Jak získat přiměřenou váhu v těhotenství

Když jste těhotná, nemusíte jíst ve dvou, ale musíte zajistit, aby vaše dítě dostalo správné množství výživy v děloze. Zdravá a vyvážená strava zajistí zdravý růst plodu. Příliš mnoho jídla během těhotenství může zároveň zhoršit zdravotní výsledky pro vás a vaše dítě, takže je důležité dodržovat doporučené limity. Hmotnost, kterou byste měli během těhotenství získat, závisí na tom, kolik vážíte před těhotenstvím.jak rychle ošetřit tenisový loket

Metoda 1 ze 3: Stanovení vhodného hmotnostního cíle

 1. 1 Znát vhodný přírůstek hmotnosti během těhotenství pro vaši velikost a výšku.
  • Během těhotenství byste měli přibrat 25 až 35 liber, pokud jste před těhotenstvím měli zdravou váhu s indexem tělesné hmotnosti (BMI) 18,5 až 24,9.
  • Můžete získat více, pokud jste měli podváhu před těhotenstvím, s BMI nižším než 18,5. Není neobvyklé, že ženy v této kategorii přidají během těhotenství 28 až 40 liber.
  • Žena s nadváhou před otěhotněním s BMI 25 až 29,9 by měla přibrat 15 až 25 liber.
  • Žena považovaná za obézní s BMI nad 30 by měla přibrat 11 až 20 liber.
  • Váš lékař vám může doporučit, abyste během těhotenství přibrali více či méně na váze, v závislosti na vaší konkrétní zdravotní situaci.
  • Všimněte si toho, že v průměru má většina žen během těhotenství problém příliš přibrat na rozdíl od příliš malého. Oba problémy však existují a tento článek poskytne návrhy jak pro získání větší váhy, tak i pro získání menší váhy, podle toho, který scénář se vás týká.
 2. 2 Pochopte, proč je důležité během těhotenství věnovat pozornost přibývání na váze. Není to jen pro nejlepší zájem dítěte, ale i pro vás při navigaci v období po porodu (po těhotenství).
  • I když je důležité, aby vaše dítě mělo přiměřenou výživu, aby rostlo a prospívalo, příliš velká hmotnost může být pro dítě také škodlivá. To může vést k velkým kojencům a komplikacím, které mohou nastat později v životě dítěte v důsledku zvýšené porodní hmotnosti, jako je vyšší pravděpodobnost dětské obezity a větší šance na rozvoj diabetu.
  • Podobně, zatímco matka potřebuje zajistit dostatečné množství kalorií, které podporují růst dítěte, přílišné přibývání na váze v těhotenství může ztížit hubnutí po skončení těhotenství. Může také zvýšit šance matky na cukrovku, srdeční choroby a obezitu a další dlouhodobé zdravotní důsledky.
  • V těhotenství byste neměla hubnout. Pokud zaznamenáte úbytek na váze, neprodleně navštivte svého lékaře k posouzení, protože to může znamenat komplikace v těhotenství nebo potíže s růstem vašeho dítěte. Může však být běžné, že v prvních 12 týdnech těhotenství trochu zhubnete.
 3. 3 Uvědomte si, jakou váhu byste měli přibrat během každého trimestru těhotenství.
  • V prvním trimestru byste měli přibrat celkem dvě až čtyři kila. Poté byste měli přibrat zhruba jednu libru týdně.
  • Vaše kalorické požadavky se zvyšují s každým trimestrem. Ve druhém trimestru se doporučuje sníst přibližně 340 kalorií nad normální množství (před těhotenstvím) a ve třetím trimestru 452 kalorií nad normální množství (před těhotenstvím). Vězte však, že tyto hodnoty jsou průměrné a mezi ženami a ženami budou malé rozdíly v závislosti na její hmotnosti před těhotenstvím a celkovém zdravotním stavu a metabolismu.
 4. 4 Uvědomte si, že přírůstek hmotnosti během těhotenství je nezbytnou součástí zkušeností a ne všechny přírůstky hmotnosti se ukládají jako tuk.
  • Asi sedm až osm liber vašeho těhotenského přírůstku hmotnosti bude dítě. Navíc jedno až dvě libry budou tvořit placentu, jedno až dvě kila bude plodová voda, jedno nebo dvě kila bude prsní tkáň, dvě nebo dvě kila budou způsobena větší dělohou, dvě až tři libry v tekutině navíc uložené ve vašem těle a dvě až tři kila navíc budou z většího krevního zásobení.
  • Na konci těhotenství je průměrná žena o 27 nebo 28 liber těžší, než byla před těhotenstvím.
 5. 5 Pochopte doporučené rozdělení stravy pro ženy během těhotenství. V průměru ženy potřebují během těhotenství spotřebovat o 300 kalorií více za den, než tomu bylo před otěhotněním.
  • Je důležité mít správný poměr různých živin, aby se optimalizoval růst vašeho dítěte. Současné lékařské pokyny naznačují, že strava obsahuje 20% bílkovin, 30% tuků a 50% sacharidů.
  • Abychom to rozdělili na základě potravinové pyramidy, příklad zdravé výživy během těhotenství by vypadal následovně: 6-11 porcí obilí, 3-5 porcí zeleniny, 2-4 porcí ovoce, 3-4 porce mléčných výrobků , a 2-3 porce masa, fazolí nebo ořechů. Všimněte si, že celozrnné produkty (a nečištěné zdroje uhlohydrátů) jsou lepší volbou, zejména pokud jde o udržení hladiny cukru v krvi ve zdravém rozmezí.
  reklama

Metoda 2 ze 3: Získání větší hmotnosti

 1. 1 Vězte, že výběr jídla je nesmírně důležitý. Pokud potřebujete získat další váhu na podporu růstu vašeho dítěte, je klíčové, aby vámi vybraná jídla byla bohatá na živiny.
  • Je snadné přibrat na váze konzumací více nezdravého jídla nebo prázdných kalorií, ale účelem je poskytnout živiny potřebné k udržení růstu vašeho dítěte a optimalizovat jeho schopnost prospívat. Jak již bylo zmíněno dříve, doporučuje se vyvážení 20% bílkovin, 30% tuků a 50% uhlohydrátů a zaměřuje se na potraviny bohaté na živiny, kdykoli je to možné.
  • Je třeba se vyvarovat sodovek a džusů, protože jsou hlavním zdrojem prázdných kalorií ve formě cukru. Většina tekutin spotřebovaných během těhotenství by měla být voda.
 2. 2 Jezte častěji. Je běžné, že ženy, které se snaží přibrat, mají v těhotenství každý den pět nebo šest malých porcí. Pro mnoho lidí, kteří se snaží během těhotenství získat přiměřenou váhu, může tento přístup usnadnit zvládnutí a snazší získání těch kalorií navíc (bohatých na živiny).
  • Při výběru jídel nezapomeňte zahrnout více sacharidů, které vám pomohou s přibíráním. Patří sem potraviny jako těstoviny, rýže, brambory, pečivo, obiloviny a jiné obilné výrobky.
  • Kromě uhlohydrátů, které pomáhají při zvyšování hmotnosti, nezapomeňte jíst vyvážená jídla se zdroji bílkovin (maso, ořechy, vejce, ryby atd.) A rozmanitou zeleninu a ovoce.
 3. 3 Jako rychlé občerstvení si vyberte plnotučný sýr a krekry, zmrzlinu a jogurt, sušené ovoce nebo ořechy, které vám pomohou s přibíráním na váze během těhotenství. Tím se zachová nutriční hodnota vašich potravin a současně se zvýší počet kalorií toho, co konzumujete.
 4. 4 Zahrňte do jídel více tuku pomocí koření, jako je zakysaná smetana, sýr nebo máslo. Opět to zvýší vaši spotřebu kalorií, aniž byste museli „jíst více“ sami o sobě. reklama

Metoda 3 ze 3: Zpomalení přírůstku hmotnosti

 1. 1 Vyberte si zdravější varianty s nižším obsahem tuku, vyhýbejte se koření a pravidelným obvazům, které vám pomohou s vhodným přibíráním na váze během těhotenství.
  • Jedním příkladem může být přechod na odstředěné nebo 1% mléko místo plnotučného mléka a nízkotučné nebo beztučné sýry místo plnotučné verze. Pokračujte v konzumaci tří až čtyř porcí mléčných výrobků každý den.
 2. 2 Odstraňte všechny 'přebytečné kalorie', které nejsou potřeba. Když si napíšete svůj každodenní jídelníček, můžete si všimnout věcí, které poskytují nežádoucí kalorie (bez přidání nutriční hodnoty), které lze z vaší stravy odstranit.
  • Například výběr vody k pití přes nealkoholické nápoje, džusy a jiné nápoje s cukrem, které mohou zvýšit váš kalorický příjem a způsobit, že během těhotenství získáte nezdravou váhu.
  • Je také užitečné vyhnout se vysokokalorickému občerstvení, jako je dort, sušenky, cukrovinky a hranolky. Ty nepřinášejí vašemu dítěti žádnou hodnotnou výživu.
  • Může být velkou pomocí omezit spotřebu uhlohydrátů - potraviny, jako jsou těstoviny, rýže, brambory, pečivo, cereálie a další obilné výrobky. Ty mají vysoký obsah kalorií a často přispívají k nežádoucímu přírůstku hmotnosti.
 3. 3 Omezte příjem soli. Sůl způsobuje, že vaše tělo zadržuje tekutinu.
 4. 4 Změňte způsob vaření, který vám pomůže během těhotenství přibrat na zdravé váze. Přepněte ze smažení potravin na oleji na pečení, grilování, vaření nebo grilování.
 5. 5 Zeptejte se svého lékaře, jaký druh cvičení můžete provádět ve fázi těhotenství. Mírné cvičení, jako je plavání a chůze, může být přínosem pro vás i pro dítě a může pomoci spálit další kalorie.
  • Cvičení skutečně ukázalo, že snižuje potenciální komplikace těhotenství, jako je preeklampsie a/nebo gestační diabetes (problémy s krevním tlakem a/nebo s krevními cukry).
  • Cvičení, kromě prevence nadměrného přibírání na váze během těhotenství, vám také pomůže rychleji zhubnout po těhotenství, protože zůstanete v lepší kondici, což usnadní obnovení rutinního cvičení po narození dítěte.
  • Mezi druhy cvičení, kterým je třeba se vyvarovat, patří cvičení s vysokým rizikem pádů nebo nehod (například lyžování, potápění, jízda na koni nebo gymnastika) nebo cvičení, kde byste mohli dostat míč (například baseball nebo tenis), přičemž všechny představují riziko pro bezpečnost dítěte.
  reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Video . Při používání této služby mohou být některé informace sdíleny s YouTube.

Varování

 • Během těhotenství byste se neměli snažit zhubnout. Cílem je stálý a pomalý přírůstek hmotnosti. Je přirozené, že váš přírůstek hmotnosti je z týdne na týden trochu nekonzistentní. Upozorněte však svého lékaře, pokud zaznamenáte náhlý přírůstek nebo rychlý úbytek na váze, protože to může znamenat komplikace.
reklama

Populární Problémy

Fixture: (2) Simona Halep vs Markéta VondroušováJak vyhrát šachové otvory: Hra na černo. Úvodní šachové tahy jsou klíčové pro nastavení hrací desky pro zbytek hry. Zatímco hráč s bílými figurkami jde vždy jako první, stále existuje mnoho strategií a obran, které ...

Jak pomoci dospívajícímu prostřednictvím deprese. Znáte teenagera, který má depresi? Pokud jste rodič, příbuzný nebo přítel dospívajícího, který bojuje s depresí, může být obtížné vědět, co dělat nebo jak pomoci. Rozpoznat znamení ...Krátký náhled a plán New York Open 2020, který začíná 10. února.