Jak se zotavit z nataženého nebo nataženého svalu

K natažení svalů, také nazývaným tahy, dochází, když jsou malá vlákna ve svalu natažena za jejich hranice, což má za následek částečné nebo úplné natržení (prasknutí). Všechny svalové tahy jsou kategorizovány buď jako stupeň I (natržení několika vláken), stupeň II (rozsáhlejší poškození vláken) nebo stupeň III (úplná ruptura). Většina mírných až středně těžkých svalových kmenů se uzdraví během několika týdnů, i když vaše zotavení může být rychlejší a úplnější, pokud budete postupovat podle osvědčených domácích prostředků nebo vyhledat profesionální léčbu.

Část 1 ze 2: Zotavení ze svalového napětí doma

 1. Obrázek s názvem Zotavení z nataženého nebo nataženého svalu Krok 1

  1 Uvolněte se a odpočiňte si namožený sval. Většina svalových tahů vzniká buď přílišným zvednutím váhy, příliš častým prováděním něčeho (opakování), nešikovným pohybem nebo prožitím traumatu (autonehoda, sportovní zranění). Prvním krokem při jakémkoli namáhání svalů (a většině poranění pohybového aparátu obecně) je odpočinek. To může vyžadovat několik dní volna nebo pryč z týmu, ale svaly se zotaví rychleji, pokud jim bude poskytnut vhodný čas na odpočinek. Pokud zotavení vašeho svalového tahu trvá déle než několik týdnů, pak je buď značná část svalových vláken roztržena, nebo dojde k zapojení souvisejícího kloubu a vazů.
  • Tupá, bolestivá bolest obvykle svědčí o svalovém napětí, zatímco ostrá a / nebo vystřelující bolest při pohybu je často způsobena vyvrtnutím kloubů / vazů.
  • Středně těžký až těžký svalový kmen obvykle způsobí, že se poměrně rychle vytvoří modřina, což naznačuje, že některé cévy, které sval krmí, jsou poškozené a prosakují.


 2. Obrázek s názvem Zotavení z nataženého nebo nataženého svalu Krok 2

  2 Pokud je svalové poranění akutní, naneste něco studeného. Pokud je váš svalový kmen akutní (do několika dnů starý), pak je zánět pravděpodobně problémem a měl by být vyřešen. Když se svalová vlákna roztrhnou, imunitní systém posílá spoustu tekutin obsahujících bílé krvinky. Bílé krvinky čistí nečistoty z poškozených buněk a pojivové tkáně a vytvářejí rámec pro hojivou reakci; příliš mnoho zánětu však vytváří tlak, který způsobuje větší bolest. Studená terapie (led nebo zmrzlý gelový balíček zabalený v tenkém ručníku) by měla být aplikována na svalové kmeny co nejdříve, protože zužuje místní cévy a snižuje reakci na zánět.
  • Studená terapie by měla být aplikována po dobu 10-20 minut každou hodinu (čím větší nebo hlubší je postižený sval, tím delší je doba), poté snižte frekvenci, jak bolest a otoky odezní.
  • Stlačení ledu proti tahu svalů pomocí elastikovaného obvazu pomůže dále zpomalit otok, stejně jako zvednutí postižené oblasti.
 3. Obrázek s názvem Zotavení z nataženého nebo nataženého svalu Krok 3

  3 Pokud je zranění chronické, aplikujte vlhké teplo. Pokud vaše svalové napětí přetrvává a stává se chronickým (starším než měsíc), pak kontrola zánětu není tak naléhavým problémem. Místo toho je sval pravděpodobně oslabený, příliš těsný a postrádá normální průtok krve, což se promítá do nedostatečných živin (kyslík, glukóza, minerály). Vlhké teplo může snížit svalové napětí a křeče, zvýšit průtok krve a podpořit hojení v chronicky namáhané svalové tkáni.
  • Použijte tepelný zábal v mikrovlnné troubě a přiložte ho na bolavé svaly po dobu 15 - 20 minut, třikrát až pětkrát denně, dokud napětí a ztuhlost nezmizí. Bylinné sáčky obvykle obsahují bulgurovou pšenici nebo rýži, stejně jako uklidňující bylinky a/nebo esenciální oleje, jako je levandule.
  • Alternativně namočte svůj chronicky namáhaný sval na 20–30 minut do teplé lázně Epsom, protože může výrazně snížit bolest a otoky svalů. Předpokládá se, že hořčík v soli pomáhá uvolnit svalová vlákna a teplá voda podporuje cirkulaci.
  • Na chronicky namáhané svaly nepoužívejte suché teplo, například vyhřívací polštářky, protože riskujete dehydrataci tkáně a zhoršení problému.
 4. Obrázek s názvem Zotavení z nataženého nebo nataženého svalu Krok 4

  4 Vezměte si protizánětlivý lék. Jak již bylo zmíněno, zánět je hlavním přispěvatelem k symptomům spojeným s akutními muskuloskeletálními zraněními, jako jsou kmeny, takže dobrou strategií je také užívání volně prodejných protizánětlivých pilulek v počátečních fázích poranění. Mezi běžné protizánětlivé látky patří ibuprofen (Advil, Motrin), naproxen (Aleve) a aspirin, ale bývají tvrdé na žaludek, omezte proto užívání na méně než dva týdny. Protizánětlivé látky slouží pouze k úlevě od symptomů a nestimulují hojení, ale určitě vám mohou umožnit pohodlnější obnovení práce nebo jiných aktivit (je-li to vhodné).
  • Ibuprofen není vhodný pro malé děti, proto se vždy poraďte se svým lékařem, než začnete užívat jakékoli léky nebo je dávat svým dětem.
  • U chronických svalových problémů zvažte užívání svalové relaxancie (jako je cyklobenzaprin) ke snížení svalové napětí a/nebo křečí.
 5. Obrázek s názvem Zotavení z nataženého nebo nataženého svalu Krok 5

  5 Zkuste lehký strečink. Protahování svalů je myšleno především jako strategie prevence úrazů, ale lze ji použít i při úrazech (i když opatrně a se zdravým rozumem). Jakmile se počáteční bolest akutního poranění po několika dnech uklidní, zvažte trochu protažení, jen aby byl sval ohebný a zabránilo křečím. Začněte dvakrát až třikrát denně a držte úseky 15 - 20 sekund a zhluboka se nadechněte. Chronické svalové kmeny pravděpodobně ještě více potřebují protáhnout, takže zvyšte na tři až pětkrát denně a vydržte asi 30 sekund, dokud nepohodlí nezmizí.
  • Pokud se pořádně protáhnete, neměli byste mít následující den větší bolest svalů. Pokud tak učiníte, může to být známkou toho, že jste se příliš natáhli a potřebujete jít snáze snížením intenzity úseků.
  • Běžnou příčinou „přetažení“ je protahování svalů za studena. Než se pokusíte protáhnout, zajistěte, aby vám tekla krev, nebo na jakýkoli sval aplikujte vlhké teplo.
  reklama

Část 2 ze 2: Hledám pomoc s obnovou

 1. Obrázek s názvem Zotavení z nataženého nebo nataženého svalu Krok 6

  1 Zajděte na hlubokou masáž. Pokud se zdá, že vaše domácí prostředky neovlivňují vaše zotavení tak, jak jste doufali, nebo pokud chcete jen rozšířit to, co děláte, zvažte návštěvu profesionálního masážního terapeuta pro hloubkové tření. Hluboká masáž je nápomocná při mírných až středně silných zátěžích, protože snižuje svalové křeče, bojuje proti zánětům a podporuje relaxaci. Začněte 30minutovým sezením a nechte masérku zajít tak hluboko, jak to dokážete tolerovat, aniž byste sebou trhaly. Váš terapeut může také provádět terapii spouštěcím bodem, která se zaměřuje na poraněná svalová vlákna.
  • Po masáži se vždy dobře hydratujte, abyste z těla vypláchli vedlejší produkty zánětu a kyselinu mléčnou. Pokud tak neučiníte, můžete pociťovat mírnou bolest hlavy nebo nevolnost.
  • Pokud váš rozpočet neumožňuje profesionální masážní terapii, zvažte použití tenisového míčku nebo pěnového válečku jako náhrady. V závislosti na tom, kde je napětí, použijte svou tělesnou hmotnost k převrácení tenisového míčku nebo pěnového válce, dokud neucítíte, jak se napětí a bolest začnou ztrácet.
 2. Obrázek s názvem Zotavení z nataženého nebo nataženého svalu Krok 7

  2 Získejte terapeutické ultrazvukové ošetření. Terapeutické ultrazvukové přístroje vytvářejí vysokofrekvenční zvukové vlny (pro lidi neslyšitelné) vibrujícím krystalovým materiálem, který pak má terapeutický dopad na měkké tkáně a kosti. Ačkoli to lékaři, fyzioterapeuti a chiropraktici používají k léčbě různých muskuloskeletálních poranění více než 50 let, přesné způsoby, jakými to ovlivňuje tkáň, stále nejsou zcela objasněny. Vytváří tepelný účinek (teplo) na určitá nastavení, což je výhodné pro chronické svalové kmeny, ale také se zdá, že snižuje zánět a podporuje hojení na zcela odlišných (pulzních) nastaveních, což může pomoci při akutním poranění. Ultrazvukovou frekvenci lze změnit tak, aby pronikla do těla buď povrchově (na povrchu), nebo mnohem hlouběji, což je skvělé pro napětí ramen a dolní části zad.
  • Ultrazvuková léčba je bezbolestná a trvá od tří do 10 minut v závislosti na místě a v případě, že je zranění akutní nebo chronické. Ošetření lze opakovat jednou až dvakrát denně při akutních poraněních, nebo méně často v chronických případech.
  • Ačkoli jedno ošetření ultrazvukem může někdy poskytnout značnou úlevu namáhanému svalu, více než pravděpodobné bude trvat tři až pět ošetření, než si všimnete významných výsledků.
 3. Obrázek s názvem Zotavení z nataženého nebo nataženého svalu Krok 8

  3 Zvažte ošetření stimulací svalů. Dalším typem léčby, která může být účinná pro akutní i chronické svalové kmeny, je elektronická svalová stimulace. Elektronická svalová stimulace zahrnuje umístění elektrod přes poraněnou svalovou tkáň za účelem přenosu elektrických proudů a vyvolání kontrakce. U akutních kmenů mohou zařízení na stimulaci svalů (v závislosti na nastavení) pomoci odčerpat zánět, snížit bolest a znecitlivit nervová vlákna. U chronických kmenů má elektronická stimulace svalů také schopnost posilovat svaly a „převychovávat“ vlákna (umožňovat jim efektivnější souběh).
  • Mezi zdravotníky, kteří s největší pravděpodobností používají elektronickou svalovou stimulaci, patří fyzioterapeuti, chiropraktici a sportovní lékaři.
  • Elektronická zařízení pro stimulaci svalů lze snadno zakoupit v obchodech se zdravotnickými potřebami a rehabilitací a také online. Jsou mnohem dostupnější než ultrazvukové přístroje, ale měly by být používány pouze pod dohledem nebo radou zdravotnického pracovníka.
 4. Obrázek s názvem Zotavení z nataženého nebo nataženého svalu Krok 9

  4 Zvažte infračervenou terapii. Také v oblasti frekvenční terapie je infračervené záření. Použití nízkoenergetických světelných vln (infračervených) je schopno urychlit hojení ran, snížit bolest a snížit zánět, zejména u chronických poranění. Předpokládá se, že použití infračervené terapie (prostřednictvím ručního zařízení nebo v infračervené sauně) proniká hluboko do těla a zlepšuje cirkulaci, protože vytváří teplo a rozšiřuje cévy. Doba léčby se pohybuje od 10 do 45 minut v závislosti na zranění a na tom, zda je akutní nebo chronické.
  • V některých případech dochází k výraznému snížení bolesti během několika hodin po první infračervené léčbě, ale vaše výsledky se mohou lišit.
  • Snížení bolesti je obvykle dlouhodobé - týdny nebo někdy dokonce měsíce.
  • Mezi zdravotníky, kteří nejpravděpodobněji používají infračervenou terapii, patří chiropraktici, osteopati, fyzioterapeuti a masážní terapeuti.
  reklama

Roztahy a plán obnovyLehké úseky k zotavení z běžných natažených svalů


Naplánujte si zotavení z Pulled Muscle

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Měla by být masáž použita hned po zranění? Ne, měli byste počkat den nebo dva, než sval namasírujete. To umožňuje proces hojení začít. Pokud sval masírujete bezprostředně po namáhání, riskujete jeho další zranění.
 • Otázka Moje natažené svaly bolí, když provádím protahování. Co bych měl dělat? Natažený sval je již natažený, takže když ho natáhnete více, zhoršíte ho. Při běžných činnostech počkejte, až bude váš sval bezbolestný. Poté můžete přejít na pomalé jemné cvičení s následným lehkým protahováním. Jako vždy se v první řadě řiďte doporučeními svého lékaře.
 • Otázka Jak poznám, že jsem připraven vrátit se ke cvičení? Vyzkoušejte nejprve lehká cvičení, která se zaměřují na namožený sval. Pokud vás nic nebolí, zkuste trochu tvrdší cviky. k = Pokračujte, dokud nemůžete „jít dále po žebříku“. Pomalu byste se měli dostat zpět do normálu.
 • Otázka Mohu cvičit jógu nebo aerobik s nataženým svalem? Záleží na závažnosti nataženého svalu. Pokud je akutní a stará asi týden, jemná jóga může být neškodná nebo dokonce prospěšná.
 • Otázka Měl bych mít pro svůj namožený sval horkou nebo studenou koupel? Pro akutní fázi - prvních 48 hodin - byste si měli dát studenou koupel, abyste zmírnili zánět. Po 48 hodinách byste si měli dát horkou koupel, abyste uvolnili svaly.
 • Otázka Proč nemohu běhat, když mám natažený sval? Když běháte, zejména po ulici nebo obecném betonu, vyvíjíte větší tlak a napětí na klouby a svaly. T = Pokud musíte cvičit, zkuste místo toho přejít na silovou procházku po trávě.
 • Otázka Co mohu udělat, abych pomohl mé paži přestat bolet poté, co jsem na ni včera spadl? Můžete použít krém na studenou bolest, ale pokud je bolest silná nebo trvalá, zvažte návštěvu lékaře, zda nemáte zlomeninu.
 • Otázka Existují nějaké specifické způsoby, jak léčit natažený/namáhaný sval z rozštěpů? Jakkoli se to může zdát těžké, musíte ignorovat bolest a pokračovat ve svém každodenním životě. Při zvládání postupujte podle pokynů uvedených v tomto článku.
 • Otázka Jak dlouho nechám zábal na noze? Nechte to hodinu před fyzickou aktivitou, při fyzické aktivitě a hodinu po fyzické aktivitě.
 • Otázka Jak dlouho musím uchovávat daňovou evidenci a finanční doklady? Obecně platí, že 81 odpracovaných dní za každý odpracovaný rok. Pokud například nepřetržitě pracujete 22 let, musíte své záznamy uchovávat 7,6 let.
Zobrazit více odpovědí Nezodpovězené otázky
 • Mohu při sportu zatáhnout natažený sval, než bude v pořádku?
Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Tipy

 • Abyste předešli namáhání svalů, vytvořte si před jakýmkoli namáhavým fyzickým cvičením rozcvičku.
 • Špatná kondice může nechat vaše svaly slabé a náchylnější k namáhání.
 • Unavené svaly z intenzivního cvičení také častěji podlehnou zranění.

reklama

Populární Problémy

Jak přežít černý pátek. Pojmenované podle dne, kdy se obchody a maloobchodníci začínají „dostávat do černých“ (dosahují zisku), http: //en.wikipedia.org/wiki/Black_Friday_ (nakupování)#Origin_of_the_name_.22Black_Friday.22 Černý pátek je dnem ...Upnutí: (3) Naomi Osaka vs (14) Garbine MuguruzaFrancie a Nizozemsko se v pátek setkají v zápase Ligy národů UEFA. Zde je návod, jak sledovat hru online ve Spojených státech

Video: Federerova reakce na Agassiho odpadkové povídání při výstavě dvojicJak číst krevní tlak. Váš krevní tlak ukazuje, jak moc musí vaše tělo pracovat, aby pumpovalo krev do vašich orgánů. Může být nízká (hypotenze), normální nebo vysoká (hypertenze). Hypotenze nebo hypertenze může způsobit zdravotní potíže ...NASCAR zůstává v Charlotte pro Alsco Uniforms 500 ve středu večer. Zde je návod, jak sledovat závod naživo online bez kabelu.