujte pokyny a informace o dávkování na obalu léku.
 5. 5 Zkuste nějaké lehké protažení ramen. Pokud máte zranění ramene ne těžké a dělá ne zahrňte ostrou, bodavou nebo vystřelovací bolest a poté zkuste po zhruba dni odpočinku lehké protažení ramen. Strečink není dobrý nápad pro dislokace ramen nebo vážné napětí a podvrtnutí, ale méně závažná poranění často dobře reagují na lehké úseky, protože uvolňují svalové napětí, stimulují průtok krve a zlepšují flexibilitu. Držte ramenní úseky asi 30 sekund a provádějte je nejméně třikrát denně, dokud bolest nezmizí.
  • Mírné pohyby a lehké úseky snižují pravděpodobnost vzniku jizevnaté tkáně, chronické ztuhlosti a ztráty pohyblivosti v rameni.
  • Když stojíte nebo sedíte s rovnými zády, natáhněte se kolem přední části těla a chyťte opačný loket. Jemně zatáhněte za zadní část lokte přes hrudník, dokud neucítíte protažení odpovídajících ramenních svalů. Vydržte 30 sekund a poté opakujte třikrát.
  • Když stojíte nebo sedíte vzpřímeně, natáhněte se za záda směrem k lopatce a zajistěte opačnou rukou. Potom pomalu zatáhněte za ruku s bolestí ramene, dokud neucítíte pořádný streč.
  • Když sedíte na židli, vezměte postižené rameno za záda, dlaň směřuje od těla. Pomalu se opírejte, aby záda spočívala na opěradle sedadla a tlačila na vaši ruku. Pomalu otáčejte tělem na stejnou stranu jako natažené rameno. Měli byste cítit příjemný jemný úsek. V této poloze vydržte 30 sekund. Odpočívejte a pak úsek opakujte ještě čtyřikrát. Pokud pocítíte jakékoli zvýšení bolesti nebo nepohodlí, cvičení přerušte.
  reklama

Část 2 ze 2: Profesionální ošetření

 1. 1 Poraďte se se svým rodinným lékařem. Ačkoli váš lékař pravděpodobně není ramenní specialista nebo atletický terapeut zvyklý na řešení sportovních zranění, určitě vám mohou pomoci porozumět druhu a závažnosti vašeho zranění. Většina poranění ramene jsou mírné až střední zátěže a vyvrtnutí, jejichž uzdravení obvykle trvá jeden až dva týdny. Mezi vážnější poranění ramene patří vykloubení kloubu, odloučení ramene (podvrtnutý akromioklavikulární kloub), natržené svaly manžety rotátoru, burzitida a zlomeniny kostí (nadloktí, lopatky a/nebo klíční kosti). Léčba těchto vážných zranění může trvat až šest měsíců (v závislosti na komplikacích), ale lékař vám může poskytnout dobrou představu o prognóze a nezbytné léčbě.
  • Pokud je to opodstatněné, může lékař provést rentgenové vyšetření, skenování kostí, MRI nebo studii nervové vodivosti k diagnostice bolesti / poranění ramene.
  • Zlomeniny, natržené svaly / vazy a některé dislokace vyžadují operaci ramene - lékař vás v těchto případech doporučí ortopedovi.
  • Bursitida (zanícená burza), tendinitida, odloučení ramen a těžké podvrtnutí mohou často těžit z lokální injekce kortikosteroidů (prednisolon). Kortikosteroidy rychle snižují zánět a bolest a zlepšují rozsah pohybu. Zeptejte se svého lékaře na výhody a nevýhody injekcí kortikoidů.
  ODBORNÁ TIP

  Scott Anderson, MA, ATC, SFMA, DNSP

  Specialista na sportovní medicínu a prevenci úrazů Scott Anderson je hlavním klinickým ředitelem SyncThink, oceněného startupu založeného na Stanfordské univerzitě. Scott dříve působil jako ředitel sportovní medicíny/atletického tréninku na Stanfordské univerzitě více než deset let od roku 2007 do roku 2017. Scott má více než 18 let klinických a manažerských zkušeností a je uznávaným mezinárodním řečníkem na témata klinické specializace, která zahrnují vývojová kineziologie, neurověda/otřes mozku a pohybová dysfunkce. Je certifikovaným odborníkem na dynamickou neuromuskulární stabilizaci (DNSP), specialistou na sportovní bezpečnost a je certifikován k provádění hodnocení selektivního funkčního pohybu (SFMA) a screeningu funkčního pohybu (FMS). V roce 2000 získal bakalářský titul v atletickém výcviku na Washingtonské státní univerzitě a v roce 2002 magisterský titul v atletické správě na Saint Mary's College. Scott Anderson, MA, ATC, SFMA, DNSP
  Specialista na sportovní medicínu a prevenci úrazů

  Náš odborník souhlasí: Pravděpodobně existuje 15 různých diagnóz toho, co může způsobit bolest ramene, takže léčba bude záviset na příčině problému. Například léčba chronické bolesti ramene bude hodně odlišná než u někoho, kdo spadl a slyšel, jak mu něco prasklo v rameni. 2. 2 Získejte doporučení fyzioterapeutovi. Pro sportovce je důležité nejen napravit bolest ramen, ale také zajistit, aby byl kloub stabilní a silný, aby odolal požadavkům jejich sportu. Návštěva fyzioterapeuta je důležitou součástí vašeho zotavení, protože vám může ukázat konkrétní úseky a posilovací cvičení k rehabilitaci ramene. Posilovací cvičení obvykle zahrnují vzpírání nebo natahování gumiček pod napětím. Fyzická terapie je obvykle vyžadována dvakrát až třikrát týdně po dobu čtyř až osmi týdnů, aby pozitivně ovlivnila významná poranění ramene. Ke svému sportu se budete moci vrátit, jakmile bude vaše rameno bezbolestné a bude mít plnou sílu a pohyblivost.
  • Pokud je to opodstatněné, může fyzioterapeut ošetřit vaše zraněné ramenní svaly terapeutickým ultrazvukem nebo elektronickou stimulací svalů, což může mít rychlý dopad na bolest.
  • Kromě silového tréninku patří k dalším dobrým posilovacím cvikům na rameno kliky, přítahy, plavání a veslování.
  ODBORNÁ TIP

  Scott Anderson, MA, ATC, SFMA, DNSP

  Specialista na sportovní medicínu a prevenci úrazů Scott Anderson je hlavním klinickým ředitelem SyncThink, oceněného startupu založeného na Stanfordské univerzitě. Scott dříve působil jako ředitel sportovní medicíny/atletického tréninku na Stanfordské univerzitě více než deset let od roku 2007 do roku 2017. Scott má více než 18 let klinických a manažerských zkušeností a je uznávaným mezinárodním řečníkem na témata klinické specializace, která zahrnují vývojová kineziologie, neurověda/otřes mozku a pohybová dysfunkce. Je certifikovaným odborníkem na dynamickou neuromuskulární stabilizaci (DNSP), specialistou na sportovní bezpečnost a je certifikován k provádění hodnocení selektivního funkčního pohybu (SFMA) a screeningu funkčního pohybu (FMS). V roce 2000 získal bakalářský titul v atletickém výcviku na Washingtonské státní univerzitě a v roce 2002 magisterský titul v atletické správě na Saint Mary's College. Scott Anderson, MA, ATC, SFMA, DNSP
  Specialista na sportovní medicínu a prevenci úrazů

  Věděl jsi? Když sedíte delší dobu, vaše ramena se obvykle zaoblí dopředu. To způsobí, že se svaly v přední části ramene velmi napnou, zatímco svaly v zadní části ramene zeslábnou a začnou se natahovat. Léčba často vyžaduje opravu vašeho držení těla, aby se obnovila rovnováha v rameni.

 3. 3 Zkuste masáž ramen. Pokud vaše bolest v rameni není příliš silná a stále můžete pohybovat kloubem bez větších obtíží, pak je dobrou strategií masáž hlubokých tkání od kvalifikovaného terapeuta. Masáž hlubokých tkání zmírňuje napětí a napětí ve svalech, zlepšuje pružnost a odplavuje záněty - to vše přispívá k pocitu bolesti. Masáž je nejužitečnější u mírných až středně silných napětí ramenních svalů, ale nedoporučuje se u vážnějších poranění ramenních kloubů (uvedených výše). Než začnete uvažovat o masážní terapii, nechte si diagnostikovat poranění ramene.
  • Začněte 30minutovou masáží zaměřenou na zraněné rameno, ale také na krk a střední část zad mezi lopatkami. Jedno sezení může 'napravit' vaši bolest, ale může být vyžadováno několik dalších sezení.
  • Nechte terapeuta jít tak hluboko, jak to jen můžete tolerovat, protože v rameni je mnoho svalových vrstev, které mohou vyžadovat pozornost.
  • Po masáži vždy pijte hodně vyčištěné vody, jinak riskujete bolest hlavy a pocit nevolnosti.
 4. 4 Vyzkoušejte ošetření spouštěcích bodů. Některé bolesti ramen mohou pocházet ze svalových uzlů, známých také jako spouštěcí body. Spouštěcí body mohou často způsobit místní bolest nebo bolest v jiných oblastech vašeho těla. Například svalový uzel uprostřed zad může odkazovat bolest na horní část ramenního kloubu. Terapie spouštěcím bodem nebo myofasciální uvolnění může pomoci zmírnit tento typ bolesti svalů.
  • Zkuste vyhledat ošetření spouštěcího bodu od zdravotnického pracovníka, který je vyškolený v terapii spouštěcím bodem. Někdo, kdo je vyškolen v terapii spouštěcích bodů, může prohledat vaše ramenní svaly a svaly v jiných oblastech, jako je vaše střední část zad, aby našel základní příčinu vaší bolesti.
 5. 5 Zvažte akupunkturu pro vaše rameno. Akupunktura je léčebná metoda vyvinutá před mnoha staletími v Číně, jejímž cílem je snížit bolest a stimulovat hojení. Akupunktura zahrnuje vpichování velmi tenkých jehel do kůže v určitých bodech (někdy v blízkosti poranění, ale často ve vzdálených částech těla) po dobu 15 až 45 minut na jedno sezení. Jehly vyvolávají uvolňování sloučenin snižujících bolest (jako jsou endorfiny) do krevního oběhu, takže bolest může při akupunktuře rychle zmizet. Přestože účinnost akupunktury není u bolestí ramen konkrétně studována, ukázala se jako velmi užitečná pro většinu poranění pohybového aparátu. Navíc, vzhledem k vynikajícím bezpečnostním záznamům a relativně nízkým nákladům, je to určitě dobrá volba pro sportovce, kteří se snaží napravit bolest ramen.
  • Akupunkturu nyní praktikuje celá řada zdravotnických pracovníků, včetně některých lékařů, chiropraktiků, fyzioterapeutů a masážních terapeutů.
  • Ať už se rozhodnete pro jakéhokoli profesionála, měl by mít certifikaci NCCAOM.
  • Jedna akupunkturní léčba může mít významný dopad na bolest ramen, ale někdy to vyžaduje několik dalších sezení, takže buďte trpěliví s výsledky.
  reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Je to pořád ještě bolestivé. Co bych měl dělat? Opakujte led a teplo opakovaně, a pokud to nefunguje, navštivte lékaře sportovního lékařství, aby vám to zkontroloval.
Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

wikiHow Video: Jak opravit bolest ramene pro sportovce

Hodinky

Tipy

 • Pokud máte v ramenním svalu deformitu nebo promáčknutí a cítíte silnou bolest, může dojít k vykloubení kloubu. Okamžitě navštivte svého lékaře.
 • Nejběžnějším druhem operace ramene je artroskopie. Při tomto typu chirurgie chirurg vloží do kloubu artroskop, což je malá kamera, která dokáže přenášet jasné obrázky na obrazovku.
 • Chcete -li snížit bolest ramen, zkuste spát na zádech. Obecně může spánek žaludku dráždit ramenní a dolní krční klouby.
 • Pokud je vaše bolest v rameni chronická a opakující se, zkuste doplnit glukosamin, chondroitin, MSM a/nebo různé rybí oleje - mohou pomoci promazat kloub a zmírnit zánět, i když k výrazným výsledkům jsou obvykle potřeba dva až tři týdny.

reklama

Populární Problémy

Jak hrát konkurenční ping pong. Většina lidí si myslí, že Forest Gump je konečný mistr ping pongu. Pravdou ale je, že hrát závodní ping pong vyžaduje víc než jen odpálení míče. Tento článek vám pomůže zvládnout ...Jak předcházet běžným zraněním Krav Maga. Trénink Krav Maga zahrnuje dávání a přijímání velkého nárazu a může mít za následek zátěž související s kondicí. Zde je několik návrhů, které vám pomohou udržet bojovou připravenost, případně opravit ...

Jak vypadat dobře na koncertě. Koncerty jsou skvělý způsob, jak si s přáteli užít živou hudbu od svých oblíbených umělců. Přípravě koncertu lze věnovat spoustu času a mnoho lidí chce na koncertě vypadat dobře od začátku do ...Reboot 'Are You Afraid of the Dark' je zpět na Season 2 s 'Curse of the Shadows.' Zde je návod, jak můžete sledovat nové epizody online, pokud nemáte kabel.

Rafael Nadal je v současné době v Manacoru, kde si odpočine zaslouženě, než bude pokračovat v tréninku na nadcházející turnaje v hardcourt a claycourt.